Semih Yazıcıoğlu

Semih Yazıcıoğlu

YazarÇevirmen
8.8/10
2.498 Kişi
·
14,1bin
Okunma
·
5
Beğeni
·
697
Gösterim
Adı:
Semih Yazıcıoğlu
Tam adı:
A. Semih Yazıcıoğlu, Adnan Semih Yazıcıoğlu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
191 syf.
POLİSİYENİN KRALİÇESİ AGATHA, POP'UN KRALI MICHAEL'DİR.

NE ALAKA?

Şimdi içinizde polisiye sevmeyen, onu edebi bir tür olarak görmeyen, zaman kaybı, çıtır çerez olarak gören bir kesim var. Biliyorum. Sizin birinizi bile bu yoldan döndürmeyi şu andan itibaren görev edinmiş bulunmaktayım. Michael içinse... Gönlümün Prensi. Onu sevmeyeniniz, dinlemeyeniniz yoktur. Bugün onu acayip anasım var. Malum burada da bahsi çok geçmiyor. Bir şekilde geçirteceğiz.

Şimdi hazır iseniz sizlere moonwalk tadında bir akış ile başlamak istiyorum.. Bu arada iyi yaptığımı söylerler. Teknik çok basit, İstanbul buluşmamızda gösterebilirim :)

SMOOTH CRIMINAL. Na na na Nana na na.. Evet kitap bir polisiye, suç, kriminal, cinayet, seri katil tarzı bir kitap. Agatha Christie yaklaşık 66 dedektif romanı, 150 kısa öyküsü ve 20'nin üzerinde oyunu bulunan ve bugüne kadar 2 milyar adet satış yapan, polisiye denince ilk akla gelen ismi layıkıyla yerine getiren bir kraliçe.( İncil ve Shakespeare geride kalıyor.)
Yazar hakkında biraz daha bilgi vermem gerekirse, kendisi 26 yaşında iddia üzerine ilk kitabını yazıyor. ( Biri benimle iddiaya girsin ). Eczacı'da çalıştığından zehirlerle arası iyi. Bilenler bilir Agatha kitaplarının içinde her türlü zehir suç unsuru olarak kullanılır. Özellikle Siyanür/ Arsenik. Bu kitapta da zaten var. Olmasa şaşardım. Ha çok kolay bir yöntem adam anında gidiyor öteki tarafa. Annie r u Ok? Ama bulmak sorun. :)
Neyse kimseyi cinayete özendirmeyelim. Burada aklıma sevgi seli WE ARE THE WORLD geldi. Klip yaşı yetenler için ikon kaynıyor. İzleyin derim. Yeni yetmeler için Castinli bir versiyon da var. Haha
Christie teyzem gezmeyi çok seven bir İngiliz hanımefendisi. Eşinin arkeolog olmasından mütevellit Dünyayı gezmişler. Keza yine bilen bilir cinayetler öyle sadece İngiltere'de olmuyor. Her çeşit kültürü, insanı barındırıyor. Bu anlamda kendi adıma ben yavan bir polisiye okumaktan fazlasını buluyorum.
Agatha hakkında çok şey yazabilirim, yazasım var. I JUST CANT STOP LOVİNG YOU ama bir yerde vedalaşmamız gerek aşkım. Bir başka kitabında yazacağım söz.

WANNA BE STARTING SOMETHIN'
konuya gelirsek.. Kitabın orijinal adı: And Then There Were None ( Ten Little Niggers )
Çevirirseniz ve kimse kalmadı, on küçük zenci. Zenci adasına çağrılan 10 kişi. Bir mektupla. Kimi işe alındığı sanıyor, kimi tatil yapacağını, kimi eski bir dostuyla görüşeceğini.. Gerçek adaya gittiklerinde BoM. THRILLER
Ev sahibini gören bilen yok. Ulan ne safsınız bir iki cümleye inanıp .. neyse.. Sonra bakıyorlar masada 10 küçük zenci biblosu. Odalarında bir şiir. Agatha'm sever tekerlemeleri:

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

SCREAM

Nasıl ya? Adadaki 10 kişi ölüyorsa katil kim? Bulsaydın zaten polisiye olmazdı. Olsa Agatha olmazdı. Hangi babayiğit Agatha kitaplarında katili bulabilir? Bulamaz. Onun sırrı burada.

Şiirden de anlaşıldığı üzere tek tek cinayetler gerçekleşiyor. WHO IS IT? Ve o 10 biblo tek tek kırılıyor.

/Burada biraz ipucu verebilirim/

Adaya çağrılan 10 kişi sıradan kişiler değil. Hepsinin geçmişte bir cinayet işlediği ancak suçsuz sayılarak adaletin sağlanamadığı görülüyor. Yani hepsi olmuş bir DIRTY DIANA.
Sonra tek tek bunların geçmişte ne halt ettiklerini okuyoruz. REMEMBER THE TIME. Katil deli de olsa en azından adaleti sağlıyor haha

Agatha, Altın çağ denilen dönemin yazarı. 1. Dünya Savaşı'nı görmüş. Evet katılıyorum ayrıntılı cinayet nedenleri, silahları yok. Katilin, kurbanın, karakterlerin psikolojik incelemeleri yok. Kurgu şahane değil. Ancak bunu hem ilklerden, hem de zamanından dolayı olmasına dikkat ederek yargılamak lazım.

