Senanur Özgür

Senanur Özgür

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
"Rabbimiz şeytanların vesveselerinden ve kışkırtmalarından sana sığınırız...

Rabbimiz katından bize bir rahmet, işimizde doğruyu bulma başarısı ver...

Rabbimiz bize verdiğin nimetlere şükür etmeyi ilham et...

Razı olacağın salih amelleri işlemeye muvaffak kıl, rahmetinle bizi salih kullarının arasına kat...

Rabbimiz günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu da iyilerle birlikte al...

Rabbimiz katından bir ruhla bizi destekle, kalbimize imanı yaz. Üstümüze sabır yağdır...

İslâmı anlamayı ve yaşamayı bize nasip et..."
Asıl itibarıyla Allah'a ait olan ve Allah tarafından bize verilen malın bir kısmını Allah'ın emriyle, Allah'ın dilediği ve tayin ettiği şekilde harcamaktır. Veren kimseyi cimrilik kirinden ve günahlardan temizler ve malında berekete vesile olur. Zekat veren kişi mala değil verene bağlı olduğunu açıklamış olur. Takvaya delalet eder. Zekat hicretin ikinci yılında, ramazan orucundan sonra farz kılındı. Namaz, dini koruyan, zekat ise sosyal dengeyi sağlayan ibadettir.
Şehitler öldürüldüğü zaman Allah'ın huzuruna gelirlermiş, Allahu Teâlâ onlara benden birşey ister misiniz diye sorarmış, onlar ise istemezlermiş, Allahu Teâlâ bir daha sorduğunda ise, bizi bir daha dünyaya gönderde şehitliği bir daha yasayalım, senin yolunda yine öldürülelim, derlermiş. Allahu Teâlâ ise, dünyadaki hayatı bitenleri bir daha dünyaya göndermem, bunu bildirdim dermiş.
"Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyiniz. Aksine onlar diridirler. Fakat siz onu anlayamazsınız." (Bakara: 154)
İslâm dairesine bu kabul ile girilir ve gereklerini yerine getirerek iddiasını ispatlar. La ilahe illallah diye İslâm dairesine girer. Canını ve malını, korumuş olur. Hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur: " Ben insanlarla Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik edinceye, bana ve benim getirdiklerime iman edinceye kadar savaşmakla emrolundum. Bunu yerine getirdiler mi, kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Geri kalan hakları Allah'a kalmış olur." (Müslim)
- Allahım! Kur'an'ı kalbimizin baharı, gözümüzün nuru kıl, üzüntümüzü aydınlatan, derdimizi gideren kıl. Tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve cimrilikten sana sığınırız. Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, doymayan nefisten ve kabuk olmayan duadan Sana sığınırız. Hayırları işlemeyi, münkerleri terk etmeyi, miskinlere karşı muhabbet duygusunu ve bizi bağışlamanı isteriz. Kötü günden, kötü geceden, kötü komşudan ve kötü arkadaştan sana sığınırız. Ey büyük arşın Rabbi! Her şeyin Rabbi olan Sen Vahidsin, Sen Sametsin. Her şeyi bilensin. Bizi karanlıktan kurtar, nura ulaştır. Bizi görünür görünmez hayasızlıklardan koru. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Düşmanlarımıza karşı bize yardım et. Dünyayı tek derdimiz kılma. İlmimizi dünya ile sınırlandırma. Bize merhamet etmeyecek olanı bize musallat etme. Tevbemizi kabul buyur. Günahlarımızı temizle. Duamızı kabul eyle.
250 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Selamunaleyküm.
Kitabı ilk okuyan olarak inceleme görevini de kendimce üstlendim.
Kitap yeni başlayanlar için bir gün de okumalık çerez niteliğinde.
Şehit nedir, kimdir, mükâfatları, cihad, iman esasları konularına değiniyor.
Oldukça basit ve anlaşılır bir kitap.
Birkaç yerinde rahatsız etmeyecek yazım yanlışlarına şahit oldum.
Kitabı yeni başlayanlar için tavsiye ediyorum. İlim yolunda biraz daha ilerlemiş kardeşlerim için zaman kaybı olabilir. Zira ilim bir denizdir..
Keyifli okumalar, Rabbim göğsümüzü ilme açsın. Hakkıyla amel edenlerden eylesin. Allahümme amin.