Sinem Gerger Akınal

Sinem Gerger Akınal

Yazar
7.5/10
32 Kişi
·
102
Okunma
·
0
Beğeni
·
213
Gösterim
Adı:
Sinem Gerger Akınal
Unvan:
Yazar, 0-5 Yaş Uyku Danışmanı
Doğum:
İstanbul, 1985
1985 yılında İstanbul da doğmuştur. Evli ve 1 çocuk annesidir. 0-5 yaş uyku danışmanlığı yapmaktadır. Üniversite yıllarından itibaren iş hayatının içinde olmuştur. Büyük çaplı organizasyonların düzenlenmesinde yer almıştır. Daha sonra özel bir kolejde rehberlik birimi sorumlusu olarak çalışmıştır.
Tek yapmanız gereken, her çocuğun farklı olduğunu unutmamanız ve onu gözlemleyerek süreci yönetmenizdir. Uyumayı öğrenemeyecek çocuk yoktur ama bunu öğretmemiş anne-baba vardır.
Gündüz uykularını uzatmak isteyen anne babaların yapmaları gereken tek bir şey vardır: Bebeğiniz gün içinde 3 ya da daha fazla saat uyuyorsa ve son uyku dediğimiz şekerleme uykusu hariç diğer uykuları 45 dakikadan azsa, mutlaka bebeğinizi tekrar uyutmayı deneyin. İlk günler 10 dakika uğraşabilir ve sonraları bunu 15-20 dakikaya hatta 30 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.Burada çocuğunuza şu mesajı vermeniz gerekir: Bu uyku senin için yeterli değil, uyumaya devam etmelisin.
Biz şahane bir toplumuzdur; yardımlaşmayı, destek olmayı çok severiz fakat kötü senaryolar üretmekte de üstümüze yoktur. Hele ki yeni doğum yapmış bir anneye hep en söylenmemesi gerekenleri söyleriz.
Yenidoğan döneminde bebekler, el ve kollarının kendi uzantıları olduğunun farkında değillerdir ve çok hareket ederek kendilerini uyandırabilirler.Bu dönemde yapacağınız yarim kundak, bebeğinizin uykuya rahat dalmasını sağlayacaktır ve bu sayede bebeğiniz daha uzun süre uykuda kalacaktır.
216 syf.
·2 günde·5/10
Kitabı bebeğim 4 aylıkken okudum. Sanırım tam da zamanında okumuşum.

Herkes bir gün anne baba olacak. Halihazırda kardeşi, yeğeni, kuzeni olanlarımız mutlaka vardır.
Kitap birçok konuda bilgi vermekle birlikte, kitabın püf noktası destekli uyumaya (Emerek uyuma, Sallanarak uyuma, Emzikle uyuma vb.) alışan bebeklerin kendi haline kesintisiz bir şekilde uyku alışkanlığı edinebilmesi için teorik bilgiler içermesidir.
Lâkin bu konuda benim beklediğim kadar net bilgi verilmemiş, bir tarafı hep ham bırakılmış. Yazarımız burada biraz da kendi reklamını yapmış. Danışmanlık yapıp para kazanmak dururken bütün bilgileri verip para kazanma yolunu kapatması akıllıca olmazdı zaten. :)

Onun dışında yine de kitabı küçük büyük herkese tavsiye ederim, içerisinde hepimizin işine yarayacak son derece önemli bilgiler bulunmakta. Çağımız bilgi çağı, artık her konuda bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Burada bebek yetiştirmek gibi mühim bir olay söz konusu ! Kulaktan dolma bilgilerle hareket etme zamanı çoktan geride kaldı.

Okudukça kendinizin veya bir yakınınızın yanlış yaptığı şeyleri fark edecek, ufak dokunuşlarla büyük mutluluklar yakalamanın sırlarını öğreneceksiniz.

10.03.2019 17.22 Erciş
216 syf.
·8/10
Kitabı okumaya karar verdiğimde arkadaşlarım her ne kadar boşuna okuma, uyku eğitimi çok zor, işe yaramayacak, bebek kucağa-sallamaya alışacak deselerde inanıyorum ki bu kitaptan edindiğim bilgiler aracılığıyla bebeğime uyku eğitimi vermeyi başarabileceğim.ilk 5-6 aydan sonrası uyku eğitimi verilebiliyor, bu aylardan sonra çocuğun odasını ayırabiliyoruz.

Yazar, genel olarak bebek bakımı konusunda bilgi vermenin yani sıra uyku eğitim metodlarında çok ayrınti olmasa da bizlere yetecek kadar bilgi vermiş.Bebeğin aylarına göre uyku düzeni nasıl olmalı, ne zaman kaç gündüz uykusu ne kadar süren gece uykusu idealdir, uyku öncesi neler yapılmalı, emzirme, kundak yapımı gerekli mi..Çoğu akla gelen sorulara cevap bulabilirsiniz.

