Shari Lapena

Shari Lapena

Yazar
8.1/10
33 Kişi
·
64
Okunma
·
0
Beğeni
·
140
Gösterim
"Bunca yıllık meslek hayatu boyunca öğrendiği bir şey varsa, o da insanların neredeyse her şeyi yapmaya muktedir olduklarıydı."
"Kimleri incittiğini umursamayanların para kazanmaları çok daha kolaydı.Vicdan sahibi olanların zengin olması çok daha zordu."
Aslında bu vicdansızlık ama Ne tür bir adam çocuğunu kaçırtırdı ki?Marco bunu hak etmişti.
Düşünceleri hızlandı ve gitgide rasyonelliğini yitirdi; zihni daldan dala atlamaya başladı.Bu haldeyken bazı şeyler ona anlamsız değil, aksine daha da anlamlı geliyordu. Sadece rüya sona erdiğinde, her şeyin ne kadar tuhaf ve anlamsız olduğunu görüyordu.
Deneyimlerinden biliyordu ki,ilk zamanlarda kayda değer bir gelişme olmadığı sürece,soruşturmalar genellikle yavaş ilerlerdi.Küçük kızın fazla vakti yoktu;tabii hâlâ yaşıyorsa.
Küçük bir kız vardı,
Alnının tam ortasından küçük bir bukle sarkardı.
Usluylen çok ama çok tatlıydı,
Yaramazsın ele avuca sığmazdı.
Dikkat spoiler içerir.
Marco ve Anne, Cora adında bir kızları olan mutlu bir çifttir. Her ne kadar Marco'nun yazılım şirketi zor durumda olsa ve Anne de doğum sonrası depresyonuna girse de mutludurlar. Bir akşam komşuları Cynthia ve Graham'ın evine giderler ve bebeklerini kendi evlerinde bırakırlar. Ancak bebek kaçırılır. Soruşturmanın başındaki isim olan dedektif Rasbach, en başta Anne ve Marco'dan şüphelenir. O akşam Cynthia, Marco'ya sulanmıştır. Sonradan ortaya çıkan gelişmeler herkesi şaşırtacaktır. Anne gençliğinde şiddet krizleri geçirmiş ve hatırlamamaktadır. Richard ve Alice yani Anne'nin anne ve babası çocuğu kaçıranlara vermek üzere beş milyon dolar hazırlar ancak Marco parayı kaptırır. Sonradan Marco'nun Derek adında biri ile bu işi tezgahladığı ortaya çıkar. Ancak acaba tek suçlu Marco mudur? İlişki yumağı derinleştikçe olaylar daha da çirkinleşecektir. Richard'ın Cynthia ile bir ilişkisi vardır ve paranın esas sahibi Alice'dir. Anne de Bruce'u daha önce bir yerde görmüştür. Acaba Cora'yı kaçırma işini gerçekten tezgahlayan kimdir? Anne Cynthia ile görüştüğünde neler olacaktır? Anne ve Marco arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Oldukça güzel bir psikolojik polisiye. Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Öncelikle kitap kapağında Tessciğimin yorumunu görünce hemen başladım. Ama ilk 50 sayfayı geçince bile nedense kitabın içine giremediğimi hissettim. Yazarın dili beni biraz rahatsız etti. Basit cümleler ile yazılmış bir kitaptı. Okudukça olay örgüsünün içine çekildiğimi kafamda tilkilerin dönmeye başladığını söyleyebilirim. 150 lere geldim olay çözüldü. Eee? Kafamda deli sorular, derken baktım ki çözülen aslında buzdağının görünen kısmıymış.
Dedektifin çocuk kaçırma olaylarına bakış açısı ve her detayı düşünmesi gerektiği zamanın kriktikliği, Anne ve Marco'nun psikolojisi ve sırlarını yavaş yavaş öğreniyoruz. Kitapta sırrı olmayan kimse yok sanırım. Herkes birilerinden bir şeyler saklıyor.
Anlatımını pek sevemesem de kurgusunu gerçekten çok beğendim. Olay içinde olay, Pat diye sonuca gitmek yerine, birikimlerle, olaydan olaya sonuca gitmeyi, bir yerde bulmaca çözmeyi seviyorsanız kitaba şans verebilirsiniz. Zaten polisiye bir dizinin bir bölümünü izliyor gibi hissediyorsunuz.
Merhaba, öncelikle belirtmeliyimki kitabı alıp almama konusunda çok ikilemde kalmıştım, ancak birkaç sayfa okuduktan sonra bana iyiki almışım dedirtti. kitap akıcı bir dille fazla kafanızı yormadan deyim yerindeyse yağ gibi kayıyor. karakter çözümlemeleri çok iyi, dili sadece ve akıcı. gerilim ve gizem severlere çerezlik güzel bir kitap. çok edebi değeri yok ve sonu da açıkcası çok şaşırtıcı değil ama ben bir film izlermişcesine kısa sürede okudum, tavsiye ediyorum :)
Yan Evin Sırrı güzel bir kurguyla küçük bir karakter grubuyla yazılmış.Sonunda neler olacağını tahmin etmek içten bile değil.Bazı bölümlerde gerilim çok artıyor ve kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.Kitabın konusuna gelecek olursak.Anne ve Marco bebeklerini evde bırakıp yan komşularına Graham'ın doğum günü partisine gidiyorlar.Eve geldiklerinde bebekleri Cora'yı bulamıyorlar.Cora'nın kaçırıldığını düşündüklerinde Anne bir ihanetle sarsılıyor ve sonrasında kitabın içindeki düğümler çözülüyor.Gerilim tarzı kitapları seven okurlar rahatlıkla okuyabilir.
Tam bir gerilim romanı. Fakat aman Allah'ım da dedirtmiyor. Akıcı ve hızlıca bitiyor. Gerilim sevenler okuyabilir. Yazarımız sonunda biraz aksiyon yaparak bitirmiş:)
Yan evin duvarlarının ardında neler yaşandığını asla bilemezsin…

