Süleyman Pekin

Süleyman Pekin

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Süleyman Pekin
Unvan:
Türk Yazar, Şair
Doğum:
7 Ağustos 1970
7 Ağustos 1970’de Bahçecik’te doğdu. İlk ve ortaokulu Bahçecik’te, liseyi İzmit Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Akabinde Konya Tuzlukçu Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. TÜRKAV Akşehir Şubesi"ne 87 nolu üye olarak katıldı.

1992-93 yıllarında İstanbul Tuzla, Diyarbakır Devegeçidi ve Silvan’da yedek subay olarak “gönüllü” askerlik yaptı Askerlik sonrası 1 yıl daha Konya Tuzlukçu Lisesi’nde çalışıp 1994 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi’ne tayin oldu. Bu sırada önce Zaman Gazetesi Bahçecik İrtibat Bürosu’nu ardından Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdu.

Kocaeli Nizam-ı Âlem Ocakları’nda İl Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen’de yöneticilik yaptı. Gönüllü Kültür Teşekkülleri paydaşı olarak Ahenk Dergisi’nin çıkarılmasında aktif rol oynadı. 1998 Ağustosunda ilahiyatçı Gülşah Toka’yla hayatını birleştirdi. 1 ay sonra başörtüsüyle ilgili ocak ve sendikal çalışmaları nedeniyle Gümüşhane’ye sürüldü. 1 yıl Gümüşhane Kürtün Lisesi’nde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte İzmit’e tayinini alan birkaç kişiden biri oldu. 1 ay Gazi Lisesi’nde depo olarak durduktan sonra İzmit İnkılâp Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu sırada Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocakları’nda Bölge (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce) Başkanlığı, Türk Eğitim Sen İzmit Şubesi’nde Basın Sekreterliği yaptı.

2001 yılında çıkan sendika kanunuyla Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Kurucular Kurulu’nda yer aldı. Aynı yıl Ahenk Ajans Yayınları tarafından "Sahili Olmayan Deniz" adlı ilk şiir kitabını çıkardı. Aktif okul ve sendikal çalışmaları nedeniyle ikinci kez sürgün oldu ve Bahçecik İ.Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu’nda 2 yıl Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çile doldurdu. Bu yıllarda; Selçuklu Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı (SOGEV) Kocaeli Şubesi’ne kuruluş izni alamadığı için Selçuklu Düşünce Kulübü/Gurubu’nu kurdu, Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’nde yöneticilik yaptı. İttifak Ticaret gibi bazı ticarî ortaklıklara girdi. Ulusal Stratejiler ve Düşünce Analizleri Merkezi (US-DAM) adlı bir oluşum ve site kurdu.

2003 yılında İzmit Lisesi’ne Tarih Öğretmeni olarak tayin oldu. Aynı yıl Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yaptı. 2004 yılı yazında Metinoğulları Dayanışma Komitesi’ni kurarak periyodik akraba organizasyonlarına girişti. 2004 yılı sonunda yapılan II. Olağan Kongre’de Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi. 2006 yılında Profesyonel Şube Başkanlığına geçti. Ardından kadrosunu Anadolu statüsüyle İzmit Teknik Lisesi’ne aldırdı.

2007 yılında Altın Kalem Yayınlarından "Mevzuat Ötesi Düşler" adlı ikinci şiir kitabını yayınladı. Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği (KOŞYAB) ile Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kocaeli Şubesi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2007 Mayıs"ında T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği’ne, ardından 2007 Aralık ayında II. kez Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi.

2008 Şubat ayındaki Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’ne aday oldu ve bu amaçla kurulan Düşünce-İlke-Proje (D.İ.P) Hareketi’nin yönetim organizasyonunda yer aldı. 2008 Mayısında II. dönem T. Kamu Sen İl Temsilciliği’ne seçildi. Aynı yıl kurulan Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği’nin (BEKDER) kurucu yöneticileri arasında yer aldı.