Katiller çok iyi insanlar içinden de çıkabilir. Agatha bize bunu gösteriyor. Sıradan kişiler çok çok kötü olabilir. BAD. Çok tehlikeli. DANGEROUS.

İncelememin sonlarına gelirsek , dostum bu kitap Agatha külliyatı içinde ilk 3 de yer alır. Açık ve net. Diğerlerini merak eden olursa söylerim. Yani diyeceğim o ki. THIS IS IT. OKU.

Canın çok mu sıkkın. OKU. Bunaldın mı Dosto'dan Musil'den Pessoa'dan. OKU. Tatile mi çıkıyorsun al yanına OKU. Pişman olmayacaksın.

Meşhur dedektif Hercule Poirot'suz bir kitap olması benim için tek üzücü noktasıdır. Dedektifin olduğu kitapları nedense ben daha çok seviyorum.

Dipnot: 1) Agatha'nın tüm kitaplarının film ya da dizisi çekilmiş. Ben Hercule Poirot'un olduğu
' Agatha Christie's Poirot ' dizisini izledim. Evet çok uzun. Ama aldığım lezzet. just BEAT IT.
Nostalji sevginiz varsa, teknolojik dizilerden sıkıldıysanız izlersiniz. :)

2)Büyük harf ile yazılmış kelimeler Michael Jackson şarkı isimleridir.

3)Etkinlik dolayısı ile inceleme yapmama vesile olan Sherlock Holmes'a teşekkür ediyorum. ️

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. KRAL ve KRALİCEMİ selamlayıp gidiyorum. Sevgiyle kalın :)
191 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İlk okuduğum Agatha Christie romanı ve son olmayacak o kadar güzel ve sürükleyici ki...Romanı okurken kendinizi kaptırabilirsiniz mesela ben küçük küçük notlar alarak cinayeti çözmeye çalıştım her bir karakteri eksileri ve artılarıyla tartıp olayın şekillenmesinde beni sonuca adım adım götürecek o soruları sormaya başladım. Kim olabilir, bunu kim yapar, neden yapar, ben olsam ne yapardım, katil uşak olabilir mi? vs. vs. Kitabın ince olması üzebilir ama o kadar harika bir olay az sayfaya sığdırılınca daha da çok olay üstüne düşündürüyor ve ipuçlarına daha zor ulaşıyorsunuz.Bu arada ben katili buldum tabiiki de en başlarda bulamadım ama kitabın sonlarına doğru (ee yani bir zahmet artık) bulabildim Kesinlikle okuyun, ipuçlarına dikkat edin ve katili bulun!

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

İyi okumalar.
395 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Tam anlamıyla bir "Leş" kitabı. .
Çünkü kargalar ziyafeti için kamyon kamyon ceset var ...
#SPOİLER
Böyle bir savaş için insan ne kadar aklın dışına çıkmış olabilir ?
STALINGRAD savunması olarak tarihe geçen bu olayda koca bir Alman ulusu matemi var ..Führer çok uzaktan nutuklarını atmaya devam ederken Volga ve Don nehri arasında yüzbinler açlıktan ,tifodan ,dizanteriden ,rus tanklarindan ,katyuşalardan ,kardan..
buzdan,susuzluktan ,ilacsızlıktan ...
gebermekte
Tıpkı komutanlarının emrettiği gibi "nerede iseniz orada geberin "
Generaller için önlerinde açtıkları haritada bir noktadan ibaret olan asker ..
Onlar hamleleri bir oda içinde kağıt üzerinde yaparlar ve siz oraya sürülürsünüz "son kurşuna kadar teslim olmak yok " emri
__teslim mi olayım ?
__ kendimi mi vurayım? Olarak içinizde yankılar yapmaya başladığında STALINGRAD düşmüştür ..savunma yarılmıstır işin en acı tarafı STALINGRAD zaten sizin değildir ..işgal ettiğin toprağı yeniden sahibine vermek bu kadar kafa karıştırıcı olmamalı ...
KUŞATMA IÇINDE KUŞATILMAK
23 Ağustos 1942 de bombardıman la başlayan ..2 Eylül de kara taarruzu ve kuşatmaya dönüşen STALINGRAD kentin yüzde sekseninin Alman 6.ordusunun eline geçmesiyle devam etti ..ama yüzde yirminin yanında " sonsuz beyaz "vardı ..
Rus kışı canlı bir varlık gibi savaşır ..donmuş kulaklarını yerden toplatır insana tabii parmakların donmamışsa ..
"Hiç bir rus ordan canlı çıkmayacak " diyen Hitler 2 Şubat günü altıncı ordusunu kaybetmiş ülkesinde yas ilan edecek konuma gelmiştir ..
Kitapta 45.000 savaş esiri der fakat 90.000 kadar olduğunu okumuştum başka kaynaklardan ...
STALINGRAD ın önemi petrol olarak geçsede savaş sebebi olarak ismine karşı bir savaş olduğu da söylenir ..STALINGRAD 'ı al STALINİ yok et ..Almanlar savaşta sembollere önem vermişlerdir ..nitekim burada da Rayş generali Göring radyodan yüksek tenor sesiyle söylev verirken "tarihin benzerini görmediği güçlü destan bir Nibelungen savaşı veriyoruz " silah arkadaşlarım içinizden herhangi bir tökezleyecek olursa STALINGRAD 'ın savaşçılarını düşünün diyor ve Leonidas ile devam ediyordu ..
Peki bunu dinleyen asker ne diyor ..
"O karnı tok sırtı pek domuz şu anda sıcacık ve rahat bir yerde "
__ben kahraman falan değilim ,karnım aç
__kapatın şunu kapatın! ..

