Zehirlenen Çocukluk (Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1121
Gösterim
Adı:
Zehirlenen Çocukluk
Alt başlık:
Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750508189
Orijinal adı:
Toxic Childhood: How the Modern World is Damaging Our Children and What We Can Do About It
Çeviri:
Özge Çağlar Aksoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor.
Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar. Yüzyılın son çeyreğinden beri, başta gelişmiş dünya ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, davranış sorunları ve duygusal sorunlarda büyük bir artış gözleniyor. DEHB ve disleksi gibi rahatsızlıklarda adeta patlama yaşanırken depresyon, dürtüsel davranış ve öğrenme güçlükleri giderek hız kazanıyor. Peki neden?

Otuz yıl boyunca öğretmenlik ve eğitim danışmanlığı yapmış olan Sue Palmer bu önemli ve çarpıcı kitabında, modern hayatın birbirinden ayrı tutulamayacak unsurlarının bir araya gelip toksik bir karışım oluşturarak çocuklarımızı nasıl zehirlediğini ortaya koyuyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeden ebeveynlerin tecrübesizliklerine, elektronik aletlerden niteliksiz çocuk bakımına uzanan geniş bir yelpazede modern çocukların sorunlarını ele alıyor. Palmer Zehirlenen Çocukluk'ta, çeşitli disiplinlere mensup uzmanlardan edindiği verilerden yararlanıyor ve dünyanın birçok yerinde yapılan en son araştırmaları sunuyor. Her bir sorunu ayrı ayrı açıklayıp bunların nasıl üstesinden gelineceğine dair öneriler getiriyor. Zehirlenen Çocukluk, anne-babalar, öğretmenler ve gelecek neslin modern sorunlarına çözüm arayan herkes için değerli bir kaynak.
400 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap hakkında o kadar şey söylemek istiyorum ki elimden geldiği kadar hepsini yazmaya çalışacağım.
Bu kitabın amacı modern dünyanın çocuklar üzerindeki zararlı etkilerini açıklamaktır zaten bu da kitabın kapağında yazıyor. Besinden başlayarak; oyun, uyku, iletişim, ebeveyn, yakın çevre, teknoloji aletleri, reklam, sosyal medya, okul, öğretmen üzerinden uzun uzun bilgiler vermiş ve bu bilgiler için çok kaynakça kullanmış ve yayınevi bu kullandığı kaynakçalar için 27 sayfa ayırdı ve zaten yazarın geniş çaplı araştırma yaptığını kullandığı kaynakçalardan anlıyor insan.
Yayını İletişim olan çevirmeni Özge Çağlar Aksoy'a teşekkürlerimi iletirim ve en başta yazarımıza.
Bilirsiniz ki çocukların iyi bir besine ihtiyacı var çünkü iyi bir kahvaltı zihnin öğrenmesine açık olur. Bazı çocuklar kahvaltı yapmazlar ve onun yerine abur cubur götürürler ve bu abur cuburlar çocuklarda obezitelere yol açar bu da çocuğun kendisini kötü hissetmesini sağlar. O yüzden çocukları ilk doğduklarından beri iyi bir beslenmelerini sağlamalıyız tabiki bu görev ebeveynlerin.
Çocuklar genellikle okula uykusuz giderler ve bu yüzden okulda uykuya daldıkları için derslerinden geri kalırlar, ebeveynlerin bu konuda iyi takip yapması gerekiyor. Bu kitapta uykuya dair çok güzel açıklamalara yer veriyor, çocuklara masal okumamız gerektiğini ve odalarında teknoloji aletlerin bulunmaması gerektiğini belirtiyor. Bazı çocuklar defalarca masal okunmasını isterler yazar bu konuda bir uyarı yapmıştı ve benimde ilgimi çekti. Ebeveynler masal okuduğunda defalarca okumamalı ve masal bittiğinde masal süresinin bittiğini ifade etmeli ve çocuğun uyuması için yalnız bırakması gerektiğini söylüyor. Tek bununla kalmıyor baya tavsiyeler vardı tabiki bu tavsiyeler araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 Hepimiz biliyoruz ki sosyal medya, teknoloji aletleri, reklamların çocuklar üzerinde kötü bir izlenim bıraktığını. Reklâm konusunda ilgimi çeken bir şey vardı onu da bahsetmeden geçemeyeceğim; kız çocukları için özellikle pembe rengi seçiyorlar ve bu oyuncakları biliyorsunuz pahalıdır çocuklar bunu bir şekilde ailelerine aldırtıyorlar (zaten ebeveynler baştan savmak için çocukların dediklerini yapmaktadırlar) oyuncakları alamayan çocuklardan kendilerini üstün görüp zengin imajı veriyorlar tabiki bu hem kendisi hemde karşı taraf için iyi değildir. Erkek çocuklar içinde savaşçı, güçlü imajı yaratan kahraman oyuncakları aldırtıp erkek çocukları hırçın, kavgacı, güçlü (!) hale sokuyorlar.
Bu kitap benim için bilgi dolu, emek kokan bir kitap olarak kalacak :)
Kısacası bu kitap her ebeveynin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum illa ebeveynler değil çocuk bakıcıları, abi ablaların okuması da gerekiyor.
Bilgi dolu okumalar diliyorum..
400 syf.
·15 günde·7/10
Baskısını zor bulduğum bir kitaptı, aylarca sahaflara göz atıp fiyatının 100 lira civarında olduğunu görmek üzücüydü belki bu sırada beklentim fazla yükseldi, bilmiyorum. Kedi uzanamadığı ciğere kebap da diyebilir, karakter meselesi kedinin. Neyse beklediğim kadar iyi olmasa da güzel tavsiyeleri olan bir kitap özellikle anne baba olacaklara ciddi artıları olabilir. Özelikle çocuk oyuncakları ve eğitime dair söyledikleri çok güzeldi ve çocuğa fazla yüklenmenin getirdiği zararlar da güzel anlatılmış.

