Serap Deliorman

Serap Deliorman

Çizer
8.6/10
296 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·8/10
Diğerlerine görünüşü ile benzeyen ama ruhu farklı olan kara balığın masalsı serüveni..

Annesi ile bir ırmakta yaşayan küçük kara balık..Gece uykuları kaçtığında suyun yüzeyine çıkıp parıldayan Ay işe sohbet etmeyi merak eden ama annesinin korumacılık kalkanına takılıp kuyruğundan diplerdeki yosunlara geri çekilen Küçük Kara Balık..

Çevrenizdeki herkes size karşı dururken siz meraklarınızın peşinden gidebilirsiniz sadece bu ırmağın ucu bucağı nerede bitiyor bunu merak ederken Kara Balık ,diğerleri güvenli alanlarından çıkmak istemiyorlar..Usanç içerisinde ve sıkılan yaşlı balıklardan o kadar çokki modern dünyada..

Benim merak ettiğim, Kara Balığa Dünya’yı tanıma serüveninde kendisini koruması adına yardım eden ve avlandığında Pelikan’ın torbasını, Balıkçıl’ın midesini delipte yarıp kaçabilmesi için hançer veren Kertenkele’nin toplum içinde hangi insan türlerini temsil ettiği..Yazarlar mı, Öğretmenler mi kimler??

Bir diğer önemli hususta Kara Balık yardım isteyene kadar Kertenkele’nin hançeri vermemesi..

Pelikan’ın torbasında ölmeyi diğer balıklarla birlikte beklerken, Kara Balığı suçluyor diğerleri, sen bizi ayarttın güvenli sulardan ayrılmamıza neden oldun diye Kara Balığı öldürmeye çalışıyorlar..İroniye bakın ki zaten hepsi Pelikanın torbasındalar :-)Pelikan diyor ki;Kara Balığı öldürün hep birlikte sizi serbest bırakacağım..Kara Balık onları uyandırmaya çalışıyor ama nafile..Kara Balık oyuna gelmeyin diyor ve ölü taklidi yapayım ne olacak hep beraber izleyelim diyor.Kara Balık ölü taklidi yaparken Pelikan diğer balıkları gülerek midesine indiriyor..
Pelikan burada iktidar egemen gücü temsil ediyor..Bu güçler; tarih boyunca muhalif grupları , birbirine karşı kullanmış ve kırdırmışlardır..Tarihte bunun adı;İZİNLİ KORSANLIK..Devletler özellikle denizlerde kendi bayraklarını dalgalandıran ve diğer devletlerin ticaret ve yolcu gemilerini yağmalayan korsan gemilerine izin vermişlerdir.Günümüzde bunun adı izinli korsanlık değil ama, iktidarlar grupları zayıflatmak için birbirine kırdırma politikasını tekrarlar dururlar..Sadece durup dikkatlice olup bitenleri izlemek, anlamak için yeterli olabilir..

Merak eden,beyni,ruhu sancıyan isteyen insanların arayış yolunda cevap bulabilme umutları olduğu gerçeğini anlıyorum burdan da..
Okudukça ve öğrendikçe bilinç düzeyi yükselen insanlar birer Küçük Kara Balık..

Benim bu kitabın kafam takılmasının müsebbibi; zamanında Türk televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden birinde ,Çemberimde Gül Oya dizisinde Yurdanur’un öğrencilerine bu masal kitabını okutmasıydı..
12 Eylül döneminde yasaklanmış bir masal kitabı..Araştırmak, sorgulamak temalı olduğundan..
Bir diğer düşündüğüm husus ise çocuklar bu kitabı okurken oldukça doğal duygularla okurlar sanırım zaten dünyayı merak içindeler ve o Küçük Kara Balığın dünyayı tanıma serüveni çocuklara oldukça normal geliyordur .Büyürken biz insanlara bir şey oluyor çocuk merakımız ve hayret duygumuz yerini ,herşeyi biliyor sanma cahilliğine bırakıyor, sonra da mutsuzluklar ve usanç...

Bir eğitimci olarak bu hayret makamından düşme sebebimizi okula gitmemize bağlıyorum ..Okullardaki aynılaştırma ve ezbercilik sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum..
Eğitim sistemimizde fazlaca parçalayıcı bir yöntemle tüm bilim dallarının sanki ayrı birer gezegen gibi öğrencilere sunulması yanlışlığı olduğunu düşünüyorum.Matematikçi’nin Coğrafyacı’dan,Fizikçi’nin Tarihçi’ den haberi yok ve sanki her şey ayrı tek başına bir oluşum..Öğrenciler ,bütüncül bir bakış açısıyla öğrendiklerini çoğu zaman birleştiremiyorlar..

Hissikablelvûkum doğru söylüyorsa eğer;çok uzak olmayan bir gelecekte okullar resmiyette kalkacak...
Çocuklara, öğrencilere yetişkinlere okumalarını tavsiye ederim bu kısa masal kitabını..
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Youtube inceleme videosu: https://youtu.be/iB1LQbxcGXQ