Eğitim için gerekli iki şey sabır ve karalılık.Bunu başaran anneler her ne kadar başlangıçta tahammül derecelerini zorlasalarda ortalama 10-15 gün sonra kendi kendine huzur içinde mışıl mışıl uyuyabilen bebeklerin huzurlu, mutlu annesi oluyorlar, kitapta verilen örneklerde olduğu üzere.
Kitabı okuyan tüm annelerin, anne adaylarının, metodları uygulayıp, hayatına başarılı bir şekilde yansıtabilmesini,hem kendi hem bebeği için sağlıklı uyku dolu bir süreç geçirmelerini diliyorum..
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bebeğinizin uyku rutininde gerekli teknikler neler, hangi ayda neler yapılmalı, uykuya geçiş için hazırlıkların anlatıldığı. İçinde yer alan uyku gözlem formuyla uyumayan bebekleri takip edip uygun yöntemi bulabileceğiniz bir kitap.
216 syf.
·Puan vermedi
Tracy Hogg un bulduğu yöntem olan yatır kaldırı anlattığı kitabından aynen alınıp bikac sayfada anlatılmış geri kalan kitap sayfaları yazarın danışanlarıyla yaşadıkları onda da kim kaç saatte uyuttu nasıl hissetti ne yaptı anlatılmıyor. Biz Türk yazar daha bize göre bişeyler anlatır belki diye aldık ama daha sonra Tracy nin orijinal kitabından devam ettik.
216 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Bence anne baba yada anne baba adaylarının okuması gereken bir kitap :) sadece uyku eğitimi değil bebeklerin gelişimi hakkında da bir sürü bilgi paylaşıyor. Ben uyumayan bebeğime bu kitaptan öğrendiğim bilgilerle inşallah uyku eğitimi vereceğim. Yazarın üslubu çok hoş. Kesinlikle tavsiye ederim :)
216 syf.
·Beğendi
Bebeği olanlar bir okuyun!
İmkansız derdim yine de yorumların verdiği cesaretle @bebekveuyku Sinem hanımın kitabını aldım.
O kadar motive oldum ki kitabın yarısına bile gelmeden başladım uygulamaya ( büyük bir kararlılıkla kitapta yazdığı gibi )
Dün ilk sabah uykusunda 1. Metotla başladım çok ağladı bir ara salıncakla göz göze geldim ama pes etmedim sallarken de ağlıyordu sonuçta biraz daha ağlasın dedim sonra dayanamadım kundakladım emzik verdim telefondan beyaz gürültü açtım ( kolik dönemi yeni bitti birden kesemedim beyaz gürültüyü) o şekilde uyudu.
2. Sabah uykusunda 2. Metodu uyguladım yine kundak emzik gürültü ama sallamadan uyudu sonuçta.
3. Uykuda aynı şekilde başarılı geçti
Sıra geldi gece uykusuna en az 1 saat emerek uyuyakalir uyurken yatırırdım ve bir kaç kere daha böyle tekrar ederdi bu sefer 15 dk emzirdim uyandırıp öyle yatırdım gık demedi bütün gece sadece 1 kere kalktı emzirip geri yatırdım
Bugün 2. Gün ilk uykusunda kundağı kaldırdım emzik ve gürültüyle uyudu
2. Uykusuna yattı şuan sadece emzikle
Mucize değilmiş mümkünmüş içimde kelebekler uçuşuyor nasıl mutluyum
Not: eşim bile okudu kitabı
216 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabın ismini okurken "inşaAllah!" da demek geliyor içinizden. Birçok metodtan bebeğinize uygun olanıyla güzel bir uyku eğitimi verebileceğiniz bir kitap. Henüz doğmamış olsa da bebeğim "Şimdiden okumak gerek." diyerek başladım ve bitirdim. Gerçekten çok faydalı. İçindeki çizelgeler ve saatlerle anlatım yeni anneler için özellikle çok kullanışlı olacaktır.
216 syf.
·5/10
Kitapta uyku rutinlerinden,yaş aralığına göre uyku uyanıklık sürelerinden,kendi başına uyku metodlarına kadar çoğu şeyden bahsediyor.uygulayabilmek için baştan beri belli bir düzeniniz yoksa sizi zorlayabilir şaşırmayın
216 syf.
·9/10
Yapacağınız en güzel şeylerden biri miniğinize desteksiz uykuyu öğretmek olacaktır. Gerekli tüm bilgileri içeren bu kitap size iyi ki dedirtecek. Ne kadar erken o kadar iyi. Keyifli okumalar.
216 syf.
·Puan vermedi
Yeni bir anne olarak uykunun ne kadar önemli olduğunu anlatmam. En başından uyku eğitimini kafaya koymustum zaten. Şimdilik kitabı okudum vakit gelince eğitime başlayacağız

Yazarın biyografisi

Adı:
Sinem Gerger Akınal
Unvan:
Yazar, 0-5 Yaş Uyku Danışmanı
Doğum:
İstanbul, 1985
1985 yılında İstanbul da doğmuştur. Evli ve 1 çocuk annesidir. 0-5 yaş uyku danışmanlığı yapmaktadır. Üniversite yıllarından itibaren iş hayatının içinde olmuştur. Büyük çaplı organizasyonların düzenlenmesinde yer almıştır. Daha sonra özel bir kolejde rehberlik birimi sorumlusu olarak çalışmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 102 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 54 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.