Kocaeli’nde millî duyarlılığı olan kurum, kuruluş, ocak, vakıf, dernek, oda ve platformları biraraya getirmek için 2009 sonu kurulan Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği’nin (KMKB) Kurucu Başkanlığını yaptı. 2009 Haziranında III. dönem, 2010 Haziranında da IV. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine getirildi. Aynı yıl Berikan Yayınlarından dış politik analiz çalışması olan "Afrasya - Alternatif Eksenler" adlı kitabı yayınlandı.

2010 Kasımındaki 4.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na üçüncü defa 3 yıllığına seçildi. İzmit Belediyesi’nce basılan "Kurtuluş Savaşı Siperleri" adlı kitapçığı 2012 Haziranında yayınlandı. 2011 Haziranında V. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine seçildi. Murat Bayram ile birlikte hazırladıkları 591 sayfalık "Bahçecik Tarihi" adlı yerel tarih araştırması Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde yapılan kültür imecesiyle Berikan Yayınlarınca Aralık 2011’de basıldı.

2009-2012 yılları arasında merkezi Ankara’da bulunan Eğitim 2023 Derneği’nde 2 dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2013 Kasımındaki 5.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na oy birliğiyle dördüncü kez seçildi. 2014 Şubatındaki Genel Merkez Kongresi’nde de Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevine getirilmiştir. Bu arada - ara ara - 3 devre KMKB Dönem Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Yerel ve ulusal bazda birçok dergi, bülten, gazete ve sitede şiir, yazı ve denemeleri yayınlandı. Yerel tarihle ilgili muhtelif makaleler yayınladı; tarih ve Türkçe çalıştaylarında tebliğler sundu; şiir yarışmalarında dereceler kazandı; seminer, konferans, radyo – TV programları ve şiir – edebiyat jürilerinde yer aldı. Meral Akşener, Sinan Ogan, Ganire Paşayeva, A. Bican Ercilasun, Mustafa Erkal, Alemdar Hasanov, Mehmet Ekici, Sadun Köprülü (rh.) gibi tanınmış şahsiyetlerle çeşitli panellere çıktı.

"Tahammül Takvimi" adındaki 3. şiir kitabı 2013 Nisan itibariyle yine Berikan Yayıncılıktan çıkmış ve 5. Kocaeli Kitap Fuarı’nda da okuyucuyla buluşmuştur. "Harşit Havzasında Çepniler" başlıklı akademik tez çalışması ise 2013 Aralık ayında yayınlanmış ve 2014 Ocak itibariyle de okuyucusuyla buluşmuştur.

Bahçecikspor"da lisanslı olarak futbol oynadı. Koşu, basketbol, voleybol, masa tenisi ve bilardo gibi sporlarla ilgilendi. Tarla ve bahçe sporlarında da iyidir. istanbul"da ve İzmit"te değişik hocalardan Jeet Kune Do dersleri aldı. Bahçecikspor’da bir dönem, Başaranspor’da birkaç dönem kulüp yöneticiliği görevlerinde bulundu. Uluslarası Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun Denetleme Kurulu’nda yer aldı.

Türkiye Günlüğü ile Türkmence dergilerinin İzmit Temsilciliğini yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı, İzmit Türk Ocağı, Kocaeli Ülkü ve Alperen Ocakları’na elden geldiğince katkı vermeye çalıştı. Son olarak Çanakkale Şehitleri ve İstiklâl Gazileri Varisleri Anma ve Yaşatma Derneği Başiskele Şubesi’nin Kurucu Başkanlığını üstlenmiştir. Sonrasında da bu derneğin Genel Merkez Yönetiminde II.Başkan olarak vazifelendirilmiştir.

İki dönem (2010-2014) İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti üyeliği yaptı. 2011"den beri Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir. Sonrasında da Yesevî Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği kurucu yöneticileri arasında yer almıştır. 2014"ten itibaren Kocaeli Aydınlar Ocağı"nın İlim ve İstişare Heyeti üyesidir. Boğaziçi Stratejik Araştırma ve Geliştirme Merkezi"nin (BOSGEM) önce üyeliğine (2014), akabinde de Kocaeli Temsilciliği görevine getirildi (2015). 2016 yılı itibariyle önce İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti Başkan Vekilliği ve Kocaeli Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim ve Danışma Kurulu Üyeliğine getirildi.

