Stephanie Garber

Stephanie Garber

Yazar
8.0/10
67 Kişi
·
122
Okunma
·
5
Beğeni
·
405
Gösterim
Adı:
Stephanie Garber
Unvan:
Yazar
Twentieth Century Fox tarafından film hakları alınmış ve 25 ülkede hakları satılmış olan Caaraval’ın yazarı Stephanie Garber Northern California’da yaratıcı yazarlık dersi vermektedir.
"Her zaman kazanacaklarından ziyade kaybedeceklerine mi odaklanırsın? Bazı şeyler, bedeli ne olursa olsun, peşinden koşulmaya değer."
Onu sevmenin karanlığa âşık olmak gibi hissettireceğini düşündüğünü hatırladı. Ama şimdi, onu yıldızlı bir geceye benzetiyordu: kadim karanlığın değişmez, görkemli rehberleri olan takımyıldızlar daima oradaydı.
Umut çok güçlüdür. Kimileri onun farklı türden bir sihir olduğunu söyler. Tarifi de bırakması da zordur. Ama fazlası da gerekmez.
"İnsanlar karanlıkta yaptıkları kötü şeylerin hiçbirini kimsenin görmediğini sanıyor. Kalkıştıkları pis işleri ya da oyunun bir parçası olarak söyledikleri yalanları. Caraval gece gerçekleşiyor çünkü izlemeyi ve insanların hiçbir sonucu olmayacağını sandıklarında neler yaptıklarını görmeyi seviyorsun."
Korkusunun kendisini zayıflatmasından, ağlamaktan ve izlemekten başka hiçbir şey yapamayıncaya dek kemiklerindeki tüm etleri yiyip bitirmesinden bıkmıştı artık.
Ona başta âşık olmasına neden olan her şeyi hatırlıyordu. Sadece yakışıklı suratı ya da kızın midesini sarsan gülümsemesi değildi sebep. Kızı pes etmemeye zorlama şekli, yaptığı fedakârlıklardı. Belki onu istediği kadar yakından tanımıyordu ama ona hâlâ âşık olduğuna kesinlikle emindi.
"Bu kader değil; yalnızca en çok hasretini çektiğimiz şeyi gerçekleştiren gelecek. Her şeyden daha fazla arzuladığı şey için savaşabilecek kadar cesur olan herkes kaderini değiştirebilme gücüne sahiptir."
Tella hayatında aşk istemediğini iddia etmişti; aşkın tuzağa düşürdüğünü, kontrolü altına aldığını ve insanın yüreğini paramparça ettiğini söylemeyi sevmişti. Ama gerçek şuydu ki aşkın iyileştirdiğini ve insanları bir arada tuttuğunu da biliyordu, için için onu her şeyden çok istiyordu.
440 syf.
·10/10
Yeni bir Alice Harikalar Diyarındaya hazır olun çünkü Tella ve kardeşi sizi Caraval’a götürüyor.
Babalarının sıkıcı hayatından bıkan bu iki kardeş güzel bir karnaval olan Caraval’a gidiyorlar. Özel misafir olarak onlara yol gösteren balıkçı arkadaşları ile. Onlara izleyici mi oyuncu mu olmak istedikleri soruluyor ve üç gün içinde oyunu kazanana Dilek hakkı verileceği söyleniyor ama her oyuncudan alınan bir şey var. Tella’fidan alınan şey işe bizzat kardeşi. Tella aşkının yalan olup olmadığını, kardeşini ve tüm soruların cevabını İkinci kitapta bulmaya çalışıyor
462 syf.
·7/10
Caravalın ikinci kitabı olan bu kitapta Tella kaybettiği oyun için yine bir bilet bulur ve bu sefer kraliçenin onuru için özel olarak oynanacak oyuna gitme şansını kazanır. Önceki oyundaki sevgilisi hakkında emin olamazken yeni oyun için verilen davette çok hoş biriyle tanışır ama ölen annesi hakkında sırları öğrenir ve bunları inkar eder ama yeni sevgilisinin onu tehdit edecek çok güzel kozları vardır. İkinci kitap çok güzel bitmesine rağmen üçüncü kitabı basılmadı ve bekleniyor. Umarım yakın zamanda çıkar.
440 syf.
·2 günde·7/10
Scarlett ve Donatella iki kız kardeş.
Bi adada babannelerinin anlattığı Caraval hikayeleri ile büyüyorlar. Scarlett tam 7 yıl boyunca Caraval ustası Legend'e mektup yazıp adaya çağırır. Ama çağrılarına hiç cevap alamaz. Bir gün son olduğunu düşündüğü bir mektup yazar. Ama o son aslında başlangıç olur. Evlenip diktatör babasından kurtulacağı hayaline tutunan kızımız Caraval için davet almıştır hemde üç tane. Şimdi bu kızlar ne yapacaklar? Babalarından kaçabilecekler mı? Nişanının durumu ne olacak? Peki ya Caraval'ı kazanabilecekler mı? Hepsi ve daha fazlası.. az sonra!
Ben şimdi bu kitap hakkında çok emin olamadım. Size anlatayım bakalım ne anlayacaksınız. Kurgu inanılmaz aksiyon dolu idi. Bir cuma akşamı başladım birkaç saat sonra bitti sayfaları nasıl çevirdim hatırlamıyorum bile. Dedim ooo inanılmaz bir kitap. Gittim 4* verdim. Ertesi gün kitapla ilgili hicbir duygum kalmamıştı. Kitapta içime işleyen hoşuma giden hicbir şey hatırlamıyordum. Kurgu evet çok güzel sürekli hareketli. Ama duygu bakımından bana göre zayıftı. Julian'ı sever gibi oldum ama sonra o da bir etki bırakmadı. Hızlı okudum diye oldu dedim ama sonra yorumları okuduğumda çoğu insan da benim gibi düşünmüş olduğunu gördüm. O yüzden sevdim mı sevmedim mi bilemiyorum

