Ümit Meriç

Ümit Meriç

Yazar
8.8/10
54 Kişi
·
173
Okunma
·
50
Beğeni
·
1.659
Gösterim
Adı:
Ümit Meriç
Unvan:
Prof. Dr.
Doğum:
İstanbul, 16 Aralık 1946
Ümit Meriç, 16 Aralık 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası ünlü düşünür ve sosyolog Cemil Meriç, annesi ise tarih öğretmeni Fevziye Meriç’ti. Babasının, henüz Ümit Meriç sekiz yaşındayken gözlerini kaybetmesi üzerine ona akademik hayatında genç yaşlardan itibaren yardım eden Ümit Meriç, babasının asistanları ile beraber ünlü sosyoloğun düşüncelerini kaleme almasına yardım etti ve bu dönemde ülkenin önde gelen ilim adamları ile tanışma fırsatı yakaladı.

Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolan Meriç, burada üç yıl boyunca eğitim aldıktan sonra bölümünü değiştirerek sosyolojiye geçti. Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünden mezun olmasının ardından, 1969 yılında, gene İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji asistanı olarak görev yapmaya başlad.

1969–2000 yılları arasında akademik kariyerine devam eden Ümit Meriç, 2000 yılında profesör ünvanıyla üniversiteden emekli oldu. Başlıca eserleri Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü ile Babam Cemil Meriç oldu, ayrıca Sosyoloji Konuşmaları adlı eserin derleyicisi olarak karşımıza çıktı.

Ümit Meriç, aynı zamanda babasının hayatını da filme alan yönetmen Aziz Yazan ile evlidir ve çiftin Fevziye Hazal adında bir çocukları bulunmaktadır.
Görmek, yaşamaktır. Vuslattır görmek. Her bakış dış dünyaya atılan bir kementtir. Bir kucaklayıştır, bir busedir her bakış. Gözbebeklerimizden fışkıran seyyale, mekan canavarını bir anda ehlileştirir. Görmek sahip olmaktır. Gören hangi hakla yalnızlıktan şikayet edebilir? Mevsimler bütün işveleriyle emrindedir, renkler bütün cilveleriyle hizmetindedir. Çiçekler onun için açılır, şafak onun için parıldar. Gutenberg matbaayı onun için icat etmiştir. Hugo o okusun diye yazmıştır şiirlerini.
“Hoca öğretmen oldu,talebe öğrenci. Öğretmen ne demek? Ne soğuk,ne haysiyetsiz,ne çirkin kelime. Hoca öğretmez,yetiştirir,aydınlatır,yaratır. Öğrenci ne demek?Talebe isteyendir,isteyen,arayan,susayan.”
“Fevziye,hiçbir şey görmüyorum.Elektrikler mi kesik?”.Ne yazık ki kesik olan,artık kesilmiş olan Cemil Meriç’in göz sinirleriyle beyin hücreleri arasındaki bağlantıdır. Cemil Meriç artık kördür...
420 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Cefakâr ve vefakâr bir eş Fevziye Hanım,
hayırlı bir evlat Ümit Meriç,
ve bu iki hanımefendinin omuzlarında yükselen 'Cemil Meriç'.

