1000Kitap Logosu
Simon Roberts

Simon Roberts

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
5
Okunma
0
Beğeni
98
Gösterim
Unvan
Antropolog
Yaşamı
Simon Roberts , 1962 yılında LSE Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 2 yıl süreyle Malawi’de yeni kurulan hukuk fakültesinde dersler verdi ve burada araştırmalar yaptı. Sonrasında yeniden LSE’ye dönerek o tarihten itibaren, Botswana Hükümeti’ne danışmanlık yaptığı 3 yıl (1968-71) hariç olmak üzere, hep burada çalıştı ve dersler verdi. Bu süre zarfında meşhur antropologlar, John L. ve Jean Comaroff ile ortak çalışmalar yaptı. Başlıca araştırma ve ilgi alanları, hukuk antropolojisi, alternatif anlaşmazlık çözüm yolları ve mülkiyet hukukudur.
212 syf.
Çok Güzel Yazılmış Çok Boş Bir Eser
Devletin antropolojisi kitabından sonra gerek tamamlayıcı gerekse geliştirici olarak okumak istediğim bir eser olan Roberts'in Hukuk Antropolojisine Giriş kitabı aynı zaman da yoğun bir dönemde gayet yavaş ve aralıklarla okuduğum bir kitap oldu Bu eserle beraber hala erken dönem kültürlerini yaşayanlar üzerinden günümüz hukuk biliminin gelişimine dair kapsamlı olmasa dahi öngörüsel bazı bilgi kazanımlarım olacağını düşündüm ve okumak istedim. Kaynakçayı dikkate almadığımız zaman; kitap 204 sayfa ve 11 bölümden oluşmakta. "Kurallar ve Güç" başlığını taşıyan 10. bölüme kadar 166 sayfa boyunca; dünyanın farklı bölgelerinde yer alan Cheyenne, Arusha, Comanche, Gisu, Jale, Malenazya, Kgatla ve diğer yerli toplumlarına kadar pekçok yerli toplum hakkında bilgilendirmelerde bulunmakta ve alanın öncülleri olan Berndt, Bohannan, Gulliver, Koch,Turner, Young, Gluckman, Fallers, Malinowski'den de onlarca alıntı yapmakta olsa da kitaba adını verdiği konuya bir türlü sıra gelmemektedir. Son iki bölüme yani 10 ve 11. bölüme geldiğiniz de bir umut artık bu bölümlerde çeşitli tez ve hipotezleri ele alır umudunda olsamda bu bölümlerde de herhangi bir katma değer sağlayıcı bilgi bulunmamaktadır. Kitabın adı belki de "erken kültürel toplumlarda çatışma ve uzlaşma" olmalıydı. Çünkü bu eser bu konuda çok detaylı, çok anlaşılır ve tatmin edici bilgi sağlamaktadır. Beklentiye girmeden okunası bir eserdir.
Hukuk Antropolojisine Giriş
Okuyacaklarıma Ekle
212 syf.
·
2 günde
Belgesel İzler Gibi
Kitap, çeşitli sorularla başlıyor.Bu sorulara karşılık çeşitli antropologlar ve etnologların ilkel kabile örnekleriyle genişletilerek okuyucuya sunuluyor.Örnek verirsek : "Yasalar, hangi şartlar altında ve evrim ölçeğinin hangi aşamasında ortaya çıkmaktadır?" "Belirli hukuk sistemleri insani gelişimin hangi aşamalarıyla ilişkilidir?" "Devletsiz toplumlarda düzenin sürmesini sağlayan şey nedir?" "Farklı sosyal organizasyon biçimleriyle ilişkili olarak ne tür kontrol mekanizmaları olmasını bekleyebiliriz?" gibi sorular tüm bölümlere yayılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Toplumların gelişmesiyle birlikte yasaların da o yönde gelişmesi beklenir. Yasaların biçiminden çok işleviyle alakalı problemler üzerinde durmalıyız.Yasaların uygulanmasındaki düzeneklerde sosyolojik veriler ve kültürel mekanizmalar önemlidir. Asıl önemlisi 'İlkel' denilen kabilelerde başlarında kolluk güçlerin veya denetim mekanizmalarının yeterince gelişmemesine bağlı olarak nasıl oluyor da belirli bir kural bütününe bağlı olarak bir arada uygun şekilde güvende kalıyorlar.Kitapta bunun cevabını aradım.Çeşitli ritüel ve tabuların ilkel kabileler üzerindeki etkisi yüksek.Afrika kabilelerinde 'Kara Büyü' fiziksel şiddetten daha korkutucu ve kara büyüyle tehdit ölümle tehdit gibi algılanıyor. Bazı kabilelerde konuşma eylemi güçsüzlük belirtisi olarak görüldü. Araya ara bulucular girdi ve çatışmaları yatıştırdı. Yiyecek sıkıntısı olduğunda kavgalı aileler bir araya geldi ve barış ortamı oluştu.Bu sıkıntı ortadan kalkınca tekrardan düşman oldular. Bazı kabilelerde yine kötü bir olay yaşanmışsa hırsızlık, ekin yakma, evleri ateşe verme gibi olaylarda öldürme cezaları nadir verildi. Cezalandırma biçimi olarak kabile üyeleri suçlu kişiyi bakışlarıyla psikolojik olarak baskıladı ve herkesin önünde kabile üyelerinden bir kişi suçlunun suçlarının yüksek sesle bağırdı.Suçlu bu olayları tekrar ederse ta ki son bulana kadar bu durum devam etti.En sonunda küçük düşmeye dayanamayarak ya o bölgeden ayrıldı ya da düzelme yoluna gitti. Buna benzer olaylar kitabı oldukça zenginleştirmiş. İyi okumalar dilerim.
Hukuk Antropolojisine Giriş
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.