Sema Savaş

Sema Savaş

Çevirmen
8.1/10
58 Kişi
·
118
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Bir Fahişenin Anıları - Kitap Yorumu

Çok farklı bir kitaptı. Başta buna değinmek istiyorum. Adı sanıldığı üzere fahişenin anılarını anlatmıyor yani anlatmıyor derken içinde %1 cinsel sahne vardır. +18 bir kitap asla değil Helen adlı kızımız baş karakter ve sevdiklerinin, aşkının peşinden koşuyor ve bizde bunun anılarını okuyoruz. Çok eski bir zamanda geçiyor. Bazı yerleri o kadar çok etkileyiciydiki kendimi alamadım. Bazı durumlarda cidden güçlü bir kadın olduğunu gösteriyordu Helen. Cidden anlamı gibi taştan yapılmıştı. Korkusuz ve cesarerliydi. Kitabın içeriğinden pek bahsedemedim biliyorum farkındayım ama konusunu okuduğunuzla alakası olmadığını anlayacaksınız emin olun. Arka kapak yazısı sadece bir bölümden alıntı ana konu o değil belirtmek isterim. Kitabı beğendim. Hoş bir kitaptı. Bazı sayfaları sıkıcıydı yanş bir hareket atak yoktu onun dışında ben sevdim. Biraz yetişkinler için bir kitap yani cinsellik açısından değil, yazı ve betimleme konusunda. Ben sevdim umarım sizde bir şams verirsiniz.
İnsanın duygularını bu kadar doğru bir şekilde anlatabilen, insanın kalbine dokunabilen ender kitaplardan olduğunu söyleyebilirim. Sadece ana karakterden değil, yan karakterlerden de kendimden çok şey bulduğum, beni düşündüren bir kitap oldu. Daha kısa bir sürede de bitirebilirdim ama çoğu yeri tekrar tekrar okuduğum için bitirmek daha uzun sürdü. Alıntı yaptığım birçok yer oldu ve ilk defa hayatımda bir kitabın satırlarını çizerek okuma ihtiyacı hissettim. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Mükemmeldi.
Akıcı, merak uyandıran, aksiyon dolu temposu ve başarılı kurgusuyla elinizden bırakmadan okuyorsunuz.

5 kızın kesik sol kollarının gömülü olarak bulunmasıyla başlayan kitap muhteşem bir hikayeyle devam ediyor.

Karmaşık ve birbirinden ayrı gibi gözüken olaylar tamamlandığında kusursuzca işlenmiş cinayetlerin sırları açığa çıkıyor.
Aslında hepsi sıradan insanlar gibi gözüküyor ancak hepsinin geçmişe gömdüğü, gizlemeye çalıştığı karanlık tarafları var.
Katili anlamak mümkün değil. Ne istediğini bilmek olanaksız. Sadece öldürüyor. Mükemmel bir zeka, kusursuzca işlenmiş bir plan, kimsenin anlayamadığı bir amaç.

Kitap beni gerçekten şaşırttı, özellikle de finaliyle. Ters köşeler çok fazla son ana dek ne olacağını kestiremiyor, acaba ne olacak demekten kendinizi alamıyorsunuz.
Eğer polisiye gerilim ve çözümleme seviyorsanız bu tarzin okunabilecek
en kaliteli kitaplardan. Bir oturuşta bitirmek isteyeceksiniz senaryo film gibi aklınızda yer edicek. Kitabı bukadar kalıcı yapan yazarın bilgi ve tecrübesini kullanışı..
Kütüphanede görüp okumaya bir anda karar verdiğim kitaplardan biri, kitabın adını dahi yeni öğrendim, okurken hiç dikkat etmemişim. Kitabın dışına dikkat etmesem de içine dikkat kesilip, sayfaları merakla çevirerek okudum.
İtalyan edebiyatının farklı bir tınısı var sanırım, henüz isimlendiremesem de farklı bir yanı var, ilerleyen zamanlarda bulurum umarım, bu kitapta da onu hissettim ancak açıklamakta acizim.

