Semih Tezelli

Semih Tezelli

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Semih Tezelli
Unvan:
Psikolog , Yazar
Çocuklar resimlerde iç dünyasına dair birçok şeyi yansıtabilir . Hayallerini , yaşadıklarını , ruhsal durumunu ,ailesini ,korkularını ...
Karalamaya başlayan çocuk , keyif aldığı için çizimler yapar. Anlamsız da olsa , buna devam eder. Haz odaklı davranır . Bu noktada resim , çocukla iletişim kurabilmek adına bir köprü görevi görmektedir ..
Bir çocuğun , resim yaparken kağıdın ne kadarını kullandığı önemlidir. Resim esnasında sayfa çocuğun yaşamını yansıtabilir . Kendini hayatta ne kadar değerli ve önemli gördüğüyle ilgili paralel olarak sayfanın ne kadarının kullanıldığına bakılabilir ..
Bir çocuk öfke kontrolünde problem yaşıyorsa , bunun psikolojik sebepleri olabileceği gibi ; saldırganca davranışları bir iletişim metodu haline getirmiş de olabilir ..
Resim yapmanın duygusal bir boşaltım olduğu ve öfke problemlerinde sönmeyi desteklediği düşünülüyor ..
Çocuklar resim yaparken , farkında olarak veya olmayarak bazı nesne ve figürlerin şekillerinde değişiklikler yaparlar . Bu durum bilinçaltının bir yansımasıdır ve durumun vaziyetine vurgu yapar ..
Resmin yapıldığı sayfanın sol kısmı , daha çok geçmiş ve benmerkezciliği ifade edebilir . Yine bu duruma paralel , resmin yapıldığı sayfanın sağ kısmı da gelecek ve dışadönüklük ifadesi olarak yorumlanabilmektedir. Sayfanın ortası ise çocuklar tarafından daha çok , şu anı ve bugünü temsil niteliğinde kullanılabilir .
Sayfanın alt kısmı daha çok hafızayı temsil ederken , üst kısmı yaratıcılık hayal gücü ve iyimserlik olarak yorumlanabilmektedir ..
Belirli etkinlikler belirli beyin yarım küreleri ile ilişkilidir . Tek bir yarım küreyi çalıştıran etkinlikler yerine , iki yarım küreyi birlikte çalıştıran etkinlikler çocukların bu iki lobu daha iyi kullanmalarını sağlar .Böylelikle sağ ve sol beyin koordineli bir şekilde çalışıp , desteklenmesi resim çalışmalarıyla sağlanabilmektedir ..
Yaptığı resmin takdir edilmesi ve çocuğun bu yönde motive olması , çocuğu yeni bir resim yapma düşüncesine sevk edecektir. Her defasında resme ayrılan sürenin artması da çocuğun bir etkinlik başında geçirdiği süreyi arttıracaktır. Bu süre artışı, dikkat ve konsantrasyon gücünü olumlu yönde geliştirecektir ..
El göz koordinasyonu , eller ve gözlerin eş zamanlı kullanımıyla , aktivite yapabilme yeteneğidir . Bu koordinasyon çocuklarda oldukça önemlidir ve ilgili yaşlarda geliştirilmesi gerekir . Resim yapmak , el göz koordinasyonunu geliştiren en belirgin aktivitelerdendir..
Özgüven , insanın başarı potansiyeline dair inancıdır ve hayatımızda oldukça önemli bir yer tutar .
Çocukluk döneminde edindiğimiz özgüven düzeyimiz, ileri yaşamımızı da şekillendirmektedir. Özgüveni doğru şekil ve düzeyde desteklemek gereklidir. Çocuklar için destekleyebileceğimiz en güzel alanlardan birisi de resimdir ...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Semih Tezelli
Unvan:
Psikolog , Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.