Giriş Yap

Susan Blackmore

Yazar
8.3
19 Kişi
Unvan
İngiliz Okutman, Televizyon Yayıncısı
Doğum
Londra, Birleşik Krallık, 29 Temmuz 1951
Yaşamı
Susan Blackmore, İngiliz okutman, televizyon yayıncısı. Plymouth Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesidir. Oxford Üniversitesi'nden (1973) mezun olmuştur. Surrey Üniversitesi’nde (1980) parapsikoloji dalında doktorasını tamamlamıştır. Blackmore, aralarında The Guardian ve Psyhology Today gazetesi gibi birkaç gazete ve dergi için yazmakta, bunun yanı sıra radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Kendisi TED öğretim görevlisidir, Edge Topluluğu üyesidir ve 100 Global Minds 2015'ten biri seçilmiştir.

İncelemeler

Tümünü Gör
184 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
İNCELEME//9
Evetttt, değeri bilinmeyen bir konunun değerli kitap incelemesine hoş geldiniz, başlayalım. Let's go! Bilinç nedir? Şimdiye kadar bilinci kavramak, farkında olmak, deneyimlemek olarak kullandık. Hatta böyle biliyorduk. Oysa bilinç konusu tek başına bilim camiasını etkileyen bir konu. Zihin Felsefesi'nin karışık birçok konusundan sadece biri. Ki bu konuya zekâ, benlik, ben gibi kavramlar da ileriki zamanlarda dahil oluyor. Öyle ki sadece var olup olmadığına ilişkin deneyler yapılıyor, teoriler öne sürülüyor. Descartes'in zihin-beden düalizmini (ikiliğini) ortaya atmasından tutun Richard Dawkins'in ortaya attığı "mem" kavramına kadar derinlemesine ele alınmış bu kavram bu kitapta. Harika! Bu kitabı bu kadar başarılı bulacağımı düşünmüyordum. Ne diyorduk? Bilinç nedir? Aslında bunu şu an kimse bilmiyor. Descartes her ne kadar zamanında bunu epifiz bezine dayandırmış olsa da, böyle bir şeyin mümkün olmadığını görüyoruz çünkü bilinç ne beynin içindedir, ne de beynin dışında. Hatta yazara göre bilinç sadece bizim ortaya attığımız bir illüzyondur! Okey, bunu ben bile beklemiyordum! Bilincin de evrim geçirdiğini biliyoruz. Ama bilinçli olduğumuz için mi evrim geçiriyoruz yoksa evrimleştiğimiz için mi bilinç kazanıyoruz? İçinden çıkılması zor bir anlam arayışı daha. Bana soracak olursanız bilinçli olduğumuz için evrim geçiriyoruz. Çünkü bir şeyleri deneyimlemeden veya farkına varmadan veya kavrayamadan nasıl evrim geçirebiliriz ki? Yazar bu kitabında bunların hepsine yer vermiş ve tamamen özgün bir içerik ortaya koymuş! Sonuç bölümünde, yani kitabın sonunda ortaya attığı teoriyi okuduğunuzda sizin de sarsılacağınızı düşünüyorum. Kendinizi buna göre hazırlamanızı ve bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum! Lafı fazla uzatmak bu kitabın büyüsünü bozar diye düşünüyorum. Söylemek istediğim son bir şey var; "bilinçli miyiz?" Bunu sorduğumuzda bilinçli olduğumuzun farkına vardık. Ama bunu sormadan önce bilinçli miydik? Bence hayır. :) İyi okumalar...
1 yorumun tümünü gör
Reklam
346 syf.
·
6 günde
~47° | Mem Makinesi
