Ülkü Pişkin Abidoğlu

Ülkü Pişkin Abidoğlu

Yazar
6.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
26
Gösterim
Adı:
Ülkü Pişkin Abidoğlu
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu
Doğum:
Ankara, 1964
Ülkü Pişkin ABİDOĞLU
1964 yılında Ankara’da doğdu. Lisansını Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitim Bölümünde, Yüksek Lisans ve Doktorasını aynı bölümde Özel Eğitim alanında tamamlamıştır. Halen GAÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır.
Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu
Normal çocuklarda 3 yaşından sonra kaybolan ekolali, otistik çocuklarda sıklıkla 3 yaşından sonra artmaktadır.6 yaşına gelen otistik bir çocukta halen ekolali görülebilmektedir.Genellikle otistik çocuklardaki ekolali, anında ve gecikmiş olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır.Anında ekolali, konuşma sırasında söylenenlerin anında tekrar edilmesi şeklindedir.Gecikmiş ekolali ise; otistik çocuğun günler, aylar hatta yıllar önce duyduğu sözleri, aynı ses tonu ve vurgulama ile tekrarlamasıdır.Normal çocukların istek ve gereksinimlerini ifâde etmede ekolaliyi kullanmaları ile ilgili hiçbir örnek olmaması, normal çocukların buna gerek duymadığını çünkü kendilerinin çok daha etkileyici ve yaratıcı konuşmalar gelistirebildikleri ve sahip oldukları bu dili yaratıcı bi şekilde kullanmadıkları için ekolalik olabildikleri belirtilmektedir.
Çocuğun büyümesi, çevresiyle ilişkilerinin artması ve konuşmanın gelişmesiyle bu problemlerde belirgin bir azalma olacağı kabul edilmektedir.
İsteklerini ağlayarak, çığlık atarak belirten birçok otistik bebeğin, yürümeyi öğrenir öğrenmez iletişim kurmak için yetişkinin elinden tutarak, çekerek isteklerini belirttiği ancak bunu yaparken de yetişkinin yüzüne bakmadığı gözlenmektedir.
Normal gelişim gösteren bebeklerin; insan yüzüne, hareket eden nesnelere baktıkları ve seslere güldükleri gözlenirken, otistik bebeklerin ancak gıdıklandıkları, sallandıkları ya da havaya hoplatıldıkları zaman güldükleri gözlenmiştir.
Normal bebekler ilk yılda "mama-baba" gibi bir iki sözcüğü kullanmalarına rağmen, otistik bebeklerin yaklaşık %75 inin bunu başaramadıkları görülmektedir.Otistik bebeklerin yaklaşık yarısı ilk sözcüklerini söylemekte gecikmektedirler.Bazı durumlarda 2 veya 3 yaşına kadar geciktikleri ya da hiç konuşmadıkları da görülebilmektedir.
Otistik özellikler gösteren çocukların dille ilgili becerileri kazanmaları için öncelikle uygun oturma, göz kontağı kurma, hareket taklitleri yapma gibi öğrenmeye hazırlık becerilerini tamamlamış ve bu becerileri değişik ortamlara genellestirmiş olmaları gerekmektedir.
Otistik çocuklarda cümle kullanımı için sözcüklerin birleştirilmesi, normal konuşma gelişimine göre daha geç olmaktadır.Genelde normal çocuklar 21 aylıkken iki sözcüğü; 2,5 yaşında üç sözcüğü birleştirerek cümle kurabilmektedirler.Otistik çocukların ise yaklaşık %45 i bu dönemde hiç cümle kuramamakta ya da kurdukları cümleler daima ekolalik olmaktadır.Bazı otistik çocuklar diğer bireylerin söylediği uzun cümleleri aynen tekrar edebilmekte ancak benzer durumlar içine genelleyememektedirler.
Çocuk, istenilen davranışları yerine getirebilmek için ödül aldığını bilirse, olumsuz davranışları, yoğun problem davranışlar haline dönüştürmeyecektir.
Çocuğun olumsuz davranışlarını azaltmada kullanılan yöntemlerden biri ödülü geri çekmedir.Bu teknik; herhangi bir etkinlik sırasında çocuğun yaptığı olumsuz davranışa karşı, yetişkinin yapılan etkinliğe ara vererek bir süre tepkisiz kalmasıdır.Bu durumda çocuk bir süre için hoşlandığı etkinliği yapamayacak ancak olumsuz davranışı düzeldiğinde etkinliğe devam edebileceğini öğrenecektir. Örnek olarak; S, annesi ile birlikte boyama yaparken kağıt yerine sürekli masayı boyamaktaydı.Bu davranış karşısında annesi boyaları kısa bir süre için alıyor, sonra geri vererek S'ye kağıdı boyaması gerektiğini hatırlatıyordu.S, uzun bir süre annesinin bu tepkisine aldırmadan masayı boyamaya devam etti, aynı zamanda annesinin kendi yaptığı etkinliği engellemesi nedeniyle ağladı ve bağırdı.Amcak annesinin tutarlı bir şekilde S'nin önünden boyaları ve kağıdı alması ve her seferinde kağıdı boyaması gerektiğini hatırlatması ile S boyaları sadece kağıdını boyamakta kullanabileceğini öğrendi.Bir süre sonra S, masa yerine tamamen kağıdı boyamaya başladı ve hoşlanarak yaptığı bu etkinliği sürdürdü.
Yapılan araştırmalar, otistik çocuklarda gözlenen uyku problemlerinin, normal çocuklara kıyasla iki kat daha fazla olduğunu göstermektedir.Bununla birlikte otistik bebeklerde, sınırlı ve değişik yiyecekleri tercih etme gibi yemek yeme(!)ve tüm gece uyanık kalma şeklinde görülen uyku problemlerinin, adolesan döneminde kendiliğinden çözümlendiği belirtilmektedir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ülkü Pişkin Abidoğlu
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu
Doğum:
Ankara, 1964
Ülkü Pişkin ABİDOĞLU
1964 yılında Ankara’da doğdu. Lisansını Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitim Bölümünde, Yüksek Lisans ve Doktorasını aynı bölümde Özel Eğitim alanında tamamlamıştır. Halen GAÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır.
Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.