Sibel Pekin

Sibel Pekin

Çevirmen
8.8/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
540 syf.
·5 günde
Kayıp zamanın izinde serisinin yazarı kibar, çekici, gereğinden fazla tutkulu ve naif Marcel Proust. Céleste ise onun sadık hizmetkârı, annesi, kardeşi, arkadaşı her şeyi olmuş. Eserini yazarken de çok yardımı dokunmuş ve ondan izler taşıyor. 1913 yılından ölümüne kadar 9 yıllık süreçte, Proust’a dair aklında ne varsa, ne biliyorsa ve yaşadıysa hepsini aktarmaya çalışmış.
Proust’un annesinin yerine koyduğu, hayatının son yıllarında ve eserini yazarken her anında yanında olan ve her isteğini yerine getiren Céleste. Aralarındaki bağ muhteşemmiş. Sanki Proust’un yanındaymışçasına okudum tüm kitabı. Kahvesini nasıl içtiğini, ne zaman uyuduğunu, nasıl yazdığını, sohbetini...
Bence Kayıp Zamanın İzinde serisini okuduktan sonra okunmalı. Çünkü öyle güzel detaylar var ki, bunları eserini bilerek okumak daha verimli olacaktır.
540 syf.
·Beğendi·8/10
Proust'un hayatının en önemli son sekiz senesi boyunca gece gündüz yanında olan hizmetçisi Celeste Albaret, Proust hakkında gerçeklerden uzak yorumlarla kendisine ihanet edildiği düşüncesiyle, 82 yaşına kadar sürdürdüğü suskunluğunu bu kitap ile bozuyor. Proust'u daha yakından tanımak isteyenler için önemli bir kitap. Monsieur Proust ile sevgili Celeste'si arasında saatler boyunca süren gece sohbetlerini, Proust'un ilişkileri ve samimi itiraflarını, yaşam ve yazarlık alışkanlıklarını ve yürek burkan son günlerini samimi bir dilde okuyabilirsiniz.
Nedendir bilemiyorum ama kitabı okudukça La Mancha'lı asilzade Don Quijote ile sadık hizmetkarı Sancho Panza arasındaki yaşam bağıyla, zamanın çarklarına karşı yenileceğini bile bile savaşan Proust ile bu savaşına tüm kalbiyle destek olan Celeste Albaret arasındaki bağ arasında benzerlikler gözlemledim.
"Her insan yas tutar burada,
Bazen dostluklarına, bazen de sevdalarına;
Ve ben ayrılmayan çiftleri düşlerim
Her daim..."
Ayrıca kitabın sonunda Marcel Proust'un Celeste Alberet'e gönderdiği bazı mektuplar eklenmiş.
450 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Daha önce Proust ismini ne duymuş ne de kitaplarını okumuştum. Birkutukitap Eylül kutusu sayesinde en azından yazarın hayatı hakkında bilgi sahibi oldum. Kitabın anlatımı akıcı ve biyografi türünde olduğundan sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. En kısa sürede Proust 'un kitaplarını okumaya başlamayı düşünüyorum

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.