Aforizmalar

7,9/10  (152 Oy) · 
571 okunma  · 
111 beğeni  · 
3.238 gösterim
Kafka, içinde yaşadığı dönemin, o dönemin olaylarının değil, gelmiş geçmiş tüm zamanların toplumsal mekanizmalarının yarattığı yalnızlığı, anlamsızlığı betimlemiştir.
Kuşkusuz, karanlık bir tablodur bu. Bu karanlık tabloyu aydınlatan ise
Kafka Güneşi’dir. Gecenin en yoğun ânında doğan, karanlığın tüm gizlerini açığa vuran ışığıyla, bizlere, insanlara yalansız bir dünya göstermeye çalışan, bunu handiyse özür dilercesine mırıldanarak gerçekleştiren, son aşamada da pişman olup tüm yazdıklarının yakılmasını (bunu hiçbir zaman yerine getirmeyecek bir dostundan istemiş olsa da) isteyen, hiçlikten sahici bir dünya yaratan bir insan.
Eğer Kafka’nın yapıtında manevi değerler ve umut aranıyorsa, burada aranmalı.
Ve bu aforizmalar da bu ışığın altında okunmalı.
Bu kitap, Kafka’nın ardında bıraktığı tamamlanmış ender elyazmalarından biridir. Tüm aforizmalar Kafka tarafından tek tek numaralandırılmıştır.
Max Brod, altısı, küçük okul defterlerine yazılmış aforizmalardan, kısa
öykücüklerden, çeşitli konulardan oluşan bu elyazmaları “yığınını” Taşrada Düğün Hazırlıkları başlığıyla tek bir kitapta toplamıştır. Daha sonraları birçok ülkede,
bu kitaptan küçük başka kitaplar üretilmiştir: Babaya Mektup ve Aforizmalar gibi.
Bu kitaptaki aforizmaların tam olarak ne zaman yazıldığını bilmiyoruz.
Bir sayfadaki 1917 tarihiyle Günlük’te yer alan benzer cümleler, aforizmaların 1917-18 yılları arasında yazıldığına işaret etmektedir.
Max Brod, bu aforizmalara “Günah, Acıçekme, Umut ve Gerçek Yol Üzerine
Derin Düşünceler” başlığını uygun görmüştür. Ama Kafka, bu elyazmalarına
bir ad vermediğine göre, en uygun başlık, kuşkusuz, yazın alanındaki bu türün
genel adı olan Aforizmalar’dır.
Hemen şunu da belirteyim ki, Kafka’nın tüm kitaplarında, özellikle Günlüklerinde
ve mektuplarında yazılmış, çeşitli konularda, ayıklanacak olsa, başlı başına büyük
bir kitap oluşturacak kadar aforizma vardır.

Ferit Edgü’nün önsözünden
Hakan TEKİN 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kafka 'yı anlamak...
Bu amaçla yazılmış bir sürü kitap ve makale bulunmakta. Lakin yeterli mi dersiniz? Belki evet belki hayır belki de böyle bir soruyu sormak yersiz.
Anlaşılamayacağını anladığı için yakılmasını istedi kitaplarını. Kim bilir en yakın arkadaşının kitaplarını yakmayacağını bilecek kadar tanıyordur onu...
Bu kitap ;Franz Kafka Aforizmalar
Üzerinde ciddi düşünülmesi gereken fikir, kapı ve sorulardan oluşan bir ışık demeti. Derin ve parlak bir ışık demeti. Kafka'nın karanlığında...

Derya Yalınkılıç 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Franz Kafka ile Dönüşüm kitabı ile tanıştım ve çok beğendim. Bu kitaba başlarken de beklentim oldukça yüksekti. Ancak umduğumu bulamadım. Ya cümleler çok derin anlamlıydı ben bu derinlere inemedim ya da çeviri çok kötüydü anlamını kaybetmişti cümleler. Üç dört kez okuyup anlayamadıklarım oldu.
Kafka'ya haksızlık etmek istemem, aforizma kavramı bana göre değilmiş :) Çünkü kitapta olay örgüsü olmayınca pek tat alamadım.

