Thomas Brezina

Thomas BrezinaKorku Kulübü 1 yazarı
Yazar
8.5/10
391 Kişi
2.213
Okunma
48
Beğeni
5,3bin
Görüntülenme

Hakkında

Thomas Brezina Alman dilinde ürün veren en başarılı çocuk ve gençlik kitabı yazarlarından biri sayılmaktadır. Brezina, 1990'dan bu yana 100'ün üzerinde kitap yazmış, bu kitaplar çocuk ve gençlik kitabı üzerine çalışan belli başlı yayınevleri tarafından basılmıştır. Serüven ve polisiye öyküleri 24 dile çevrilmiş ve uluslararası yaygınlığa ulaşmıştır. Thomas Brezina'nın yazdığı gerilim dolu serüven ve polisiye öyküleri üç müzikal, iki tiyatro oyunu, bir çocuk gazetesi, bir sinema filmi ve birçok televizyon dizisine kaynak oluşturmuş, bunların tümü Thomas Brezina'yla işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir. Brezina, yıllardır Avusturya televizyonunda yayınlanan birçok çocuk programının sunuculuğunu ve yazarlığını da yapmaktadır. Televizyon çalışmalarının yanı sıra şimdiye kadar 350 radyo oyununu da kaleme almıştır.1996'dan bu yana UNICEF-Avusturya'nın resmi elçisi olarak görev yapmaktadır. "Amacım çocukları mutlu etmek ve onları geliştirmek. Bir yetişkinin söyledikleri nasıl dinleniyorsa bir çocuğun söyledikleri de öylesine can kulağıyla dinlenmeli, onunla doğrudan konuşulmalı, konuşurken gözlerinin içine bakılmalı. Her şeyden önce ona eşit düzeyde biri olarak davranmalı," diyen Brezina, sürekli fikir ürettiğini, yeni anlatım ustalıkları geliştirmeye çalıştığını, bunun için de haftanın yedi günü durmadan çalıştığını, başarı elde etmek için disiplinli olmanın, uyulması gereken başlıca kurallardan biri olduğunu belirtiyor. Yurtiçinde ve dışında sayısız ödül kazanmış olan Thomas Brezina yaşamını Viyana ve İngiltere'de sürdürmektedir.  
Tam adı:
Thomas Conrad Brezina
Unvan:
Avusturyalı Çocuk Kitapları Yazarı
Doğum:
Viyana, Avusturya, 30 Ocak 1963

