Tozan Alkan

Tozan Alkan

YazarDerleyenÇevirmen
8.2/10
216 Kişi
·
1.160
Okunma
·
7
Beğeni
·
428
Gösterim
Adı:
Tozan Alkan
Unvan:
Türk Şair ve Çevirmen
Doğum:
1963
Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde okutmandır. PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve ÇEVBİR üyesidir.

Victor Hugo, Oscar Wilde, William Blake, Emily Dickinson, D. H. Lawrence, Lord Byron, Anatole France, Philippe Soupault, Tristan Tzara ve Charles Baudelaire gibi pek çok şair ve yazarlardan çevirileri vardır.

Sana Şehir Gelecek adlı kitabıyla Behçet Aysan Şiir Ödülü ve Metin Altıok Şiir Ödülüne layık görüldü.

Eserleri

Zaman ve Maske (2003)
Kalbin Akşamüzerleri (2005)
Rüzgâr (2007)
Şairin Günah Defteri (2008)
Sana Şehir Gelecek (2011)

Çevirileri

Dada Manifestoları ve Seçme Şiirler (Tristan Tzara)
Abydos'lu Nişanlı Kız (Lord Byron)
Büyü (W. B. Yeats)
Fanfarlo (Charles Baudelaire)
Reading Hapishanesi Baladı (Oscar Wilde)
Cehennem Kuşu (Victor Hugo)
1789 Fransız Devrimi Şarkıları
Kehanet Kitapları (William Blake)
Aşktan Daha Derin (D. H. Lawrence)
Masumiyet ve Deneyim Şarkıları (William Blake)
Denizde Gece (Victor Hugo)
Galatalı Bir Şair (Andre Chenier)
Balthasar (Anatole France)
kendime sakladığım her masum söz
beni yaralar ilk, yani hiç kimse
daha gerçek değil gölgesinden

bundan böyle hiçliğin hükmü sürecek
neyi anlamaya çalışsam anlamsız
100 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlginç bir eserdi. Bir idam mahkumundan ilham alınarak yazılmış şiirlerden oluşan bu kitap beni kendi ruh dünyamın idam edilmiş taraflarını düşünmeye sevketti. Ne kadar haklı " herkes öldürür sevdiğini" derken. İnsan kendi sevdiklerini hatta kendinde sevdiklerini her gün öldürüyor. Sırf birileri bizim hakkımızda daha iyi düşünsün diye en sevdiğimiz huylarımızı boğmadık mı? Ya da daha iyi yerlere gelmek için...

Açık sözlülük, iyi niyet, hüsnü zan, fedakarlık, yardımlaşma, diğergamlık... Bu saydıklarım kendi ellerimle idama sürüklediğim Reading Hapishanesi Mahkumlarım benim. Sizlerin de vardır mutlaka mahkum ettiği huyları. Sahip olamadıklarımız uğruna sahip olduklarımızdan verdik hep. Tükettik sonra da tükendik. Umarım iç dünyamda mahkum ettiğim bu duygularım idam edilmemiştir. Belki akıl yargıcım suçlu görse de bu duygularımı kalbim hala suçsuz onlar diye bağırıyor.
Peki kim suçlu..
100 syf.
·Beğendi·10/10
Ama gene de herkes sevdiğini öldürür,
 Bu böylece biline,
 Kimi bunu kin yüklü bakışlarıyla yapar,
 Kimi de okşayıcı bir sözle öldürür,
 Korkak, bir öpücükle, 
 Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür!

 Kimi insan aşkını gençliğinde öldürür,
 Kimi sevgisini yaşlılığına saklar;
 Bazıları öldürür arzunun elleriyle,
 Altın’ın elleriyle boğar bazı insanlar:
 Bunların en üstünü bıçak kullanır çünkü
 Böylelikle ölenler çabuk soğuyup donar.

 Kimi insan az sever, kimisi de çok uzun,
 Kimileri aşkı satar, kimileri satın alır;
 Kimileri de yapar bu işi gözyaşıyla,
 Kimilerinde aşka serin kanla kıyılır;
 Hemen herkes bir türlü öldürür sevdiğini,
 Ama bundan ötürü herkes asılmamıştır.”
88 syf.
·Beğendi·10/10
Oscar Wilde tartışmalı ve spekülasyonla geçen bir yaşam sürmüş. Cinsel tercihinin homoseksüellik olmasından dolayı dönemin İngiltere’sinde dahi baskılara maruz kalmış. Bu eserini oğlancılığının sonucunda aldığı iki yıl kürek cezası neticesinde kaleme almıştır.Hapishane yaşamı Wilde’a çok şey katmıştır. Uysal sakin ve daha hissiyat sahibi olmasını sağlamıştır. Şiir kitabını sevdiğini öldüren bir adamın idama mahkum edilişini anlatmasıyla başlar o yüzden “oysa herkes öldürür sevdiğini”diye başlıyor. Wilde eserinde sanatsal gücünün zirve yaptığını düşünür bu yüzden sonra bu eserle birlikte yazım hayatına son vermiştir. Eser gayet yalın ve sanatsal bir dil üslubuna sahip. Anlaşılması kolay ve de sade...
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
William Blake
Ressam, şair, gravürcü. 10 yaşında yeteneğinin keşfedilmesiyle resim okuluna giden Blake, 11-12 yaşlarında ilk dizelerini yazmış. Hayatını kütüphane duvarlarına, Kraliyet Akademisine suluboya resimler ve gravürler yaparak kazanmış. Sanatçının son çalışması da ölüm döşeğindeyken çizdiği karısı Catherine'in resmiymiş.
Kitap içeriğine gelelim kısaca. Kitap adı üstünde seçkilerden oluşmakta. Blake'in yazdığı kitaplardan 6 bölüm şeklinde oluşturulmuş. Bölümler şöyle: Şiir Taslakları, Masumiyet Şarkıları, Deneyim Şarkıları, Cennetin Kapıları, Defterlerden ve Dörtlükler.
Genel olarak Şiir Taslakları, Masumiyet Şarkıları, Deneyim Şarkıları ve Defterlerden bölümlerinde yer alan şiirlerde tabiat, yaşama ve Tanrı sevinci temaları ön planda.
Cennetin Kapıları bölümünde şiir yok. Bu bölümde sanatçının çizmiş olduğu gravürler bulunmakta. İçlerinde ilginç ve ürkütücü gravürlerde var. Bunda da sanırım kendisi gibi gravürcü olan kardeşi Robert'in kollarında ölmesinin payı var. Kardeşinin ölümü sanatçıyı bir hayli etkilemiş olmalı.
Dörtlükler bölümünde ise her sayfada bir adet dört dizeden oluşan şarkılar bulunmaktadır.
Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Masumiyet bölümündeki "Giriş" başlıklı hoşuma giden güzel şiir

Kimsesiz vadilerde kavalımla
Ezgiler çalıyorum neşeli
Birden bir çocuk gördüm bir bulutta
Gülerek bana o şöyle dedi:

"Bir şarkı çal bana kuzuyu anlatsın"
Çaldım sevinçle ona bir şarkı
"Kavalcı, bunu baştan alır mısın?"
Çaldım, gözümden yaşlar boşandı.

"Şimdi o güzel kavalını bırak
Neşeli şarkılarını sen söyle,"
Aynı şarkıyı okudum yeniden
O, mutluluktan ağlıyordu yine.

"Kavalcı otur ve tüm insanların
Anlayacağı bir kitap yaz şimdi,"
Dedi ve gözden yitiverdi o an
Ben de bir kamışa attım elimi.

Yonttum, bir kalem yaptım o kamıştan
Batırdım ucunu duru sulara
Şarkılar yazdım mutlulukla dolu
Çocuklar sevinsin diye duyunca.
100 syf.
·10/10
farklı bir kitaptı. öyle bir anlatmış ki, bütün yaşananların ortasında buluyorsunuz adeta kendinizi mutlaka okunmalı bu muhteşem eser. bir diğer kitaplarına da mutlaka göz atacağım.
120 syf.
·Puan vermedi
Yaşarken değeri anlaşılmamış hatta aklını yitirmiş ya da bir başka deyişle deli olduğu düşünülen 18.yy İngiliz şair, ressam ve gravürcü olan Blake, yaşamı birçok insandan farklı olarak algılamış ve bunu da yaptığı eserlere cesurca yansıtmış.
Kutsal kitapları İncil’den oldukça etkilenmiş olduğunu ama Kiliseleri de eleştirdiğini görmek mümkün.
“Eyleme dönüşmeyen arzu, ruh bozukluğuna yol açar”
“Dünyayı bir kum taneciğinde görebilmek.”
“Kendi düzenlerimi yaratmalıyım; aksi takdirde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olurum.”
“Deneyim dediğimiz yitirdiğimiz masumiyetimizdir.”
“Aydınlığı, içinde taşımaya bak. İşte, o zaman karanlıkta bile yolunu bulabilirsin.”
“Kimileri sonsuz geceye doğar... “
sevmiş olduğum sözleri(hepsi bu kitabından değil)
Bu arada, Şiir incelemesi ne haddime
KitaplaKalın
100 syf.
·2 günde·8/10
Bu kitap hakkında başarılı bir inceleme yazabilir miyim emin olmamakla birlikte eserden biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü doğru düzgün hiçbir bilgi yok eser ile ilgili.

"Reading Zindanı Baladı’nın o meşhur "Oysa herkes öldürür sevdiğini... " ile başlayan dizelerini Tuncel Kurtiz'in canlandırdığı Ramiz Dayı karakteri sonrasında bilmeyen az kişi kalmıştır diye tahmin ediyorum. Şiire ilham kaynağı olan sevdiğini öldüren adam idam mahkumu Charles Thomas Wooldridge'dir.Karısının başka birisiyle ilişki yaşadığı dedikoduları sebebiyle, usturayla boğazını kesip onu öldürdükten sonra idam cezasına çarptırılmış, infazına kadar olan üç haftalık süreyi geçirmek üzere Reading Hapishanesi’ne gönderilmiş. Bu sırada Wilde da homoseksüellik ve ahlaksızlık suçu nedeniyle iki yıl kürek cezasına çarptırılmış bu sebepten yaklaşık bir yıldır Reading Hapishanesi'nde bulunmaktadır. Wooldridge'in azap çeken halinden etkilenerek bu şiiri idam cezası alan bu mahkuma ithafen yazar.

""“Bu adam öldürmüştü sevdiğini,
Ve bu yüzden de ölecekti.”"""

Şiir Wilde’ın kendi adı yerine C.3.3. adıyla yayınlanır. C.3.3. mahlası, Wilde’ın Reading Hapishanesi’nde C blok, 3. kat, 3 numaralı hücrede kalmış olmasından gelmektedir.

İşte biz de şiirde Wilde'in gözünden idam mahkumunun hapishaneye gelişinden asılmasına kadar olan süreci izliyoruz. Bir yandan da mahkumiyet hayatının Wilde'ı nasıl etkilediğini okuyabiliriz. Zannımca şan,şöhret,popülerite dolu yılların sonunda düştüğü durum ve hapishane şartları kendisini derinden etkilemiştir. Bunu da şiire yansıtmış zaten.

"Sonra seyrettik onu gün be gün,
Meraklı gözlerle, iç kemiren şüpheyle,
Ve düşündük acaba yolun sonu
Bizim için de aynı yere çıkar mı diye,
Çünkü kim bilir, kimin kör ruhu
Savrulacaktı Cehennemin dibine."