Nurhan Işkın 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Franz Kafka, bir cümle üzerinde ne derin anlamlar çıkarılabilineceğini Aforizmalar ile bizlere anlatmış, hoş o tüm yazdıklarının yakılmasını istemişse de arkadaşı Max Brod iyi ki de eserlerini biz okurlarla bulusturmuş....
Tekrar tekrar okunup üzerinde düşünebilinecek ender kitaplardan bir tanesi...

KeMâL 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kısacık bir kitap olduğu sizi aldatmasın. Üzerinde düşünülecek o kadar güzel cümleler var ki muazzam. Aforizmalar adı altında bir çok eser bulabilirsiniz. Ama bu kitap gerçekten ağır cümlelerden oluşmakta. Dönüşüm kitabından sonra dikkatimi çekti ve İş Bankası Yayınları indirimi ile aldığım bu kitabı elbetteki tavsiye ederim. Aforizma nedir diyenler için örnek ise:
" Sen ödevsin ama görünürde öğrenci yok..."

Kitabın isminin Aforizmalar olması bile gözümü hiç korkutmadı.İnternette e-kitap olarak rastlayınca açıp okumaya karar vermiştim.Kitabın başında yazarın hayatından kısaca bahsediliyordu, yazmaya olan hevesi yok olmasın diye evlenemeyen bir insanın hayatı...
Kitabın içindeyse onlarca cümle var. (Aforizma dediğimiz az ve öz anlamlı olanlar) Bazılarını çokça beğendim, bazılarını ise hemen anlamakta güçlük çektim.Biraz da hızlı okuduğum için hiçbirinin üstünde fazlaca durmadım.Yazarın önceden Dönüşüm'ünü okuduğum ve yazara aşina için Aforizmalar'da ele alınanlar beni pek fazla şaşırtmadı.Tezer Özlü'nün ve daha nicesinin Kafka'dan neden ve nasıl etkilendiğini daha iyi anlayabiliyorum.Lakin bu anlatılabilecek cinsten bir şey değil, anlamak için okumak, hatta o ve onlar gibi düşünmeniz lazım.

Esma Tezgi 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdim-sevmedim tarzı yorum yapılabilecek bir kitap değil ki insanların düşünceleri üzerine yorum yapmakta pek doğru bulduğum bir şey değil. İçinde farklı ve sorgulatıcı bir çok düşüncenin bulunduğu bir kitap, bazı noktaları bir kaç kez üzerinden geçerek anlıyorsunuz ve ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Bu tarz şeyler okumayı sevenler için uygun bir kitap.

Mazlum İlhan 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kafka'nın aforizmaları üzerine düsünülecek, yazılacak, okunacak o kadar çok şey var ki. Kitabın herhangi bir sayfasını açıp gözünüze ilk takılanı bile okuduğunuzde kendinizi yoğun bir düşünme evresinde bulursunuz. Kitaptan bol bol alıntı yapmak isterdim ama sanırım hepsini yazman gerekecekti. Beni en çok düşündüren, her an aklımı meşgul eden ve öğrendiğim her şeyi birleştirip beni tatmin edecek bir cevap bulmaya sevk eden sözü ise "Bizler cennette yaşamak için yaratılmıştık; cennet de bize hizmet edecek şekilde tasarlanmıştı. Sonradan bizim kaderimiz değiştirildi; cennetin kaderi de değişti mi, bunu bilmiyoruz; bize herhangi bir şey söylenmedi." oldu.