Okurlar

48 okur beğendi.
2.213 okur okudu.
11 okur okuyor.
298 okur okuyacak.
12 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Güvensizlik bir diken gibi batıyor, içlerini acıtıyordu!.!.
Sayfa 86 - Beyaz Balina YayınlarıKitabı okudu
Sessizce geldi… Son kurt adamın ininin bataklıkta bir yerlerde olduğu söyleniyor. Ne var ki onu aramaya gidenlerin hiçbiri geri dönmüyor. Jüpiter önceleri bu hikâyelere inanmasa da sonradan fikri değişiyor. Bir gece kurt adamı kendi gözleriyle görüyor. Ertesi gün ise bedeninde tüyler ürpertici değişimler oluyor. Bir kurt adama dönüşüyor olabilir mi acaba? Arkadaşlarıyla birlikte bir kez daha bataklığı araştırmaktan başka çare bulamıyor.
Reklam
Hayat, içinden geçildiğinde trajedi, dışından bakıldığında komedi, yaşanıp bittikten sonra yazıldığında absürd olarak görünür.
Dört Kafadarlar Takımı
Bakmayın siz yaşımıza ne gelirse gelsin başımıza zorluklara hiç aldırmaz hiçbir engel tanımayız.
Sayfa 112Kitabı okudu
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
·
Puan vermedi
Bugün notlarımı karıştırırken yıllar evvel okuduğum bir kitaba özet yazısı yazdığımı fark ettim. 1000 kitap kurulmadan 23 sene önce yazılmış bu yazıyı derin duygularla buradan paylaşıyorum. Zaman gerçekten de çok hızlı akıyor. 29.04.1997 Kitapta müthiş sürükleyici bir hırsızlık olayı anlatılıyor. Dominik, Lulu, Mari ve Aksel dört kafadardırlar. Büyükannenin evine tatlı almak amacıyla gelirler. Uzun yaz tatili boyunca dört kafadar sıkı bir dinlenme programı hazırlarlar. Dominik sanat etkinlikleri için okula gidiyordur. Lulu müzikle uğraşıyor, Mari kedisiyle vakit geçiriyor, Aksel tatilin keyfini çıkarmaya çalışıyordur. Dört kafadarlar, Aksel’in babasıyla birlikte otele yerleşirler. Otelde acayip olayların döndüğünü ilk Aksel fark eder ve yerde bir Bond çanta bulur. Birkaç dakika sonra resepsiyon görevlisi çantayı alıp Aksel’e bağırmaya başlar. Görevli gittikten sonra çok değerli olduğu anlaşılan bir ejderha heykelinin bacağı düşer içinden. Görevli geri dönüp onu da alır. Polisler birkaç saat sonra Aksel ile Lulu’yu bulur. Aksel bizi nasıl buldunuz der. Dominik “Gideceğin yerin adresini almıştım, siz gelmeyince polise haber verdim.” der. Lulu “Hırsızlar… Onları yakaladınız mı?” der. Polisler bu sözlere karşı Lulu ile Aksel’i arabaya bindirir ve Kale istikametindeki köyleri ararlar. Ve sonunda Dört Kafadarlar hırsızları yakalar.
Karanlıklar Ejderhası
Karanlıklar EjderhasıThomas Brezina · Say Yayınları · 200421 okunma
152 syf.
·
Puan vermedi
Her kişinin çocukluğundan iz taşıyan, olgunlaştığı, yetişkinliğe Her sene bir adım daha attığı bu dönemde ona arkadaşlık eden yoldaşlık eden bir kitap veya bir seri vardır. 4 kafadarlar benim için tam olarak böyle. İlkokul zamanında bizi her teneffüs kütüphaneye koşturan, kendi aramızda takas ettiğimiz üstüne saatlerce kafa patlattığımız bu serinin benim için inanılmaz önemli bir yeri var. Kitabı okumayı, satırlar arasında kaybolmayı, kendimi unutmayı, gerçek hayatın dışında sığınabileceği bir dünya olduğunu öğretti bana thomas brezina. Dün şans eseri 2. El kitapçıda gezerken göz göze geldim seriyle. O an elime geçen ilk kitabı aldım serinden doğru kasaya koştum. Bi tık tereddütüm vardı açıkçası. Yaş ilerledikçe zevkler, renkler o bakış açısı çok değişiyor. Hayal kırıklığına uğrarım,kitabın gözümdeki değeri zedelenir diye o kadar gerildim ve bu anı erteledim ki. Ama şu an kapağını kapadığım zaman bir kez daha ne kadar doğru bir yoldaş seçtiğimi anlıyorum bir kez daha. Kitapta işlenen en küçük detayın bile bir şekilde işlenmesi, aksiyon nabzı yüksek, yeri gerince geren yeri gelince üzen sevindiren, ters köşelerle dolu, hayal gücünü bambaşka yere taşıyan ve o dönemdeki çocuklar için bence çok özel bir kitap. Hayatın sizi bunalttığı anda yeni bir evren yaratıp orada bambaşka bir maceraya atılmak istiyorsanız, biraz kendinizden ve çevrenizden uzaklaşmak kafa dağıtmak istiyorsanız bu seri çok doğru seçim. Yaş kaç demeyelim okuyalım okutturalım.
Okuldaki Hayalet
Okuldaki HayaletThomas Brezina · Say Yayınları · 201042 okunma
·
Puan vermedi
Olm benlik kitap okucam degisik gelebilir ama kurt adamlar ayni ben hdjlslsskdkd abi coksellllll kitapkeee...... wampirlere kendimi benzeten ben "/" zombilerde ayni ben bu benim tercihim kardes sanane bsjsjsjsjsjje
Kurt Adamlarının Ormanında
Kurt Adamlarının OrmanındaThomas Brezina · Say Çocuk · 200120 okunma