Ümit Meriç ruha tesir eden ,duygudan duyguya sürükleyen anlatımı ,güçlü kalemiyle, bir hayat hikayesi içinde onlarca hayatı anlatmış bizlere.
İbretlik......
159 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
'' Meriç'in kimilerini paltosunu satarak aldığı on bir bin ciltlik kütübhanesindeyiz'' . 11000 cilt ...doğudan batıdan, dünya kültür tarihini oluşturan her bir tuğladan nasiplenilmiş bir hayat.
Cemil Meriç bence Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük entellektüel. Onun bahçesinde Marx'ada yer var Said Nursi ' yede , Nazım Hikmet'le Necip Fazıl yan yana. Mevlana'yla Victor Hugo aynı meclistedir. Çünkü onu ne globolleşme ninnileri ne çağdaş uygarlık düzeyi masalları etkileyebilir. O yalnızca mutlak hakikatin peşindedir. Ömrünü ve gözlerini bu uğurda heba etmiştir. Ne sağ ne sol , ne muhafazakar ne sosyolist kalıbına sığabilir. Bu ülke yi anlamak Cemil Meriç'ten geçer.
"Antakya Lisesi’nden bir adam çıkıyor ve yalnız Avrupa kültürü üzerinde değil, Hind kültürü üzerinde de, sadece Batı klasikleri üzerinde değil, kendi klasiklerimiz üzerinde de hakkaniyetle durarak önümüze cömert kapılarını açıyor kültür ve düşünce dünyasının. Balzac ile İbn Haldun kol kola onda. İhvan-ı Safa, adeta risalelerini yeniden yazıyorlar onun kalemiyle. Ali Şeriati ve Bediüzzaman Said Nursi de, Victor Hugo ve Proudhon da, Marx ve Weber de, Tevfik Fikret ve Mehmed Akif de beraber, dostça geziniyorlar onun binbir çiçekle müzeyyen bahçesinde.
Böyle bir bahçeye ne zamandır hasret olan Türk okuru, yalnız bahçedeki çiçeklerden değil, bahçıvanın bilgili, bilge ve kararlı sesinden ve duruşundan da etkilenmiştir besbelli. Gerektiğinde muhatabının başına öfke dağları yığan, gerektiğinde Ganj kıyılarında hikmet fıçılarını delen bu adam, sıra haksızlıklara uğramış bir tarihe, bir medeniyete, yeryüzündeki en büyük medeniyet dediği “Osmanlı”ya geldiğinde adeta kanatlanıyordu.
Üslubunun şimşeğinden yayılan kıvılcımlar atom parçaları gibi sayfaların arasına dağılıyor, sloganikmiş gibi görünen hikmet ve arzu yüklü cümlelerde soluğu alıyor ve yazılarını içenlerin kanına karışıyordu birkaç dakikada. Sonra damarlardan patlama sesleri duyuluyordu içten içe. İşte bu, halis muhlis Cemil Meriç üslubunun ta kendisiydi."
Mustafa Armağan
332 syf.
·8 günde·7/10
Kitap sosyoloji meraklılarına hitap edecek nitelikte yazılmış, 8 avrupalı bilim adamının kaleminden çıkan 7 makaleden oluşuyor. Uslubu akıcı, sıkılmadan okudum.
420 syf.
Bir Talebenin Hikayesi. Talebe; talep eden,isteyen. Cemil Meriç zorluklar içerisinde geçirdiği hayatını kitaba, ilme ve irfana adayan birisi. Ülkemize bir aydının, gerçek bir aydının gözünden bakma fırsatı sunuyor bizlere. Sahip olduğu 11.000 Kitap. Ama pazar tezgahı gibi değil. İrfan yuvası olarak beslediği, büyüttüğü evlatları Meriç'in. Bir hocanın, nasıl onlarca, yüzlerce talebesinin hayatını değiştirdiğini okuyacaksınız. Cemil Meriç, öğretmen-öğrenci ilişkisinden farklı bir tarza sahip. Onunki Hoca-Talebe şeklinde gerçekleşiyor. Doğumuyla başlayan okuma isteği gözlerini kaybedene kadar değil ölene kadar sürüyor. Okumayı bir gösteriş olarak değil gerçekten okumak olarak ele alıyor. Okuyor ve eleştiriyor. Kızı Ümit Meriç'in kaleme aldığı eser ile Cemil Meriç'i tanıma fırsatı buluyoruz. Cemil Meriç'in diğer yazarlardan farkı: Onun eserleri kitaplarıyla sınırlı değil. Her tanıştığı insana bir şeyler katıyor, bir eser haline getiriyor. İdeolojilerden giriyor medeniyetler tarihinden çıkıyor. Her konuda kendi düşüncelerini paylaşıyor Cemil Meriç. Çekinmeden, korkmadan. Taraf tutmadığı için ise kimseye yaranamıyor kendi döneminde. Onu tanımayanlar kendi ideolojileri üzerinden değerlendiriyorlar. Cemil Meriç'i diğer insanlardan ayıran şey: Onun tarafı birilerinin ideolojileri değil, Kendi ilim yolu olmasıdır.
Behzat Aktura
Behzat Aktura Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü'ü inceledi.
142 syf.
·8 günde·9/10
Osmanlının büyük tarihçisi ve hukukcusu Cevdet Paşa.