Yani toparlamam gerekirse Caraval kitabı sürekli bir aksiyon hali, bir sayfada ogrendigimin diğer sayfa da yalanlaması ile merak içinde bırakan şimdi ne olacak dedirten inanılmaz akıcı çerezlik bir kitap. Çok beklentisiz başlanırsa gayet keyifle okunur.Son kitabı henüz çıkmadı serinin. Bu tarz seriler çıtır çıtır okunduğu için bence hepsinin çıkmasını bekleyip bir solukta okunmaya da uygun.
439 syf.
·8 günde·6/10
Kitap "Gerçek mi yoksa hayal mi?" temalıydı ve aslında iyi işlenmişti. Kitabı bitirdim ve hala bazı şeyler hayal miydi gerçek miydi anlayamadım. Bu beni rahatsız ediyor. Okurken kafam karışsın ama bitince her şey yerine otursun isterim. Ama bu kitabı düşününce eksiklik hissediyorum. Bir serinin ilk kitabıymış belki devamında tamamlanır bu eksikiklik. Ama bana devam etme isteği vermedi.
Konusu; Scarlett ve kız kardeşi Tella, zalim babalarıyla birlikte bir adada yaşıyorlar. Scarlett'ın tek umudu kim oldugunu bile bilmediği nişanlısının onları babasının zulmünden kurtaracak olması.
Caraval Scarlett'ın dünyasında ün salmış bir oyun. Küçükken büyükannesinden dinlediği masallar yüzünden Scarlett hep Caraval'a girebilmeyi düşlüyor. Yıllar boyu Caraval ustası Legend'a mektuplar yazarak oyuna davet almak istiyor ve yıllar sonra sonunda davetiyeyi alıyor. Babalarının gitmelerine izin vermeyeceğini bildiği için ve nişanını riske atamayacagı için gitmekte tereddüdü olsada Scarlett kendini bir şekilde Caraval'da buluyor. Ve adaya geldiğinde kız kardeşinin kaçırıldığını öğreniyor. Bu yıl Caraval oyununun amacı Scarlett'ın kız kardeşinin bulunması. Olaylar böyle başlıyor. Hangisi gerçek, hangisi yalan, hangisi sihir? Scarlett'la birlikte keşfe çıkıyoruz.
Kitapta hiç dünya oluşturma yoktu. Bir anda olaylara daldık ve bu beni rahatsız etti.
Yazım dilinde bazı cümleler vardı;
"Scarlett uyandığında dünya yalan ve kül tadındaydı."
"Gece yarısı ve rüzgar tadındaydı."
Bu tarz cümleler bana bazen saçma gelsede bazen hoşuma gitti.
Kitabın ilginç bir akıcılığı da vardı. Kitabı elime aldıgımda ne ara 100 sayfa okuduğumu farketmedim. Ama kitap o kadar sıktı ki ara ara elime almak istemedim.
Eğer konusu sizde merak uyandırıyorsa mutlaka okuyun. Okumadan sevip sevmeyeceğinizden emin olamayacagınız türden bir kitap oldugunu düşünüyorum.
440 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Caraval...
Masalların diyarı...
Burada gerçekle yalanı birbirinden ayıramıyorsunuz...


