Şükran Terzioğlu

Şükran Terzioğlu

Çevirmen
8.6/10
29 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Şükran Terzioğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
David'in hayat öyküsü, etkileyici ,yalın bir dille anlatılmış . Babası , David henüz dünyaya gelmeden ölmüştü ve sonrasında annesinin başka biriyle evlenmesi ile başlayan zorlu, kötü bir hayat. Üvey babasının ve üvey halasının işkencelerine maruz kalıyor . Annesinin vefatıyla hayatı dahada zorlaşıyor. Dayanamayıp halasının yanına kaçıyor. Halası bundan sonra hep yanında oluyor. Her zorluğa rağmen mücadelesini sürdüren bir çocuk Davıd. Sonunda başarılı bir avukat iyi bir yazar oluyor evleniyor mutlu oluyor. Bayan Trodwood'un (halasının) dediği gibi; "çalışkan ve iyi niyetli bir insanın, çok iyi durumlara geleceğinden hiç şüphem yok!." Çocukluğumda bu kitabi okumadığım için pişman oldum . Filminide tavsiye ederim.
96 syf.
·Puan vermedi
Okullarda bu gibi insanın hayal gücünü genişleten, üretkenliği arttırabilen macera kitapları yerine 9. Hariciye Koğuşu-Yaban-Çalıkuşu gibi kitaplar okutuluyor. Bunun sebebini bir türlü anlamadım. Yaş sınırı olmayan, muazzam eğlenceli bir kitap oysa.
96 syf.
·Puan vermedi
Aya Yolculuk

Kitap bir grubun Ay'a gönderilecek olan bir mermi için yaptıkları hazırlıkları ve yaşadıkları heycanı konu alıyor. 

Grubun başı Barbicane, başlıyor Ay'a mermiyi göndermek için kollarını sıvamaya...Acaba gönderebilecek mi?

Tabi bu durum karşısında sürekli rekabet halinde olduğu Yüzbaşı Nicholl hiç rahat durur mu? O da artık "O mermi Ay'a gitmeyecek" diye halkı kışkırtıp galeyana getirmeye çalışıyor.

Aya mermi gider mi gitmez mi sorusunun yörüngesinde kitap sürükleyici bir şekilde ilerliyor.
"Madem öyle Nicholl, o zaman Ay'a sen de bizimle gel de, mermi gider mi gitmez mi gör kendi gözlerinle." Bundan sonra artık Ay'a yolculuk başlasın. Bakalım Nicholl görebilecek mi?

Kitap Ay'a insan gönderilmeden daha önce yazılmış. Bilinmez belki ama Neil Armstrong'a Ay'a gitme fikrini bu kitap aşılamış olabilir. Kim bilir?

Sözün kısası yazarın kusursuz bir bilim kurguyla okuyucuyu başbaşa bıraktığını düşünüyorum; hayal dünyası çok geniş. Okuyun şahane bir bilim kurgu mahrum kalmayın derim. Esenlikle...
96 syf.
·10/10
19. yüzyılda, adeta bir zaman makinesi ile bugünümüzü ziyaret etmiş de o zamana dönüp gördüklerini yazmış gibi, inanılmaz bir dehaya sahiptir Jules Verne. Benim de çocukluğum, bu kitabı okuyup da gökyüzüne dalıp gitmem, kendi hayal gücümün sınırlarında dolaşarak, o uzay gemisinde hayatta kalmak için mücadele etme hissini yaşamamdır kendisi. Gelecekte seçeceğim alanın ilk tohumlarını güçlü kalemi ile beynime atmıştır. Okunmalıdır.