Aforizmalar

7,9/10  (283 Oy) · 
1.014 okunma  · 
255 beğeni  · 
4.323 gösterim
Kafka, içinde yaşadığı dönemin, o dönemin olaylarının değil, gelmiş geçmiş tüm zamanların toplumsal mekanizmalarının yarattığı yalnızlığı, anlamsızlığı betimlemiştir.
Kuşkusuz, karanlık bir tablodur bu. Bu karanlık tabloyu aydınlatan ise
Kafka Güneşi’dir. Gecenin en yoğun ânında doğan, karanlığın tüm gizlerini açığa vuran ışığıyla, bizlere, insanlara yalansız bir dünya göstermeye çalışan, bunu handiyse özür dilercesine mırıldanarak gerçekleştiren, son aşamada da pişman olup tüm yazdıklarının yakılmasını (bunu hiçbir zaman yerine getirmeyecek bir dostundan istemiş olsa da) isteyen, hiçlikten sahici bir dünya yaratan bir insan.
Eğer Kafka’nın yapıtında manevi değerler ve umut aranıyorsa, burada aranmalı.
Ve bu aforizmalar da bu ışığın altında okunmalı.
Bu kitap, Kafka’nın ardında bıraktığı tamamlanmış ender elyazmalarından biridir. Tüm aforizmalar Kafka tarafından tek tek numaralandırılmıştır.
Max Brod, altısı, küçük okul defterlerine yazılmış aforizmalardan, kısa
öykücüklerden, çeşitli konulardan oluşan bu elyazmaları “yığınını” Taşrada Düğün Hazırlıkları başlığıyla tek bir kitapta toplamıştır. Daha sonraları birçok ülkede,
bu kitaptan küçük başka kitaplar üretilmiştir: Babaya Mektup ve Aforizmalar gibi.
Bu kitaptaki aforizmaların tam olarak ne zaman yazıldığını bilmiyoruz.
Bir sayfadaki 1917 tarihiyle Günlük’te yer alan benzer cümleler, aforizmaların 1917-18 yılları arasında yazıldığına işaret etmektedir.
Max Brod, bu aforizmalara “Günah, Acıçekme, Umut ve Gerçek Yol Üzerine
Derin Düşünceler” başlığını uygun görmüştür. Ama Kafka, bu elyazmalarına
bir ad vermediğine göre, en uygun başlık, kuşkusuz, yazın alanındaki bu türün
genel adı olan Aforizmalar’dır.
Hemen şunu da belirteyim ki, Kafka’nın tüm kitaplarında, özellikle Günlüklerinde
ve mektuplarında yazılmış, çeşitli konularda, ayıklanacak olsa, başlı başına büyük
bir kitap oluşturacak kadar aforizma vardır.

Ferit Edgü’nün önsözünden
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789944888059
 • Çeviri:
  Osman Çakmakçı
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Aykut 
 17 Nis 22:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bir kitap ancak bu kadar güzel olabilirdi. Kafka ile bu kitap sayesinde tanıştım. Okumadan önce az çok fikrim vardı hem yazar hakkında hem de kitap hakkında. Beklentimin üstünde olan kitaplardan biri de hiç şüphesiz ki Aforizmalar oldu. Gittigim Sahafcida Kitabı elime aldığımda oradaki çalışan beyefendinin dediği cümle
" bu kitabı okuduğunuzda etrafınizdaki olaylara bakış açınız değişecek ve insanların hepsinin hemen hemen aynı olduğunu anlayacaksiniz" olmuştu. Kitabı okuduktan sonra bu cümlenin ne kadar isabetli bir cümle olduğunu anladım.
Kitabı okudugunuz bölümler her ne kadar kısa olsa da size çok şey katıyor. Cümlenin sonuna geldiğiniz an bir durup düşünüyorsunuz,kendinize soru soruyorsunuz acaba ne demek isteniyor diye. Hatta anlamadiginiz zaman başka insanların fikirlerini alıp yazıya farklı bir bakiş açısindan bakmış oluyorsunuz. Ve illa orada ne yazıyor bunu öğrenmek istiyorsunuz. Yani kisacasi merak ettiğinizi erteleme gibi bir durum olmuyor. Çünkü Kafka az sözle çok şey anlatan bir yazar. Onun yazdığı her kelimeyi anlamak ayrı bir tat ayrı bir mutluluk. Bu mutluluğu tatmaniz dileğiyle keyfli okumalar. İncelememi okudugunuz için teşekkürler. :)

Hakan TEKİN 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kafka 'yı anlamak...
Bu amaçla yazılmış bir sürü kitap ve makale bulunmakta. Lakin yeterli mi dersiniz? Belki evet belki hayır belki de böyle bir soruyu sormak yersiz.
Anlaşılamayacağını anladığı için yakılmasını istedi kitaplarını. Kim bilir en yakın arkadaşının kitaplarını yakmayacağını bilecek kadar tanıyordur onu...
Bu kitap ;Franz Kafka Aforizmalar
Üzerinde ciddi düşünülmesi gereken fikir, kapı ve sorulardan oluşan bir ışık demeti. Derin ve parlak bir ışık demeti. Kafka'nın karanlığında...