Müzik, gezi, fotoğraf, şiir ve harita yorumlama hobileri arasında yer alır. Aybala Tuhfe, Alperen Yahya ve Alpaslan Zafer adlı 3 çocuk babasıdır. Başiskele’de ikamet etmekte olup halen çarşambaları Özgür Kocaeli Gazetesinde ve Memurların Sesi, Haberiniz, Öğretmenler Sitesi, Türkiye Okuyor, Kamu Biz, Kocaeli Aydınlar Ocağı, Kocaeli Haber Dünyası, Habercibiziz Biz, Haber Kritik, Millî Refleks, Ülkü-Yaz, Belirtiyorum, Sakarya Aydınlar Ocağı, gibi değişik sitelerde güncel konularda; cuma günleri ise Manşet Kocaeli Gazetesinde ve Tarih Gazetesi sitesinde akademik tarih alanında; Eğitim ve Toplum gibi hakemli dergilerde kitabî ve Ayarsız Dergisi"nde de mizahî yazılar yazmaya devam etmektedir. Hâl-i hazırda Yeni Düşünce Dergisi Yayın Kurulu Üyesidir.

Birçok web sitesinde de bilgisi dışında yazı ve şiirleri paylaşılmaktadır. Başlangıç ve bitim macerası ayrı bir tez konusu olan Tezli Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Bölümünde 2001-2011 yılları arasında tamamlayabilmiştir. 2011-2013 yıllarında Sakarya Üniversitesi"nde başladığı tarih doktorasını halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi"nde tamamlamaya çalışmaktadır.

http://www.suleymanpekin.com adlı bir kişisel internet sitesinin de sahibidir. “Tarihin Yeniden Yorumlanması” ve "Açık Strateji Pazarı" adlı 2 ciltilik dış politika kitabı ile “Vema Edrakeme’l İslam” adlı dinî analizler ve “İmanifesto” adlı bir şiir kitabı, bir de "Kürtün – 6,5 Asırlık Hikâye" isimli bir kitapçığı yayın sırası beklemektedir.

10 Şubat 2015 itibariyle İzmit Teknik Lisesi Uzman Tarih Öğretmenliği, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Dönem Başkanlığı ve Türk Eğitim Sen Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinden istifa ederek 25.Dönem Milletvekili Seçimlerinde Aday Adaylığı için Milliyetçi Hareket Partisi"ne katılmış ve 7 Haziran 2015 Seçimleri"nde 9"ncu sıra Kocaeli Milletvekli Adayı olarak yer almıştır.

