Kel Güvercinci

8,6/10  (14 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
296 gösterim
Çok eski zamanlarda yaşlı annesiyle birlikte yaşayan bir Keloğlan varmış. Evlerinin küçük bahçesinde bir dut ağacıyla, bir de ağacın dibinde otla yi p geviş getiren, sakalını sallayıp meleycrck tırnağıyla yeri eşeleyen sinyali keçisi varmış. Güneye bakan odalarında küçük bir pencereyle orta verinde bir tandır, tavanda ise dumanı çekip içeriye hava ve ışık veren bir baca deliği varmış. Pencerelerinin bazı yerleri cam yerine kâğıtla kaplıyım iş, duvarlar ise balçıktan yapılmış ve raflarla çevriliymiş.

Keloğlan sabahları kırlara gider cali çırpı ve ot toplar sonra da omuzlayıp eve getirirdi. Birazını keçisine verir kalanını da ya kışın satmak ya da keçisine vermek için dama yığardı. öğleden sonraları güvercin uçururdu. İyi bir güvercinciydi...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  60
 • ISBN:
  9786054617107
 • Yayınevi:
  Serüven Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nuray Kirik 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Anlatımı son derece sade, açık , anlaşılır .Sıradan bir çocuk masalı gibi başlıyor fakat okudukça yüzeysellikten derinliğe doğru bir gidiş başlıyor. Muhteşem bir hayal gücü var yazarda. Yaşadığı dönemde çocukları düşünerek yazmaya başlamış. Hem fakir hem de kel bir köylü ile padişah kızının aşkı anlatılmaktadır.

Kitaptan 5 Alıntı

Zagor 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rüştü Asyalı ve Suna Pekuysal bunu beğendi :)
"Ama sen bir padişah kızısın, benimle isli pisli bir kulübede nasıl yaşarsın?"
"Seninle birlikte olduktan sonra her şeye katlanırım."

Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 50 - Gendaş Yayınları / Çevirmen İldeniz Kurtulan / "Keloğlan ve Padişahın Kızı")Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 50 - Gendaş Yayınları / Çevirmen İldeniz Kurtulan / "Keloğlan ve Padişahın Kızı")
Nuray Kirik 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"... ben bu öykünün bitmediğine inanırım. Elbet bir gün ardını yazacağız. "

Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 64)Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 64)
Anıl 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Birkaç Söz
Çocuklar, kuşkusuz gelecek sizin ellerinizde; iyisiyle, kötüsüyle sizin olacak. İster istemez büyüyecek ve zamanla birlikte yol alacaksınız. Babalarınızın, büyük babalarınızın ardından gelecek, onların yerini alacak, her şeyi elde edip sosyal yaşama iyisiyle, kötüsüyle, her şeyiyle sahip olacaksınız. Yoksulluk, zulüm, zorbalık, adalet, sevinç, keder, kimsesizlik, dayak, iş ve işsizlik, hapishane ve özgürlük, hastalık ve ilaçsızlık, açlık, çıplaklık, yüzlerce sosyal mutluluk ve mutsuzluk artık sizin olacak.
Bildiğimiz gibi hastalıkların tedavisi için önce bunun nedenini bulmak gerek. Örneğin doktorlar hastalarını tedavi etmek için önce bunun mikrobunun peşine düşer ve sonra bu mikroba karşıt ilaçları verirler hastalarına. Toplumsal rahatsızlıkları da iyileştirmek için aynı işlemi yapmak gerekir. Biliyoruz ki sağlam vücutta asla hastalık bulunmaz. Sağlıklı toplumlarda da rahatsızlığın izine rastlanmamalıdır. İflas, zorbalık, yalan, hırsızlık ve savaş sadece sağlıksız toplumlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bunca rahatsızlığın nedenini bulmak için ilkin bunun nedenini bulmalıyız. Sorun hep kendinize: Neden gönderdiler sınıf arkadaşımı halı dokuma fabrikasına? Neden bazıları hırsızlık yapıyor? Neden şurada burada savaş var, neden kan dökülüyor? Öldükten sonra ne olacağım? Dünyaya gelmeden önce neydim? Dünyanın sonu ne olacak? Ne zaman bitecek savaş, yoksulluk ve açlık?

Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 1 - Arya)Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 1 - Arya)
Anıl 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Birkaç Söz (devamı...)
Toplumu ve sorunlarını tanımak için daha binlerce soru sormanız gerek. Şunu da bilmelisiniz ki toplum evinizin dört duvarı arasında değil. Toplum yurttaşlarımızın yaşadığı her noktadır. Irak köylerden tutun da irili ufaklı şehirlere dek. Çamurlu ve hayvan dışkılarıyla dolu köy sokaklarından tertemiz şehir caddelerine kadar. Dar daraşık, karanlık ve sinek dolu yoksul köy evlerinden zengin şehirlerin pırıl pırıl köşklerine kadar. Üstü başı dökülen ve ücretli çalışan çiftçi çocuklarından, halı dokuyan çocuklardan tutun en önemsiz besini tavuklu pilav, hindi, muz ve portakal olan çocuklara kadar. Bütün bunlar atalarından miras olarak alacağınız toplum. Atalarınızın mirasını el değmeden çocuklarınıza ulaştırmamalısınız.
Kötülükleri azaltmalı ya da yok etmelisiniz. Güzelliklerini arttırmalı ve rahatsızlıkların ilacını bulmalısınız. Toplum, aynen korunması gereken bir emanet değil.
Toplumu tanımanın ve sorulara yanıt aramanın birkaç yolu var. Bu yollardan biri de köylere, şehirlere gidip her katmandan halkla oturup kalkmak. Öbür yolu da kitap okumak. Tabii her kitap değil. Kimileri der ki: “Her kitap bir kez okumaya değer.” Bu saçma bir söz. Dünyada o kadar çok kitap var ki ömrümüz bunların yarısının yarısını okumaya yetmez. Bu durumda kitapların arasından güzel olanları seçmeliyiz. Çeşitli sorularımıza doğru yanıtlar veren, bizi kendi toplumumuzla ve diğer milletlerle tanıştıran, toplumsal rahatsızlıkları bize gösteren kitapları seçmeliyiz. Bizi sadece oyalayıp aldatan kitaplar yırtılıp yakılmaya yarar.
Çocuklar masal ve öyküyü istekle okurlar. Değerli masallar ve öyküler size insanları, toplumları ve yaşamı tanıtır ve nedenleri açıklar. Sadece oyalanmak için masal ve öykü okunmaz. Bu yüzden bende akıllı çocukların öykü ve masallarımı sadece oyalanmak için okumalarını istemiyorum.

Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 1 - Arya)Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 1 - Arya)
Mehmet Sinan Gündüz 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Çalışanlar kazanıp Hacı Bey'in cebini doldurursa Hacı Bey'de hiç çalışmadan onlara düşük ücret verir.Hacı bey çalışmadığına göre, elde ettiği mal ve mülkte tüm çalışanların payı vardır.''

Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 17)Kel Güvercinci, Samed Behrengi (Sayfa 17)