Derya Yalınkılıç 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Franz Kafka ile Dönüşüm kitabı ile tanıştım ve çok beğendim. Bu kitaba başlarken de beklentim oldukça yüksekti. Ancak umduğumu bulamadım. Ya cümleler çok derin anlamlıydı ben bu derinlere inemedim ya da çeviri çok kötüydü anlamını kaybetmişti cümleler. Üç dört kez okuyup anlayamadıklarım oldu.
Kafka'ya haksızlık etmek istemem, aforizma kavramı bana göre değilmiş :) Çünkü kitapta olay örgüsü olmayınca pek tat alamadım.

Yonca 
22 Ağu 10:43 · Beğendi · 10/10 puan

Kafka'nın insanlar ve hayat üzerindeki tespitlerinin yer aldığı güzel sözler mevcut.Bir kitap ancak bu kadar güzel olabilir ve okunabilir.Belki günlük hayatta bu tespitleri hepimiz düşünüyoruz ama Kafka kadar cesaretli değilizdir.Kafkayı anlamak zor değil aslında sadece onunla aynı pencereden bakmak gerekiyor.

Umay 
27 Nis 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kafka'nın Aforizmalarını okurken hayata açtığı pencereden onunla birlikte bakıyor gibi oldum. Aslında kısa bir kitap olmasına rağmen bazı cümleleri o kadar anlaşılmaz ya da daha uygun bir tabir olabilir sıradışı geldi bana. Bu yüzden aynı cümleleri bir kaç defa okudum. Kafka hiç düşünmediğim şekilde düşünmemi sağladı. Eğer Kafka okuyorsanız illaki okumanız gereken bir kitap. Sonrasında başucu kitabınız olacağı kesin. İyi okumalar.

Nurhan Işkın 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Franz Kafka, bir cümle üzerinde ne derin anlamlar çıkarılabilineceğini Aforizmalar ile bizlere anlatmış, hoş o tüm yazdıklarının yakılmasını istemişse de arkadaşı Max Brod iyi ki de eserlerini biz okurlarla bulusturmuş....
Tekrar tekrar okunup üzerinde düşünebilinecek ender kitaplardan bir tanesi...

insan_okur 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kısacık bir kitap olduğu sizi aldatmasın. Üzerinde düşünülecek o kadar güzel cümleler var ki muazzam. Aforizmalar adı altında bir çok eser bulabilirsiniz. Ama bu kitap gerçekten ağır cümlelerden oluşmakta. Dönüşüm kitabından sonra dikkatimi çekti ve İş Bankası Yayınları indirimi ile aldığım bu kitabı elbetteki tavsiye ederim. Aforizma nedir diyenler için örnek ise:
" Sen ödevsin ama görünürde öğrenci yok..."

Esma Tezgi 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdim-sevmedim tarzı yorum yapılabilecek bir kitap değil ki insanların düşünceleri üzerine yorum yapmakta pek doğru bulduğum bir şey değil. İçinde farklı ve sorgulatıcı bir çok düşüncenin bulunduğu bir kitap, bazı noktaları bir kaç kez üzerinden geçerek anlıyorsunuz ve ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Bu tarz şeyler okumayı sevenler için uygun bir kitap.

Deniz 
 23 Şub 00:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ukala ama bilgili insana saygı duy. Bilgili ama mütevazi olanı hem say hem sev. Salak ama mütevazi olana yol göster. Hem salak hem ukala olandan kaç...

ibrahim H Şahin 
28 May 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatimizin her anina nufuz eden ve yol gosteren cesitli aforizmalardan meydana gelmis guzel bir kitap...

Aciyi yasayamadan da bilebiliyor insan...

5 /

Kitaptan 357 Alıntı

Hakan TEKİN 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamaktır mutluluk.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 23)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 23)
Nur-AL 
01 Şub 00:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnançtan yoksun olduğumuz söylenemez. Yaşamamız bile tek başına bir inanç değeridir."

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayın)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayın)
Esma Tezgi 
19 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum, şimdiyse soru sorabileceğime nasıl inandığımı anlamıyorum.

Aforizmalar, Franz KafkaAforizmalar, Franz Kafka