Sevgi Tuncay

Sevgi Tuncay

Çevirmen
8.1/10
38 Kişi
·
80
Okunma
·
0
Beğeni
·
38
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
344 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Viktor E. Frankl , Logoterapi (Anlam Yoluyla Terapi) kurucusu psikanalisttir. Kendisi Sigmund Freud 'un Libido kuramını ya da Alfred Adler 'in Bireysel Psikolojisini değil de insanın anlam arayışında olduğunu vurgulamış ve kuramını da anlam temeline dayandırmıştır.

Özellikle 2. Dünya Savaşı'nda toplama kamplarında yaşam mücadelesi vermiş, ailesini bu savaşta kaybetmiş, hatta annesi gaz odalarında can vermiş bir bilim insanı olarak, o günlerdeki gözlemlerini de kuramında fazlasıyla kullanan Viktor E. Frankl bugün insanın doğasına farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Kitabı iki ayrı bölümde ele almak istiyorum;

1- 60 Yıllık Metinler bölümü...

Psikoterapi, Ruh Sağlığı, Varoluşsal Analiz, Farmakoloji, Zeitgeist Patolojisi gibi alt bölümlerde konuyla ilgili yazılara (makale) yer verilmiştir.

2- Logoterapinin ve Varoluş Analizin Ana Hatları bölümünde ise Viktor E. Frankl ın Logoterapisini tüm gerçekliği ile görüyor ve daha iyi idrak ediyoruz. Özellikle Varoluşsal Analiz kavramının üstünde sıkça duran
Viktor E. Frankl , Sigmund Freud ve Alfred Adler ''in kuramlarıyla da ortak ve farklı noktalara değinirken, bu konuyu nevrozlar üzerinden açıklamıştır.

Psikanaliz bize haz arzusunu anlatırken, Bireysel Psikoloji bize geçerlilik çabası şeklinde, gücün iradesini anlattı. Fakat anlam arzusu olarak adlandırdığımız şey insanda çok daha derinde kök salmıştır. Bu sebeple Viktor E. Frankl , insanların ne Sigmund Freud
gibi cinsellikten ötürü ne de Alfred Adler gibi aşağılık duygusundan ötürü rahatsızlık yaşadığını, daha doğrusu tüm rahatsızlıkların sebebinin bunlar olamayacağını, daha derinlerde yaşanan rahatsızlıklara odaklanılması gerektiğini ve bu rahatsızlığın da elbette "anlam" arayışı olduğunu uzun uzadıya açıklamıştır.

Bu alana ilgi duyan herkese tavsiye ederim.
378 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Kitabın içerisinde, Seri katil, Yakan Sır, Kadın ve Manzara, Korku, Ay Işığı Sokağı, Bir Kalbin Çöküşü, Görünmeyen Koleksiyon(Alman Enflasyonundan Bir Alıntı), Leporella, Satranç Şampiyonu, Haç adlı hikayeler yer almaktadır.Kitapta geçen hikayelerden Görünmeyen Koleksiyon hikayesi dışındaki hikayelerin farklı basımlarınıda okumuştum.Tekrar tekrar Stefan Zweig'in hikayelerini okumayı seviyorsanız tavsiye ederim.
378 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Stefan Zweig'in 10 farklı hikayesini bu kitapta bulabilirsiniz. Hepsi de bir birinden güzel okumaya değer hikayeler. Stefan'ı fazlasıyla seveceksiniz :)

1.Yakan Sır(Yakıcı sır)
2.Korku
3.Seri katil(Amok koşucusu)
4.Kadın ve Manzara
5.Ay ışığı sokağı
6.Bir kalbin çöküşü(Bir yüreğin ölümü)
7.Görünmeyen koleksiyon(Alman enflasyonundan bir alıntı)
8.Leporella
9.Satranç şampiyonu
10.Haç(Madalya)
160 syf.
·2 günde·8/10
Yoğun duygularla yazılan, karamsarlığı konu alan böylesine kitaplar hiçbir zaman ilgi alanım olmadı aslında. Fakat bir kitapta mı okuduğumu yoksa bir filmde mı duyduğumu hatırlamadığım bir yerde, bu kitabın ilk çıktığı zaman gençlerin çok etkilenip intihar ettiğini duyunca ilgimi çekmişti. İntihara meyilli olduğumdan değil tabi ki sadece o denli bir duyguyu nasıl okuyucuya aktardığını merak ettiğim için. Epeydir de listemdeydi ancak zamanım oldu okumaya.

Kitap ana karakterin arkadaşına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Kendini ve duygularını yoğun biçimde anlatması beni zaman zaman yordu, konu takibinde zorladı. Ayrıca kişilerin ve yer adlarının baş harflerle veya noktalama ile geciştirilmesi bütünlüğü bozuyor gibi geldi bana. Fakat mektup yöntemi karaktere yoğunlaşma konusunda başarılı bir teknik. Benim asıl başarılı bulduğum bölüm yazarın müdahalesi ile başlayan üçüncü şahıs anlatımının olduğu o sürükleyici son bölümdü. Mektupların olduğu ilk kısımda havada kalan ne varsa cevap buluyor ve kitabın çarpıcı sonu da yine bu bölümde gerçekleşiyor.
Bende intihar isteği uyandırmadı çok şükür ama gece gece ufak bir bunalıma soktu diyebilirim.
378 syf.
·Beğendi·9/10
Zwiegh muhteşem anlatımıyla bir çok hikayesi tek kitapda toplanmış. Kitapları tek tek almak yerine bir kitaptan okumak maliyet açısından cok iyi oldu. Herkese tavsiye ederim
378 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabın içinde Stefan Zweig farklı isimlerde yazılmış birçok hikayesini tekrardan okuyabilirsiniz . Şaşırmayın . Ama yine de güzel hikayeler .insanların içinde bulundukları ruh hallerini çok güzel tasvir ediyor .
248 syf.
·23 günde·Beğendi·9/10
Yemek yaparken artık daha özenli davranmam, bu kitabın eseridir. İlk kez bu tarz bir kitap okuyorum ve yemek yemek üzerine bilmediğim tonlarca şey olduğunu farkettim. Yemek yerken dinlenilen müzikten tut, insan hatıralarının yemeği sevip sevmemeye olan etkisine kadar birçok psikolojik, sosyolojik tespitlere yer verilmiş. Kitabı eğlenceli kılan ise ilginç deneylere ev sahipliği yapması. Cidden okuması oldukça keyifliydi. Hediye eden arkadaşa sonsuz teşekkürler.
Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 80 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.