Tabi okuduktan sonra ciddi bir umutsuzluğa kapılıyor insan aynı zamanda. İyi çocuk yetiştirmenin öyle ahkam kesmekle olmadığını görüyor, yazık. Helikopter annelerin uçamayan çocukları!

Köye taşıma fikri çık aklımdan!
400 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Aslında günümüzün "koltuk patatesi" haline gelmiş çocukları ile ilgili çok fazla araştırmanın sonucu olarak ortaya çıkarılmış bir kitap. Durumun vehametini anlatırken sizi bir yandan da çocuklarla iligili konularda daha farklı düşünmeye itiyor.
Bence ebeveynler ve ebeveyn olma adayı insanlar kadar öğretmenlerinde okuması gereken bir kitap.
Banan göre kitapla ilgili tek olumsuz nokta bir yerden sonra özellikle sonlara doğru aynı şeyi anlatıp durduğunu düşünüyorsunuz.
400 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10
Çocuk gelişimi alanında okunabilecek en iyi kitaplardan birisi. Okunmalı, okutulmalı. Kitapta yapılan tespitlerin tamamı konuyla ilgili yapılmış akademik çalışmalara dayandırılmış. Kitabın yarısının altını çizdim galiba. Her zaman rahatsız olduğum, etrafımdakilerle paylaştığım konuların tam olarak baktığım açıdan değerlendirilmiş olması mutluluk vericiydi.
400 syf.
·5 günde·7/10
Yazarı etrafında, yakınında “şu küçük boylu insanlardan” olan herkesi okumaya davet eder. Modern zamanın, teknolojinin çocuklar üzerindeki zararlı etkisine değinirken bize, hayatımıza yönelik bir nevi detoks yapar. Fikri bakımdan geleneksel yaşantının insan üzerindeki etkisini ve panzehrini bize sunar. Ancak yazarı bunu yaparken zamanı ve teknolojiyi tamamiyle yerle yeksan etmez. Olumlu taraflarını da parantez içlerine yerleştirir lakin doz önemlidir. Sadece bununla kalmayıp kendi yaşamından tecrübelerini altarır. Öğretmenler, ebeveynler, hayatında “küçük insan”ı olan herkese tavsiye niteliğinde bir eserdir.
400 syf.
·84 günde·10/10
Dünya Ne kadar hızlı değişirse değişsin değişmeyen tek şey çocukluk .. Modern dünyada kaçırdığımız en önemli nokta burası. Hız ve haz çağında modern dünyanın tüm zararlı etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve çocukları bu etkilerden korumak adına neler yapılabileceğinden sistemli ve bilimsel araştırmalarla bahseden bu kitap, geleceğin dünyasına bırakılacak en değerli varlıkları yetiştiren biz anne-baba ve elbetteki eğitimcilerin kütüphanelerinde olması gereken sağlam bir kaynak.
400 syf.
·11 günde·8/10
Zehirlenen Çocukluk: Kapsamlı araştırmaların sonucunda modern dünyanın çocuklar üzerindeki etkilerini ele alan istifade edilecek bşr kitap. Sue Palmer kitapta, bilhassa en gelişmiş olarak gösterilen birkaç ülkeden hareketle modernleşme ile birlikte çocukların zehirkendiği temasını işliyor: beslenme alışkanlıkların bozulması, teknoloji ile uykunun yokluğu, çalışan ebeveynler ile kimin baktığı problem olan çocuklar, ailedeki çözülmeler, eğitim sistemindeki yarış temposu, dışarıda oynamanın bitmesi gibi faktörler çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor. Neticede DEHB, davranış problemleri, obezite, saldırganlık, dikkat dağınıklığı gibi problemler hızla artıyor.
400 syf.
·10/10
Tek kelime ile müthiş!

