Sue Palmer

Sue Palmer

Yazar
8.8/10
12 Kişi
·
33
Okunma
·
2
Beğeni
·
284
Gösterim
Adı:
Sue Palmer
Unvan:
İngiliz Yayıncı, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Manchester, İngiltere, 1948
Çocuklara ve öğretmenlere yönelik 200'den fazla kitap, TV programı ve yazılım paketi yazmıştır.
Zehirlenen Çocukluk Araştırması'ndan beri çocukların refah ve zihinsel sağlıklarıyla ilgili birçok kampanyaya katıldı. Evening Standard'ın 2008 Influentials listesinde İngiliz eğitiminde en etkili yirmi kişi arasında yer aldı.
“Çocuklara seçim yapmayı öğrenme fırsatı verilmesi gerçekten gereklidir, ancak hangi seçeneklerin önlerine konacağına karar vermek ebeveynlere kalmıştır.”
Çocuklar bir kere sağlıksız şeyler yemeye kendilerini kaptırdılar mı, tat alma duyuları aşırımiktarda tuz, şeker ve katkı maddesi tarafından baskılanır ve diğer yiyeceklerilezzetli ve iştah açıcı bulmamaya başlarlar. Bu da aşırı yemek seçmelerine, yetişkinleri istedikleri fazla tatlandırılmış yiyeceklerden alana dek rehin tutmalarına yol açar.
Uykuyu...
Kaygılar yumağını çözen uykuyu;
Her günkü hayatın ölümünü; yorgunlukları yıkan suyu; yaralı canların merhemini; yüce tabiatın baş yemeği;
Hayat sofrasının cana can katan ziyafeti...
W. Shakespeare, Macbeth
İngiltere’deki Ulusal Yeme Bozuklukları Merkezi kurucusu psikolog Deanne Jade, aşırı tatlandırılmış yiyeceklerin uyuşturucularla aynı mantıkla işlediğini ifade ediyor. “ Ruh halimizi değiştirirler ve alkol, nikotin ve kokainin yaptığına benzer şekilde beyindeki kimyasalları ve nörotransmitterleri uyarırlar.”
"Floransa'da Uffizi Galerisi'nin merdivenlerinde dikiliyordu -kısa boylu, koyu renk saçlı, hafif kilolu bir kız, somurtmuş bir halde dondurmasını yalıyordu. Yüzünden on yaşından büyük olmadığı anlaşılıyordu ama çatık kaşlı, öfkeli bakışları ve ezilmiş özbilinci, ergenlik endişelerinin yerle bir ettiği bir genci andırıyordu. Giysileri de kendisi için fazlasıyla büyük işiydi- düşük bel mini etek ve küçük tombul göbeğini açıkta bırakan kısa bir tişört. Küçük kızın göğsünde ise dünyaya verdiği bir mesaj yazılıydı: "I LOVE MY ATTITUDE PROBLEM" [Davranış Problemlerimi Seviyorum]."
Sue Palmer
Sayfa 7 - İletişim Yayınları
2004 yılında bir İngiliz araştırma kurumu, geçen otuz yıl içinde gençlerdeki davranış sorunlarında iki kat ve duygusal sorunlarda da %70 artış olduğunu kaydetti. Amerikan psikoloji birliği, günümüzde her beş çocuktan ve gençten birinin, ruh sağlığı sorunları yaşadığı tahmininde bulunuyor ve Dünya Sağlık Örgütü, 2020 de çocuklardaki nöropsikiyatrik bozuklukların diğer sağlık sorunlarına oranla %50 artacağınıve bunların sakatlık ve ölüm sebepleri sıralamasında ilk beşin içinde yer alacağını öngörüyor.
Karen Pasquali-Jones ebeveynler televizyonu elektronik bebek bakıcısı olarak gitgide daha çok kullandıkları için küçük çocukların bile yemeklerini yalnız yediklerini belirtiyor. Jones'un ifade ettiği üzere, "Küçük çocukları masada düzgün bir şekilde oturma deneyimine ihtiyaçları vardır. Bu yalnızca onları düzgünce yemek için teşvik etmekle kalmaz, konuşmalarını ve sosyal becerilerini ilerletmelerini sağlar.
Çocukların yolculukları sırasında kavraması gereken, insanlık tarihi boyunca uygarlığın temelinde yer almış üç ana kural vardır.

Birincisi, bir şey özellikle ilgisini çekmese bile dikkatlerini onun üstünde tutabilme becerisidir.

