Şükrü Tezer

Şükrü Tezer

Yazar
9.6/10
14 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
37
Gösterim
Mustafa Kemal Paşa, ulema ve eşraftan kendilerini ziyarete gelenleri, kelimenin tam manasıyla her zaman hüsnü kabul göstererek onlarla çeşitli konular üzerinde görüşürlerken dinî bahislere de temas ile çok samimî musahabede bulunurlar ve ziyaretçileri, yanlarından büyük bir ferahlık ve kalpleri huzur içinde ayrılırlardı.
Şükrü Tezer
Sayfa 137 - Türk Tarih Kurumu Yayınları
223 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Mustafa Kemal Atatürk'ün 1916-1918 hatıralarını aslında ayrıca daha önce okumuştum. Ama Şükrü Tezer'in kaleminden de okumuş oldum. Kaynaklarımı artırmış oldum..
280 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Ben bu kitabı çok heyecanla almıştım çünkü o dönemi yani Kuvayı milliyeyi kurtuluş mücadelesi zamanını okumayı seviyorum. O günlere dair yazılan her şey özellikle “anılar” heyecanlandırıyor beni. Ama bu kitap maalesef öyle olmadı. Zaten bu kadar uzun sürede anca bitirebildim. Bir kere yazımı konusunda bir yanlışlık var bence daha fazla sadeleştirilmesi gerekirdi. Zaten orijinal metinlerinin fotoğrafları kitapta var ama onun dışında o kadar çok farklı kökenli sözcük var ki yani bir anı kitabı okumuyorsunuz. Daha doğrusu okuyamıyorsunuz çünkü 1 tane cümlede rahat 3 tane farklı kelime çıkıyor ve siz “bir dakika” deyip araştırmaya başlıyorsunuz ve ders kitabı gibi oluyor. Bu da zorlaştırıyor okumayı. Metin biraz daha sadeleştirilmeliydi bence
277 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Paşa'nın hayatına dair ilginç bilgilerin olduğu çok güzel bir eser. Lakin dili biraz ağır. Paşa'nın yaverlerinden bir olan Şükrü Tezer Bey tarafından kaleme alınmış olması güvenirliğini arttırmış. Şükrü Bey kendinden emin bir şekilde baştan sona düşüncelerinin ve hatıralarının arkasında olduğunu vurguluyor.
223 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Atatürk’ün 1916-1918 yılları arası yaverliğini yapan ve Atatürk’e ait olup 7 Kasım 1916-25 Aralık 1916 arası tarihleri içeren hatıra defterini de içinde bulunduran kitap. Atatürk bu defteri yaveri Şükrü Tezer’e vermiş. O da hem defteri hem de Atatürk’le ilgili anılarını bu kitapta anlatmış.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.