Sonrasında hem eğitimcilik görevine döndü hem de sendikanın üniversite koordinatörlüğünü geçici olarak üstlendi. Eylül 2015 itibariyle Düşünce Gurubu"nun tekrar Başkanlığına geçerek Selçuklu Düşünce Kulübü şekliyle ve yeni bir stratejiyle çalışmalarına devam ediyor.
Harşit yöresi kültürel açıdan bilhassa eski Türk örf ve adetlerinin, efsane ve söylencelerinin yaşatılması bakımından önde gelen yerlerden biri olarak bilinmektedir. Yörede kullanılan takvimdeki 12 ay adı ortak kullanımda zamanla şekillenmiş kelimelerden oluşmaktadır:
Ocak - Zemheri Ayı
Şubat - Gücük Ayı
Mart - Mart Ayı
Nisan - Abrul Ayı
Mayıs - Mayıs Ayı
Haziran - Kiraz Ayı
Temmuz - Orak Ayı
Ağustos - Ağustos Ayı
Eylül - İsavrit Ayı
Ekim - Darı Ayı
Kasım - Koç Ayı
Aralık - Karakış Ayı
Süleyman Pekin
Sayfa 204 - Berikan Yayınevi
Yörede eski Türk inançlarından ve yaşantısından kaynaklanan birçok adet ve alışkanlık bulunmaktadır. İslâm öncesi Türk kültüründen ve Göktanrı / Şamanlık gibi eski Türk dinlerinden kaynaklanan bu alışkanlıklar halkın daha çok doğum öncesi inançları, çocuklarının kız ya da erkek olmaları, uzun yaşama ve iyi bir mesleğe sahip olma istekleri gibi konularda kendini belli etmektedir. Doğadaki varlıkları ruhu olan canlılar gibi kabul etmek ve kutsallığına inanılan toprak, su, ağaç gibi varlıklardan yardım ummak İslâmiyet sonrasındaki velilerden / evliyadan yardım dilemekle benzer görülmektedir
Süleyman Pekin
Sayfa 205 - Berikan Yayınevi
( 1486'da ) Çepni ( Giresun ) ve Kürtün adlı bölgelerde yaşayan Müslüman nüfusun tamamına yakını Çepni boyuna mensuptur.
Süleyman Pekin
Sayfa 131 - Berikan Yayınevi
1774’teki Osmanlı - Rus Harbi esnasında Trabzon, Rize, Of, Sürmene, Pulathâne (Akçaabat), Vakfıkebir, Görele, Tirebolu, Keşap, Giresun kadılarına gönderilen oldukça sert olan buyrultuda açık açık;
“Bugüne kadar sefere çağrıldınız, gelmediniz. Yerinizde de rahat durmadınız, aranızda kavga çıkararak vakit geçirdiniz. Şimdiye kadarki kusurlarınız bağışlanmıştır. Gücü yetenlerden asker istiyorum, tez elden gemilere binip gelin. Buna uymazsanız sizi de Moskof keferesi gibi kılıçtan geçiririm” denmektedir .
Süleyman Pekin
Sayfa 67 - Berikan Yayınevi
1277 yılında Memlûklu Sultanı Baybars’ın Anadolu’ya gelip de Moğolları bozguna uğratmasını fırsat bilen Trabzon Rum İmparatoru, otorite boşluğunu değerlendirerek ticarî açıdan çok önemli olan Sinop’a donanmayla saldırmışsa da onları denizde karşılayan Çepni Türkleri (Türkân- Çepni) tarafından yenilerek geri püskürtülmüştür.

Çepnilerin Trabzon Rum Donanmasını mağlup etmeleri onların hem teşkilatlı hem de çok kalabalık bir kütle halinde Sinop’ta yaşadıklarını ve ayrıca denizde savaşacak derecede mahir denizciler olduklarını ortaya çıkarmaktadır.

Zaten Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görülen Çepni boyu iki koldan Karadeniz sahillerine inmişlerdi. Bunlardan ilki, Karadeniz dağlarında yaylacılık yapan ve Harşit Deresi gibi vadilerden sahile inenler; ikincisi ise 1277 Sinop baskınını bertaraf eden ve Samsun’dan sahil şeridini takip ederek doğuya doğru ilerleyen Çepnilerdir.
Süleyman Pekin
Sayfa 45 - Berikan Yayınevi
287 syf.
Laz Mıyız, Çepni Mi?

Bu yazıda, bir değil birkaç yanlışı düzeltmeye çalışacağım. Üniversitedeyken Antalyalı bir sınıf arkadaşım vardı. Bana Samsun’a ilk defa gelip otogarda indiğinde kendisini karşılayan insanların ‘ula uşağum hoş celdin da!’ demesini beklediğini söylemişti. Ona göre Samsun, Laz’dı ve insanlar Karadeniz şivesiyle konuşuyordu. Ancak durum öyle değildi tabii. Hatta durum onun düşündüğü gibi iki kere değildi. Nasıl mı?

