Shari Lapena

Shari Lapena

Yazar
7.5/10
102 Kişi
·
232
Okunma
·
3
Beğeni
·
339
Gösterim
Adı:
Shari Lapena
Unvan:
Avukat, Yazar
Doğum:
Kanada, 1960
Shari Lapena Kanada’da doğdu. Roman yazmaya başlamadan önce avukatlık ve İngilizce öğretmenliği yaptı. İlk kitabı Yan Evin Sırrı, New York Times çoksatanı oldu, hakları dünyada 35 ülkeye satıldı.
Kendini tuhaf ve bedeninden ayrılmış gibi hissediyordu; sanki hem evin önündeki merdivenlerde durup karşıya bakıyordu, hem de aynı zamanda bu sahneyi yukarıdan ve biraz soldan izliyordu.
"Bunca yıllık meslek hayatu boyunca öğrendiği bir şey varsa, o da insanların neredeyse her şeyi yapmaya muktedir olduklarıydı."
Herkes böyle yapmıyor muydu zaten? Herkes numara yapıyor, olmadıkları biriymiş gibi davranıyordu. Bütün dünya yalanlar ve kurmaca üzerine kurulmuştu.
Çünkü bunca yıllık meslek hayatı boyunca öğrendiği bir şey varsa, o da insanların neredeyse her şeyi yapmaya muktedir olduklarıydı.
Cora onun her şeyiydi. Hayatını aydınlatan tek ışık, ona koşulsuzca, her daim neşe veren tek varlık olmuştu; özellikle de son birkaç aydır evliliği hızla çatırdamaya, Anne kendini giderek daha da boşlukta ve bunalımda hissetmeye başladığından beri.
Bana bu ilacın ne çin kullandığını söyleyebilir misiniz?

Anne savunmaya geçerek hafif bir depresyon geçiriyorum dedi ilaç Doktorum tarafından yazıldı...
Shari Lapena
Sayfa 61 - 4.Baskı Güneş Berrecik Demirel
Ne de olsa, içinde en ufak bir mücadele gücü bile kalmamıştı. O yenik bir adamdı. Kaçamayacaktı. Nereye gidebilirdi ki? Nereye giderse gitsin, suçluluk duygusunu ve kederini de yanında götürecekti.
316 syf.
·9/10
Büyük bir merak ve heyecanla okudum. Hiç temposu düşmeyen, araya aldığım güzel bir mola oldu benim için.
Kolay okunan, sürükleyici bir kitaptı.
Bu tarz sevenlere tavsiyemdir.
316 syf.
·3 günde·6/10
2016 yılının en çok konuşulan kitabı olduktan sonra aynı yıl içerisinde filmi de çekilen kitap , üzerinde Tess Gerritsen'in övgüsünü görsemde beni epeyce hayal kırıklığına yaratan kitaplardan biridir. Tess Gerritsen'in övgüsünü gördükten sonra kitaplarını çok sevdiğimden onun kitaplarıyla karşılaştırdığımdan Tess Gerritsen kitaplarının fazlaca geride kalmış bir kitap.

Gelelim kitap bilgisine; Doğan Kitap'ın piyasaya sürdüğü New York Bestseller kitabı ismini tam olarak yansıtan bir kitap olup Anne (isimmiş , ilk olarak Anne olan biri zannetmiştim) ve Marco'nun yan ev komşuları ve dost gördükleri Cynthia'ların evinde gitmeleri ve ufak bebeklerini evde bırakmaları ile başlıyor ve konu sonra su gibi akıyor. Genel olarak konu üçüncü kişi arasında (Anne, Marco, Dedektif Rasbach) geçse de ilerlerde başka kişiler de katılıyor konuya ve kişi sayısı artıyor ve Anne'in kocasını sevmeyen zengin annesi ve üvey babası da girerken kitabın sonu yavaş yavaş belli oluyor. Sonu hayli hayal kırıklığı olan kitap gizem ve gerilim içeriyor dense de asla içermezken bazı okuyucuların ilk sayfalarda kitapta ki konuyu çözeceği bir polisiye kitabı....
316 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Marco ve Anne çiftinin komşularıyla yemekteyken evde bıraktıkları altı aylık bebekleri Cora'nın kayboluşunu konu alan gizem gerilim tarzı bu kitap, türünün kuralını bozmadan yine beklenmedik bir suçlu çıkarıyor kurgunun sonunda.
