Sude Çelik

Sude Çelik

Yazar
8.5/10
15 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Sude Çelik
Unvan:
Yazar
Neden yapmıştı bunu kendine? Ne gereği vardı şimdi kurduğu düzeni bozmanın? Ama göz mü yummalıydı binlerce insan gibi? Hayır!
Sude Çelik
Sayfa 13 - Beyazfil Yayınları
Cehennemden kurtulsan bile yanan yerlerin acısı geçer mi? Geçmedi! Her gece kabuslar, her gece başka bir korku.
Sude Çelik
Sayfa 44 - Beyazfil Yayınları
"Amcacığım biz sevgili değiliz."
"Dil yalan söyler güzel kızım, gözler söylemez."
Sude Çelik
Sayfa 74 - Kırmızıbalon yayînları
Yapilan bir plan bozulabilirdi ama eğer plan yapılmazsa gelişen olumlu durumlar sizi mutlu ederken , olumsuz bir şey olsa bile sizi üzemezdi.
"Mira`nın yüzünde acı bir tebessüm belirdi. Nasıl da görmezden geliyorduk, gözlerimizi kapatıyorduk. Peki, sesleri duymuyor muyduk hiç? Vicdanımız bir gram bile sızlamıyor muydu ? Hep sunduğumuz bahaneler neredeydi şimdi? Tahrik mı etmişti öz babasını, mini etek mı giymişti ya da dar pantolon ? Peki, babası tutamamış miydi kendisini? On dört yaşındaki kızına saldıracak kadar tutamamış mıydı ? Peki, tahrik olmak birince tecavüz etme hakkını size doğurur muydu ? Tabiki De HAYIR."
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten çok güzel ve okunması gereken bir kitap. Kitabın çok duygusal ve toplumumuzu açıkca gösteren bir kurgusu var. Hastanede çalışan bir kadın ilgilenmeye başladığı küçük yaştaki hastasının aslında evde tacize uğradığını anlıyor ve kendi karanlık geçmişine bir yolculuk yapıyor kendi yaşanmışlıklarını anlatırken aslında daha nice evlerin içinde olan biteni de bize gösteriyor.
144 syf.
·1 günde·Puan vermedi
✔Ahu'nun küçükken yaşadığı olay hala yanı başındaydı.
✔Ahu, Cem, Koray, Atilla ve Esila çok yakın arkadaşlar. Ahu ile Atilla ve Esile ile Koray arasında duygusal yakınlaşmalar olur. Ahu ile Atilla'nın ilişkisinde sorun olur ve Ahu üniversitede Burak ile tanışır.
✔Küçükken kafe açma hayali ile yaşayan Ahu bunu başarmıştır. Ve ayrılmaz 5li yine bir aradadır. Bir de Burak.
✔Kitap bir bölümde 12 sene önceye giderken hemen arkasından 12 sene sonraya geri dönüyor. Bir kopukluk ya da karmaşa yaşamadan okuyabiliyorsunuz.
✔Bazı bölüm başlarında verilen şarkılar var. İsimlerini okuduğumda o bölümü o şarkıyla bütünleştirerek okudum.
✔Kısa ve çok güzel bir kitaptı. Ve çok güzel bir dostluk hikayesi. Ahhh Esila aaahhh. Ahu ve arkadaşlarına ne olduğunu merak ediyorsanız hemen okumalısınız
112 syf.
·1 günde·10/10 puan
"Ve kitaplara sığmayacak daha binlerce kadın ve kız çocuğu...
Adlar farklı,şehirler farklı, yaşlar farklı ve aralarında daha binlerce farklılık var . Ama onların hepsi birileri tarafından öldürüldü. Kimi tecavüze uğradı, kimi yakıldı ,kimi öyleyce bırakıldı!
Kimi ise çocuğunun gözü önünde kan kaybederek hayata gözlerini yumdu
Her gün birilerini kaybediyoruz . Ya ölüm ile ya da psikojik baskılar ile . Susup konuşamayan binlerce kadın ve kız çocuğu var bu dünyada ama biz kadınlar çok güçlüyüz. Asla yalnız değiliz ve biz hep biriz
Hepimiz ya anneyiz ya çocuğuz. Biz olmasak dünya olma,. Haydi,şimdi bak aynaya. Ne kadar güçlü olduğunu hatırla ; Susma !. Yaşadıkların ağır gelse bile asla ama asla kendi canına kıymaya kalkma ! Bu dünya sen varken güzel. Hergun aynanın karşısına geçerek ne kadar güzel vd güçlü olduğunu hatırla. Içindeki gücü keşfet. Sen yalnız değilsin, ben yalnız değilim, biz yalnız değiliz.
Biz biriz. Dinimiz , dilimiz,ırkımız ne olur sa olsun bizler kadınız! Biri tarafından öldürülmeyi beklemek yerine gerçekleştireceğimiz daha çok hayalimiz var !
Korkma , ayağa kalk . Biz buradayız!.."
