T. J. Winter

T. J. Winter

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
146
Gösterim
Adı:
T. J. Winter
Tam adı:
Timothy John "Tim" Winter, diğer adıyla Abdul Hakim Murad
Unvan:
İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 1960
Timothy John "Tim" Winter (doğum 1960), diğer adıyla Abdul Hakim Murad, İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen.
1970'lerde Sovyetler Birligi'ndeki demografik denge, Ruslar sadece yüzde 6.5 artarken Müslümanların yüzde 24 oranında artmasıyla kesin bir şekilde değişti. Kesin yakın olarak söyleyebiliriz ki, Rus imparatorluğunun cokmesinin esas sebeplerinden biri de buydu.
...İşte bu sebepledir ki etrafımızda bize rağmen büyük bir hızla güçlenmek olan küresel güçleri anlamak, dini bir yükümlülük, bir farizadir.
"Müslümanların sayı olarak pek çok ama sel boyunca akıntıya kapılan bir köpük ya da gemi enkazı gibi olacağı bir gün gelecek."
T. J. Winter
Sayfa 24 - Kitap icerisinde aktarilan bir hadis.
...Bu Macar'in öyküsü bize şunu hatırlatıyor: Çağın küresel trendlerini bilincinde olmadıkça ve çağın teknoloji ve araçlarıyla ulaşmış hale gelmedikçe, biz Müslümanlar kaybeden olmaya devam edeceğiz.
Oxfort Üniversitesi'nden Norman Myers, deniz seviyesindeki yükseliş ve tarımdaki değişimlerin 2050 yılı itibarıyla 150 milyon multeciye neden olacağını tahmin etmektedir.Bu rakam 15 milyon Bangadesli ve 14 milyon Misirliyi içerir.
Bundan böyle gökyüzüne hiç gaz birakilmasa bile şu anda atmosferde dolaşımda olan gazlar, sıcaklığın en azından bir yüzyıl daha yükselmeye devam etmesini sağlayacak boyuttadir.
Nasıl namaz ibadeti baştaki niyet doğru değilse sahih olmuyorsa, benzer biçimde İslam da ona iman ile Allah'ın hoşnutluğunu kazanmayı samimi biçimde istemedikçe bize fayda vermeyecektir. Eğer hadiseler istediğimiz gibi seyretmiyorsa, eğer namazlarimizdan, dualarımızdan zevk alamıyorsak, eğer Ramazan bizim için sadece aç kalmaktan ibaret ise, eğer bizi yetiştirecek doğru camiyi ve doğru arkadaşları bulamadığımız açıksa, o taktirde niyetlerimizi ölçüp tartmakla işe başlarak çok iyi bir iş yapmış oluruz. Biz kalplerimizi sadece ve ihlaslı bir biçimde Allah'a döndürmek için mi Müslüman olduk?
. . . Bu tablodan hareketle, yirminci yüzyılın düşüncesinin epistemolojik krizine bir ip ucu arayabiliriz. Bati'ni entelektüel geleneği, geleneksel olarak yabancı korkusu mâlul olmakla birlikte, kendisini, mesela İslam , Hint ve Çin kültürlerine göre çok daha büyük ölçüde dışsal döllenmeye bağımlılık göstermiştir. Kendi bütünleyici kapasitelerini kullanmayıp zayıflayan
İslam, Hint ve Çin kültürlerinin bugün kendilerini surduremez bir durumda bulunuyor oluslarinin ardında, belki de onların işte bu noktadaki yetersizlikleri yatıyor.
On bölümden oluşan inceleme türünde bir kitap. İlk bölümlerde modern dünyanın sorunları ele alınıyor. Bu modern dünyanın içinde Müslümanın konumu sorgulanıyor. Ardından Avrupa'da yükselen İslamofobiye rağmen insanların İslamiyet'i buluşu anlatılıyor. Verilen rakamlar ve çok farklı yollardan Müslümanlıgi tercih edenlerin hikayeleri oldukça şaşırtıcı. Bunların yani sira Müslümanların tarih boyunca entelektüel ve politik hayatın parçası olmasına rağmen bugün neden bu durumda olduğu da sorgulanıyor.
Makalelerin birleşiminden oluşmasına rağmen oldukça akıcı bir dile sahip. Sosyoloji terminolojisine çok da hakim değilseniz bazı kavramlar için benim gibi sözlüğe başvurmanız gerekebilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
T. J. Winter
Tam adı:
Timothy John "Tim" Winter, diğer adıyla Abdul Hakim Murad
Unvan:
İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 1960
Timothy John "Tim" Winter (doğum 1960), diğer adıyla Abdul Hakim Murad, İngiliz Sufi Müslüman araştırıcı, yazar ve öğretmen.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.