Kitabın anlatımını beğendim, yazarın dili sade ve akıcıydı. Zaten beni tanıyanlar bilir ki polisiye, gizem gerilim tarzı kitapları severim ve bu da öyle bir roman. Kendi türünde ortalama bir başarıya sahip benim için, daha iyi polisiye romanlar okumuştum çünkü. Ama gerilimin tırmandığı kısımlar da olmadı değil.
Eğer büyük beklenti içine girmeden sıradan bir polisiye roman okumak isterseniz Yan Evin Sırrı tam da size göre.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Merhaba. Bugün sizlere bir psikolojik gerilim romanından bahsedeceğim. Yazarın daha önce yine 2 yıl kadar önce aynı yayınevinden çıkan Yan Evin Sırrı isimli kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kitabı da sona kadar beğendim. Ancak sonu beni pek tatmin etmedi. Buna rağmen beğendiğimi söyleyebiliyorum. 290 sayfalık hızlıca okuyabileceğiniz bir kitap. Psikolojik gerilim ya da polisiye gerilim seviyorsanız rahatlıkla okuyabilirsiniz. Yazarın akıcı bir dili var. Kitabı okurken kafanız da bir film oynuyor. Hem okuyor, hem de izliyorsunuz. Gizem, ihanet vb. gibi unsurları da icin de barındıran bir kitap. .
.
Kitabın içeriğinden bahsedeyim. Ana karakterlerimizden Karen, gözünü hastane de açar. Ona çetelerin ve bir takım suçluların cirit attığı bir semtte son sürat bir direğe çarparak kaza yaptığı söylenir. Ancak Karen son hatırladığın da evin de eşine yemek hazırlamaktadır. Aynı zaman da Karen'ın kaza yaptığı bölge de bir ceset bulunduğu söylenir ve polis katilin Karen olduğuna inanıyordur. Eşi Tom polislere inanmıyor ve Karen ise neye inanacağını bilmiyordur. Kitapla ilgili söyleceklerim bu kadar. Herkese güzel bir haftasonu diliyorum. Sağlıcakla kalın. Kitapla kalın. Eviniz de kalın.
316 syf.
·4 günde·9/10
Öncelikle herkese ıyi okumalar
Arkadaşlar nerden başlasam nasıl başlasam bilmiyorum ama şunu bastan soyliyeyim çok ama çok güzel bir kitap okudum yani içinde bol sürprizlerin olduğu güzel bir piskolojik gerilim kitabı idi
Kısa bir özet yapmak gerekirse akşam bir davete yan komşuları tarafından çağrılan bir karıkoca son anda bebek bakıcısının gelmeyeceğini öğrenince önce bunu iptal etmeyi düşünürler çünkü daveti veren aile pek çocukları sevmiyordur bunun neticesinde anne kocasına sen git ben bebekle kalayım der çünkü bebek daha 6 aylıktır ama kocası ısrar eder onun içinde bir değişiklik olacağını söyler çünkü doğumdan sonra pisikolojik olarak zor günler geciriyordur ve bir anlaşmaya varırlar her yarim saatte bir gidip bebeği kontrol edeceklerdir artık gece yarısı eve gitme vakti geldiğinde evlerinin kapısını açık bulurlar ve anne hemen üst kata koşar ve bebegin yatağında olmadığını görür
Kitabın kısa özeti bu ama şundan emin olunki yazar bizi şaşırtmak konusunda elini hiç korkak alıştırmamış ben özellikle dedektif i çok sevdim olaya yaklaşımı zekası beni gerçekten çok etkiledi bence kimine göre supriz kimine göre tahmin etmiştim ben denebilecek şekilde bir final ama bence son okuduğum kitaplar içindeki en iyi finaldi benim için kitabın tek sıkıntı yani anne genç karı koca daki kadının adının anne olması idi çünkü ilerleyen bölümlerde kadının anne babasida konuya dahil olunca bazen bir kargasa oldu okuyunca anlarsınız
Ama şunu soyliyeyim hiç düşünmeden alın okuyun pişman olmazsınız
Puanım 10 / 9
316 syf.
·8/10
uzuun zamandır elimde olan bir kitap nasıl olurda bu kadar bekletirim aklım almıyor. okurken elinizden düşürmeyeceğiniz merak uyandıran bir kitap.
Marco ve Anne çiftinin komşularıyla yemekteyken evde bıraktıkları altı aylık bebekleri Cora'nın kayboluşunu konu alan gizem gerilim tarzı sonunda beklenmedik birinin suçlu olduğu bir kitap. polisiye roman okumayı sevenlerin çok seveceği bir kitap
316 syf.
