Sezen Ünlüönen

Sezen Ünlüönen

Yazar
7.7/10
82 Kişi
·
221
Okunma
·
6
Beğeni
·
577
Gösterim
Adı:
Sezen Ünlüönen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1987
1987’de doğdu. Kıymetli Şeylerin Tanzimi yayımlanan ilk kitabıdır.
Sonra insanlar evlenir. Bir yuva kurarlar. Yavaş yavaş tahammül etme güçleri biter. Affetme kudretleri de. Herkes yapılan fedakarlıkların acısını birbirinin ümüğüne çökerek çıkarır.
Beklemenin, sabretmenin hazları vardı. Bunları biliyordu. Yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara, güneşte esneyen bir kedi gibi acelesiz tecrübe edilmesi gereken şeyler vardı. Bunu da biliyordu.
Erkeklerin düşünmesi yeter.
Kadınların düşünmesi yetmez. Kadınlar "bugün temizlik yapacaktım da, sana layık bir temizlik olmayacak diye vazgeçtim," diyemez. "Bu akşam evde yemek yok muydu? Nasıl aklımdan çıkmış görüyor musun? Söz bir dahaki sefere..." diyemez. arabasının motorunun filanca özelliğini diğer arabaların motorunun filanca özelliği ile yarım saat boyunca çizelgeli karşılaştırabilen adamlar evlendikleri günün tarihini akıllarında tutamazlar. Tuttukları takım için "hadi hisset bu hislerimi" diye şarkılar yazıp on binlerce kişinin önünde avaz avaz bağırabilen, karşı takımın taraftarıyla sevişmek istediğini şarkılı türkülü davullu zurnalı bir koro halinde kan ter içinde dile getiren adamlar maazallah kız kardeşlerine filan asla "seni seviyorum, benim için kıymetlisin," diyemezler. Doğru düzgün araba kullanmaktan bile aciz kadından çok daha akıllı, marifetli teknik zekası yüksek bu adamlar iş çamaşır makinesi çalıştırmaya geldi mi birden aptallaşıverir; sevimli bir çaresizlikle etraflarındaki kadınlara muhtaç olurlar...
*
Hadi kızım hadi sen çok kafa yorma bunlara, eline mi yapışır insan sevdiği adamdan bir bardak suyu esirger mi?
248 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bir çırpıda okuyup bitirebildiğim kitaplara ba yı lı yo rum!
Sabah başlamıştım ama hikayeler o kadar sardı ki bir türlü elimden bırakamadım. Hikayeler dediysem de öyle birden çok hikaye gibi değil. Büyük bir ailenin her ferdine özel sayfalar ve düşünceler. İçimi ısıttı, Nazlı ve Gülendam size sarılsam bi kere keşke ️ çok tatlı, nahif bir kitap okumak isterseniz naçizane tavsiyemdir. Adios.
248 syf.
·1 günde·8/10
İnanılmaz bir samimiyet ve her şey hayatın içinden...Karakterlerden biri sen , en yakın arkadaşın ya da çevrendeki herhangi biri olabilir.İyi ki karşılaşmışım :)
248 syf.
·3 günde·7/10
Bir şekilde herkesin bir yerlerde karşısına çıkan/çıkabilecek, kendisine ya da tanıdığına benzettiği bir grup insanın hayatına kısa bir süre ortak oluyoruz.
Eski yeşilçam filmleri ya da ne bileyim, Yedi numara, Yeditepe İstanbul güzelliğinde bir kitap. Öyle samimi, öyle tanıdık, okurken şu zor günlerde insanı rahatlatıyor. Yormayan, sakin bir kitap.
Sadece bittiğinde devamını merak ettim, yarım kalmış gibi oldu; ama başka bir açıdan da bitebileceği en güzel yerde bitti. İletişim yayınlarından beklenebilecek türde kaliteli bir kitap olmuş, yazarın kalemine sağlık.
248 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kıymetli Şeylerin Tanzimi, Sezen Ünlüönen'in ilk kitabı.Kitabın başlarında yer alan geniş aile ile yenen yemek, çok uzak olmasa da çok uzakmış gibi hissettiğim aile sofralarına götürdü beni.Teyzeler, amcalar, kuzenler...Ne güzel günlerdi o günler.Artık yaşanmıyor ya da zevk almıyoruz eskisi gibi bu kalabalık aile sofralarından.
Kıymetli Şeylerin Tanzimi, büyük büyük laflar etmiyor, etmesine de gerek yok zaten.Yaşamın ayrıntılar üzerine kurulduğunu gösteriyor aslında.Kurguyu
beğendim.Çok sesli korodan şarkı dinler gibi hissettim kendimi.️
Nazlı'nın kafasını kurcalayan ya da kıymet verdiği şeyler üzerine yazdığı minik ansiklopediyi çok sevdim.
Kıymetli şeyleri sınıflar, düzenler misiniz bilmem ama değerini bilmek gerek.
“ Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti (daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgârların uğuldadığı bir vadi. syf 214
248 syf.
·Puan vermedi
Kitap bitiminde boşluğa düşeriz ya bazen. “Nasıl yani bitti mi şimdi” diye..
Ve hep aklımızın bir köşesinde “acaba sonra n’oldu..”
Sezenünlüönen toplumda aileler ve aile bireylerinin dışarıda her şey yolundaymış gibi görünen ama kapalı kapılar ardında bireylerin neler yaşayabileceğini onların iç dünyalarına dair değişik bir anlatımla tespitlerde bulunmuş. Normal bir olay gibi görünenin altında trajedik olayların olabileceğini ve bir çok bireyin sessiz sakin her şey yolundaymış gibi hayatına nasıl devam ettiğini fakat bir yerde dur!demenin de önemini vurgular nitelikte. Sizinle muhabbet edermiş gibi bir anlatım. Yazar hiç kasmasan en doğal nasıl yaşanılıyorsa etrafımızda olaylar işte öyle anlatmış. Sıkılmadan rahat okunabilir kitaplardan. Karakterlerin analizleri, mizaçları ve vurgulanmak istenen mesajlar çok iyi sunulmuş okuyucuya. Mesela “ Nazlı” o çocukluğun saf halini, sonra ilgisiz bir anne babanın gözlerinin önünde nasıl yitip gittiğini çok net görebilirsiniz. “ Gülendam” hayatı çok kolay olanlara inat küçük yaşta her şeyi kendi öğrenmek zorunda kalan doğallığı ile belkide
çok güçlü durabilen bir kız. Ve sonunda başarıyı yakalayabilen nadir insanlardan belkide..
Ve belli bir yaşa gelip kilolu olduğu için evlenemeyen, sağlık köşesinde okuduğu için yoğurdu masadan eksik ettirmeyen, uzaktan seven, farklı olmaya çalışıp aslında bir türlü farklı olamayan, yalnızlığıyla başa çıkmaya çalışan farklı karakterli görmek mümkün. Yani seni, beni, bizi, anlatan bir roman. Araştırdığımda aslında kitabın yazarının kendi hayatını yazdığını görüyoruz. Ve o zaman daha bir farklık gösteriyor kitap gözünüzde..
Ben sevdim arada bir insan psikolojisine değinen toplumu harmanlayan bu tür kitapları okumayı seviyorum açıkçası.
Her kitaptan bir karakter içimize yer eder ya bende “Nazlıyı” ve balığı “ismeti” unutmayacağım️
Etem UÇMAK
Etem UÇMAK Kıymetli Şeylerin Tanzimi'yi inceledi.
@eucmak·20 Ara 2017·Kitabı okumadı
Kıymetli Şeylerin Tanzimi, bir aile tarihi, soluk ve pırpır eden bir ışığın altında geçen hayat muhasebesi… Sezen Ünlüönen duman gibi hafif, merakla ve sessizce geziniyor evin içinde…
244 syf.
·3 günde
Sade bir dille, kolayca yazılıvermiş gibi duruyor. Elbette kolay yazılmamıştır. Yalnız dil ve üslup basit denemese de edebî olmaktan uzak bir sadelikte. Böylece çok kolay okunuyor. Kitabı elime iki alışta bitirdim. Bir çırpıda okunuveriyor. Bu kadar genç bir yazarın, günümüz insanının rutin hayatındaki sıkıntıları, çok açık ve yine basit bir şekilde anlatışı bence önemli bir başarı. Yeknesak bir yaşam, birbirinin aynı günler, bildik ilişkiler. Bunların içinde bunalan, çıkış arayan ama kurtulmak için hiçbir şey yapmadan yaşamaya devam eden sıradan insanlar. Hep bir şeylerin kendiliğinden olmasını, birilerinin bir şeyler yapmasını bekleriz ya. Ya da böyle devam etmemeliyim, bir şeyleri değiştirmeliyim der ve aynen devam ederiz. Aslında buna gücümüz yetebilecekken, çaresizmişiz gibi bir türlü o ilk adımı atıp da sıkıştığımız hayatın dışına çıkmayız. İşte böyle şeylerden bahsediyor. Sonunu tahmin etmeniz güç değil. Okumak zaman kaybı olmaz. Ancak çok bir şey de kazandırmaz.
248 syf.
·4 günde·8/10
Yazarın ilk kitabı olduğu söyleniyor ama hiçte “ilk kitap” gibi değil .nedendir bilmiyorum bende direk Barış Bıçakçı anımsatması yaptı.kitabın kendisi gibi samimi arka kapağından:

“Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti (daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgârların uğuldadığı bir vadi.

Alışılmış bıkkınlıklar, küçük ve sıradan kıyıcılıklar, avuntular, fısıltılara kananlar… Kıymetli Şeylerin Tanzimi, bir aile tarihi, soluk ve pırpır eden bir ışığın altında geçen hayat muhasebesi…

Sezen Ünlüönen duman gibi hafif, merakla ve sessizce geziniyor evin içinde...”
248 syf.
·13 günde·6/10
Karşılıklı sohbet ediyormuş hissi veren bir kitap. Kitabı sevdim, üslubu hoşuma gitti evet ama nedense hep bir şeyler eksik kaldı.
Konular yarım kaldı, bir şeyler eksikti. Hani birşeyler tam mükemmel olacakken ortaya bir problem saplanır kalır ya bu kitapta ne yazıkki tam bunu hissettim.
Beklentimin bir tık altında kaldı diyebilirim ama yine de güzel bir kitaptı.
248 syf.
·Puan vermedi
Dışarıdan gözüken hayatın içinde buldum kendimi, muhhabet apartmanın beşinci katında, nazlının günlüğünde , sevimin içinde kopan fırtınalarında, demirin hayatını düzene giremediğinin yaşadığı ızdırabında , Fırat'ın sebebini aramakla koştururken , bırakarak dinlendiğinde, Gülendamın çaresizliğinde , ismiyle bağlantılı olmayan muhhabet apartmanında buldum kendimi ..

Kıymetli Şeylerin Tanzimi, bir aile tarihi ,soluk ve pırpır eden bir ışığın altından geçen hayat muhasebesi..

Yazarın biyografisi

Adı:
Sezen Ünlüönen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1987
1987’de doğdu. Kıymetli Şeylerin Tanzimi yayımlanan ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 221 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 128 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.