Sezen Ünlüönen

Sezen Ünlüönen

Yazar
8.1/10
17 Kişi
·
45
Okunma
·
2
Beğeni
·
358
Gösterim
Adı:
Sezen Ünlüönen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1987
1987’de doğdu. Kıymetli Şeylerin Tanzimi yayımlanan ilk kitabıdır.
Sonra insanlar evlenir. Bir yuva kurarlar. Yavaş yavaş tahammül etme güçleri biter. Affetme kudretleri de. Herkes yapılan fedakarlıkların acısını birbirinin ümüğüne çökerek çıkarır.
Sevgi, zamanın kesintisiz bir bütün oluşuna duyulan saf bir inancın katılaşıp aramıza çökmesi değildir de nedir?
Erkeklerin düşünmesi yeter.
Kadınların düşünmesi yetmez. Kadınlar "bugün temizlik yapacaktım da, sana layık bir temizlik olmayacak diye vazgeçtim," diyemez. "Bu akşam evde yemek yok muydu? Nasıl aklımdan çıkmış görüyor musun? Söz bir dahaki sefere..." diyemez. arabasının motorunun filanca özelliğini diğer arabaların motorunun filanca özelliği ile yarım saat boyunca çizelgeli karşılaştırabilen adamlar evlendikleri günün tarihini akıllarında tutamazlar. Tuttukları takım için "hadi hisset bu hislerimi" diye şarkılar yazıp on binlerce kişinin önünde avaz avaz bağırabilen, karşı takımın taraftarıyla sevişmek istediğini şarkılı türkülü davullu zurnalı bir koro halinde kan ter içinde dile getiren adamlar maazallah kız kardeşlerine filan asla "seni seviyorum, benim için kıymetlisin," diyemezler. Doğru düzgün araba kullanmaktan bile aciz kadından çok daha akıllı, marifetli teknik zekası yüksek bu adamlar iş çamaşır makinesi çalıştırmaya geldi mi birden aptallaşıverir; sevimli bir çaresizlikle etraflarındaki kadınlara muhtaç olurlar...
*
Hadi kızım hadi sen çok kafa yorma bunlara, eline mi yapışır insan sevdiği adamdan bir bardak suyu esirger mi?
“ Erkeklerin düşünmesi yeter. Kadınların düşünmesi yetmez. Kadınlar ‘ Bugün temizlik yapacaktım da, sana layık bir temizlik olmayacak diye vazgeçtim ‘ diyemez. Arabasının motorunun filanca özelliğini diğer arabaların motorunun filanca özelliği ile yarım saat boyunca çizelgeli karşılaştırabilen adamlar evlendikleri günün tarihini akıllarında tutamazlar. “
İstediği, aradığı, özlediği insanlarla ancak kitaplarda tanışabilmiş birinin edebiyata sığınması şaşırtıcı değil elbette.
Dilin kalbin inanmadığı laflar etmesi ne kolay. Elbette aşkım, ben de seni, sonsuza kadar. Onlar da bir zamanlar gerçekti ( daha geçen hafta gerçekti, daha dün gerçekti), ama insanın yüreği bir anda rüzgarların uğuldadığı bir vadi.
Yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara, güneşte esneyen bir kedi gibi acelesiz tecrübe edilmesi gereken şeyler vardır.
Her şey üstümüze üstümüze nasıl yıkılmaz, öteki türlü nasıl dağlar devrilmez dayanır, barajlar suya nasıl karşı koyar? Olacak. Olacak, herkes anlayıp anlaşılacak, sevdiğimiz özlediğimiz herkesle eninde sonunda bir yaz akşamı sarı ampullerle aydınlatılmış bir bahçede oturup yemek yiyip şarkılar söyleyeceğiz ve ayrı gayri kalmayacak. Kalplerin gizleri ortaya dökülecek. Herkes her şey bir olacak.
"Gerçi çocuklar gerçekten kime emanet edilebilirdi? Her nesil, bir öncekinin yaraları, hüsranları ve yetersizlikleriyle malul, birtakım kırık dökük şeyleri devralıyor, çoğu zaman bunları biraz daha kırıp aşındırıp, bir sonrakine miras bırakıyordu."
Kıymetli Şeylerin Tanzimi, bir aile tarihi, soluk ve pırpır eden bir ışığın altında geçen hayat muhasebesi… Sezen Ünlüönen duman gibi hafif, merakla ve sessizce geziniyor evin içinde…

Yazarın biyografisi

Adı:
Sezen Ünlüönen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1987
1987’de doğdu. Kıymetli Şeylerin Tanzimi yayımlanan ilk kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.