Yazar zamanın can alıcı sorunlarına değinmiş sorunları saptayıp, madde madde çözüm ve öneriler sunmuş. Her çocuk Gelişimcisi, okul öncesi öğretmeni demiyorum kesinlikle her ebeveynin ve ebeveyn olmayı düşünen kişinin mutlaka okuması gereken bir kitap.
400 syf.
·11 günde·10/10
Kitabı çok beğendim bilgiler şahane. Yormayan bir anlatımı var. Konular her ebeveyn ve öğretmene çoooook gerekli..
Okumanızı tavsiye ediyorum tüm kalbimle..
400 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Henüz 50. sayfadayım ama 50 sayfa bile bazı şeylerin farkına varmanızı sağlamaya yetiyor kitapla ilgili. PDR son sınıf öğrencisi olduğum için aldığım bu kitapta kendime dair de bir çok alışkanlığı değiştirdiğimi söyleyebilirim şimdiden.
Sıkıcı "çOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR" tarzı bol nasihatlı kitaplardan da değil ayrıca. Tüm verileri bilimsel temelli araştırmalara dayandırarak modern dünya vatandaşlarının yüzüne çarpıyor yanlışları.
"Elektronik öğretim gerçek hayattaki öğrenmeleri zenginleştirebilir ama bunun yerini tutamaz."
Sue Palmer
Sayfa 234 - İletişim yayınları, 5. Basım
"Çocuklar tüketiciler arasında en saf ve tecrübesiz olanlardır; en az şeye sahiptirler ve dolayısıyla en çoğunu isterler. Sonuç olarak ele geçirmek için en iyi durumdakiler, çocuklardır."
Sue Palmer
Sayfa 259 - İletişim yayınları, 5. Basım
"-ve aşırı rekabetçi, sınav -ve- hedef odaklı eğitim sistemi çocukların sorunlarını arttırmaktan başka bir işe yaramıyor."
Sue Palmer
Sayfa 234 - İletişim yayınları, 5. Basım
"Thomas Jefferson çocukluğu, 'hayal gücünün taze ve izlenimlerin kalıcı' olduğu bir dönem olarak tanımlar."
Sue Palmer
Sayfa 230 - İletişim yayınları, 5. Basım
"Çocuk, bebeklik dönemindeki bakıcılarına duygusal olarak ne kadar bağlı olursa, dengeli ve güvenilir bir yetişkin olma şansı o kadar artar."
Sue Palmer
Sayfa 124 - İletişim yayınları, 5. Basım
"Einstein'ın, 'Merak unsurunun formel eğitiminden sonda hayatta kalması bir mucizedir," yorumunu yapmasına yol açan, bu tarz zihniyettedir."
Sue Palmer
Sayfa 233 - İletişim yayınları, 5. Basım
"... birçok araştırma projesi, bana figürü olmaksızın büyüyen erkek çocuklarının sorunlarını sıralar. Belki de en ürkütücü ıstatistik, ABD'de şiddet yanlısı erkek suçluların %70'inin babasız yetiştiğini ortaya çalışmadır."
Sue Palmer
Sayfa 161 - İletişim yayınları, 5. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zehirlenen Çocukluk
Alt başlık:
Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750508189
Orijinal adı:
Toxic Childhood: How the Modern World is Damaging Our Children and What We Can Do About It
Çeviri:
Özge Çağlar Aksoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor.
Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar. Yüzyılın son çeyreğinden beri, başta gelişmiş dünya ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, davranış sorunları ve duygusal sorunlarda büyük bir artış gözleniyor. DEHB ve disleksi gibi rahatsızlıklarda adeta patlama yaşanırken depresyon, dürtüsel davranış ve öğrenme güçlükleri giderek hız kazanıyor. Peki neden?

Otuz yıl boyunca öğretmenlik ve eğitim danışmanlığı yapmış olan Sue Palmer bu önemli ve çarpıcı kitabında, modern hayatın birbirinden ayrı tutulamayacak unsurlarının bir araya gelip toksik bir karışım oluşturarak çocuklarımızı nasıl zehirlediğini ortaya koyuyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeden ebeveynlerin tecrübesizliklerine, elektronik aletlerden niteliksiz çocuk bakımına uzanan geniş bir yelpazede modern çocukların sorunlarını ele alıyor. Palmer Zehirlenen Çocukluk'ta, çeşitli disiplinlere mensup uzmanlardan edindiği verilerden yararlanıyor ve dünyanın birçok yerinde yapılan en son araştırmaları sunuyor. Her bir sorunu ayrı ayrı açıklayıp bunların nasıl üstesinden gelineceğine dair öneriler getiriyor. Zehirlenen Çocukluk, anne-babalar, öğretmenler ve gelecek neslin modern sorunlarına çözüm arayan herkes için değerli bir kaynak.

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • Dimitriy federoviç karamazov
  • Merve Doğru
  • Zeynep Purtaş
  • Sümeyya Seyran GÜLÇEK
  • Ayşe Tuncer
  • Vildan öztürk
  • Kübra Akbulut
  • Mücteba h.n.m
  • Zelal Avci
  • Şule Sarı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (12)
9
%9.5 (2)
8
%14.3 (3)
7
%14.3 (3)
6
%4.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0