1000Kitap Logosu
Aforizmalar
Aforizmalar
Aforizmalar

Aforizmalar

Günah, Istırap, Umut ve Doğru Yol üzerine

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
3.807 Kişi
16,6bin
Okunma
3.497
Beğeni
104bin
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Adı
Aforizmalar (Günah, Istırap, Umut ve Doğru Yol üzerine)
Basım
Türkçe · Türkiye · Altıkırkbeş Basın Yayın · 10 Kasım 2014 · Karton kapak · 9786055532131
Orijinal adı
Betrachtungen über Sünde, Hoffnung, Leid und den wahren Weg
Diğer baskılar
6.45 Kafka Serisinin tekrar baskısını yapan aforizmalar yeniden okurunun karşısında. Kafka ve aforizmaları üzerine ne söylenebilir ki?
7 mağazanın 111 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,78
7.7
10 üzerinden
3.807 Puan · 474 İnceleme
Mikail Balcı
Aforizmalar'ı inceledi.
63 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Aforizmalar - Franz Kafka
"Ölümün olduğu yerde, hiçbir şey ciddi olamaz." Kitabın içerisindeki "kitap üzerine birkaç not" bölümünde yer alan cümle. Bir yerlerden mutlaka çalınmıştır kulağınıza. Eser Kafka'nın hayatı ve kitap üzerine birkaç not ve Altıkırkbeş notu ile başlıyor. Şunu her zaman söylemişimdir: Kitabı okumaya kapağından başlamak gerek... Hele ki önsözün okumadığı kitapları okunmuş saymam kendi adıma. Bu kitapta da hem Kafka'ya hem de Aforizmalar eserinin nasıl oluştuğuna dair bilgilendirilmeler yer alıyor. Önce bu bölümü okursanız içindeki cümleler size daha anlamlı gelebilir. Daha önce Kafka'dan Dönüşüm, Dava, Açlık Sanatçısı ve Milena'ya Mektuplar isimli eserleri okumuştum. Her biri düşünce dünyamda ayrı kapıların açılmasına vesile olmuştu. Ne Gregor Samsa unutulabilecek bir karakter olmuştu benim için ne de Joseph K. Bu kitap da birçok altı çizilecek can alıcı cümleleriyle yer etti zihin dünyamda. Hayata ve ölüme dair yazarın düşünceleri, birçok farklı konuya bakış açısı yer alıyor eserde. Onun ruh haline bürünüyorsunuz. Sizi düşünmeye, sorgulamaya itiyor okurken. Hacimsiz ama hazımsız düşünceler barındıran bir eser. Bu kadar erken gitmemeliydi diyorsunuz okurken. O daha çok yazmalı biz daha çok okuyabilmeliydik. Tanışmak için geç kaldığım bir eser oldu. Beni allak bullak etmek için geç kalan bir eser. Okuma sürecimde hoşuma giden alıntıları paylaştım takipçilerimle. Buraya da eklemek isterim: Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı. Sen ödevsin. Ama görünürde öğrenci yok. Bir hedef var, ama yol yok; bizim yol dediğimiz şey, bir duraksamadır. Bir gladyatörün dövüşten sonraki yorgunluğuna benziyor yorgunluğu, yaptığı iş bir memur odasının bir duvarına beyaz badana çekmekti. Sahip oluş yoktur, sadece oluş, son nefesi vermeyi, nefessiz kalarak boğulmayı özleyen oluş vardır. Sonsuzluk yolunda nasıl böylesine kolayca ilerlediğine hayret eden birisi vardı; gerçekte hızla bayır aşağı yuvarlanıyordu. İnsan ancak olabildiğince az yalan söylediğinde olabildiğince az yalan söylemiş olur; yoksa olabildiğince az yalan söyleme fırsatını bulduğunda değil. İnanç yoksunu olduğumuz söylenemez. Sadece yaşıyor olmamız bile, tüketilemeyecek bir inanç-değeridir. Bazıları ıstırabın varlığını güneşi göstererek reddeder; o ise ıstırabı göstererek güneşin varlığını reddediyor.
Aforizmalar
7.7/10
· 16,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
63
Mesut M.
Aforizmalar'ı inceledi.
114 syf.
·
5/10 puan
Aforizmalar
Yazarın çeşitli eserlerinden can alıcı cümlelerinin derlendiği bir kitap. Aforizmalar kitabını okumaktansa kitabın derlendiği kaynakların okunmasını daha sağlıklı buluyorum. Çünkü bir önermeyi anlayabilmek için bence sayfalarca yazı okunmalı ve o aforizma üzerinde akıl yürütmeler yapmalı. Kitap içersinde anlamakta zorlandığım veya anladığımı saydığım aforizmlardaki en önemli eksiklik buydu bence