Muhammet TUNÇ 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Franz Kafka'yı Dönüşüm adlı eserinden tanımıştım. Dönüşüm güzeldi ve o kitaptan sonra Kafka'nın diğer kitaplarını da aldım. Bu kitap da çok güzeldi. Kafka gerçekten başarılı bir yazarmış. Onun eserlerini bugün okuyorsak, bunu Max Brod'a borçluyuz. Kafka eserlerinin yakılmasını istemiş fakat o yakmamış, yayınlamış.
1. Bölümü ''Günah, Istırap,Umut ve Doğru Yol Üzerine Aforizmalar'' , 2. Bölümü ''1920 Günlüğünden Aforizmalar'' başlıklı. Kafka kendi düşüncelerini madde madde dile getirmiş (109 madde).
Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Döngüsel 
 13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Kafka hakkında uzun uzun yazmak isterim. Fakat henüz onu anlayabilmiş değilim. Onun da anlaşılmayı pek istemediği, bilinen bir gerçek.

Dönüşüm, Dava ve Aforizmalar. 3 kitabını okudum şimdiye dek. Bazı yazarların bir tek kitabı, onu anlamanıza yeterken Kafka’da durum çok farklı. Dönüşüm’de çok kolay ilerlerken, yazar ile aynı paralelde hareket edebilirken, Dava’da ipler baya koptu. Aforizmalar’da ise ip diye bir şey hiç olmadı desem daha yerinde olacak. Ne üzerinde yürüdüm, ne oturup salladım onu. Hiçbir şey olmadı. Açıkçası çok beğendiğim bir kitap olduğunu söyleyemem. Kafka’nın, asla bir sonraki cümlelerde nelerden bahsedebileceğini hiç kestiremiyor oluşum, Aforizmalar gibi, bolca parçalara bölünmüş bir kitapta, çok daha sinir bozucu bir hal aldı. Evet, bazı sözler gerçekten üzerinde çokça durmamı gerektirdi, bazıları ise görüşlerime tamamen zıt olduklarından “hadi canım sen de” lafını bolca kullandırttı bana.

Okudukça daha ayrıntılı, daha açık yorumlar yapabilmek dileğiyle.

Lütfiye 
17 Şub 20:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Franz Kafka'nın çarpıcı sozlerini ve günlüğünden parçalar içeren, romanlarından sonra en güzel eseridir bu. Eser Kafka'nın yaşam ve ölüm,iyi ve kötü ve dahî sanatın işlevi üzerine düşüncelerini açıkça ortaya koyar. Aforizmalar bordo siyah'ın baskısında da yazdığı gibi "kafkaesk labirentlerde bir yürüyüş" tür. Bir örnek vermek gerekirse:

"Hayvan, hışımla çekip alır kırbacı efendisinin elinden ve kendi efendisi olmak için kendisini kırbaçlar,bilmez ki bu,efendisinin kırbacına atılmış yeni düğümün yol açtığı hayalden başka bir şey değildir."
Ve belirtmek de fayda olduğunu düşündüğüm bir sey daha var. Kitaba baslandiginda normal yoldan farkli bir güzergah söz konusu olmalı. Okunma şeklinin alışkanlık biçiminin tam tersi bir şekilde işlemesinin okurun yararına olacaktır. Aksi takdirde sindirilmeden bitirilecek olması kötü bir tecrübe demektir. Bundan dolayi, kitap bitti demek yerine, bir kez okuyabildim , tekrar okuyacagim ( çoğu değerli kitap icin gecerli olmakla birlikte) demeyi seçiyorum. Keyifli okumalar dilerim.

3 /

Kitaptan 124 Alıntı

Esma Tezgi 
19 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum, şimdiyse soru sorabileceğime nasıl inandığımı anlamıyorum.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka
Hakan TEKİN 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamaktır mutluluk.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 23)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 23)
Nur-AL 
01 Şub 00:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnançtan yoksun olduğumuz söylenemez. Yaşamamız bile tek başına bir inanç değeridir."

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayın)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayın)
Azra Tuba Demir 
21 Oca 23:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorularımın neden yanıtsız kaldığına şaşardım eskiden, artık soru sorabileceğime olan güvenime şaşıyorum.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 21)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 21)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız