Tim Lewens

Tim Lewens

Yazar
7.0/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Tim Lewens
Unvan:
Filozof
Doğum:
29 Haziran 1974
Tim Lewens, Cambridge Üniversitesi, Bilim Tarihi ve Bilim Felsefesi Bölümü'nde biyoloji, tıp ve biyoetik tarihi ve felsefesinde profesördür. Lewens, Felsefe Çalışmaları Direktörü olarak görev yaptığı Clare College Üyesi ve Bilim Tarihi ve Bilim Felsefesi Bölümü'nde öğretim üyesi ve öğretim üyesidir.
Erkeklerin meme uçları ne işe yarar? En cazip cevap, hiç işlevleri olmamasıdır. Erkeklerin meme uçları, erkeklerin ne hayatta kalmalarında ne de üremelerinde bir rol oynar. Diğer yandan, kadınların meme uçlarının emzirme gibi biyolojik bir rolü vardır. Bazı genler erkeklere, bazıları da kadınlara özgü olsalar da embriyodan yetişkinliğe doğru gelişimde dahil olan genlerin büyük çoğunluğu her iki cinsiyette ortaktır. Erkeklerin meme uçları vardır, çünkü erkekler ve kadınlar benzer süreçlerden geçerek gelişirler ve kadınların bebeklerini doyurabilmeleri için meme uçlarına ihtiyaçları vardır. Erkek meme uçları, kadınların emzirmesinin evrimsel bir yan etkisidir.
Kuhn'a göre dünyalar sadece ve sadece devrimler gerçekleştiğinde değişir. Normal bilimdeki yeniliklere eşlik eden kayda değer ustalığa ve öneme ragmen bu tür daha sade keşifler dünyayı el değmemiş halde bırakır.
Bilimsel gerçekçilik, bilimin gerçeği arama işinde olduğunu savunan felsefi görüşün ismidir. Bilimsel gerçekçiliğe göre bilimler, zaman içinde, dünyanın ilgilendikleri kısmını gitgide artan bir doğrulukla yansıtır. Bilimsel gerçekçiler, bilimlerin bize her şey hakkında bilinecek her şeyi söyleyebilecekleri fikrine körü körüne bağlı değillerdir. Sanat dallarından ve sosyal bilimlerden öğrenilecek çok şey olduğunu memnuniyetle kabul ederler. Dahası, bilimin bize dünyaya dair eksiksiz doğru bir resim sunduğu fikrini reddederek, bilimin bittiği gibi açıkça saçma bir fikre de bağlanmamış olurlar. Bilimlerin dogruluğunun gitgide artması fikri, doğaya dair daha kesin imgeler meydana getirildikçe, düzeltme ve iyileştirmeler için bolca yer bırakır. Bu, bilimsel gerçekçiliğin tartışmaya değer olduğu anlamına gelir: Bariz şekilde yanlış değildir, ancak, aynı şekilde, doğru da değildir.
Bilim insanları, modelleri rehber alarak çalışırlar, ancak onlara dünyayı nasıl araştırmaları gerektiğini anlatan detaylı bir tarif kitabına da körü körüne bağlı kalmazlar.
Belirlenimciliğe göre gelecek, geçmişin kaçınılmaz bir sonucudur. Kaçınılmaz olanı yapıyorsak, o halde, başka türlü hareket edemezmişiz gibi görünür. Bu da özgür olmadığımız sonucunu doğurur.
Popper'a göre mantıklı bir insan tümevarımsal çıkarım reddeden insandır. Yani, geçmişten geleceğe, sınırlı sayıda gözlemden daha genel bir kurama veya sınır sayıda veriden daha genel bir örüntüye giden bir tahminde bulunmayı reddeder. Popper görüşünü şu şekilde ifade etmişti: "Kuramlar asla gözlemsel ifadelerden çıkarılamaz veya onlar tarafından akla uygun şekilde gerekçelendirilemez. Hume'un tümevarımsal çıkarımı reddetmesini açık ve nihai buluyordum. Dolayısıyla Popper bilimin nasıl sadece tümdengelimsel mantıkla ilerleyebileceğini göstermek üzere yola koyuldu.
Popper'ın önerdiği gibi, tümevarımsal akıl yürütme kullanmadan bilim yaparsak, asla bilimsel genellemelerin doğru olduğu sonucuna varamayacak olsak da bazılarının yanlış olduğu veya olabileceği kanısına varabiliriz. Bu yüzden Popper'ın görüşü yanlışlanabilirlik olarak bilinir.
Ancak Popper bir kuram oldukça "doğrulanmış" dediğinde, o kuramın doğru olmasının muhtemel olduğunu ifade etmez. "Doğrulama" sadece bir kuramın geçmiş başarısının ifadesidir ve Popper için geçmiş başarılar gelecekteki başarı şansına dair herhangi bir belirti olmadıgı için -tümevarımsal çıkarımın bir biçimini içerdiğini düşünmek- bu aynı zamanda, oldukça doğrulanmış bir kuramın bir sonraki testten de alnının akıyla çıkacağını düşünmek için bir sebebimiz olmadığı anlamına gelmektedir.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Düşük puan verenleri anlamadım. Büyük ihtimal bir roman bekliyorlardı. Bilimsel olguları sade bir dille anlatan bölümlerden oluşan ders niteliğinde bir kitap. İlgi ve merakı olan okumalı.. Olmayan ise merak duymalı en azından bir bakmalı. Gerçek durumları size sunmakta şaşırtıcı özelliklere sahip.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tim Lewens
Unvan:
Filozof
Doğum:
29 Haziran 1974
Tim Lewens, Cambridge Üniversitesi, Bilim Tarihi ve Bilim Felsefesi Bölümü'nde biyoloji, tıp ve biyoetik tarihi ve felsefesinde profesördür. Lewens, Felsefe Çalışmaları Direktörü olarak görev yaptığı Clare College Üyesi ve Bilim Tarihi ve Bilim Felsefesi Bölümü'nde öğretim üyesi ve öğretim üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.