Aforizmalar
7.7/10
· 16,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
19
Nesrin
Aforizmalar'ı inceledi.
109 syf.
·
Puan vermedi
Kafka, yazar, belki sadece içini dökmek için, belki anlaşılmak için, belki de sadece  anlamak için yazar ve yazdıklarının ölümünden sonra yakılmasını vasiyet eder dostu Max Brod’a.  Ama Max Brod bu vasiyeti yerine getirmez, Kafka’ın tüm yazdıklarını yayınlatır ve dünya edebiyatına sunar. Sanırım tutulmamış en güzel sözlerinden biridir bu.   Aforizmalar   Günah, ızdırap, umut ve doğru yol üzerine seyrütemaşa…   Her sayfada bir cümle,  her cümle bir ayrı ayrı bir kitap değerinde. Bir hayatın, bir bütünün parçaları aslında. Sadece okumak için okursanız çok kısa sürede okunur ama anlamak için okursanız bazı cümleleri tekrar tekrar okumanız gerekir. Diğer çevirilerde nasıl bilmiyorum ama benim okuduğum çeviride Türkçenin yanında Almanca ve dünyada kabul görmüş iki İngilizce çeviride var.   · Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı. · Hayret ediyordu biri, sonsuzluk yolunda nasıl bu kadar kolay ilerlediğine; yokuş aşağı yuvarlanıyordu oysa.    
Aforizmalar
7.7/10
· 16,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
Ayfer
Aforizmalar'ı inceledi.
64 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Kişisel gelişim aforizması :)
Franz Kafka 'nın küçük yazılardan oluşan bu kitabı benim nezdimde tam bir kişisel gelişim olmuştur. Her satırda aydınlanabileceğin, doğrunun yanlışı, yanlışında doğruya, doğru yol aldığı kısa yazılar... Benim iç dünyamı aydınlatan kısa yazılarını alıntılamak ve hatta neredeyse tüm aforizmaları yeniden yazma dürtüsü oluştu içimde :) Ve tabi ki Max Brod... Galiba Kafka ona çok minnettar olmalı ;bu eserlerin gün yüzüne çıkmasında büyük payı olduğu için. Bir başucu kitabı olarak her yeni güne bir aforizma ile başlamak;bizimde size minettarlığımız olsun. Son olarak sanki herşeyi bir yazıda anlatabilmek bu olsa gerek diye düşündüğüm kısa yazısını buraya bırakarak, aforizmalar da başarılar diliyorum sizlere :) Okur kalın... İlk Günah'tan beri İyi ve Kötü'yü ayırt etme yeteneğimiz aşağı yukarı birbirine eşittir; ama yine de bu konuda hemcinslerimizden üstünlüğümüzü burada ararız. Ama işte gerçekte bu İyi ve Kötü bilgisinin çok ötesinde gerçek farklılıklar başlar. Bunun aksi bir görünüm olması şuna dayanıyor: Kimse sadece bilmekle hoşnut olamaz, aynı zamanda bilgisine uygun olarak davranmak ister. Ancak, bunu yapabilecek güçle donatılmamıştır, dolayısıyla kendini yok etmeye yazgılıdır, gerekli gücü ele geçirememe riski bile onu engelleyemez, ama son denemeyi yapmaktan başka bir şey de kalmamıştır ona. (Bilgi Ağacı'nın yemişlerini yeme yasağının çiğnenmesine karşı ölümle tehditte yatan saklı anlam budur; belki eceliyle ölümün, başlangıçtaki anlamı da buydu.) Şimdi bu yapmaya korktuğu bir hamledir; İyi ya da Kötü bilgisinden vazgeçmeyi bile yeğler ("İlk Günah" terimi, kaynağını bu korkudan alır); ama bir kere olmuş olan iptal edilemez, sadece belirsizleştirilebilir. İşte bu amaçla birtakım mazeretler uydurulur. Tüm dünya böylesi mazeretlerle doludur, hatta gözle görülür bütün dünya bir anlık huzur arayan insanın kendini haklı çıkarmasından başka bir şey değildir belki de. Bilginin önceden verildiği gerçeğini bozma, bilgiyi ulaşılacak bir amaca dönüştürme çabası.
Aforizmalar
7.7/10
· 16,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
34