Sue Palmer

Sue Palmer

Yazar
9.4/10
5 Kişi
·
18
Okunma
·
1
Beğeni
·
263
Gösterim
Adı:
Sue Palmer
Unvan:
İngiliz Yayıncı, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Manchester, İngiltere, 1948
Çocuklara ve öğretmenlere yönelik 200'den fazla kitap, TV programı ve yazılım paketi yazmıştır.
Zehirlenen Çocukluk Araştırması'ndan beri çocukların refah ve zihinsel sağlıklarıyla ilgili birçok kampanyaya katıldı. Evening Standard'ın 2008 Influentials listesinde İngiliz eğitiminde en etkili yirmi kişi arasında yer aldı.
Çocuklar bir kere sağlıksız şeyler yemeye kendilerini kaptırdılar mı, tat alma duyuları aşırımiktarda tuz, şeker ve katkı maddesi tarafından baskılanır ve diğer yiyeceklerilezzetli ve iştah açıcı bulmamaya başlarlar. Bu da aşırı yemek seçmelerine, yetişkinleri istedikleri fazla tatlandırılmış yiyeceklerden alana dek rehin tutmalarına yol açar.
“Çocuklara seçim yapmayı öğrenme fırsatı verilmesi gerçekten gereklidir, ancak hangi seçeneklerin önlerine konacağına karar vermek ebeveynlere kalmıştır.”
İngiltere’deki Ulusal Yeme Bozuklukları Merkezi kurucusu psikolog Deanne Jade, aşırı tatlandırılmış yiyeceklerin uyuşturucularla aynı mantıkla işlediğini ifade ediyor. “ Ruh halimizi değiştirirler ve alkol, nikotin ve kokainin yaptığına benzer şekilde beyindeki kimyasalları ve nörotransmitterleri uyarırlar.”
"Floransa'da Uffizi Galerisi'nin merdivenlerinde dikiliyordu -kısa boylu, koyu renk saçlı, hafif kilolu bir kız, somurtmuş bir halde dondurmasını yalıyordu. Yüzünden on yaşından büyük olmadığı anlaşılıyordu ama çatık kaşlı, öfkeli bakışları ve ezilmiş özbilinci, ergenlik endişelerinin yerle bir ettiği bir genci andırıyordu. Giysileri de kendisi için fazlasıyla büyük işiydi- düşük bel mini etek ve küçük tombul göbeğini açıkta bırakan kısa bir tişört. Küçük kızın göğsünde ise dünyaya verdiği bir mesaj yazılıydı: "I LOVE MY ATTITUDE PROBLEM" [Davranış Problemlerimi Seviyorum]."
Sue Palmer
Sayfa 7 - İletişim Yayınları
2004 yılında bir İngiliz araştırma kurumu, geçen otuz yıl içinde gençlerdeki davranış sorunlarında iki kat ve duygusal sorunlarda da %70 artış olduğunu kaydetti. Amerikan psikoloji birliği, günümüzde her beş çocuktan ve gençten birinin, ruh sağlığı sorunları yaşadığı tahmininde bulunuyor ve Dünya Sağlık Örgütü, 2020 de çocuklardaki nöropsikiyatrik bozuklukların diğer sağlık sorunlarına oranla %50 artacağınıve bunların sakatlık ve ölüm sebepleri sıralamasında ilk beşin içinde yer alacağını öngörüyor.
Çocukların yolculukları sırasında kavraması gereken, insanlık tarihi boyunca uygarlığın temelinde yer almış üç ana kural vardır.

Birincisi, bir şey özellikle ilgisini çekmese bile dikkatlerini onun üstünde tutabilme becerisidir.

İkincisi, “ertelenmiş haz” kavramıdır. Çocuklar, yapılan hareketlerin her zaman hemen ödüllendirilmeyebileceğini ve insanların bazen, daha sonra, belki de epeyce sonra sonuç verecek iç karartıcı, sıkıcı, rutin görevleri yerine getirmek zorunda kaldığını anlamalıdır.

Üçüncü kural ise, büyüklüğü Ne olursa olsun bir grupta mutlu yaşamayın, kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının ihtiyaçları karşısında dengeleyebilmeyi gerektirdiğidir.
Odaklanmış dikkat, ertelenmiş haz, özdenetim, empati ve diğer önemli dersleri elektrik hızıyla öğrenmek mümkün değildir. İnsanoğlunun gelişimi ‘ağır çekim’de gerçekleşir ve günümüz çocukları da çağlar boyunca küçük, son derece akıllı primatların gereksinim duyduğu o modası geçmiş, vakit alan bakım ve eğitimin aynısına ihtiyaç duyarlar.
Son on yıl gibi bir süredir aşırı miktarda yemelerine izin verdiğimiz -eskisinden daha çok şeker, tuz, katkı maddesi ve yanlış türde yağlar içeren- yiyecekler, artık çok daha az gerçek besleyici değere sahip. Bu yiyecekler sağlıklı bedenler yetiştirmek yerine, çocuklarımızı her geçen yıl daha da şişmanlatıyor ve sağlıksız yapıyor.
2003 yılında Almanya’da beyin araştırmaları ve öğrenme konulu uluslararası bir sempozyumda, katılımcılara verilen mesaj şuydu: “ Çocuklarımızın beslenme düzenlerine dikkat etmezsek, gelecekte öğrenme sorunlarıyla yakından ilgisi olan beyin dejenerasyonlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.’’
400 syf.
·84 günde·10/10
Dünya Ne kadar hızlı değişirse değişsin değişmeyen tek şey çocukluk .. Modern dünyada kaçırdığımız en önemli nokta burası. Hız ve haz çağında modern dünyanın tüm zararlı etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve çocukları bu etkilerden korumak adına neler yapılabileceğinden sistemli ve bilimsel araştırmalarla bahseden bu kitap, geleceğin dünyasına bırakılacak en değerli varlıkları yetiştiren biz anne-baba ve elbetteki eğitimcilerin kütüphanelerinde olması gereken sağlam bir kaynak.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Henüz 50. sayfadayım ama 50 sayfa bile bazı şeylerin farkına varmanızı sağlamaya yetiyor kitapla ilgili. PDR son sınıf öğrencisi olduğum için aldığım bu kitapta kendime dair de bir çok alışkanlığı değiştirdiğimi söyleyebilirim şimdiden.
Sıkıcı "çOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR" tarzı bol nasihatlı kitaplardan da değil ayrıca. Tüm verileri bilimsel temelli araştırmalara dayandırarak modern dünya vatandaşlarının yüzüne çarpıyor yanlışları.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sue Palmer
Unvan:
İngiliz Yayıncı, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Manchester, İngiltere, 1948
Çocuklara ve öğretmenlere yönelik 200'den fazla kitap, TV programı ve yazılım paketi yazmıştır.
Zehirlenen Çocukluk Araştırması'ndan beri çocukların refah ve zihinsel sağlıklarıyla ilgili birçok kampanyaya katıldı. Evening Standard'ın 2008 Influentials listesinde İngiliz eğitiminde en etkili yirmi kişi arasında yer aldı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.