Birincisi, zaten Karadeniz şivesiyle konuşanlar ( doğrusu şive değil, ağız olacak.) Laz değil; Doğu Karadenizli Türkler. İkincisi Lazlar bölgede sınırlı bir bölgede yaşayan ve sayıları da fazla olmayan insanlar. Çayeli ile Hopa arasında yaşayan Lazlar, etnik köken olarak farklı bir millet. Lisanları da Türkçe değil, Lazca. Ancak zaman içinde Müslüman oldukları için Türkleşmişler. Yani, bizden pek farklı değiller.

Biz Karadenizlilerin genel özellikleri var. Elbette hepsi herkese uygun değil ama ortalamayı yansıtan şeyler bunlar. Mesela çabuk öfkelenip, çabuk dinmek gibi. Yine mesela gözü kara olmak gibi. Bu özellikler daha da artırılabilir. İşte nedir? Pratik zeka, çalışkanlık, teşkilatçılık, tezcanlılık ve sair. Aksilik, inatçılık, başına buyrukluk, huysuzluk da sayılabilir pekala... Bütün bunları Lazların özellikleriymiş gibi anlatabiliyor bazıları. Halbuki durum hiç de öyle değil çünkü Karadeniz insanının karakteri, huyu, suyu dediğimiz her şey esasında Çepnilere ait özellikler. Peki, kimdir Çepniler?

Çepniler, Oğuzların 24 boyundan birisi. Üçoklar kolunun Gök Han soyuna bağlı bir Türkmen boyu. Selçuklular döneminde Anadolu’ya gelen bu boy iki ana kola ayrılıyor. Bir kolu Balıkesir yöresine giderken ağırlıklı olan kol ise Karadeniz civarını yurt tutuyor kendine. Şimdi buraya dikkat çünkü Çepni’nin kelime manasını verince zaten ‘Karadeniz insanı’ dediğimiz prototip ortaya çıkacak. Çepni, ‘yağu ( düşman ) görse savaşır’ demek. Kaşgarlı Mahmut büyük eseri Divan-ı Lügat’it Türk’te Çepnileri şöyle tanımlamış; asi, atılgan, cesur, mert ve savaşçı…

Çepniler, çok erken tarihlerden itibaren Kastamonu’dan Giresun’a kadar uzanan alana yerleşiyorlar. Sonrasında ise Rize-Trabzon hattına da... O kadar kalabalık bir şekilde geliyorlar ki bu bölgelere, nüfus üstünlüğü doğrudan Türklerin eline geçiyor. Bugün Giresun ve Ordu yöresinin yerli nüfusunun neredeyse tamamı Çepni kökenli Türkmenlerden müteşekkil. Elbette Kafkas ya da Balkan göçleriyle gelen nüfusu saymazsak. Hatta Osmanlı arşivlerinde Giresun için ‘Vilayet-i Çepni’ ifadesinin kullanıldığı söyleniyor.

Bütün bunları anlatmamın sebebi, Karadenizlilikten mülhem hal ve davranışlarımızın Lazlıktan çok Çepnilikle ilgili olduğunun altını çizmek elbette.

Ha, Laz olsak ne değişir? Hiçbir şey. Çünkü biz Karadenizli Türkler olmaktan memnunuz daa…

***

Bu üstteki satırları yanılmıyorsam 2014 yılında yazmıştım. 2018’de ise Süleyman Pekin’in ‘Harşit Havzasında Çepniler’ adlı kitabını okudum. Kitap bir yüksek lisans tezi. Tesadüfen keşfettiğim bu kitap benim çok ilgimi çekti. Büyük bir merak ve beğeniyle okudum. Ciddi bir çalışma olmasına rağmen anlattığı bazı şeyler bizzat benim sülalemi anlattığı için çok komik geldi bana; mesela 1774’te İstanbul’dan gelen bir padişah fermanı, bizim başına buyruk dedeleri hatırlattı bana ve çokça gülümsetti.