Cidden bunu Scarlett'le birlikte ben de yaşadım. Konusu zaten arkasında yazıyor o yüzden konuya değinmeyeceğim.

Kitabı ilk alırken aklımda soru işaretleri vardı. Konu seveceğimden emindim fakat kitabın arkasında yazılan konusu biraz kafamı karıştırdı. Caraval tam olarak ne? Tarzı sorular kafamda dönüp durdu. Alırsam anlarım herhalde dedim ama aldıktan sonra da kafamın karışık kalacağından korkuyordum.

Fakat kesinlikle öyle değil. Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Birçok kişi Tella'ya kızmış ve sevmemiş ama ben kitaptaki her bir karaktere bayıldım.

Özellikle Julian ile Scarlett çok güzeldiii.
Sanırım en sevdiğim karakterler onlar oldu fjfnd

Yazar çok güzel bir dünya yaratmış, sihirlerin gerçek olduğu Caraval evrenini. Mutlaka alın okuyun derim. 2. Kitabı almak için sabırsızlanıyorum. (2.kitapta daha çok tella var galiba ama ben scarlett ve julian'ı daha çok görmek istiyorummm, umarım onlar da bolca olur)
440 syf.
·10/10
Yine oyunlu bir kitaba bayıldım.
Hayal dünyamın sınırlarını zorlayan şeyleri seviyorum herhalde. Caraval bir oyun. Alışverişler parayla değil bir sır, korkuların veya arzularınla yapılıyor. Kıyafetler ruh haline göre değişiyor falan.
Yıllardır bu oyuna gitmeyi isteyen Scarlett oyunun kurusu Legend'a bir sürü mektup gönderiyor. En sonunda Legend mektuba cevap veriyor ve kız kardeşiyle Scarlett' oyuna davet ediyor. Evlenmesine çok az kalan Scarlett gitmek istemese de kendini o adaya gitmiş buluyor.
Oyun da bulmaları gereken bir şey var ki ödül kazansınlar. Bulmaları gereken şey Donatella. Scarlett'in kız kardeşi. Şaşırdık mı hayır hayır bir şeyler döneceği belliydi.
Bol macera, heyecan dolu bir aşk. Uzun süredir böyle bir şey okumadığım içim sevgiyle, bol bol umutla doldu.
Ama çok önemli bir yer de bitti. Devamında neler olacak merak ediyorum.
400 syf.
·23 günde·10/10
Herkese Merhabaa ‍️ #alıntı
Unutmayın, bu yalnızca bir oyun . Her ne kadar ayaklarınızı yerden kesmek istiyorsak da, kendinizi fazla kaptırmamaya dikkat edin.
Olaylar, olaylar ve olaylar
Beni seri beni yakar Caraval olan ilk kitabı okuduktan sonra seriyi nedensizce sevdim. İkinci ve üçüncü kitabını gördüğümde ise gözlerimden kalpler çıktı İlk kitaptan daha çok sevmiş olduğum Legend kitabı ile geldim. Bu seri de iki kız kardeş var. İlk kitapta Scarlett karakterinin tarafından okuyup Tella'yı sevmemiştim. İkinci kitapta ise Tella tarafından okuyoruz ve Tella'yı çok sevdim. Tella için ne geçerliyse Dante karakteri içinde aynı duyguları besliyorum. Bu kitapta unutmamız gereken altın kural " bu yalnızca bir oyun". Bu kuralı söylüyorum çünkü siz bile okurken oyunda neyin gerçek neyin oyun hangisi doğru ve kime inanacaksınız asla bilmiyorsunuz. Legend, ilk kitaba göre daha gerçekçiydi. İlk oyunun ardından bir defa daha Caraval düzenleniyor ve Tella dostu ile mektuplaşırken iki kardeşimizde bu oyuna katılıyor. Annesini ve Legend'in gerçek kimliğini bulmak için dostu ile bir anlaşma yapıyor ama bu oyundaki anlaşmaların bedelleri hiçbir zaman hafif olmuyor. Tella büyük fedakarlıklara girişim yaparken hem Legend'i sonunda öğreniyoruz hem de Mirelerle tanışıyoruz ama bu öyle bir kitap ki öğrendiğiniz her şeyden şüphe duyabilirsiniz bakalım üçüncü kitapta bu bildiklerimiz değişecek mi üçüncü kitap ne zaman çıkar tahmini aşırı sabırsızım şuan @dexpub 🤔 #Kitaplarlakalın #caraval #legend #caraval2 #dex #stephaniegarber #donatella #scarlett #dante #roman #seri #okudumbitti #kitap #book #bookstagram
440 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı ilk okuduğumda reading slump'a yakalanmıştım. Ama şimdi okuyunca çok sürükleyici ve eğlenceli bir kitap olduğunu anladım. Kitabı özetlemek gerekirse ilk olarak yazarın anlatım dilini çok sevdiğimi söyleyebilirim. Mesela yazar duyguları renklerle anlatmış ama normal renklerle değil mesela kasvetli bir yeri ada çayının yeşil-gri tonlarında diyerek anlatmış. Ayrıca yazar çok güzel ters köşe yapmış kesinlikle okuyun.
440 syf.
·2 günde·8/10
Beni okuyamama dönemimden çıkardığı için bu kitabı bağrıma basıp "Seviyorum itirazı olan var mı? Varsa lütfen sussun." demek istiyorum. Çünkü hiçbir kitabın başaramadığını o başardı. Legend kim, neden herkes Scarlett'la bu kadar uğraşıyor, nasıl ikinci kitap var, bu nasıl son demekten kitap bir çırpıda bitti. Anlatımını ve kurgusunu çok beğendim. Yazarın oluşturduğu Caraval gerçekten çok güzeldi. Olayları birbirine bağlayışı da beni şaşırttı. Tek sıkıntım da Scarlett'ın kız kardeşi Tella. Ablası kızı düşünürken kızın bu kadar umursamaz olması bana cinnet geçirtti.

