Şükrü Hüseyinoğlu

Şükrü Hüseyinoğlu

Yazar
8.9/10
17 Kişi
·
35
Okunma
·
2
Beğeni
·
590
Gösterim
Adı:
Şükrü Hüseyinoğlu
Unvan:
Yazar
Varoluşa ve hayata nereden baktığımız çok önemli. Doğru görmek için doğru yerden bakmak şart. Hayata dünya eksenli bakış bizi yanıltır .Doğru olan, dünyaya ahiret eksenli bakmayı başarmaktır.
Peygamberler,geleneksel din anlayışlarının iddia ettiği gibi ulaşılmaz, örnek alınamayacak, kendileri gibi olunması zor şahsiyetler değildir.''Peygamberler gibi olmak lazım'' denildiğinde, buna '' Biz kim oluyoruz ki O'nun gibi olalım, biz O'nun tırnağı bile olamayız'' şeklinde karşı çıkan bir kimse, Peygamberi övüyor gibi görünse de, esasında O'na ve O'nun getirdiği mesaja en büyük darbelerden birini vurmaktadır.
İslam, her türlü aşırılığa, ifrat ve tefrite kapılarını kapatmıştır.O, vasat bir yoldur. Ne Batı uygarlığı gibi madde eksenli ve dünyevidir, ne de Doğu uygarlığı gibi dünya hayatını dışlayan bir anlayışa sahiptir. İslam'ın dünya görüşü dünya-ahiret dengesine dayalı, gerçekçi berrak ve iki cihan saadetine dayalı bir yapıya sahiptir.
Şirk, temelde bir “çok kıblelilik” sorunudur. Mescidde yönelinen kıble ile çarşı-pazarda, meydanda, parlamentoda yönelinen kıblenin farklı olması durumudur. Oysa Rabbimizin biz insanlardan istediği, bütünüyle hayatı O’nun yoluna has kılmamızdır. İslami hayat, tek kıbleli hayattır. Namazda olduğu gibi, ticarette, siyasette, velayette de aynı kıbleye yönelmektir.

(Arka Kapak Yazısı dan (Kesinlikle okunası bir kitap )
"Müminlerin temel vasıflarından biriside kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığında onlara karşı sağır dilsiz (duyarsız) davranmaMalarıdır."

(*)"Rabblerinin âyetleri kendilerine hatırlatıldığında, kulaklarını kapatarak ve gözlerini yumarak onları görmezlikten gelmezler."
(*)'Kur'an: 'Furkan 25 / 73'

Şükrü Hüseyinoğlu /Yangında ilk Kurtarılacak
- s. 56 - Ma'ruf Yayınları
"Dünya tarlasına iman ve salih amel /eylem tohumları ekenler, bunun karşılığında 'cennet bahçeleri' mükâfatlandırılacaktir.
Küfür, fisk, Allah'a isyan ekenleri ise 'cehennem azabı' beklemektedir. Yani dünyada rüzgar ekenleri ahirette fırtına güzellik etkenleri ise ahirette gül bahçeleri beklemektedir."
/Şükrü Hüseyinoğlu /Hayatın Anlamı - sh: 155 -
Insanlar felaketlerin, afetlerin ardından selamete çıkınca, yeniden kendi kendilerine yeterli oldukları zehabına (sanısina) kapılmakta ve Rablerine sırt çevirmektedırler. Ne yazık ki bu korkunç aldanıştan uzak olanlar insanlık tarihi boyunca azınlıkta kalmıştır.
(*) "Karada ve denizde sizi gezdiren O'dur. Öyle ki siz gemide bulunduğunuz zaman, onlar da güzel bir rüzgarla onu yüzdürürlerken ve (tam) bununla sevinmektelerken, ona çılgınca bir rüzgar gelip çatar ve her yandan dalgalar onları kuşatıverir; onlar artık bu (dalgalarla) gerçekten kuşatıldıklarını sanmışlarken, dinde O'na 'gönülden katıksız bağlılar (muhlisler)' olarak Allah'a dua etmeye başlarlar: "Andolsun eğer bundan bizi kurtaracak olursan, muhakkak sana şükredenlerden olacağız."
"Ama (Allah) onları kurtarınca, hemen haksız yere, yeryüzünde taşkınlığa koyulurlar.
Ey insanlar, sizin taşkınlığınız, ancak kendi aleyhinizedir; (bu) dünya hayatının geçici metaıdır. Sonra dönüşünüz bizedir, biz de yaptıklarınızı size haber vereceğiz."
(*) Yunus 10 /23 - 24 -

(*)"Dalgalar onları kara bulutlar gibi kuşatınca, dini Allah'a has kılarak ona yalvarırlar. Allah onları kurtarıp karaya çıkardı mı içlerinden bir kısmı doğru yolda kalır. Sözünde durmayan nankörler dışında hiç kimse ayetlerimizi bile bile inkar etmez."
(*) Lokman - 31 / 32

(Bkn.) Alak - 96 / 6 - 7 -
[Ş. Hüseyinoğlu / Yangında ilk Kurtarılacak
- s. 20 - (HABLÜLLAH Yazısından)
Nitekim yaşadığımız toplumda insanların nasıl kişisel yaşantılarını bile idare etmekten aciz düştüğünü, bireysel iktidarlarını nasıl televizyonlara, gazetelere devrettiklerini, evlerine ne alıp almayacaklarını bile reklam kuşaklarını, dizileri seyrederek karar verir hale geldiklerini görüyoruz.
"Siz hala koltuklarınızı yenilemediniz mi ?" şeklindeki reklamlarla insanların nasıl harekete geçirildiğini ve birçok insanın hayatının taksit ödemekle geçer olduğunu biliyoruz.
104 syf.
·1 günde·9/10
Bilinçli bir toplum oluşumu için bilinçli olarak kapitalizm araçlarının karşısında durmamız gerekiyor. El hakk kapitalizmin icadı olmasa bile günümüz dünyasında kapitalizmin ve dikta rejimlerin narkoz ve ideolojik bir aygıtı olmuş olan televizyona karşı daha sert bir duruş sergileyip insanları da bilinçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle aktif okurların bu sihirbaza karşı dik duruş sergileyip yuvalarından uzaklaştırmak öncelikle yapılması lazım gelen şeydir. Yazar özgün bakış açısı ve değerli analizlerle süslediği eserini yalin ve akıcı bir dille okuyucusuna sunmuş. Tebrik ediyorum.
104 syf.
·Beğendi·8/10
Televizyonun Ne derece kişiyi,aileyi,toplumu etkilediğini,etkileyebileceğini görmek isteyenler bu kitabı okumalı

Yazarın biyografisi

Adı:
Şükrü Hüseyinoğlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.