Benim atalarım Kürtün’ün Çayırçukur köyünden. Bugün Gümüşhane’ye bağlı olsa da tarih boyunca Giresun’la içli dışlı olmuş bir belde. Hatta asırlar boyunca Giresun’a Vilayet-i Çepni, Kürtün’e ise Vilayet-i Kürtün denilmiş ve Harşit Çayı etrafındaki Torul, Doğankent, Tirebolu, Görele, Güce, Çanakçı gibi yerler de oraya bağlı imiş. Kitap, benim atalarımın Anadolu’ya gelişleri ve akabinde Karadenizli oluşlarını anlatıyor. Ben elbette bir Samsunluyum, çünkü ta 1950’lerde bizim kol Samsun’a gelip yerleşmiş. Ancak kitapta da okuduğum pek çok davranış, gelenek, söyleyiş, inanç gösteriyor ki, biz katıksız bir Çepni Türkmeniz. Gerçi benim için aslolan iyi insan olmak ancak soyunu, milletini bilmenin, sevmenin de bir sakıncası yok elbette.

O yörenin insanı iseniz, beğeniyle okuyacağınızı düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Pekin
Unvan:
Türk Yazar, Şair
Doğum:
7 Ağustos 1970
7 Ağustos 1970’de Bahçecik’te doğdu. İlk ve ortaokulu Bahçecik’te, liseyi İzmit Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Akabinde Konya Tuzlukçu Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. TÜRKAV Akşehir Şubesi"ne 87 nolu üye olarak katıldı.

1992-93 yıllarında İstanbul Tuzla, Diyarbakır Devegeçidi ve Silvan’da yedek subay olarak “gönüllü” askerlik yaptı Askerlik sonrası 1 yıl daha Konya Tuzlukçu Lisesi’nde çalışıp 1994 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi’ne tayin oldu. Bu sırada önce Zaman Gazetesi Bahçecik İrtibat Bürosu’nu ardından Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdu.

Kocaeli Nizam-ı Âlem Ocakları’nda İl Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen’de yöneticilik yaptı. Gönüllü Kültür Teşekkülleri paydaşı olarak Ahenk Dergisi’nin çıkarılmasında aktif rol oynadı. 1998 Ağustosunda ilahiyatçı Gülşah Toka’yla hayatını birleştirdi. 1 ay sonra başörtüsüyle ilgili ocak ve sendikal çalışmaları nedeniyle Gümüşhane’ye sürüldü. 1 yıl Gümüşhane Kürtün Lisesi’nde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte İzmit’e tayinini alan birkaç kişiden biri oldu. 1 ay Gazi Lisesi’nde depo olarak durduktan sonra İzmit İnkılâp Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu sırada Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocakları’nda Bölge (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce) Başkanlığı, Türk Eğitim Sen İzmit Şubesi’nde Basın Sekreterliği yaptı.

2001 yılında çıkan sendika kanunuyla Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Kurucular Kurulu’nda yer aldı. Aynı yıl Ahenk Ajans Yayınları tarafından "Sahili Olmayan Deniz" adlı ilk şiir kitabını çıkardı. Aktif okul ve sendikal çalışmaları nedeniyle ikinci kez sürgün oldu ve Bahçecik İ.Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu’nda 2 yıl Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çile doldurdu. Bu yıllarda; Selçuklu Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı (SOGEV) Kocaeli Şubesi’ne kuruluş izni alamadığı için Selçuklu Düşünce Kulübü/Gurubu’nu kurdu, Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’nde yöneticilik yaptı. İttifak Ticaret gibi bazı ticarî ortaklıklara girdi. Ulusal Stratejiler ve Düşünce Analizleri Merkezi (US-DAM) adlı bir oluşum ve site kurdu.

2003 yılında İzmit Lisesi’ne Tarih Öğretmeni olarak tayin oldu. Aynı yıl Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yaptı. 2004 yılı yazında Metinoğulları Dayanışma Komitesi’ni kurarak periyodik akraba organizasyonlarına girişti. 2004 yılı sonunda yapılan II. Olağan Kongre’de Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi. 2006 yılında Profesyonel Şube Başkanlığına geçti. Ardından kadrosunu Anadolu statüsüyle İzmit Teknik Lisesi’ne aldırdı.