Dünyada Bir Yer, "hayatın anlamı" kitapları gibi fakat yazar kitabı tamamen bu eksende tutmayarak daha samimi bir hava vermiş. Baş karakter ve anlatıcı olan Michele ve onun hayatta kendine yer edinebilmesini okuyoruz, kitabın ilk ağızdan olması karakterle özdeşleşip, olayları anlamaya yardımcı olmuş. Kitabın dili de çok hafif, satırlar müthiş bir kayganlığa sahip, okurken yormuyor ve sizi kitapta tutuyor. Genel olarak iyi bir kurgusu vardı, yazar karakterin geçirdiği aşamaları iyi bir kurguyla sunuyor ve kitabın sondan başlaması da yerinde bir hamle olmuş. Ancak kitap ilk başlarda yakaladığı tempoyu zamanla kaybediyor ve yazar kısa tutması gereken sonuç bölümünü gelişmeyle birleştirip fazla uzatıyor, ki bu da kitabın büyüsünü bozmuş bence. Bazı şeyleri okura bıraksa da mesajı verip bitirse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitapta işlenen "hayatta yerini bulma ve kendini tanıma" fikri kendine yetersiz bir yansıma bulmuş gibiydi, yazar daha geniş bir çerçeveden bakmalıydı bence. Yazar hayatın anlamından çok insan ilişkileri üzerine doğruyu bulmak gibi kısıtlı bir alan ile kendini sınırlamış tabii bu sınırlandırma kitaba da yansımış. Yazar kitabı otuzlu yaşlarda yazmış yanılmıyorsam, bunun da etkisi olabilir, biraz daha hayat tecrübesi daha iyi bir bakış açısı sağlayabilirdi.

Dünyada Bir Yer genel olarak güzel bir kitap, okurken sıkmıyor ve içinde bolca güzel cümle var. Karakterlerin baştaki toyluğu ve bunun yansıtılma biçimi gayet başarılı olsa da sona doğru yazarın aynı başarıyı gösteremediğini düşünüyorum, yine de okumaya değer bir kitap bence.

Son olarak eklemek istiyorum ki, kitabın çevirisi genel anlamda kötü olmasa da bazı yerlerde çok aceleye getirilmiş gibiydi, keşke daha çok emek verilseydi.
Ben hayatımda böyle başarılı kitap okumadım. Yazarın ilk kitabı olup bu kadar iyi sonuçlanmasının sebebi biyografisinde mevcut zaten tavsiye ederim pisman olmazsiniz.
Yine okumakta çok geç kaldığım bir kitap ile karşınızdayım.

Olaylar, beş küçük kızın sadece sol kollarının toprağa gömülü bir şekilde bulunmasıyla başlıyor. En büyükleri sadece on üç yaşında olan Debby. Anneke. Sabine. Melissa. Caroline. .

Ve bulunması gereken bir altıncı kurban !!!

Başından sonuna kadar soluk soluğa okuduğum her yönüyle mükemmel bir kitaptı. Müthiş bir kurgu. Kitabı okumadığım anlarda hep aklım ondaydı "ben şimdi buralarda başka başka işlerle uğraşıyorum kim bilir neler oluyor oralarda" diye geçirdim hep içimden.

Ben bayıldım ve eğer hala okumayan varsa şiddetle öneriyorum...
Yıllar önce okuduğum ama hatırladıkça hala gülümsediğim bir eserdir.İnsanın içine küçük bir hüzün ve küçük buruk bir mutluluk bırakıyor.
Ben polisiye okumayı çok seven birisiyim. O yüzden kötü yorum yapmam pek de mümkün değil.

Kitap beni her yönüyle şaşırttı. Kapağına baktığınızda pek bir şey anlaşılmasa da içeriği gerçekten mükemmel. Özellikle sonu çok şaşırttı beni. Hiç beklemiyordum. Yani katili az çok bulmuştum fakat bazılarının insan öldürdüğünü bilmiyordum (spoiler vermemeye çalıştım). Konusuna gelirsek; Mila adında bir kayıp uzmanımız var. Genelde tek çalışırken sonradan bir takıma dahil oluyor . 6 kız kaçırılmış ve bu kızların sol kolları bir yerde gömülü bulunuyor. Bu spoiler degil, zaten kitabı açtığınızda bunu okuyorsunuz direk. Bu kızların katilini bulmaya çalışıyor katıldığı ekip ile.
Ben kitaba bayıldım. Gerek yazım dili olsun, gerek kurgusu mükemmeldi. Alıp okumanızı tavsiye ederim... 4'8/5
Kitap normal bir polis - seri katil olayi olarak basliyor. Ama aralarda bambaska olaylar mevcut. Fazla karakter ismi olmasi kafa karistiriyor. Bunlar nasil baglancak birbirine diye dusunup sıkıldıgım oldu. Ama ozellikle son 200 sayfa cok akiciydi. Sonu ozellikle beklemedigim bir durumdu. Herkesi dusunmustum halbuki.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 118 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 110 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.