Giriş Yap

Thomas Brezina

Yazar
8.4
361 Kişi
Tam adı
Thomas Conrad Brezina
Unvan
Avusturyalı Çocuk Kitapları Yazarı
Doğum
Viyana, Avusturya, 30 Ocak 1963
Yaşamı
Thomas Brezina Alman dilinde ürün veren en başarılı çocuk ve gençlik kitabı yazarlarından biri sayılmaktadır. Brezina, 1990'dan bu yana 100'ün üzerinde kitap yazmış, bu kitaplar çocuk ve gençlik kitabı üzerine çalışan belli başlı yayınevleri tarafından basılmıştır. Serüven ve polisiye öyküleri 24 dile çevrilmiş ve uluslararası yaygınlığa ulaşmıştır. Thomas Brezina'nın yazdığı gerilim dolu serüven ve polisiye öyküleri üç müzikal, iki tiyatro oyunu, bir çocuk gazetesi, bir sinema filmi ve birçok televizyon dizisine kaynak oluşturmuş, bunların tümü Thomas Brezina'yla işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir. Brezina, yıllardır Avusturya televizyonunda yayınlanan birçok çocuk programının sunuculuğunu ve yazarlığını da yapmaktadır. Televizyon çalışmalarının yanı sıra şimdiye kadar 350 radyo oyununu da kaleme almıştır.1996'dan bu yana UNICEF-Avusturya'nın resmi elçisi olarak görev yapmaktadır. "Amacım çocukları mutlu etmek ve onları geliştirmek. Bir yetişkinin söyledikleri nasıl dinleniyorsa bir çocuğun söyledikleri de öylesine can kulağıyla dinlenmeli, onunla doğrudan konuşulmalı, konuşurken gözlerinin içine bakılmalı. Her şeyden önce ona eşit düzeyde biri olarak davranmalı," diyen Brezina, sürekli fikir ürettiğini, yeni anlatım ustalıkları geliştirmeye çalıştığını, bunun için de haftanın yedi günü durmadan çalıştığını, başarı elde etmek için disiplinli olmanın, uyulması gereken başlıca kurallardan biri olduğunu belirtiyor. Yurtiçinde ve dışında sayısız ödül kazanmış olan Thomas Brezina yaşamını Viyana ve İngiltere'de sürdürmektedir.  

İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
·
Puan vermedi
Bugün notlarımı karıştırırken yıllar evvel okuduğum bir kitaba özet yazısı yazdığımı fark ettim. 1000 kitap kurulmadan 23 sene önce yazılmış bu yazıyı derin duygularla buradan paylaşıyorum. Zaman gerçekten de çok hızlı akıyor. 29.04.1997 Kitapta müthiş sürükleyici bir hırsızlık olayı anlatılıyor. Dominik, Lulu, Mari ve Aksel dört kafadardırlar. Büyükannenin evine tatlı almak amacıyla gelirler. Uzun yaz tatili boyunca dört kafadar sıkı bir dinlenme programı hazırlarlar. Dominik sanat etkinlikleri için okula gidiyordur. Lulu müzikle uğraşıyor, Mari kedisiyle vakit geçiriyor, Aksel tatilin keyfini çıkarmaya çalışıyordur. Dört kafadarlar, Aksel’in babasıyla birlikte otele yerleşirler. Otelde acayip olayların döndüğünü ilk Aksel fark eder ve yerde bir Bond çanta bulur. Birkaç dakika sonra resepsiyon görevlisi çantayı alıp Aksel’e bağırmaya başlar. Görevli gittikten sonra çok değerli olduğu anlaşılan bir ejderha heykelinin bacağı düşer içinden. Görevli geri dönüp onu da alır. Polisler birkaç saat sonra Aksel ile Lulu’yu bulur. Aksel bizi nasıl buldunuz der. Dominik “Gideceğin yerin adresini almıştım, siz gelmeyince polise haber verdim.” der. Lulu “Hırsızlar… Onları yakaladınız mı?” der. Polisler bu sözlere karşı Lulu ile Aksel’i arabaya bindirir ve Kale istikametindeki köyleri ararlar. Ve sonunda Dört Kafadarlar hırsızları yakalar.
Reklam
Olm benlik kitap okucam degisik gelebilir ama kurt adamlar ayni ben hdjlslsskdkd abi coksellllll kitapkeee...... wampirlere kendimi benzeten ben "/" zombilerde ayni ben bu benim tercihim kardes sanane bsjsjsjsjsjje
105 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabın kurgusu güzeldi. Yine olaylar sonunda farklı yerler bağlanmıştı. Maceraya erken başlamıştı. Tek sıkıntısı hikayede gerçeklik payı olmamasıydı bu yönden scooby doo ya benzemişti. Ben scooby doo yu severim ama bu kitabı ondan ayıran bir gerçeklik payının olmasıydı. Ama genel olarak beğendim.
Korku Kulübü 13
7.7/10 · 14 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42