Giriş Yap

Samed Behrengi

Yazar
8.5
9,7bin Kişi
38,5bin
Okunma
1.019
Beğeni
28,6bin
Gösterim
Reklam
·
Reklamlar hakkında

Hakkında

Samed Behrengi (Fars:صمد بهرنگی, Azerbaycan: Səməd Behrəngi; 24 Haziran, 1939; Tebriz, İran Şahlığı; ö. 31 Ağustos, 1967; Aras Nehri) Azeri asıllı İranlı öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı-derleyicisi. Hayatı Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır. Samed Behrengi (1967) 29 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri'nde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikaste uğradığı düşünülmektedir.Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.
Tam adı:
Səməd Behrəngi
Unvan:
İranlı Eğitmen ve Yazar
Doğum:
Tebriz, İran, 24 Haziran 1939
Ölüm:
Tebriz, İran, 31 Ağustos 1967

İncelemeler

Tümünü Gör
56 syf.
·
24 saatte okudu
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?" Diyerek bilinmez yollara düşen cesur bir balığın hikayesi
Küçük Kara Balık.
Samed Behrengi
bu kitabında, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, denize, özgürlüğe ulaşma çabasını ve yeni yerler keşfetme merakını anlatıyor. Küçük kara balığın çevresindeki baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı gelip, karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmeyerek amacına ulaşmasını ve bütün balıklara yol göstermesini anlatıyor.
Küçük Kara Balık
kitabı bir dönem ülkemizde yasaklanmış, halen İran'da yasak kitaplardanmış. Nedeni ise kitabın, şartları kabullenip uyum sağlamak yerine direnmeyi ve sorgulamayı teşvik etmesi. Yazarın ölümü de bu yüzden oldukça şaibeli bir şekilde olmuş. Kitap, kalıplara uyum sağlayıp, kaderine razı olmak yerine çabayı anlatması bakımından, yakın zamanda okuduğum
Martı Jonathan Livingston
kitabını anımsattı bana. İki kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
Küçük Kara Balık,
çocuk kitabı olarak kabul edilmesine rağmen ben çocuk kitabı tanımına uygun olduğunu düşünmüyorum. Bu kitap daha çok yetişkinlere hitap ediyor bence. Şiddet öğesi barındırması, öldürme konusunun geçmesi açısından küçük yaş gruplarına olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyorum. Bir sınıf öğretmeni olarak öğrencilerime okutup olumsuz etki riskini göze alamam. Aynı zamanda ölüm ve yaşamın anlamı üzerine düşünmenin felsefesini çocukların henüz kavrayamayacağını düşünüyorum. Bu açıdan kitabın tavsiye edildiği gibi yedi yaş ve üzeri değil de on iki yaş ve üzeri herkesin okumasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar diliyorum. Kitapla kalın.
·
2 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.2