Cemil Meriç kızına Cevdet Paşa üzerinde çalışmasını önerdiğini yazıyordu. Nitekim kendisi çok sever zaten. Sayın Ümit Meriç de babasının tavsiyesine uyarak güzel bir kitap açığa çıkarmış. Kitapta Cevdet Paşanın tarihe, Avrupaya ve Osmanlıya bakış açıları anlatılıyor. Özellikle tarih felsefesinde ibni Haldun etkisi çok bariz şekilde hissediliyor Cevdet Paşada. Tarih ilminin amacı ve gidişatını okurken ibni Haldunu okuyorum sandım. Diğer alanlarda ise Cevdet Paşa kendi orjinal gözlemlerini Osmanlı üzerine uyguluyor. Özellikle Osmanlı Batı kıyaslaması ve Osmanlının neden çöktüğüne dair olan bölümleri beğendim. Tavsiyem olsun, Cevdet Paşayı tanımak için kaliteli bir araştırma.

Cemil Meriç Ahmed Cevdet Paşa
420 syf.
·7/10
Son Osmanlı... Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamış aydınların en ulusu ve en ülkesine benzeyenidir Cemil Meriç. Batı ile Doğu arasında köprü görevi gören Türkiye'nin, Doğu'dan ve Batı'dan beslenerek, hem de en ufak zerresine dek beslenerek kendini kitaplarla doğduran, besleyen, büyüten ve geliştiren aynasıdır. Yaşadığı dönemin her kesimine hitap edebilen; sağı, solu, sosyalizmi, İslamiyet'i, milliyetçiliği kendisinde barındırabilen bir ışıktır. Necip Fazıl'ın "...iç gözleri daha iyi görsün diye dış gözlerini Allah’ın görmez hale getirdiği hakiki İslam münevveridir." sözüyle tanımladığı muntazam şahsiyettir. Kitap; ömrünü babasına, babasının ışığını saçmasına adamış evlat ile hayatını aramaya ve aratmaya adayan bir aydının ilişkisi çerçevesinde güzel ve anlamlı bir yaşam öyküsünün yazılı bir belgesidir. Cemil Meriç gibi bir şahsiyetin kitaplarından önce bu kitabın okunması kendisinin daha iyi anlaşılabilmesi açısından önemlidir.
420 syf.
·10/10
Cemil Meriç in kitaplarını okumaya ve onun üzerine yazılmış kitapları okumaya doymuyorum.
Evet tam manasıyla doymuyorum.
Çünkü her okuduğumda farklı bir özelliği ile karşıma çıkıyor ve şaşırtıyor.
Biricik kızı Ümit hanımın kaleminden onu okumak ise eşsiz.
Kitapta Yazdığı üzere “Bir medeniyetler beşiği olan Reyhanlı da doğuyor” hayatını Türk irfanına adamış fikir işçisi...
Çocuk iken kimse ile anlaşamadığından, kitaplara sığınıyor.
Kitaplara sığınmak... Ve onun değimiyle “Kaleme mahkum olmak”. En güzel tutsaklık değil mi bu ? Beni en çok kendine çeken özelliği kitap bağımlılığı ve bilgisi... Bitmeyen azmi...
Kitaplar çeviriyor ve yayınlatıcak yayın evi bulamıyor. Düşünün. KOSKOCA CEMİL MERİÇ KİTAP YAZIYOR AMA YAYINLATAMIYOR.
Günümüzde kitap demeye bin şahit yazılar su gibi basılırken. Üstad yayınlatamıyor. Ve geçim sıkıntısı çekiyor. İki çocuğunu daha doğmadan kaybediyor... Gözlerini kaybediyor...
Şimdi tüm kitabı böyle uzun uzun anlatmayacağım tabii ki de.
Yoksa benim özetimi okunur, kitabı alıp okuma ihtiyacı hissedilmez.
Mütefekkir Cemil Meriç i okuyup daha çok tanıdıkça şaşırıyorum. Aynı zamanda değişiyor hissettiğim duygular. Olumsuz yanları da görünüyor gözlerime...
Eğer kitap tavsiyesi değilde, deneme yazıyor olsaydım. Sizlere de uzun uzun anlatırdım.
Şiddetle tavsiye ettiğim bir kitap.
Her Türk gencine örnek olacak, Türk mütefekkirin hayatı... Hemde Kızının kaleminden
