Susan Blackmore

Susan BlackmoreMem Makinesi yazarı
Yazar
8.5/10
23 Kişi
89
Okunma
14
Beğeni
1.275
Görüntülenme

Hakkında

Susan Blackmore, İngiliz okutman, televizyon yayıncısı. Plymouth Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesidir. Oxford Üniversitesi'nden (1973) mezun olmuştur. Surrey Üniversitesi’nde (1980) parapsikoloji dalında doktorasını tamamlamıştır. Blackmore, aralarında The Guardian ve Psyhology Today gazetesi gibi birkaç gazete ve dergi için yazmakta, bunun yanı sıra radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Kendisi TED öğretim görevlisidir, Edge Topluluğu üyesidir ve 100 Global Minds 2015'ten biri seçilmiştir.
Unvan:
İngiliz Okutman, Televizyon Yayıncısı
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 29 Temmuz 1951

Okurlar

14 okur beğendi.
89 okur okudu.
6 okur okuyor.
198 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kimse yapabileceğinin en iyisinin, yeterince iyi olmadığını duymak istemez.
Beyinler, gelecekle alakalı beklentiler üretmek için vardır.
Reklam
Bir şeyler her ne kadar çözümlenemez, analiz edilemez, içkin biçimde mevcut gibi görünse de, açıklanması gerekenin bunların böyle olmaları değil de bunların sana böyle görünmesi olduğunun farkına varman gerekir.
Writing
Writing is obviously a useful step for memes because it increases the longevity of language. We have already seen how language itself increases the fecundity and fidelity of copyable sounds; the problem was longevity.
Sayfa 205 - o hâlde Batı'nın yazılı literatür birikimine karşı Türklerin sözlü kültür öğelerinin memetik açıdan farkları incelenmeli. (aha tez konusu buldum)
Özgürlüğü yok sayamayız ya da gerçekten özgür iradeye sahip değişmişiz gibi davranamayız.
2021 yılında okuduğum kitapların listesi
Bu yıl benim için epey zorlu bir yıldı. Bu yüzden kitap okumaya pek vakit bulamadım. Anca 100 kitap okuyabildim. Ancak her birini analiz ede ede okudum. Yani verimli bir okuma süreci geçirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca okuduğum kitapların her birine inceleme de yazdım. Bu şekilde her kitabı aklımda daha iyi tutabilmemi sağladı. Bu şekilde de listesini
Büyük Eskimo Kelime Dağarcığı Aldatmacası
Eskimoların kar için 50, 100, 200 ya da 300'den fazla sözcüğe sahip olduğunu hiç duymuş muydun? Bu yanlış bir bilgi. Her şey 1911 yılında ünlü antropolog Franz Boas'ın Eskimoların kar için farklı köklere sahip 4 farklı sözcük kullandığını yazmasıyla başlamış. Takip eden çalışmalarda yavaş yavaş ve abartıla abartıla bu sayı aslında herhangi bir temele dayanmamasına rağmen 100'lere kadar getirilmiş.
Susan Blackmore
Susan Blackmore
da
Mem Makinesi
Mem Makinesi
adlı kitabında bu konuya değiniyor ve; ''Modern tahminler Eskimoların en fazla bir düzine kar sözcüğünü kullandığını, bunun İngilizcede kullanılanlardan çok da fazla olmadığını ve Eskimoların karda yaşadıkları düşünüldüğünde bunun pek de şaşırtıcı olmadığını belirtmektedir.'' diyor. Burada aynı zamanda önemli bir bilgiyi de pekiştirmiş oluyoruz ve o da genlerden farklı olarak aktarılacak memlerin bir yarar ya da zarar amacı gütmeden yayılma alanı bulabilmesidir.
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
346 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
~47° | Mem Makinesi
Merhaba. İnsan beyin boyutu neden bu kadar büyüktür? Dil nasıl evrimleşmiştir? Davranışlarımızı bilincimiz mi kontrol eder? Özbilinç var mıdır, yoksa sanrısal bir öz bilinçten mi bahsederiz? Peki ya, özgür irade? Her şey düşündüğümüz gibi mi işliyor? Gen ne demek biliyoruz. Peki ya mem nedir? Kitabın arka kapağındaki tanımı paylaşmak
Mem Makinesi
Mem MakinesiSusan Blackmore · Alfa Yayıncılık · 201138 okunma
184 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Herkes için bir kitap değil ancak beyinle ilgili hala net bir tanımı yapılamamış ''bilinç'' ile ilgili bir şeyler okumak isteyenler için önemli bir özet. Bu kitapta da bilince bir isim koymanın tüm yolları inceleniyor ve tüm gidişatlar tek tek yıkılıyor.
Bilinç
BilinçSusan Blackmore · İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları · 201928 okunma
346 syf.
8/10 puan verdi
Matt Ridley : Susan Blackmore bombayı patlattı.
Benzersiz taklit yetenekleriyle insanlar, sıra dışı varlıklardır. Fikirleri, alışkanlıkları, becerileri, davranışları, buluşları, şarkıları ve hikayeleri birbirlerinden kopyalarlar. Bunların hepsi birer 'mem' dir. Mimik kelimesinden türeyen mem kavramının temel özelliği;  bunların gelecek kuşaklara taklitle aktarılmasıdır. Genler kendilerini moleküler düzeyde kopya ederek çoğalırken, memler toplum içinde taklit edilerek hayatta kalırlar. Başarılı olan taklit edilir, başarısız olan elenir. Kitap, biyolojinin insanın fizyolojik evrimini açıkladığını, memetik biliminin (Memetik Kuram, Richard Dawkins'in 1976'da ortaya attığı 'Mem' kavramına dayanır.) ise insanın kültürel evrimine ışık tuttuğunu açıklıyor. Okunması gereken bir kitap.
Mem Makinesi
Mem MakinesiSusan Blackmore · Alfa Yayıncılık · 201138 okunma