Sezai Coşkun

Sezai Coşkun

Yazar
8.5/10
8 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
726
Gösterim
Adı:
Sezai Coşkun
Unvan:
Yazar
320 syf.
Cemil Meriç Osmanlı ile Türkiye arasındaki yetişen önemli münevverlerden birisidir. Doğup yetiştiği coğrafya Hatay'dır. O dönem için devlet olma tecrübesini yaşayan bir coğrafyanın çocuğudur. Dünyaya gözünü açtığı topraklarda Fransız kültürünün etkileri de hüküm sürmektedir. Cemil Meriç bu kültür katmanlarının ferdidir. Dili ağırdır, ilmi birikim gerektirir. Antik Yunan'dan, Hint kültürüne, Ziya Gökalp'e kadar pek çok konuyu yorumlar. Bu eser Cemil Meriç'in biyografisi olduğu kadar, fikri hayatını da aktarıyor. Bu kitapta kendisi ile yapılmış söyleşilerde var. Söyleşi metinleri Meriç'in diğer yazılarına göre daha sade ve akıcı. Ayrıca farklı kaynaklarda yazdığı yazıları da içeren bir Cemil Meriç derlemesi aynı zamanda. Keyifli okumalar dilerim
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tarihten kopan, mazisi olmayan, mukaddesleri olmayan bir kalabalık, insan vasfına layık değildir. Düşünen insanın ilk vasfı ahlaki değerleri olan insan olmaktır.
Biz, bir insan cemiyeti değil bir toz yığını haline geldik. Dilimizi kaybettik, hürmet edilecek tek makam tek kişi tek mukaddes bırakmadık. Sanayileşmeden önce insanlaşmak zorundayız. insanlaşmak, yani birbirimizi sevmek.
...
Millet dilsiz, imansız, tarihsiz olmaz bu itibarla bizi bekleyen büyük cihat önce dilimizi, edebiyatımızı mukaddeslerimizi öğrenmektir. Sanayileşmiş toplumların kamçısı altında çalışan bir ecinniler sürüsü mü olacağız? Yoksa tarihin en büyük medeniyetini yaratmış bir kavmin şuurlu, kaynaşmış fertleri mi? İşte bütün mesele bu.
320 syf.
·10/10 puan
"Antakya Lisesi’nden bir adam çıkıyor ve yalnız Avrupa kültürü üzerinde değil, Hind kültürü üzerinde de, sadece Batı klasikleri üzerinde değil, kendi klasiklerimiz üzerinde de hakkaniyetle durarak önümüze cömert kapılarını açıyor kültür ve düşünce dünyasının. Balzac ile İbn Haldun kol kola onda. İhvan-ı Safa, adeta risalelerini yeniden yazıyorlar onun kalemiyle. Ali Şeriati ve Bediüzzaman Said Nursi de, Victor Hugo ve Proudhon da, Marx ve Weber de, Tevfik Fikret ve Mehmed Akif de beraber, dostça geziniyorlar onun binbir çiçekle müzeyyen bahçesinde.
Böyle bir bahçeye ne zamandır hasret olan Türk okuru, yalnız bahçedeki çiçeklerden değil, bahçıvanın bilgili, bilge ve kararlı sesinden ve duruşundan da etkilenmiştir besbelli. Gerektiğinde muhatabının başına öfke dağları yığan, gerektiğinde Ganj kıyılarında hikmet fıçılarını delen bu adam, sıra haksızlıklara uğramış bir tarihe, bir medeniyete, yeryüzündeki en büyük medeniyet dediği “Osmanlı”ya geldiğinde adeta kanatlanıyordu.
Üslubunun şimşeğinden yayılan kıvılcımlar atom parçaları gibi sayfaların arasına dağılıyor, sloganikmiş gibi görünen hikmet ve arzu yüklü cümlelerde soluğu alıyor ve yazılarını içenlerin kanına karışıyordu birkaç dakikada. Sonra damarlardan patlama sesleri duyuluyordu içten içe. İşte bu, halis muhlis Cemil Meriç üslubunun ta kendisiydi."
Mustafa Armağan
Üstat Cemil Meriç' in Bu Ülke ile beraber beni en çok etkileyen kitabı. Meriç okumaya kesinlikle bu kitapla başlanmalı, Kitap Cemil Meriç'le beraber yapılan röportajların derlenmesi ile oluşturulmuş.Soru cevap şeklinde olduğu için çok akıcı, Üstatla yeni tanışmak isteyenler için giriş kitabı olarak tavsiye edebilirim. Kitabta beni en çok çarpan cümle, '' Meriç'in kimilerini paltosunu satarak aldığı on bir bin ciltlik kütüphanesindeyiz'' cümlesi . 11000 cilt ...doğudan batıdan, dünya kültür tarihini oluşturan her bir tuğladan nasiplenilmiş bir hayat....
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Cemil Meriç bu ülkenin yetiştirdiği en büyük münevverlerden. Onun düşüncesini en kısa ve net şekilde görmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Hayatı boyunca Cemil Meriç ile yapılmış röportajlarin toplandığı bir kitap. Cemil Meriç kulliyatinin özünün özü bu kitapta.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sezai Coşkun
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.