2007 yılında Altın Kalem Yayınlarından "Mevzuat Ötesi Düşler" adlı ikinci şiir kitabını yayınladı. Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği (KOŞYAB) ile Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kocaeli Şubesi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2007 Mayıs"ında T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği’ne, ardından 2007 Aralık ayında II. kez Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi.

2008 Şubat ayındaki Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’ne aday oldu ve bu amaçla kurulan Düşünce-İlke-Proje (D.İ.P) Hareketi’nin yönetim organizasyonunda yer aldı. 2008 Mayısında II. dönem T. Kamu Sen İl Temsilciliği’ne seçildi. Aynı yıl kurulan Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği’nin (BEKDER) kurucu yöneticileri arasında yer aldı.

Kocaeli’nde millî duyarlılığı olan kurum, kuruluş, ocak, vakıf, dernek, oda ve platformları biraraya getirmek için 2009 sonu kurulan Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği’nin (KMKB) Kurucu Başkanlığını yaptı. 2009 Haziranında III. dönem, 2010 Haziranında da IV. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine getirildi. Aynı yıl Berikan Yayınlarından dış politik analiz çalışması olan "Afrasya - Alternatif Eksenler" adlı kitabı yayınlandı.

2010 Kasımındaki 4.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na üçüncü defa 3 yıllığına seçildi. İzmit Belediyesi’nce basılan "Kurtuluş Savaşı Siperleri" adlı kitapçığı 2012 Haziranında yayınlandı. 2011 Haziranında V. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine seçildi. Murat Bayram ile birlikte hazırladıkları 591 sayfalık "Bahçecik Tarihi" adlı yerel tarih araştırması Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde yapılan kültür imecesiyle Berikan Yayınlarınca Aralık 2011’de basıldı.

2009-2012 yılları arasında merkezi Ankara’da bulunan Eğitim 2023 Derneği’nde 2 dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2013 Kasımındaki 5.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na oy birliğiyle dördüncü kez seçildi. 2014 Şubatındaki Genel Merkez Kongresi’nde de Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevine getirilmiştir. Bu arada - ara ara - 3 devre KMKB Dönem Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Yerel ve ulusal bazda birçok dergi, bülten, gazete ve sitede şiir, yazı ve denemeleri yayınlandı. Yerel tarihle ilgili muhtelif makaleler yayınladı; tarih ve Türkçe çalıştaylarında tebliğler sundu; şiir yarışmalarında dereceler kazandı; seminer, konferans, radyo – TV programları ve şiir – edebiyat jürilerinde yer aldı. Meral Akşener, Sinan Ogan, Ganire Paşayeva, A. Bican Ercilasun, Mustafa Erkal, Alemdar Hasanov, Mehmet Ekici, Sadun Köprülü (rh.) gibi tanınmış şahsiyetlerle çeşitli panellere çıktı.

"Tahammül Takvimi" adındaki 3. şiir kitabı 2013 Nisan itibariyle yine Berikan Yayıncılıktan çıkmış ve 5. Kocaeli Kitap Fuarı’nda da okuyucuyla buluşmuştur. "Harşit Havzasında Çepniler" başlıklı akademik tez çalışması ise 2013 Aralık ayında yayınlanmış ve 2014 Ocak itibariyle de okuyucusuyla buluşmuştur.

Bahçecikspor"da lisanslı olarak futbol oynadı. Koşu, basketbol, voleybol, masa tenisi ve bilardo gibi sporlarla ilgilendi. Tarla ve bahçe sporlarında da iyidir. istanbul"da ve İzmit"te değişik hocalardan Jeet Kune Do dersleri aldı. Bahçecikspor’da bir dönem, Başaranspor’da birkaç dönem kulüp yöneticiliği görevlerinde bulundu. Uluslarası Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun Denetleme Kurulu’nda yer aldı.