Merhaba. İnsan beyin boyutu neden bu kadar büyüktür? Dil nasıl evrimleşmiştir? Eylemlerimizi bilincimiz mi kontrol eder? Gerçek bir öz bilinç var mıdır, yoksa sanrısal bir öz bilinçten mi bahsederiz? Peki ya, özgür irade? Her şey düşündüğümüz gibi mi işliyor? Gen ne demek biliyoruz. Peki ya mem nedir? Bu konuda kitabın arka kapağındaki tanımı paylaşmak istiyorum. ''Benzersiz taklit yetenekleriyle insanlar, sıra dışı varlıklardır. Fikirleri, alışkanlıkları, becerileri, davranışları, buluşları, şarkıları ve hikayeleri birbirlerinden kopyalarlar. Bunların hepsi birer 'mem'dir.'' Kısacası bir bütün olan kültürün bir parçasıdır. Ancak buradaki önemli nokta memlerin ''taklit etme yoluyla'' öğrenilip aktarılmasıdır. Bu da her şeyin mem olarak nitelendirilemeyeceğini gösterir. Gen ve mem arasındaki farklılığa dikkat çeken bir alıntı paylaşmıştım. #129416881 Genler çeşitli canlılarda dikey ya da yatay aktarımlarla kendilerini olabildiğince kopyalama eğilimindedir. Yani bir ''eşleyici'' türüdür. Onu taşıyan organizmaysa bir ''araç''tır. Bu aracın genleri, içerisinde saklandığı aracın yararına, doğal seçilimle bir genetik evrime tabi tutulur. Peki ya, kültürel evrimimiz söz konusu olduğunda genlerimiz yeterli midir? Bu kitapta genetik evrimimizi takip eden kültürel evrimimizi detaylı bir şekilde görüyoruz. İlk insanların beyinlerinin hayatta kalma yolunda evrimleştiğini biliyoruz. İnsanlık tarihinin en büyük devrimi, yani tarımın keşfi insanların günlük hayatında biraz daha fazla boş zaman oluşmasını ve böylece düşünmeye daha çok zaman ayırabilmelerini sağladı. Bu da sahneye yeni bir eşleyici türünün çıkmasını sağladı: Memlerimiz. Biyoloji, sosyobiyoloji ve evrimsel psikoloji kültürel evrimimizi açıklarken her zaman genlerimize sadık kalır ve gerçekleşen her şeyi genetik evrimimizin avantajına yönelik olarak temellendirmeye çalışır. Memetikse farklı bir bakış açısı sunar. Genlerin aksine memler bir yarar ya da zarar amacı gütmez. Sadece kopyalanmak isterler. Zaten bu yüzden insanlığa hiçbir yararı olmayan ve hatta zararı olan memler bile yayılma fırsatı bulabilir. Memler bir eşleyici türü olduğuna göre Richard Dawkins'in 1976 yılında tanımladığı eşleyici kriterlerine de uymak zorundadırlar: yüksek kopyalama-sadakati, yüksek üretkenlik ve uzun ömürlülük. Tüm memlerin bir rekabet içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.
Susan Blackmore
zengin bir kaynakçayla henüz yeni yeni gelişen ve üzerinde daha çok çalışılması gereken memetiği her bakış açısından değerlendirmiş. Bu esnada kendisinden önceki memetik kuramlarını olabildiğince sorgulamış ve kendi fikirlerini oluşturmuş. Böylece bu bilim dalının gelişmesinde bir kapı açtığını düşünüyorum. Sorulan pek çok soru var ve pek çoğuna da henüz doyurucu ve evrensel kabul görmüş cevaplar sunulamadı. Bu, memetiğin geleceği parlak bir bilim dalı olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar hayret verici. Belki yakın ya da uzak bir gelecekte ''öyle olduğunu sandığımız şeyler''in aslında tamamen birer sanrıdan ibaret olduğunu zengin bir kanıt birikimine dayanarak anlarız. Bu kitapla yakından bağlantılı bir başka kitabı daha önerebilirim:
Tanrı Beyni - Beyin Neden İnanç Üretir?
#127515120 Keyifli okumalar!
184 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herkes için bir kitap değil ancak beyinle ilgili hala net bir tanımı yapılamamış ''bilinç'' ile ilgili bir şeyler okumak isteyenler için önemli bir özet. Bu kitapta da bilince bir isim koymanın tüm yolları inceleniyor ve tüm gidişatlar tek tek yıkılıyor.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42