Kitaba olan sevgimi nasıl dile getirsem bilmiyorum. Siz okuyunca "Aman bu muydu o kadar övdüğü kitap" diyebilirsiniz ama ben gerçekten kitabı çok beğendim. Bu kadar sevmemin nedeni gece karanlıkta okumam da olabilir tabi.

Hızlı bitecek bir kitap arıyorsanız, kendi okuduğunu türlerden sıkıldıysanız bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.

İkinci kitabı da merakla bekliyorum. Şu an sonunu hatırladığım için meraklı ama yaşlı gözlerle uzaklaşıyorum.
462 syf.
·25 günde·7/10
4/5
"Hikayede her şeyin en kötü gittiği, durumun umutsuz hissedildiği kısımda çoğu insanın pes ettiği anlamına geliyor. Ama umuda en çok o zaman ihtiyaç duyulur zaten."

Caraval serisinin ikinci kitabı Legend baş karakter kız kardeşlerden olan Tella'nın bakış açısı ile yazılmış bu sefer. İlk kitabın sonu çok heyecanlı bir şekilde bittiği için acaba ne olacak acaba ne olacak diyerek ikinci kitabı sabırsızlanarak okudum. Beklentim yüksek olarak başladım. İlk sayfalar biraz sakin geçsede son 200 sayfa olayların çözülmeye başlaması ile gayet güzel geçti. Bu kitapta da annesini bulmak ve gizli dostuna verdiği sözü tutmak için Tella Caraval'a katılıyor... Bu sefer onun oyunda verdiği mücadelelerini okuyoruz. Yine ilk kitaptaki gibi güzel bir aşk ve aile sevgisi vardı. Üçüncü ve serinin son kitabı umarım bir an önce Türkçeye çevrilir yine sabırsızlıkla bekliyorum. Olaylar hakkında söyleyeceğim her cümle spoiler olacağı için bir şey yazamıyorum. Arka kapaktan bir alıntı ile yorumuma son vereyim: "Caraval'ın dünyasına hoş geldiniz. Asıl oyun şimdi başlıyor!" Stephanie Garber - Legend

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephanie Garber
Unvan:
Yazar
Twentieth Century Fox tarafından film hakları alınmış ve 25 ülkede hakları satılmış olan Caaraval’ın yazarı Stephanie Garber Northern California’da yaratıcı yazarlık dersi vermektedir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 122 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.