Şeyda Odabaş

Şeyda Odabaş

Çevirmen
8.2/10
47 Kişi
·
96
Okunma
·
0
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Şeyda Odabaş
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Hayatın küçük, gündelik şeylerinin onlardan mahrum kaldığınızda aşırı önem kazanması ne kadar saçma.”

Juliana kendi bisiklet yolculuğunda lezzetli espresso arayışı için bu ifadeyi kullanıyor. Bense 18.04.2020 tarihinde Korona pandemisi nedeniyle bir aydan fazla süredir evde kalıp, üstelik ikinci kez hafta sonu sokağa çıkma yasağına denk gelmişken ev dışında bir yerlerde birileriyle buluşup, kahve içmeye olan özlem ve mahrum kaldığımız bir sürü gündelik şey nedeniyle bu cümleyi saçma değil, aksine; anlamlı buluyorum. Mahrum kaldığımız küçük görünen ama hayatı yaşanılır kılan her şeye en kısa sürede sağlıkla kavuşmak dileğiyle.
376 syf.
Reklamcılığın babalarından kabul edilen David Ogilvy hayatı en yakınında çalışan Kenneth Roman tarafından anlatılıyor. Kitabin dönemin reklamcılığa bakışını anlamak için önemli olduğunu söyleyebilirim.
232 syf.
·8 günde·9/10
Kitabın yarısına geldiğimde şunu fark ettim ki geçmiş ne kadar zor geçerse geçsin, insanın geçmişi gelecekte hayal edemeyeceği yolları açıyor.
Insan biriktirmeye devam o zaman.
232 syf.
·8/10
Julıana Buhrıng-Rüzgara Karşı


#alıntı
“O kadar üşüyorum ki başka bir şey düşünecek halim yok. Vücudum titriyor, ellerim ve ayaklarım tamamen uyuşmuş durumda. Buna bisikletçi ıstırabı deniyor; kimsenin bahsetmediği o ıstırap. “


“Slovenya ‘da İtalyan sınırına bir kaç kilometre mesafedeki son dik tırmanışta, sinir krizi geçiriyorum. Daha fazla pedallayamayacak durumdayım, Antonio’yla telefonda konuşurken ‘ yapamıyorum, yapamıyorum, yapamıyorum’ diye mırıldanarak gözyaşlarına boğuluyorum.”


Dünyanın çevresini bisikletle dolaşmak.. Düşüncesi bile ne kadar uzak ve imkansız geliyor değil mi ? Ama bunu başaran bir kadın hem de en kısacık sürede. Tabii bu hiç kolay olmuyor. Öncelikle uzun bir karar verme süreci geçiriyor. Sonrasında bisiklet, yiyecek ve diğer malzemeleri hazırlama süreci başlıyor. Ve işte her şey tamam.. Bir günde kilometrelerce yol alıyor. Çoğu zaman uyumadan, aç ve oldukça yorgun devam ediyor yoluna. Bir çok zorlukla karşılaşıyor; asla yapamayacağını söyleyen insanlar, sapıklar, peşine bırakmayan kuşlar, böcekler, sürekli patlayan lastik, kırılan jantlar.. Bir de mevsimsel zorluklar var tabii sıcak ya da dondurucu soğuk, yağmur, kar.. Tüm bu zorluğa ve imkansızlığa rağmen başarıyor.. Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadın oluyor ve Guınnes Dünya Rekortmeni oluyor..


Güzel ve cesaret veren bir başarı hikayesi. Okudukça o bisikletteymiş gibi hissediyorsunuz. Çektiği zorlukları siz de çekiyor, en sonunda başarısına onunla birlikte seviniyorsunuz. Ben özellikle soğuktan ağladığı kısımda çok etkilendim. Bu inanılmaz hikayeyi siz de okumalısınız. Keyifli okumalar ️
Rüzgara Karşı Juliana Buhring
232 syf.
·Beğendi·10/10
#kitapyorumu #rüzgarakarşı #julianabuhring #garajkitap

Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan kadının sıradışı hikayesi.. Kitap tek kelime ile MUHTEŞEM.. Toplamda 19 ülke geziyor bu süreç boyunca. Okuduğum satırlar hayalimde canlandı, yaşayarak okudum desem yeridir. Juliana'nın cesaretine hayran kaldım. Bisiklet ile tek başına bir kadının dünyanın çevresini dolaşması ve rekorlar kitabına adını yazdirmasi.. Türkiye'yi sevmesi ise beni ayrı bir mutlu etti.. Başına gelen olumsuz şeylere rağmen pes etmeyip hedefine giden yolda ilerliyor.. Kesinlikle tavsiye ediyorum, bir solukta okunabilecek ve yer yer ders çıkarılması gereken sözler ile zenginleşen mükemmel bir kitap..

Alıntı
Şimdiye kadar hiçbir şey olmasa, küçük şeylerin kıymetini bilmeyi öğrendim. Hem, varoluş küçük şeylerin birikiminden başka ne ki? Yokluklarını yasayana kadar, küçük şeylere ne kadar bel bagladığımızı ve onları ne kadar çantada keklik olarak gördüğümüzü fark edemiyoruz. Yemek ve su gibi en temel şeyler için de geçerli bu. Bir şeyin ya da birinin gerçek değerini anlamamız için onlardan mahrum kalmamız gerekiyor. Tuhaf insan doğası işte.
232 syf.
·Puan vermedi
Rüzgara Karşı #starkyorumluyor
Okuma hızıma inanamadığım kitap, Rüzgara Karşı. Çünkü yazar o kadar akıcı yazmış ki kelimeler kelimeleri takip ediyor, bir anda bitiveriyor kitap. O muhteşem betimlemeler sayesinde sanki bisikletle dünyayı turlayan benmişim gibi hissettim. Doğal afetlere, tekerinin patlamasına rağmen pes etmiyor bu sıra dışı kadın. Zaten hayatının zorluklarında da pes etmemiş bir yolunu bulmuş. Daha kapsamlı olarak anlattığı kitabından bolca söz ediyor yazar. Bir tarikat yüzünden ailesinin dağılışı ve kaçışı, sürekli ülke değiştirişi gibi bir sürü şey. Bu muazzam kadının o kitabı çevrilmediyse eğer yayınevi mesajımı duyar umarım. Çünkü böyle güzel kitap yazıp okuyucusunu kitabın içine alan bir yazarın daha birçok kitabını okumak isterim. Juliana çok güçlü bir kadın ve ilişkileri de öyle. Büyük kaybı sonrası duruşu ve kardeşliğin sadece kanla olmadığını anlatışı çok güzeldi. Sanki bir film izlercesine okuyorsunuz kitabı. Ayrıca yol boyunca dinlediği kitaplar ve hayatı boyunca etkilendiği kitapları da bir köşeye not ediyorsunuz. Yani her yönüyle dolu dolu bir kitap. Herkese şiddetle tavsiyemdir!
232 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Başlayabilmek için o kırılma anını beklemek. 30 yaşında bisiklet sürmeye başlayan Juliana sevgilisini kaybedince dünyayı bisikletle kat etme hayaline kapılıyor ve başarıyor. Yollardaki engeller psikolojik sıkıntılar tecrübeler hepsi bu kitapta.
Okumanızı tavsiye ederim. bir bisiklet tutkunu olarak bisiklet bilmenin keyfini ve zorluğunu iyi biliyorum. Başlamak için beklememek gerektiğini ögüt ediyor ju bu kitapta okuyun :-)
232 syf.
·1 günde·9/10
Juliana'nın cesaretine, azmine ve kararliligina hayran kaldim. Belki de bu kitap bir cogu insana planlarini, yapmak istediklerini, yapamadiklarini yapmasi icin ilham verecektir. Hele bir de bisikletci iseniz 10 kat daha cok seversiniz bu kitabi. Gercekten akici, icinde hayat barindiran, ilham verici bir kitap.

Ayni zamanda icinde bir bolum Turkiye barindiran bir hayat yolculugu kitabi.

Iyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şeyda Odabaş
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 96 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 82 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.