Sevdiği kadını öldüren adamın asılarak idam edilmesiyle sonuçlanan olay zamanın İngiltere kamuoyunda geniş yankı uyandırmış ve Wilde’ın eserinin yayınlanmasıyla İngiltere’de cezaevlerinin ve ceza uygulama sistemlerinin düzenlenmesini sağlayan kanunların çıkmasına öncü olmuştur. Kendisi de bu şiiri yazdıktan 3 yıl sonra ölmüştür. :( :( 46 yıllık yaşamında hapse girmeden önceki hayatı ne kadar hareketli, neşeli, kalabalık ve başarılıysa; hapis dönemi ve çıkışı sonrası da bir o kadar durağan, kederli, yalnız ve düşkün olmuştur.

"Onu böylesine sarsan her şeyi,
Böyle feryat ettiren bütün elemi,
Sonsuz pişmanlıklarını, döktüğü onca teri,
Kimse bilemez benim bildiğim gibi: çünkü
Birden fazla hayat yaşayanı
Birden fazla ölüm bekler."

Şiirde pek çok sembolik anlatım varmış Örneğin; şiirdeki, korkaklar öpücük ile öldürür, dizesi; Havari Yahuda'nın İsa'yı yanağından öperek işaret ederek, romalı askerlere yakalatması olayına hitaben yazılmış. Bunun gibi şarapla ilgili bir sembol daha vardı ama başında da belirttiğim gibi şiirle ilgili güzel bir inceleme maalesef bulamadım.Hiç bir şey için değilse bile Oscar Wilde’in son eseri olduğundan ve kitabın sonunda yer alan mektuplaşmalar için okunur diye düşünüyorum.
lastrada
lastrada Masumiyet ve Deneyim Şarkıları'ı inceledi.
@lastrada·06 May 03:27·Kitabı okumadı
ingiliz edebiyatina ilgisi olan arkadaslarin okumasi gereken bir yazar sair masumiyet ve tercube sarkilarida cok guzel sonra cennet ile cehennemin evliliği
120 syf.
·Puan vermedi
Protest bir kişilik, muazzam bir hayal ve imgeleme gücü; doğal olarak! toplumla uyuşamama ve anlaşılamama... Çizgiyi geçenlerin; doğru veya yanlış ancak özgür düşüncenin, karanlık bir gürüh tarafından basķılanmaya çalışılması.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Arada bir duygularınızı sulayın ve ya açlıklarını giderin.
Çünkü şiir,bedeni ve ruhu sağladığı mucizevi enerji ile terapi eder.
Bu şiir kitabı da coğrafya farklı olsa da ortak bir duyguya hitap etmiştir.içselleştirerek okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tozan Alkan
Unvan:
Türk Şair ve Çevirmen
Doğum:
1963
Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde okutmandır. PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve ÇEVBİR üyesidir.

Victor Hugo, Oscar Wilde, William Blake, Emily Dickinson, D. H. Lawrence, Lord Byron, Anatole France, Philippe Soupault, Tristan Tzara ve Charles Baudelaire gibi pek çok şair ve yazarlardan çevirileri vardır.

Sana Şehir Gelecek adlı kitabıyla Behçet Aysan Şiir Ödülü ve Metin Altıok Şiir Ödülüne layık görüldü.

Eserleri

Zaman ve Maske (2003)
Kalbin Akşamüzerleri (2005)
Rüzgâr (2007)
Şairin Günah Defteri (2008)
Sana Şehir Gelecek (2011)

Çevirileri

Dada Manifestoları ve Seçme Şiirler (Tristan Tzara)
Abydos'lu Nişanlı Kız (Lord Byron)
Büyü (W. B. Yeats)
Fanfarlo (Charles Baudelaire)
Reading Hapishanesi Baladı (Oscar Wilde)
Cehennem Kuşu (Victor Hugo)
1789 Fransız Devrimi Şarkıları
Kehanet Kitapları (William Blake)
Aşktan Daha Derin (D. H. Lawrence)
Masumiyet ve Deneyim Şarkıları (William Blake)
Denizde Gece (Victor Hugo)
Galatalı Bir Şair (Andre Chenier)
Balthasar (Anatole France)

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 1.160 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 940 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.