420 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Aslında sadece "Cemil Meriç'i anlamak isteyen önce bu kitabı okumalıdır" cümlesi yorum olarak yeterdi. Ama incelemede belli bir uzunluk istendiği için birkaç şey daha ilave edeyim. Bu Ülke'yi bir sene önce okumuştum. Kitabı bütün içeriğiyle anlamak tabi ki mümkün değil, bunun için Cemil Meriç olmak lazım :) Ama itiraf etmeliyim ki anladığımı zannettiğim kısımları da anlamamışım. Cemil Meriç'in iki kitabı dışında diğer kitapları makale ve yazılarının toplaması olduğu için yazıların arka planı -birçok noktada- Cemil Meriç'in yaşadığı olaylarla bağlantılı. Jurnallerin zaten Cemil Meriç'in günlükleri olduğunu biliyorsunuz. Yazılar ve Cemil Meriç'in yaşamı arasındaki bu kuvvetli bağ sebebiyle Cemil Meriç okuyacakların mutlaka ilk önce bu kitabı okumaları gerekiyor. Kitabı okurken Ümit hanımın kalemi de gerçekten size zevk veriyor. Münzevi fikir işçisinin fikir dünyasında gezebilmeniz temennisiyle...
126 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Nesnellikten uzak bir kitap. İki satır görüş bildirilmiş, ona da dinin biricik kaynağı olan Kuran'dan destek bulunamamış. Yazar dinle geleneği birbirinden ayıramıyor. Ne yazık ki karşıt görüşün yokluğunda böyle akılcılıktan ve gerçekçilikten uzak kitaplar bolca bulunabiliyor. Karşıt görüşü de dinleyip daha doğru bir hüküm vermek için Elektrikler Kesikti, Çalışamadık Allahım kitabını okumanızı öneririm. Farkedilmemiş bir mücevherdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Meriç
Unvan:
Prof. Dr.
Doğum:
İstanbul, 16 Aralık 1946
Ümit Meriç, 16 Aralık 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası ünlü düşünür ve sosyolog Cemil Meriç, annesi ise tarih öğretmeni Fevziye Meriç’ti. Babasının, henüz Ümit Meriç sekiz yaşındayken gözlerini kaybetmesi üzerine ona akademik hayatında genç yaşlardan itibaren yardım eden Ümit Meriç, babasının asistanları ile beraber ünlü sosyoloğun düşüncelerini kaleme almasına yardım etti ve bu dönemde ülkenin önde gelen ilim adamları ile tanışma fırsatı yakaladı.

Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolan Meriç, burada üç yıl boyunca eğitim aldıktan sonra bölümünü değiştirerek sosyolojiye geçti. Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünden mezun olmasının ardından, 1969 yılında, gene İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji asistanı olarak görev yapmaya başlad.

1969–2000 yılları arasında akademik kariyerine devam eden Ümit Meriç, 2000 yılında profesör ünvanıyla üniversiteden emekli oldu. Başlıca eserleri Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü ile Babam Cemil Meriç oldu, ayrıca Sosyoloji Konuşmaları adlı eserin derleyicisi olarak karşımıza çıktı.

Ümit Meriç, aynı zamanda babasının hayatını da filme alan yönetmen Aziz Yazan ile evlidir ve çiftin Fevziye Hazal adında bir çocukları bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 50 okur beğendi.
  • 173 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 161 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.