Tülin Dagüloğlu

Tülin Dagüloğlu

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·5 günde·8/10
Öncelikle bu kitabı okumamak için kendimi zorladım ama birçok yerde sürekli karşıma çıkınca okumayı borç bildim ama okuduktan sonra iyi ki okumuşum dedim bir gram bile pişmanlık duymadım. Kitabımız gelecek olursak 'Yeraltı' ve 'Notlar' olarak iki bölümden oluşuyor. Dostoyevski kitabını varoluşçuluk felsefesiyle müthiş ince zekâsını kullanarak psikolojik tahlillerde bulunarak bize isimsiz kahraman ile aktarıyor. Hem bir kahraman yaratıyor hem de aynı kahramanı hemde anti kahramana çeviriyor

İlk bölümde (Yeraltı) isimsiz yeraltı kahramanımız bizlere yeraltından söylev çekiyor. Kendi benliğini yerden yere vuruyor, en iğrenç, en dayanılmaz bulduğu huylarını kimseden utanmadan sıkılmadan ortaya döküyor ve bu huyları ile kendini yüksekten görüyor.

İkinci bölümde (Notlar) ise anlatıcıyı kendi yeraltını oluşturmaya iten sebepleri görüyoruz. Ailesiz yetişme, ebeveyn sevgisinin eksikliği kendini çirkin görme, fakirlik, arkadaşlar arasında alay konusu olma gibi sebeplerin sonucunda kendini ifade edemeyen, gitgide pasifleşen ve artık kendi kabuğuna çekilip, üzerine yüklenen aşağılık kompleksiyle baş edebilmek için tüm insanlardan hatta kendinden bile nefret etme noktasına gelen bir insan görüyoruz. Daha yazılacak çok şey var ama burda kesmek zorundayım keyifli okumalar.
144 syf.
·Beğendi·1/10
Dostoyevski neden okunur ya da neden kitap yazmış bu kadar ben çözemedim. Bir insan anlatmak ya da anlaşılmak istemenin ötesinde berisinde gerisinde yada hangi farklı nedenle yazmak ister. Elime aldığım tüm kitaplarını ya yarım bıraktım ya da bitirmek için özel gayret gösterdim.
Yeraltından notlarda inanın bir mucize falan yok. Ne derin bir psikolojik analiz nede beynin dehlizlerinde gezinen bir akıl ışıltısı. Okuduklarım arasında en sıkıcısı.
Satın aldığım 3 kitabı daha rafta bana bakıyor. Bu kadar meşhur olmasa zorlamayacağım.
Kitap yorumlarına bakıyorum şaşkınlık içindeyim. Bu meşhuru ben mi anlamıyorum.
#okuduğunkitabıpaylaş
#bilgiylekalın
#Allahkitabınızıversin
#arasinkitapligi