·1 günde·8/10
Öncelikle kitap kapağında Tessciğimin yorumunu görünce hemen başladım. Ama ilk 50 sayfayı geçince bile nedense kitabın içine giremediğimi hissettim. Yazarın dili beni biraz rahatsız etti. Basit cümleler ile yazılmış bir kitaptı. Okudukça olay örgüsünün içine çekildiğimi kafamda tilkilerin dönmeye başladığını söyleyebilirim. 150 lere geldim olay çözüldü. Eee? Kafamda deli sorular, derken baktım ki çözülen aslında buzdağının görünen kısmıymış.
Dedektifin çocuk kaçırma olaylarına bakış açısı ve her detayı düşünmesi gerektiği zamanın kriktikliği, Anne ve Marco'nun psikolojisi ve sırlarını yavaş yavaş öğreniyoruz. Kitapta sırrı olmayan kimse yok sanırım. Herkes birilerinden bir şeyler saklıyor.
Anlatımını pek sevemesem de kurgusunu gerçekten çok beğendim. Olay içinde olay, Pat diye sonuca gitmek yerine, birikimlerle, olaydan olaya sonuca gitmeyi, bir yerde bulmaca çözmeyi seviyorsanız kitaba şans verebilirsiniz. Zaten polisiye bir dizinin bir bölümünü izliyor gibi hissediyorsunuz.
288 syf.
·3 günde
Yazarın diğer kitabına göre sönük kalmış bir kitap.Buna rağmen Akıcı.Evliliği ve ikili ilişkilerde yalanın ne kadar kötü olduğunu Ve suçluların er yada geç bulunacağını,adaletin yerini bulacağını gösteren bir kitap.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz. (https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...deki-yabanc.html?m=1) Keyifli okumalar.
316 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Marco ve Anne, Cora adında bir kızları olan mutlu bir çifttir. Her ne kadar Marco'nun yazılım şirketi zor durumda olsa ve Anne de doğum sonrası depresyonuna girse de mutludurlar. Bir akşam komşuları Cynthia ve Graham'ın evine giderler ve bebeklerini kendi evlerinde bırakırlar. Ancak bebek kaçırılır. Soruşturmanın başındaki isim olan dedektif Rasbach, en başta Anne ve Marco'dan şüphelenir. O akşam Cynthia, Marco'ya sulanmıştır. Sonradan ortaya çıkan gelişmeler herkesi şaşırtacaktır. Anne gençliğinde şiddet krizleri geçirmiş ve hatırlamamaktadır. Richard ve Alice yani Anne'nin anne ve babası çocuğu kaçıranlara vermek üzere beş milyon dolar hazırlar ancak Marco parayı kaptırır. Sonradan Marco'nun Derek adında biri ile bu işi tezgahladığı ortaya çıkar. Ancak acaba tek suçlu Marco mudur? İlişki yumağı derinleştikçe olaylar daha da çirkinleşecektir. Richard'ın Cynthia ile bir ilişkisi vardır ve paranın esas sahibi Alice'dir. Anne de Bruce'u daha önce bir yerde görmüştür. Acaba Cora'yı kaçırma işini gerçekten tezgahlayan kimdir? Anne Cynthia ile görüştüğünde neler olacaktır? Anne ve Marco arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Oldukça güzel bir psikolojik polisiye. Keyifle bir solukta okunan bir roman.
316 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba, öncelikle belirtmeliyimki kitabı alıp almama konusunda çok ikilemde kalmıştım, ancak birkaç sayfa okuduktan sonra bana iyiki almışım dedirtti. kitap akıcı bir dille fazla kafanızı yormadan deyim yerindeyse yağ gibi kayıyor. karakter çözümlemeleri çok iyi, dili sadece ve akıcı. gerilim ve gizem severlere çerezlik güzel bir kitap. çok edebi değeri yok ve sonu da açıkcası çok şaşırtıcı değil ama ben bir film izlermişcesine kısa sürede okudum, tavsiye ediyorum :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Shari Lapena
Unvan:
Avukat, Yazar
Doğum:
Kanada, 1960
Shari Lapena Kanada’da doğdu. Roman yazmaya başlamadan önce avukatlık ve İngilizce öğretmenliği yaptı. İlk kitabı Yan Evin Sırrı, New York Times çoksatanı oldu, hakları dünyada 35 ülkeye satıldı.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 232 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 73 okur okuyacak.