Kitabın son sözü zaten özetlemiyor mu herşeyi ? Özeliyor bence . Binlerce kadının uğradığı taciz tecavüzü konu olan kitap da iki farklı kızın nasıl tecavüze uğradığı,o kızların psikojisi anlatılıyor. Yazar çok güzel yazmış, okurken sinirleniyorsunuz hayatın gerçekleri ile karşılaşıyosunuzz, anneleri bile ona inanmayınca tecavüze sessiz kalan masum kızları çok güzel anlatmış . Kitabın akıcılığı da çok güzeldi. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
144 syf.
·1 günde·9/10 puan
Spoi içerir .
Melek ve Kelebek... Kitap harikaydı. Kısa bir kitaptı ve masaya oturduğunuz da tek solukta okuyacağınız bir kitap . 5 arkadaşın hayatını anlatıyor, güzel dostluk ... Ahu , hayallerinin peşinde koşan bir kadındır. Onun yaşadığı bir travma vardır. Ona tecavüz eden şahıs senelerce hapiste kalmış,hapisten çıkınca Ahu`ya saldırı düzenlemiştir. 2 hatta anne karnındaki bebeği sayarsak 3 cana mâl olmuştur. -Gerçek hayattan esinlenmiştir belki de yazar .- kitabı gerçekten çok beğendim. Içinde ara ara sözler olması, bir geçmişten bir de günümüz den okumamış asla kafa karışıklığı yapmıyor kitap uyum için de ilerliyor. Herkese tavsiye ederim.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Yeryüzünde en çok acı çekenler bi' kadınlar bi' çocuklar bir de hayvanlar sanırım. Çocuklar ile hayvanların, çektirilen acılara ses çıkaramamaları yeterince kötü, sinir bozucu. Ancak birinin görüp karşı koyması, savunması gerekiyor. Ya sesini çıkarabilecekken çektiklerine susan, susmak durumunda bırakılan kadınlara, onların acılarına göz yumanlara -ki bu anne, baba, kardeş, eş, dost, komşu, herhangi biri olabilir- nasıl bir açıklama bulacağız? Nasıl adlandıracağız bunlara neden olanları, bu acılara bakarkörleri? Bir önceki okuduğum betikte bir tanımlama vardı: "Kim denmez, insan olmayanlara." Hadi buyurun siz koyun adını.
.
Mira, hastaneye gelen özkıyıma kalkışmış genç bir kıza yardım ederken, geçmişte yaşanmış bazı olayları anımsar. Eşi de hastanede çalışmaktadır. Mira, eşinin de onun doktoru olmasını ister. Genç kıza öz babasınca cinsel saldırıda bulunulmuştur. Bu yüzden ölmeye kalkışmış ama ölmemiş, gözünü hastanede açmış. Mira ise bir yandan güçlü durmaya çalışırken diğer yandan içi bölük pörçük oluyordur. Kara kaplı defterini gizlediği yerden çıkarır; içerisinden eski bir bediz yere düşer. Eline alıp bakar: Bir kadın, bir kız, bir adam... Bir de doğmamış çocuklar vardır o bedizde.
.
İkinci bölümde ise o bedizin öyküsüne tanıklık ediyoruz. Onun da yine o genç kızın öyküsünden aşağı kalır yanı yok. Ancak sona geldiğinizde beklenmeyen bir ters yana düşmeyle karşılaşıyorsunuz. Her ne denli kurgu da olsa, oldukça gerçeklere dayalı. Bundan daha kötüsü de gelmiştir kadınlarımızın başına. Okurken sinirlenmemek elde değil. Yer yer saflığın, yer yer ise kötülüğün damarlarında geziniyorsunuz. Bir de kötü anlar yaşamış kişilerin bir araya gelip birbirine destek olması, göz yaşartan türden. Yakıp yıkasınız geliyor yeryüzünü.
.
NE OLURSA OLSUN, SESİNİZİ DUYURMAKTAN GERİ DURMAYIN. ACIYI ÇEKEN DEĞİL, ÇEKTİRENİN UTANMASI, AYAĞA DÜŞMESİ GEREKİYOR.
.
Kısa ama yalın bir kurgu. Bazı yazım yanlışları olsa da çok göze batmıyor diyebilirim. Akıcı bir anlatımı var. Genç bir yazarın ikinci betiği doğru araştırdıysam. Ölümsüz kuşlar adı ise çok anlamlı bir yerden geliyor.
Betikle esen kalın.
#betikevi #gerçek #kadın #öykü #ölümsüzkuşlar #şiddet #adalet #bookstagram #instabook
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Küçücük bedenler çığlık atarken en yakınları kulaklarını tıkıyor. Okurken sizde kitaptaki CANAVARları öldürmek isteyeceksiniz. Minicik kalplere yaptıkları işkenceler, tacizler ve tecavüzler kakbinizi paramparça edebilir. Unutmayın ki bu olaylar hergün 100lerce kızlarımızın yada kadınlarımızın başına geliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sude Çelik
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.