Kitabı savaş tarihi okumayı seven tüm okuyuculara tavsiye ederim ...
Bu kitapta gerçek delilik bulacaksınız ..
Bacağı keserken hayattan vazgeçip kendini sokağa atan doktor , bacağını kesmeye devam etmesi için ameliyat masasından sürünerek inen , dışarı çıkıp doktoru bulan bir yaşama tutunma hikayesi kahramanı mesela ..

Sanırım bu bile yeterlidir okumak için ..

Dehşetli öyküleri çığlıkları ,acıları, sıralı sırasız intiharları en çok da "kar solumayı" savaşı sorgulamayı ,emre itaati ..neden savaştığını ne için değil ,kimin için savaştığını ,akıl kaçırmanın gerçek anlamda nasıl olduğunu ..anlatmış

Uzun uzun yazmak istediğim paragraflar
Var aslında ..
Ama "karnım aç "
Dip Not :
Pavlov evine bir selam çakıyor. .
STALINGRAD messengrab'sız olmaz diyorum ..
https://youtu.be/RLXJvg8oTDc

Iyi okumalar ve günaydın ..
191 syf.
·10/10 puan
Ne zaman arka arkaya ağır kitaplar okuduysam arkasından muhakkak dinlenmek adına bir tane Agatha kitabı sıkıştırırım. Eğer ki keskin zekaya sahip bir cinayet romanı okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir.
191 syf.
·2 günde
Filmini de izlemelisiniz harika bir kitap, harika bir film
Okurken Agatha nın kalemine hayran kalmamak elde değil. İlk Agatha kitabımdı ama kesinlikle devamı gelecek :)
191 syf.
"On küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı."


Ne kadar ilginc değil mi? Yazılan bir şiir, onun üzerine kurulan bir oyun, birbirini tanımayan on konuk, gizemli bir davet, güzel bir ada,
muhteşem ikramlar... Bunları okuyunca insanın aklına dört dörtlük bir tatil geliyor. Ve insan valizini toplayıp o on kişiye katılmak istiyor.

Ev sahibini tanımamak çok da önemli değil. Şartlar o kadar güzel ki kimsenin aklına gelmiyor nereye gidiyoruz niye gidiyoruz demek...

Muhteşem manzaralı lüks villaya yerleşen konuklar odalarına yerleştiklerinde bilmiyorlardı başlarına gelecekleri... O lezzetli yemekleri yerken belki de bunun son yemekleri olacağı akıllarının ucundan bile geçmiyordu. Ta ki içlerinden biri ölene ve on küçük zenci maymun biblosundan biri kaybolana kadar...

Güzel bir kurgu... Sürükleyici bir anlatım... Ve yine ince vuruşlarıyla muhteşem bir Agatha Christie romanı...

Keyifli okumalar....
191 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
- On Küçük Zenci okuduğum ilk Agatha Christie romanı. Günümüzdeki klasikleşmiş polisiyelerin aksine sayfa sayısı çok daha az, bazı kitaplarda olduğu gibi boğucu detaylar yok, bu sayede sayfalar su gibi akıp gidiyor ve kitabı sıkılmadan bitirebiliyorsunuz.

- Kitapta çeşitli nedenlerle ve birbirinden habersiz olarak Zenci Adası'na davet edilmiş on kişinin başından geçen olaylar anlatılıyor. On kişinin tek ortak yanları bu ıssız adaya davet edilmeleri değil ; aynı zamanda hepsinin hayatlarını etkileyen, birer sırra sahip olmaları. Adada mahsur kalmış bu on kişinin hataları, sırları birer birer açığa çıkarken, Agatha Christie'ye neden polisiye romanların kraliçesi denildiğini anlayacaksınız.

- Yukarda da belirttiğim gibi, yazarın okuduğum ilk romanı ve kesinlikle son olmayacak. Şimdiden, satın alınacak Agatha Christie kitapları listesi oluşturdum. On Küçük Zenci'yi ise sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Semih Yazıcıoğlu
Tam adı:
A. Semih Yazıcıoğlu, Adnan Semih Yazıcıoğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 14,1bin okur okudu.
  • 136 okur okuyor.
  • 4.042 okur okuyacak.
  • 75 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları