Soman Chainani

Soman Chainani

Yazar
9.0/10
45 Kişi
·
107
Okunma
·
4
Beğeni
·
859
Gösterim
Adı:
Soman Chainani
Unvan:
Hint-Amerikalı yazar ve film yapımcısı
Hintli-Amerikalı yazar ve yönetmen ilk üçlemesi The Scholl For Good and Evil ile tanınır.
"Benim mutlu sonum hangi iyiliği yaptığımla veya icimde ne olduğuyla alakalı değil. Nasıl göründüğümle alakalı.
Bana bir seçme şansı bile verilmedi."
+Beatrix'i ilk gördüğünde onun hakkında ne düşünmüştün?
-Bilmem güzeldi.
+Peki ya şimdi?
-İğrenç
+ Demek ki güzellik sadece ilk bakış kadar sürüyor.
İyilik ve kötülük okulu gizlenir
Yaşlı ormanın içinde
İki kulesi yan yana yükselir
Biri temiz kalplilere
Diğeriyse kötü yüreklilere
Başaramazsın kaçmaya çalışsan da
Tek çıkış yolu
Sadece masallarda..
Sophie gülümsedi ve onun elini tuttu. "Bundan sonra yeni okulumuzda da beraber olacağız."
Agatha öfkeyle elini çekti. "Diyelim ki senin zeka seviyene indim ve bütün bunlara inanıyorum. Neden ben Kötülük Okulu'na gidiyormuşum? Neden herkes beni Kötü Kız ilan etti?"
Sophie, "Kimse sana kötüsün demiyor, Agatha" diyerek iç geçirdi. " Sadece farklısın."
Agatha gözlerini kısarak ona baktı. "Nasıl farklı?"
"Her şeyden önce, hep siyah giyiyorsun."
"Çünkü kir göstermiyor."
"Hiç evden çıkmıyorsun."
"Oradayken insanlar bana bakmıyor."
"Masal Yarışması'na gönderdiğin masalın sonunda Pamuk Prenses'in leşini akbabalar yiyor ve Sindirella da küvette kendini boğarak intihar ediyordu."
"Bunun daha iyi bir son olduğunu düşündüm."
"Doğum günümde bana bir kurbağa ölüsü hediye ettin!"
"Hepimizin bir gün öleceğini ve sonunda çürümüş bedenlerimizin toprak altında kurtlar tarafından yeneceğini sana hatırlatmak istedim. Elinde fırsat varken doğum gününün tadını çıkartasın diye yani. Bence bu, düşünceli bir hediyeydi."
"Agatha, Cadılar Bayramı'nda gelinlik giymene ne demeli peki?"
"Bence düğünler çok korkunçtur."
Sophie kocaman açılmış gözlerle ona bakıyordu.
"Peki tamam. Birazcık farklıyım," diye çıkıştı Agatha. "Ne olmuş yani?"
Sophie tereddüt etti. "Yani, masallarda farklı olanlar genelde şey oluyor, ee... kötü."
"Sen şimdi benim korkunç bir cadı olacağımı mı söylüyorsun?" dedi Agatha, duyguları incinmiş bir şekilde.
"Her ne olursa olsun bir seçeneğinin olacağını söylüyorum," dedi Sophie nazikçe. "İkimizde masalımızın nasıl sona ereceğini seçeceğiz."
Agatha bir süre hiçbir şey demeden durdu. Sonra Sophie'nin eline dokundu. "Buradan gitmeyi neden bu kadar çok istiyorsun? Gerçek olmadığını bildiğin öykülere inanacak kadar hem de."
Sophie, Agatha'nın kocaman, samimi gözlerine baktı. İçinde ilk kez şüphe kapısı aralanmıştı.
"Çünkü burada yaşamam," dedi hırıltılı bir sesle. "Sıradan bir hayat süremem."
"Amma matrakmış," dedi Agatha. "Seni bu yüzden seviyorum işte."
Sophie gülümsedi. "Sende sıradan bir hayat süremeyeceğin için mi?"
"Bana kendimi sıradan hissettirdiğin için," dedi Agatha. "Bugüne dek istediğim tek şey buydu."
512 syf.
·Puan vermedi
Bu kitapı ilk okumaya başladığım andan itibaren cidden elimden bırakamaz oldum. Bilemiyorum kimilerine göre saçma bir kurgu olabilir ama benim fikrimi sorarsanız kitabın 510 sayfasının her birinde özenle kurgulanmış yazılar var. Bence benim gibi bilim kurgu hayranlarındansanız bu kitap tam size göre. Kapağına bayıldım zaten. Bence o kadar da çocuk kitabı olamaz 510 sayfa sonuçta. Okumanızı öneriyorum şimdiden iyi okumalar :)
512 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okuyalı iki gün olmuş ben yeni yorum giriyorum çünkü bu kitap hala kafamı karıştırıyor, acaba hakkını mı yedim diye.
Konusuna kısacık değinecek olursak; bir köyde yaşayan iki arkadaşın "İyilik ve Kötülük Okulu" denen bir yere kabul edilmelerini ve orada yaşadıklarını anlatıyor.
Kitap ortaokul seviyesinde olarak belirtiliyor ki sanırım bu yüzden kararsız kaldım.
Konu oldukça ilginç, bu arada İyilik ve Kötülük Okulu'ndan ayrılanlar masallara karışıyor, kötü kalpli cadılar ve devler ya da güzel, iyi kalpli prensesler olarak.Bu noktada duralım biraz.
Kitabın geçtiği dünyada yaşadığınızı hayal edin.Bu okulda bir insanın kişiliği ne kadar önemlidir? Düşünsenize aslında kötü kalpli olan birinin mutlu sonla biten bir masala prenses olarak dahil edildiğini? Neler olur? Almamız gereken dersi alabilir miyiz?
Bu sorunun bariz cevabının getirilerini ele almış yazar.Okurlara alttan alta kişilik analizleri yaptırarak iyilik ve kötülük kavramını öğretmiş kendince.
Bence başarılı bir kalemi, sürükleyici bir üslubu ve yaratıcı bir zekası var ama bir süre sonra sıkmaya başlıyor.Belki kitap için büyük olduğumuzdan belki de kitabın uzunluğundan.Ben 11-14 yaş aralığının bu kitabı okumasını isterim ama 500 sayfa zorlar.
Ortaokul seviyesi dediysek aldanmayın, keyifli zaman geçirmek istiyorsanız bir deneyin derim ben :)
Beklentinizi yüksek tutmayın yeter.
Bu arada kitabın filmi çıkacakmış, fragmanı ya da tanıtım filmi için buraya; https://www.youtube.com/watch?v=eqnU3ZqvL1k
İtiraf edeyim videosu kitaptan daha güzel, filmi çıkarsa keyifle izlerim.
Kitabın harika sitesi için de şuraya; https://schoolforgoodandevil.com
512 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine harika bir kitaba denk gelmişim. Çarşamba gecesi can sıkıntısına indirdiğim bir pdf kitap olmasına rağmen ve hiçbir beklentimin olmamasına rağmen gerçekten çok güzeldi. Öncelikle yazarı çok sevdim. İlk kitabı olmasına rağmen anlatımı çok güzeldi. Yazarın kalemi o kadar akıcı ve hikaye o kadar sıcak ki kitabı resmen yaşadım. Bütün kitabı yazıp tartışasım var. Yazar öyle iyi kurgulamış ve anlatmış ki kitabı resmen okumadım izledim hatta bazen Sophie, bazen Agatha oldum hislendim. Çizimleri de unutmamak lazım. İçinde çok hoş çizimler vardı ve keşke daha da fazla olsalardı dedim okurken. Hikaye öyle güzel ki başlarda amacını anlamamıştım ama bitince öyle basit bir kurgu olmadığını güzel bir arkadaşlık kitabı olduğunu gördüm.

Sophie'nin dediği gibi "Bizim masalımızda prenslere ne lüzum var?"

İnternetten baktığımda kitabın üçleme olduğunu görmüştüm ama açıkçası nasıl devam ettireceklerini kestiremiyorum çünkü kitap tam bir son gibi bitti o yüzden merak ediyorum ve umarım yakın zamanda diğer kitapları da çevirirler. Herkese kesinlikle tavsiye ederim. Alamayacak ama okumak isteyen olursa da yazarsa pdf olarak linkini veririm.
512 syf.
·3 günde·6/10
Köylerinin bir kehanetine göre bazı yıllarda köyden iyi ve kötü olmak üzere iki çocuk alınıyor. Bu çocuklar iyilik ve kötülük okulunun müdürü tarafından seçiliyor ve büyülü maceranın ilk safhası başlıyor.

Kötü diye adlandırılsanız ama sonunda kendinizi iyilik okulunda bulsanız ne yapardınız? Agatha kendini iyilik okuluna ait hissetmedi burası kesinlikle Sophie'ye göreydi. Pembe elbiseler, güzel olmanın sırları ve yakışıklı prenslerle gitmeniz gereken balolar. Iki kız da ait olmadıkları bu dünyada oldukça zorlu mücadelelere girecek hatta bazen bu mücadele bu ikili arasında bile olacak.

Kitap oldukça güzel elbette bir J.K.Rowling hanımefendi ustalığı beklemeyin ama sizi bir yerden yakalayacak emin olun. Kitapta Kral Arthur'un oğlunu, peter pan tarafından öldürülen bir kötünün çocuğunu hatta Hansel ve gratel'i fırınlamak isteyen cadının varisini göreceğiz...

Mutlu son bu kitapta hikayedekiler kadar bariz değil bu konuda sizi uyarayım. Sonunda iyi ve kötü degil de insan olduğunuza sizi inandıracak.
448 syf.
·23 günde·10/10
Bu seriyi çok beklediğim için açıkçası benim için her halükarda bu kitap bir harikaydı!
Serinin ikinci kitabı olduğu için birinci kitabını okumayanlar için zaten diyeceklerimin bir anlamı olmayacaktır.
Başlarda Sophie'nin babasının evlenmek arzusuna karşılık Sophie'nin iyi kalmaya çalışma mücadelesini görüyoruz ve devamında Agatha'nın git gide bir prenses gibi bir prens arzulamaya başladığını hissediyoruz ve kızlardan biri farkında olmadan bir dilek diliyorlar. Ardından okul müdürü yeniden köye geliyor ve kızları almak istiyor. Olaylar yine böyle başlayarak iyilik ve kötülük okulunda devam ediyor ama esas önemli kısım allahım Agatha beni bu kitapta gerçekten deli etti. Bilmiyorum bunu sadece ben mi hissediyorum ama ben Sophie'nin Agatha'ya olan sevgisine gerçekten inanıyorum ve Agatha'nın haksız olduğunu düşünüyorum. Kitabın sonu beni gerçekten çok şaşırttı ve şu anda serinin üçüncü kitabı ne zaman çıkacak diye deliriyorum!

Not: Seri gerçekten arkadaşlıkla ve ilişkilerle ilgili çok güzel bir kurguya sahip yani sırf masallara bağlı diye çocuk kitabı diye düşünmeyin ve kitaplığınızda mutlaka bu güzel seriye yer açın. :)
İlk öncelikle aslında bu yazdığım bir inceleme değil. Kitabı nasıl okuyacağımı bilmiyorum ve anlayamıyorum. Uygulama nında hiçbir yönlerindirmesi ya da bilgilendirmesi yok. Kitabı hiçbir şekilde okuyamıyorum bu yüzden
512 syf.
·Beğendi·8/10
Agatha bırak artık şu sophie nin peşini noluuur diye çok geçirdim içimden . Ama bırakmadı bırakamadı. okurken cidden gıcık oldum agatha nın surekli sophieyi kurtarmak istemesine ama sonradan mantıklı geldi ya. kim en yakın arkadaşının göz göre göre acı çekmesini ister ki. Bu yüzden Soman Bey'i bizi böyle düşünmeye yönlendirdiği için tebrik ediyorum. umarım 2.kitapta aynı güzellikte hatta daha iyisidir zira tek kötü kitap seriden soğutmaya yetiyor
Ya cok guzel tereddud etmeden okuyun alin yani olaganistu seyleri sevenler icin harika ben cok sevdimm iyiki almisim. 2 ve 3 de okicam tabikide cunku harika bir kitap 2 tane dost kizin macerasi cok iyi ama
512 syf.
·Beğendi·8/10
Nedensizce Sophie’yi çok sevmemi sağlayan kitap. Konu klişe olabilir, sanki bilindik fantastik serileri karıştırıp bir çorba içiyormuşsunuz tadı verebilir ama yine de kendini zevkle okutturuyor. Beklentisiz başlayın derim. Benim gerçekten çok sevdiğim kitaplardan biri. Çevirisindeki ufacık hatalar haricinde gayet akıcı ve sürükleyici bir kitap.
512 syf.
·Puan vermedi
Kızıma okutmak için kitap bakınıyordum. Şöyle hayal dünyasını renklendirecek bir şeyler.

Bu kitabın önce kapağı hoş göründüğü ve hakkında sitede yapılan olumlu görüşler nedeniyle kızıma hediye etmek üzere satın aldım. Tabii ki anne sansüründen geçmeden ona vermek olmaz deyip okudum da.

Kitabın 500 küsür sayfa oluşu gözünüzü korkutmasın kesinlikle çok akıcı. Esir alıp götüren kitaplardan bu. Verilen mesajlar da çok değerli. Halen çizgi film izleyen biri olarak kitabı şu yaş grubu okusun diyemeyeceğim.

Daha ne bekliyorsunuz, okusanıza :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Soman Chainani
Unvan:
Hint-Amerikalı yazar ve film yapımcısı
Hintli-Amerikalı yazar ve yönetmen ilk üçlemesi The Scholl For Good and Evil ile tanınır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 107 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.