Marco ile Anne, komşuları Cynthia ile Graham’ın evine akşam yemeğine davetlidirler. Cynthia altı aylık bebekleri Cora’yı getirmemelerini özellikle rica etmiştir. Bebek bakıcısı yemekten az önce gelemeyeceğini söyleyince Marco bir plan yapar. Bebek telsizini yanlarına alacaklar ve bitişik evdeki bebeklerini sırayla, yarım saatte bir kontrol edeceklerdir.

Marco ile Anne gece 1’de eve döndüklerinde bebeklerini yatağında bulamazlar. Cora’yı en son 12.30’da gören Marco’dur. Eve gelen Dedektif Rasbach’ın ilk şüphelileri çıldırmanın eşiğindeki Anne ile Marco’dur…
Bana göre çerezlik bir kitaptı. Sonu az biraz şaşırtıcıydı evet ama beni çok sarmadı açıkcası. Yine de can sıkıntısını gidermek için okunabilecek bir kitap.
Blogumdan alıntılama yapıyorum.Kitap daha ilk bölümden sizi meraklandırıyor.Sarıp sarmalayan,meraklandıran,akıcı ve sürükleyici bir kitap.Ana karakterlerimiz;Marco,Marco’nun eşi Anne,Marco ile Anne’nin koşuları Cynthia ile Graham.Marco ile Anne’nin altı aylık bir bebekleri var ve her yarım saatte bir sırayla kontrol ediyorlar,bebeklerini.Cynthia ile Graham,bir akşam Marco ile Anne’yi bebekleriyle birlikte akşam yemeğine davet ederler ve yemeğe gittiklerinde her şey başlıyor.Bebek bakıcısı,Marco ile Anne o akşam yemeğine gitmelerine az kala arar ge gelemeyeceğini söyleyince bir plan yaparlar ve bebek telsizini yanlarına alarak yemeğe komşularına giderler ve yine yarım saatte bir kontrol edeceklerdir. :) Marco ile Anne yemeğe gittiklerinde,Anne bir an önce eve gitmek ister ve çok hızursuzdur ama gece birde eve döndüklerinde bebeklerini yataklarında bulamazlar ve bebeği en son 00:30 da gören Marco’dur.Eve gelen dedektif Rascbach sorgulamaya başladığı kişiler Marco ile Anne’dir.Ve Marco ile Anne çıldırmanım eşiğindedirler.Ve işin içine bir çok alandan kişilerde katılır.Bebeklerini bulup getirenlere büyük ödül vermeye karar verir,Marco ve Anne.Ve kaçıran kişi beş milyon dolar İster,bebek için.Peki,yan komşuların bu bebek kaçırmaları ile alakası neydi?Daha fazla spoi vermeden okumanızı tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)
Bu tür polisiye romanları sevmeme rağmen bunu bir günde bitirdim.çok sürükleyici ve akıcı insanı merakta bırakıyor.tavsiye ederim..................
Ilk sayfalarda depressif buldum, aslinda birakmayida dusundum ,yinede tekrar baslayip devam edince begendim,tabiki asil suclu konusunda zorlanmadim. Zaten bir sekilde kimin olacagini tahmin edebiliyorsunuz. Iyiydi tavsiye edecegim bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Shari Lapena
Unvan:
Avukat
Doğum:
1960

Yazar istatistikleri

  • 64 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.