Şevket Altın

Şevket Altın

Çevirmen
8.0/10
23 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Şevket Altın
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
275 syf.
·1 günde·8/10
Emile Zola Naturalizmin kurucusudur. “Deneysel roman” anlayışının öncüsüdür. Eserlerinde, kişileri soyaçekimin, içgüdülerin ve sosyal koşulların etkisine bağlı olarak anlatmıştır. Olumsuzlukların, çirkinliklerin, sefaletin tasvirini başarıyla yapmıştır. Bu akımda insanın duyguları, tutkuları, düşünceleri, eylemleri, soyunun ve içinde yetiştiği doğal ve toplumsal çevresinin etkisiyle oluşur.

Halasının oğluyla evlenen Therese’nin yasak aşkıyla birlikte yaptıkları plan sonucunda yaşananları konu alan, akıcı sıkılmadan okuyabilceğiniz, Türk filmi tadındaki kitabın sonunu zorlanmadan tahmin edebileceğiniz bir eser koymuş ortaya Zola...
670 syf.
·13 günde·10/10
Kitap ekonomik sorunlar başta olmak üzere birçok sorunları olan ve bu sorunlarıyla yüzleşmeye cesareti olmayan Raskolnikov adlı fakir bir gencin Napolyon olsa o da yapardı gibi bir düşünceyle ilk başta insanların hayatını kurtarmak için tefeciyi öldürmesiyle başlıyor. Raskolnikov çok fakirdir fakat cinayeti para için değil, yalnızca insanları kurtarmak için işler. Tabi bu cinayetin getirdiği sonuçlara vs. kitapta da değinilmiştir. Kitapta çok fazla karakter olduğu gibi bu karakterlerin neredeyse hepsinin derinlemesine analizi yapılmıştır ve tuhaf bir şekilde bu karakterler birbirini ilişkilendirmektedir. Hatta bu yüzden kitabı okurken pek çok kez bundan uzunca iyi bir dizi olur dedim :)))
Kitap çok sürükleyiciydi. Bu kadar uzun bir sürede okumamın nedeni ilk defa bu kadar kalın kitap okuduğumdan belki de. Kalın kitaplara hep ön yargılı oldum, belki de hep nasıl taşıyacağımı düşündüm bilemiyorum. Neyse ki bu engeli aştım. Kendinizi sınırlandırmayın, neden okumayacaksınız?
Tekrar Suç ve Ceza'ya gelecek olursak Dostoyevski'nin kaleminden okuduğum ilk eserdir kendisi. Küçük çaplı araştırmalarımla eserlerinden Suç ve Ceza'nın diğerlerine göre dilinin biraz daha ağır olduğunu vs. öğrendim. Tabi ki henüz bir karşılaştırma yapamam ama ön yargılı olmamanız için söylüyorum, kitapta anlaşılmayacak bir yer yoktu; evet betimlemelere, tasvirlere, iç monologlara sıkça yer verilmiş olabilir fakat bu kısımlar beni hiç sıkmadı ve gayet güzeldi. İyi okumalar::)
275 syf.
·34 günde·9/10
emile zola'nın okuduğum ilk kitabı olmasının beraberinde bu kadar sürükleyici bir kitap ile karşı karşıya kalacağımı asla bilemezdim. daha ilk sayfalardan insan ne olacağının merakına düşüyor ve araya kitap girmeden bu kitabı bitirebilmenin derdine düşüyor. zola, bu romanda kasvet dolu duygular ve psikolojik değişimleri tasvir etmekte o kadar usta ki, çoğu kez nefesimi tutarak okudum. konu bakımından suç ve ceza ile aynı auraya sahip. suç ve ceza'yı sevenlerin bu kitap hakkında çok da kötü yorumlara sahip olmayacağını sanıyorum. kitapta thérése adlı karakterimiz, küçüklüğünden beri çelimsiz, zayıf ve hastalıklı bir yaradılışa sahip camille'in eşidir. ayrıca bu ikili küçüklükten beri mme. raquin'in kanatları altında beraber büyümüş, camille iyileşsin diye hangi ilaç içiliyorsa aynısı thérése'e de verilmiştir. bu monpton ve sıkıcı yaşam çizgisi ailenin paris'te bir tuhafiye dükkanı açması ile değişir. dükkana ve eve sürekli girip çıkan camille'in çocukluk arkadaşı laurent eve çok farklı belaları da peşinden getirir. ya da belki de çoktan evdedir. kitabın devamı aşk, nefret, öfke, pişmanlık gibi birçok ezici duygunun karışımının olayları yönlendirmesi ile devam eder.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şevket Altın
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.