T. A. Barron

T. A. Barron

Yazar
8.4/10
82 Kişi
·
182
Okunma
·
12
Beğeni
·
770
Gösterim
Adı:
T. A. Barron
Tam adı:
Thomas Archibald Barron
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Boston, Massachusetts, ABD, 26 Mart 1952
Barron Boston'da doğdu. Ailesi Colorado'ya taşındı ve gençliklerinin çoğunu Rocky Dağları'ndaki bir çiftlikte geçirdi.
T. A. Barron, çoğu uluslararası en çok satanlar olan 30'dan fazla beğeni toplayan kitap yazarıdır. Romanlarının birçoğunda, doğa ve ekoloji hakkında efsanevi ortamlarda yazıyor.Bunlar arasında, Merlin'in Lost Years of Merlin (uzun metrajlı film haline dönüştürülüyor)
Demek ki düzen buydu. Tam düşlerine kavuştuğunu zannederken onu sonsuza dek kaybediyordun.
Beklentiyi yükseltmemek gerek (zira ben çok yükseltmiştim). Kitabı alma nedenim merlin ve Kral Arthur efsanesine karşı ilgili olmamdı. Bu kitabı okumaya başladığımda itiraf etmeliyim ki hayal kırıklığına uğradım. Yazarın bunu bir senaryo havasında yazdığı çok açık, bu benim pekte hoşuma gittiği söylenemez. Kitap ilerledikçe daha sürükleyici olsa da çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm bir çok teknik sıkıntısı vardı ve birçok insanın kafasında canlandırdığı merlin imajından çok farklı bir insandı ana karakter. Bu yüzden beğenmedim. Kitabın devam serisi olan 11 kitabı okumayı düşünmüyorum.
Merlin'i öyle büyük bir heyecanla elime almıştım ki. Diziden ötürü beklentim oldukça yüksekti fakat okumaya başladıktan kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşadım.
Kitabın en sevemediğim kısmı dili oldu.Çok sadeydi. Hatta sadelik kısmı rahatsız edecek düzeyde fazlaydı. Aynı şekilde konu bakımından da kesinlikle beklentimin altında kaldı. Kitaplığımdaki 2. Ve 3. serisini okuyup devamını almamayı planlıyorum.
Merlin sevenlerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap oldu. Diziye bakarak başları sade geldi ama sonrasında güzel toparladı.
Kitapta Merlin'in çocukluğu, ailesi ve küçükken ne zorluklara katlandığı anlatılıyor. Kısacası hoşuma gitti. Bildiğim kadarıyla seri 12 kitaptan oluşuyor ama 3 kitabı dilimize çevrilmiş. İkincisine birazdan başlayacağım bakalım neler olacak.
Çok önceden dizisini izlemiş olduğumuz bir karakter Merlin. Ama diziden daha çok keyif verdiği bir gercek. Herkes bilir ki dizi veya filmler hiç bir zaman kitabı kadar sarmaz. Bazı istisnalar hariç. Ama parodi yayınlarının en güzel serisi olduğu üzerine bahse girerim. Herkesin okuyabileceği bir kitap olduğuna inanarak herkese okuması için tavsiye veriyorum
Merlin kayıp yıllar, 12 kitaplık bir serinin birinci kitabı. Kitabı ilk gördüğümde çok heyecanlandığımı ve büyük bir beklentiye girdiğimi söylemeliyim öncelikle. Bunun sebebi birkaç yıl önce Merlin dizisini izlemem ve çok sevmemden kaynaklanıyor. Kitaba gelecek olursak, giriş bölümünde yazarın kitabı yazma amacını açıklayışını çok sevdim. İçerik ve akıcılık yönünden beklentilerimi tam anlamıyla karşıladığını söyleyemeyeceğim ama giriş kitabı ve 12 kitaplık bir seri söz konusu olduğu için normal karşılıyorum. Yazarın, betimlemeleri uzun tuttuğu için ara ara sıkıldığım oldu ama kurguya kendimi kaptırmam uzun sürmedi ve kısa sürede okuyabildim. Fantastik kurgu türünde kitap severlerin ilgisini çekecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Ne yazık ki kitabı çok uzun zamanda bitirdim. Aslında çok güzeldi lâkin derslerimden dolayı elimde süründü durdu e hâl böyle olunca da baya bir koptum hikayeden.
Merlin, bir açıdan Hobbit' e benziyor. Tamamen farklı ütopyaların olması, her bölüm ayrı bir aksiyonunun olması gibi. Dünyamızdan çok farklı dünyalardan birinde yaşayan ana karakterimizin, geçmişini ve o çok korktuğu güçlerini nasıl kullanacağını bulmak istemesi üzerine çıktığı yolculuğu anlatıyor kitap. O yolculuğunda başına gelenleri.
Çok sürükleyici olmasada uç dünyaları sevenler için öneriyorum. İyi okumalar ^-^
Karanlık kulenin yıkılmasının ardından merlin artık kendini tanımaya başlıyor.. Fincayranın hazinelerinden çiçek açtıran arp artık ona emanet ve kara tepelerin tekrar eski günlerine dönmesi merlin sayesinde olacaktır lakin merlin annesini özlediğini hissediyor ve annesini bir şekilde fincayra getiriyor ama bu onu zora sokuyor...annesini kurtarmak için ise ulu dağda yı bulup ondan iksiri alması lazım bunun içinde büyücülüğün yedi ezgisini bulmalı ve öğrenmeli ... ve merlin beklenmedik bir şey daha öğreniyor ben bile şaşırdım... aksiyon macera bu kitapta da devam ediyor...
Merlinin yok olmasını isteyen güçler yine onun peşinde ve fincayra yine kötü bir gücün etkisinde ama genç büyücümüz merlin kendi geleceği ve fincayra yı kurtarmak içi tehlikeli bir yolculuk yapacak..görmeyi düşünmediği kişiler ile birlikte üstelik sırlar ile dolu bir ayna ile... ve bununda üstesinden geliyor....kimlemi karşılaştı o ayna içinde sisler arasında yolculuk yaptıktan sonra.. okuyun öğrenin heyecen dolu akıcı güzel bir kitap heyecan ile merlin 5 bekliyoruz..
Kitabı şuan okuyorum ve bence gayet iyi gidiyor. Zaten dizisinin büyük bir hayranıyım. Ancak kitap ve dizi bayağı bir farklı gibi. Umarım kitabı tam anlamıyla severim.
Tek kelimeyle harikaydı. Nefessiz okudum. Hemen serinin ikinci kitabına geçeceğim. İlk kitap Merlin'in evini,ailesini ve ozellikle kendini arayışını anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
T. A. Barron
Tam adı:
Thomas Archibald Barron
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Boston, Massachusetts, ABD, 26 Mart 1952
Barron Boston'da doğdu. Ailesi Colorado'ya taşındı ve gençliklerinin çoğunu Rocky Dağları'ndaki bir çiftlikte geçirdi.
T. A. Barron, çoğu uluslararası en çok satanlar olan 30'dan fazla beğeni toplayan kitap yazarıdır. Romanlarının birçoğunda, doğa ve ekoloji hakkında efsanevi ortamlarda yazıyor.Bunlar arasında, Merlin'in Lost Years of Merlin (uzun metrajlı film haline dönüştürülüyor)

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 182 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 155 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.