İkincisi, “ertelenmiş haz” kavramıdır. Çocuklar, yapılan hareketlerin her zaman hemen ödüllendirilmeyebileceğini ve insanların bazen, daha sonra, belki de epeyce sonra sonuç verecek iç karartıcı, sıkıcı, rutin görevleri yerine getirmek zorunda kaldığını anlamalıdır.

Üçüncü kural ise, büyüklüğü Ne olursa olsun bir grupta mutlu yaşamayın, kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının ihtiyaçları karşısında dengeleyebilmeyi gerektirdiğidir.
Odaklanmış dikkat, ertelenmiş haz, özdenetim, empati ve diğer önemli dersleri elektrik hızıyla öğrenmek mümkün değildir. İnsanoğlunun gelişimi ‘ağır çekim’de gerçekleşir ve günümüz çocukları da çağlar boyunca küçük, son derece akıllı primatların gereksinim duyduğu o modası geçmiş, vakit alan bakım ve eğitimin aynısına ihtiyaç duyarlar.
400 syf.
·15 günde·7/10
Baskısını zor bulduğum bir kitaptı, aylarca sahaflara göz atıp fiyatının 100 lira civarında olduğunu görmek üzücüydü belki bu sırada beklentim fazla yükseldi, bilmiyorum. Kedi uzanamadığı ciğere kebap da diyebilir, karakter meselesi kedinin. Neyse beklediğim kadar iyi olmasa da güzel tavsiyeleri olan bir kitap özellikle anne baba olacaklara ciddi artıları olabilir. Özelikle çocuk oyuncakları ve eğitime dair söyledikleri çok güzeldi ve çocuğa fazla yüklenmenin getirdiği zararlar da güzel anlatılmış.

Tabi okuduktan sonra ciddi bir umutsuzluğa kapılıyor insan aynı zamanda. İyi çocuk yetiştirmenin öyle ahkam kesmekle olmadığını görüyor, yazık. Helikopter annelerin uçamayan çocukları!

Köye taşıma fikri çık aklımdan!
400 syf.
·84 günde·10/10
Dünya Ne kadar hızlı değişirse değişsin değişmeyen tek şey çocukluk .. Modern dünyada kaçırdığımız en önemli nokta burası. Hız ve haz çağında modern dünyanın tüm zararlı etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve çocukları bu etkilerden korumak adına neler yapılabileceğinden sistemli ve bilimsel araştırmalarla bahseden bu kitap, geleceğin dünyasına bırakılacak en değerli varlıkları yetiştiren biz anne-baba ve elbetteki eğitimcilerin kütüphanelerinde olması gereken sağlam bir kaynak.
400 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10
Çocuk gelişimi alanında okunabilecek en iyi kitaplardan birisi. Okunmalı, okutulmalı. Kitapta yapılan tespitlerin tamamı konuyla ilgili yapılmış akademik çalışmalara dayandırılmış. Kitabın yarısının altını çizdim galiba. Her zaman rahatsız olduğum, etrafımdakilerle paylaştığım konuların tam olarak baktığım açıdan değerlendirilmiş olması mutluluk vericiydi.
400 syf.
·10/10
Tek kelime ile müthiş!

Yazar zamanın can alıcı sorunlarına değinmiş sorunları saptayıp, madde madde çözüm ve öneriler sunmuş. Her çocuk Gelişimcisi, okul öncesi öğretmeni demiyorum kesinlikle her ebeveynin ve ebeveyn olmayı düşünen kişinin mutlaka okuması gereken bir kitap.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Henüz 50. sayfadayım ama 50 sayfa bile bazı şeylerin farkına varmanızı sağlamaya yetiyor kitapla ilgili. PDR son sınıf öğrencisi olduğum için aldığım bu kitapta kendime dair de bir çok alışkanlığı değiştirdiğimi söyleyebilirim şimdiden.
Sıkıcı "çOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR" tarzı bol nasihatlı kitaplardan da değil ayrıca. Tüm verileri bilimsel temelli araştırmalara dayandırarak modern dünya vatandaşlarının yüzüne çarpıyor yanlışları.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sue Palmer
Unvan:
İngiliz Yayıncı, Öğretmen, Yazar
Doğum:
Manchester, İngiltere, 1948
Çocuklara ve öğretmenlere yönelik 200'den fazla kitap, TV programı ve yazılım paketi yazmıştır.
Zehirlenen Çocukluk Araştırması'ndan beri çocukların refah ve zihinsel sağlıklarıyla ilgili birçok kampanyaya katıldı. Evening Standard'ın 2008 Influentials listesinde İngiliz eğitiminde en etkili yirmi kişi arasında yer aldı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.