Tıpkı Martı Jonathan Livingston kitabında olduğu gibi keşfetmeyi seven, özgürlüğüne düşkün ve meraklı yetişkinlerin, içindeki çocuğu öldürmemiş herkesin okuması gereken bir diğer kitap. Çeşitli dönemlerde hem İran’da hem de ülkemizde yasaklanmış bir masal kitabı. Toplumun biçtiği sınırlarla yaşamaktansa kendi sınırlarını kendi çizmek isteyen bir balığın macerasıdır. Çünkü yaşadığı küçük dere yatağından çok daha büyük bir okyanus mevcuttur. Bu okyanusu görmeyi, yeni balıklarla tanışmayı kim istemez ki? İşte Küçük Kara Balığımız da keşfetmeyi, öğrenmeyi ve özgürlüğünün tadına varmayı arzularken aynı zamanda dünyayı, mücadeleyi, ölümü ve adaletin de ne demek olduğunu öğrenecektir. Her yetişkinin mutlaka okuması ve imkanı varsa bol bol hediye etmesi gereken çok değerli bir kitap.
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Küçük kara balık, fikir hayatımın şekillenmesinde önemli yer tutan kitaplar arasındadır. Kaç kez okuduğumu sayamadım. İlk kitabım bir şekilde kayboldu oturup hüzünlendim ve gidip tekrar aldım, bu denli severken ilk incelemem gereken kitap da bu olmalıydı :)
Küçük kara balık yaşadığı nehrin ilerisini merak eden bir balık; merak duygusunun altında "düşünmek "yatar, işte kahramanimizi diğer balıklardan ayıran husus düşünmesidir. Merakını yenmek adına yola koyulan küçük kara balığın başından geçen olayları anlatan kitapta oldukça güzel göndermeler, mesajlar var. Çok detaya girmeden bir örnek: Rastlanılan canlı türlerinin kendini diğer canlılardan üstün görmesi :)
Çocuk kitabı olarak bilinsede yetişkinlerin de okuması gerektiğine inanıyorum. Düşünen, sorgulayan, cesur davranan insanlara ihtiyacımız var kısacası küçük kara balık bizleriz, düşünmek denizin sonuna ulaşmak bizlere kalmış. Tüm küçük kara balıklara sevgiyle...
56 syf.
·Beğendi·10/10
İran edebiyatının çok genç yaşta kaybettiği önemli yazarlardan biri olan Samed Behrengi'nin üne kavuşmasında büyük rol oynayan Küçük Kara Balık, bir masaldan çok daha fazlası olan bir eser. Bir benzetme yapmak gerekirse bu kitap için Orta Doğu'nun Küçük Prens'i diyebilirim. Başlıkta yer aldığı üzere küçük kara bir balığın başından geçen olayları okuyoruz, ancak bildiğimiz balıklara hiç benzemiyor. Çocuklardan ziyade büyüklerin şiddetle okuması gereken bir kitap bence. O küçük kara balık öyle sözler sarfedip, öyle hikayeler anlatıp, öyle sorular soruyor ki onu sevmemek, ona sempati duymamak imkansız. Okudukça daha çok seviyor, kendinizi onun yerine koydukça hayata daha farklı bakmaya başlıyorsunuz. Seneler önce yazılan bu masal bizlere toplum ve insanlar hakkında bazı ipuçları sunuyor. Kitabın dili her yaştan insanın anlayabileceği seviyede, cümleler akıcı ve hoş. Daha ne denebilir bilmiyorum, tamamen kendim merak edip okuduğum bu kitabın beni memnun etmesi ayrı bir güzellik. Kapakta çocuk masalı yazdığına bakmayın alın okuyun zaten incecik bir şey. Başladıktan sonra ne siz onu ne de o sizi kolay kolay bırakmayacak, küçük prens misali hep aklınızın bir köşesinde duracaktır diye düşünüyorum.
64 syf.
·1 günde·10/10
bu dünyayı "küçük kara balık"lar kurtaracak!

ne kadar çok ihtiyacımız var sormaya,sorgulamaya.
insan düşünebildiği kadardır, sorgulayabildiği kadar.
Yazar adalet, sorgulama, eşitlik ve direnme gibi temaları başarıyla işlemiş. Ne kadar çok ihtiyacımız olan kavramlar.
İyi okumalar
64 syf.
·Beğendi·8/10
Balıkçılın midesinde bile olsan, kendine ve hedeflerine inanırsan bir hayat kurtarabilirsin belki...
Dün gece oğlumla birlikte okuduk bu küçük kara balığın hikayesini ve birlikte üzüldük biraz.
Az biraz okuduktan sonra neden yasaklı olduğunu anlayabiliyorsunuz hemen.Sevilmiyor bu aykırı düşünceler, düşünceliler.
Düzene biat istiyor sistem.
Mevcut olan kaderiyle, coğrafyayı yaşamak varken yeni yerler yeni düşünceler farklı hayatlar, farklı dostlar.
Merakına ve inadına hayran olduk küçük kara balığın ve mücadelesine.
Hayellerinin peşinden gitti, aldırmadan testere balığına, pelikana, balıkçıla yanında küçük hançeriyle...
Okunması gereken bir kitap...
Okunsunki hikayenin sonundaki küçük kırmızı balıklar çoğalsın...
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?

Harika bir kitap, muhteşem... Bir solukta okuyup, güzel hayallere dalacağınız Kısacık ama bir o kadar dolu bir kitap Küçük Kara Balık. Çocuk kitaplarını okumayı çok seviyorum, e yaz tatilide başlamışken miniklere bir kitap tavsiyem olsun istedim. Bence önce siz büyükler okuyun ve çocuklarınıza okutun.
Kitapla ve sevgiyle kalın...
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocuk kitaplarını giderek sevmeye başlıyorum sanırım.
Güzel, tatlı bir hikâyeydi. Verilen ince mesajları da sevdim.
E-pub okuyuverdim hemen, kütüphaneme de ekleyeceğim mutlaka.
Bir de Martı Jonathan Livingston'dan sonra okudum bunu, okurken onu anımsattı bana.
64 syf.
·Puan vermedi
12 eylül darbesi dönemi ülkemizde yasaklanmış olup iranda hala yasaklı olan çocuk kitabıdır. özgürlüğü, baş kaldırıyı, sorgulamayı, değişimi, keşfetmeyi, düşünmeyi, kalıp düşünceleri yıkmayı anlattığı için korkmuşlar galiba.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.