Şirin Baykan

Şirin Baykan

Çevirmen
8.9/10
25 Kişi
·
59
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
326 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
"Yetenekli Çocuğun Dramı" kitabının ikincisi şekilde yazılmıştır Alice Miller tarafından.

Yine bilinç bombardımanına tutulduğumuz, "mazoşist aşı" niteliğindeki diğer kitapları gibi, gerçek eserlerinden biridir..
326 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kitabın başları biraz sıkıcı gibiydi. Fakat ne anlattığını anlamaya başlayınca heyecanla okudum. Ebeveyn olmadan okunmalı kesinlikle. Yinede herhangi bir dönemde olunsada kaçırılmamalı. Öyle yada böyle okunmalı.
326 syf.
·9 günde·9/10 puan
Zulmün aileden çocuğa aktarımının 3 çarpıcı örnek üzerinden aktarıldığı harika bir çalışma. Çocuklukta yaşanan baskılanmanın ve aşağılanmanın sonucunda meydana çıkan ruh sağlığı açısında olumsuz durumları gözler önüne seriyor. Çocuğunu istismar eden anne-babaların da aslında istismara uğramış birer çocuk olduğunu yadsımamış okuduğum yegane eser. Çocuklukta yaşanan sıkıntıların duygusal dünyamızı ne denli etkilediği konusunda çok önemli bir farkındalık yaratıyor. Ben bir insanım bilincindeki herkese şiddetle okumasını tavsiye ediyorum.
307 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Dram hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz bir durum ve hoşnut olmayacağımız duygular hissetmemize neden olur. Bu kitapta, dram o kadar güzel dozlarda sunulmuş ki okurken ne mutlu olduğunuzu ne üzüldüğünüzü anlayamadığınız karışık duygulara yol açacak bir roman çıkmış ortaya. Ayrıca çocukların saf, temiz dünyaları ile iç içe olması da başka bir artı olmakta.
326 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Alice Miller..Yazdığı her cümle içime işliyor..Bazı cümlelerden sonra kitabı kapatıp bir süre düşünüyor,sonra devam ediyorum okumaya..Benim için yeterince tatmin edici bir kitap oldu,aradığım bir çok sorunun cevabını bulmuş oldum.Suç psikolojisini merak ediyordum,Adolf Hitler'in hayatını ya da ruh dünyasını merak ediyordum,şiddetin açıklamasını merak ediyordum.
Kitabın ilk yarısı güzel olmasına rağmen biraz zor ilerledim,ama son yarısı çok akıcıydı.
326 syf.
·Puan vermedi
Acının aileden çocuğa aktarımının 3 çarpıcı örnek ( uyuşturucu bağımlısı Christian F. diğeri 2.Dünya Savaşı'nın Alman diktatörü Adolf Hitler ve sonuncusu da seri çocuk katili Jürgen Bartch' dır.) üzerinden aktarıldığı harika bir çalışma. Çocuğunu istismar eden, baskılayan anne-babaların da aslında istismara uğramış, hırpalanmış birer çocuk olduğunu yadsımamış harika yegane eser. "Yetenekli Çocuğun Dramı" kitabının ikincisi şeklinde yazılmıştır.
İnsanın, çocukluğunda çektiği acıların farkında olmaması, ileri de başka çocukların çektikleri karşısında duyarsız kalmasına neden olmaktadır. Herkesin okuması gereken farkında olmamızı sağlayan harika bir kitap.
307 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de kitabın kapağında da yazdığı gibi 7'den 70'e herkesin okuyabileceği türden sıcacık bir hikaye. İlkokul ve ortaokul çocuklarına okutulması bence onların gelişimi açısından çok faydalı olur. Çünkü kitapta ne olursa olsun umudunu kaybetmemeyi, yardımlaşmanın inceliğini, dostluğu, aile ve kardeş kavramının önemini anlatıyor. Yazım dili o kadar akıcıydı ki aslına bakarsanız iki günde bile hemencecik biter. Okurken kendimi çok iyi hissettim diyebilirim. Her yaştan okurun okuyabileceği türden bir kitap ama özellikle çevrenizde okumayı seven çocuklar varsa mutlaka okutun.
antevasinne
antevasinne Beş Küçük Afacan - Kuma Yazılan Dilekler'i inceledi.
219 syf.
·Puan vermedi
Birden karşıma çıkıp, uzun süre kütüphanemde muhafaza edildikten sonra tanıştı benimle. Kitabı okuduğum sırada yer yer çocukluğumu ağırladım, düş dünyamda. Saçlarıma pembe, beyaz çiçekler taktım ve yeniden yaşama ümidi ile doldu gözlerim. Okumadım, soludum bu kitabı. Kitaba dair çoğu şey zihnimde saklanmış ara ara kendini gösteriyor, beş küçük afacan kum kazarken el sallayıp gülümsüyorlar bana, hissediyorum. Düşlere sevgilerimle...
318 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Tanja Kinkel maalesef Türkiye'de çok tanınan bir yazar değil; ama tarihi roman sevenler için bence kitaplarının burada tanınmaması büyük kayıp. Özellikle ''Der Puppenspieler'' muhteşem ötesi bir roman. Sıkılmadan usanmadan bir günde okudum (400 sayfa). Umarım yarın bir gün Türkçeye çevrilir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 59 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 162 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.