Türkiye Günlüğü ile Türkmence dergilerinin İzmit Temsilciliğini yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı, İzmit Türk Ocağı, Kocaeli Ülkü ve Alperen Ocakları’na elden geldiğince katkı vermeye çalıştı. Son olarak Çanakkale Şehitleri ve İstiklâl Gazileri Varisleri Anma ve Yaşatma Derneği Başiskele Şubesi’nin Kurucu Başkanlığını üstlenmiştir. Sonrasında da bu derneğin Genel Merkez Yönetiminde II.Başkan olarak vazifelendirilmiştir.

İki dönem (2010-2014) İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti üyeliği yaptı. 2011"den beri Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir. Sonrasında da Yesevî Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği kurucu yöneticileri arasında yer almıştır. 2014"ten itibaren Kocaeli Aydınlar Ocağı"nın İlim ve İstişare Heyeti üyesidir. Boğaziçi Stratejik Araştırma ve Geliştirme Merkezi"nin (BOSGEM) önce üyeliğine (2014), akabinde de Kocaeli Temsilciliği görevine getirildi (2015). 2016 yılı itibariyle önce İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti Başkan Vekilliği ve Kocaeli Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim ve Danışma Kurulu Üyeliğine getirildi.

Müzik, gezi, fotoğraf, şiir ve harita yorumlama hobileri arasında yer alır. Aybala Tuhfe, Alperen Yahya ve Alpaslan Zafer adlı 3 çocuk babasıdır. Başiskele’de ikamet etmekte olup halen çarşambaları Özgür Kocaeli Gazetesinde ve Memurların Sesi, Haberiniz, Öğretmenler Sitesi, Türkiye Okuyor, Kamu Biz, Kocaeli Aydınlar Ocağı, Kocaeli Haber Dünyası, Habercibiziz Biz, Haber Kritik, Millî Refleks, Ülkü-Yaz, Belirtiyorum, Sakarya Aydınlar Ocağı, gibi değişik sitelerde güncel konularda; cuma günleri ise Manşet Kocaeli Gazetesinde ve Tarih Gazetesi sitesinde akademik tarih alanında; Eğitim ve Toplum gibi hakemli dergilerde kitabî ve Ayarsız Dergisi"nde de mizahî yazılar yazmaya devam etmektedir. Hâl-i hazırda Yeni Düşünce Dergisi Yayın Kurulu Üyesidir.

Birçok web sitesinde de bilgisi dışında yazı ve şiirleri paylaşılmaktadır. Başlangıç ve bitim macerası ayrı bir tez konusu olan Tezli Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Bölümünde 2001-2011 yılları arasında tamamlayabilmiştir. 2011-2013 yıllarında Sakarya Üniversitesi"nde başladığı tarih doktorasını halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi"nde tamamlamaya çalışmaktadır.

http://www.suleymanpekin.com adlı bir kişisel internet sitesinin de sahibidir. “Tarihin Yeniden Yorumlanması” ve "Açık Strateji Pazarı" adlı 2 ciltilik dış politika kitabı ile “Vema Edrakeme’l İslam” adlı dinî analizler ve “İmanifesto” adlı bir şiir kitabı, bir de "Kürtün – 6,5 Asırlık Hikâye" isimli bir kitapçığı yayın sırası beklemektedir.

10 Şubat 2015 itibariyle İzmit Teknik Lisesi Uzman Tarih Öğretmenliği, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Dönem Başkanlığı ve Türk Eğitim Sen Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinden istifa ederek 25.Dönem Milletvekili Seçimlerinde Aday Adaylığı için Milliyetçi Hareket Partisi"ne katılmış ve 7 Haziran 2015 Seçimleri"nde 9"ncu sıra Kocaeli Milletvekli Adayı olarak yer almıştır.

Sonrasında hem eğitimcilik görevine döndü hem de sendikanın üniversite koordinatörlüğünü geçici olarak üstlendi. Eylül 2015 itibariyle Düşünce Gurubu"nun tekrar Başkanlığına geçerek Selçuklu Düşünce Kulübü şekliyle ve yeni bir stratejiyle çalışmalarına devam ediyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.