T. J. Winter

T. J. Winter

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
23
Okunma
·
5
Beğeni
·
271
Gösterim
Adı:
T. J. Winter
Tam adı:
Timothy John "Tim" Winter, diğer adıyla Abdul Hakim Murad
Unvan:
İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 1960
Timothy John "Tim" Winter (doğum 1960), diğer adıyla Abdul Hakim Murad, İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen.
Müslümanlar, eğer sinirlerine hâkim olabilir ve rakiplerine onların haritanın dışına itilmesine yol açan sekülerleşme sürecinin yanı sıra tepkisel Hariciliğin çıkmaz sokaklarından kaçınabilirlerse, işte o zaman, gerçekten dünyanın hakemi ve Allah'ın halifesi olma niteliklerini yeniden keşfedebilirler.
- " (…) Talihliyiz, çünkü Batılılardan ayrı olarak, hâlâ güzelliğe odaklanmış haldeyiz.
Başka bir deyişle, her şeye rağmen, ne olduğumuzu yahut ne olmamız gerektiğini biliyoruz..."
Bizim yeni binyıl için Gazali gibi bir müceddide ihtiyacımız var. Sekülerdüşünceye karşı kendisine çit örmeye çalışmayacak, ama onu anlayabilecek ve onunla başa çıkabilecek, dengeli, hoşgörülü ve manen şuurlu bir yüksek istidada sahip bir müceddide. Özelde, ancak böyle bir kişi, reddedilmez bir şekilde modern şartlarda konuşulan maneviyat, sanat ve çevre meselelerine vurgu yapabilir.
İbâretunâ şettâ ve husnüke vâhid,
Ve küllün ilâ zâke’l-cemal yuşîru

İfadelerimiz farklı, ama Senin hüsnün bir,
Ve hepsi o aynı Cemâl’e işaret ediyor.
"İbadet etmek, oruç tutmak, helal rızık yemek ve sünnetin zâhiri başka boyutlarını yerine getirmek, bâtınî hayatlarımız üzerine çalışmadıkça, sadece orantısız ve kısmi bir Müslüman tipi üretecektir. Nefsi, ben'i, bir kedinin fareyi gözlediği gibi gözlemeye ihtiyacımız var. Sürterek parlatmalıyız nefsimizi, ancak bu sayede nurlanabiliriz."
1970'lerde Sovyetler Birligi'ndeki demografik denge, Ruslar sadece yüzde 6.5 artarken Müslümanların yüzde 24 oranında artmasıyla kesin bir şekilde değişti. Kesin yakın olarak söyleyebiliriz ki, Rus imparatorluğunun cokmesinin esas sebeplerinden biri de buydu.
"Klasik oryantalist teze göre İslam, 'verimsiz bir Sâmi dini' olduğundan, kendi gelişimi için mekanizmalar oluşturmaya muvaffak olamamıştır ve kurucusunun vefatı ile taşlaşmıştır.
İslam gerçekte ahirzaman için dizayn edilen bir din olarak, tarihin bu nihaî ve en 'entropik' safhasını karakterize eden, hızla değişen şartlara başarıyla uyum sağlayabilir durumda olduğunu ispatlamıştır."
336 syf.
·Beğendi·9/10
On bölümden oluşan inceleme türünde bir kitap. İlk bölümlerde modern dünyanın sorunları ele alınıyor. Bu modern dünyanın içinde Müslümanın konumu sorgulanıyor. Ardından Avrupa'da yükselen İslamofobiye rağmen insanların İslamiyet'i buluşu anlatılıyor. Verilen rakamlar ve çok farklı yollardan Müslümanlıgi tercih edenlerin hikayeleri oldukça şaşırtıcı. Bunların yani sira Müslümanların tarih boyunca entelektüel ve politik hayatın parçası olmasına rağmen bugün neden bu durumda olduğu da sorgulanıyor.
Makalelerin birleşiminden oluşmasına rağmen oldukça akıcı bir dile sahip. Sosyoloji terminolojisine çok da hakim değilseniz bazı kavramlar için benim gibi sözlüğe başvurmanız gerekebilir.
336 syf.
·Puan vermedi
Yazar, Cambridge Üniversitesinde sonradan Müslüman olan bir İngiliz. Güçlü tespitler var; "Çağın küresel trendlerinin bilincinde olmadıkça ve çağın teknoloji ve araçlarıyla uzlaşmış hale gelmedikçe, biz Müslümanlar kaybedenler olmaya devam edeceğiz. Şiddetli bir muhafazakarlığın getirdiği manevi avantajlar, mağlubiyet ve marjinallik tecrübesinin sebep olduğu manevi çöküntüyle çok kolay bozulur. Bugün merkezi İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, kısa vadeli siyasi meselelerle sonsuz büyülenmişlik içinde, aynı çöküntüyü yaşamaya devam etmekte gibi gözüküyor. Ki, basitçe geçici tezahürler hükmündeki bu meselelerle iştigal, daha büyük eğilimlerin ciddi biçimde göz ardı edilmesi suretinde gerçekleşiyor.
Müslümanların bu noktada ihmali, bazen utandırıcı da olmaktadır. Şunu sormalıyız: İslam dünyasının çekirdek bölgesindeki dini uyanış hareketlerine liderlik yapanların kaçı, moderniteyi temellendiren fikirleri gerçekten doğru olarak bilmektedir? Hatta kaçı zamanımızın temel entellektüel sistemlerini bilmektedir? Yapısalcılık, postmodernizm, analitik felsefe, eleştirel teori ve diğerleri onlar için kapalı kitaplardır. Onlar bunun yerine " Uluslarası Siyonist Mason Entrikası, ya da benzer kuruntuları mırıldanıyorlar. Modernite ideoojilerinin isimlerini dahi bilmeyen bir İslami hareket liderlerinin bunların üstesinden gelebileceğini ummak, doğrusu hiç gerçekci değildir.
Yazarın saydığı 2. kısımdakiler kuruntumudur bundan emin değilim ama ilk kısımdaki tespitleri kanımca çok doğru tespitler.

Yazarın biyografisi

Adı:
T. J. Winter
Tam adı:
Timothy John "Tim" Winter, diğer adıyla Abdul Hakim Murad
Unvan:
İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 1960
Timothy John "Tim" Winter (doğum 1960), diğer adıyla Abdul Hakim Murad, İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.