Püsküllü Deve

6,8/10  (5 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
595 gösterim
'Sevgili çocuklar, bu masalı, masaldaki çocuğa öykünesiniz diye yazmadım. İstedim ki, ülkemin çocuklarını daha yakından tanıyasınız; o yoksul çocukların dertlerini acılarını bilesiniz; bu dertlerin, acıların nasıl giderileceği konusunda düşünesiniz. Amacım buydu.'
İranlı ünlü masalcı Samed Behrengi, bu masalı için böyle bir açıklama yapıyor. Püsküllü Deve adıyla sunduğumuz bu masal, yazarın en sevilen masallarından biri. Bu masalda, babasıyla büyük kente gelen küçük yoksul bir çocuğun, büyük bir oyuncak mağazasının vitrininde duran kocaman bir oyuncak deveyle olan dostluğu dile getiriliyor. Hiçbir zaman o deveye sahip olamayacak olan küçük çocukla, oyuncak püsküllü deve arasında geçen bu güzel serüveni severek okuyacağınıza inanıyoruz. Ama yazarın da dediği gibi: sakın masaldaki çocuğa benzemeye kalkışmayın.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789755109695
 • Çeviri:
  Deniz Canefe
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 2/10 puan

Çocuklarınıza bu masalı okuyun ya da okutun.Birçoğumuzun "vitrinlerde bir oyuncağı veya bir giysisi"olmuştur;çok istediğimiz halde alamamışızdır.
Bazen bir oyuncak hiç bitmeyen yiyecek gibidir.Çocukları sevelim ve sevindirelim.

Yağmur 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir çocuk babasıyla Tahran'a taşınır.Annesi ile kardeşi ise memleketlerinde kalır.Baba oğul,ticarete başlarlar.Ve bu çocuğun üç arkadaşıyla yaşadıkları anlatılıyor.En son mu oyuncağı ve babasıyla ilgili bir süpriz bekliyor,sizi.

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet Selahaddin Kürkcü 
17 Oca 12:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babam, "Evlat, senin derdin ne?" diye sordu. "Her sabah kalktığımızda deve deyip duruyorsun!"
O sırada aklım başka yerdeydi, "Zengin olmak iyi bir şey, değil mi? İnsan canı ne çekerse alabilir, ne isterse değil mi, baba?" diye sordum.
Babam, "Nankörlük etme" dedi. "Tanrı kimi zengin edip, kimi etmeyeceğini iyi bilir."
Babam hep böyle söylerdi.

Püsküllü Deve, Samed Behrengi (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)Püsküllü Deve, Samed Behrengi (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)