Umut Kozak

Umut Kozak

Yazar
8.9/10
25 Kişi
·
37
Okunma
·
4
Beğeni
·
630
Gösterim
Adı:
Umut Kozak
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Manisa, Türkiye, 1984
"Mezar taşında 'Ben bir gönlü alacalı âlemde misâfir olmuşum/ Zâten bir varmış bir yokmuşum' yazana kadar."
Kalem, kağıt ve his'in bir araya gelip oluşturduğu ne kadar kelime varsa, onun rûhunun hem yarası hem de merhemiydi.
Bir rüyâ âleminde yaşıyoruz,dedi.Belli ki,onun rüyâsı gönlünü bir hayli yormuş.Gittiği yerden kolay kolay dönemeyen düşünceleri var .Gördüğü yerlerden çok daha berilere ve ötelere bakan bakışları...
Biri çiçek getirse kaynatır suyunu içer herhalde, şifaya inancı tam; fakat romantizme ve birinin onu gerçekten düşünerek çiçek alıp getireceğine inancı kalmamış .
Umut Kozak
Sayfa 52 - Kozak yayınları
O anlarda ben kendimi buldum, varlık gâyemi buldum, Rabbimi buldum, Seni buldum. Seni buldum ve kaybetmek zorunda kaldım.
229 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Herkese Merhaba.
Kitabın konusu: mezarlık başında ağlayan bir genç kızın ve mezarlıkda dolaşmayı seven genç bir erkeğin karşılaşmasıyla kitabımız başlıyor. Okurken kitap bize hem ölümü sevdiricek hem de ahireti sevdirecek. İnsanın niye yaşadığını ve bu dünyada yapmamız gerekenleri anlatıyor. Çok güzel bir roman olmuş. Gerçekten çok sevdim. Okurken bu kadar etkilenmemek mümkün değil. Çok etkilendim. Her sayfası çok güzel ve bilgili. Bize kendimizi sorgulatıyor. Çok severek okudum. Elime aldığım gibi dün bitirdim. Yazarın kalemini çok seviyorum. Eminim sizlerde seviceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka alıp okuyun.
72 syf.
·180 günde·Puan vermedi
Kısa bir kitap, kısa öyküler ve çıkartılacak bir sürü ders olan güzel bir eser. Karakterlerin duygularını derinlemesine hissederek okuyorsunuz. Empati duygunuzun gelişmesine yardımcı oluyor. Kitapta dini inanç üzerine de güzel betimlemeler yer alıyor. Kendinizi sorgulayıp çıkarımlarda bulunabiliyorsunuz. Sayfaların akıp gitti bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle kitabın kapağına değinmek istiyorum, çok etkiledi. Bekleyen bir kuş, yarım elma ve içinde çaresiz bir kadın, bir elmas kolye, bir ferman... Akıp giden hayat ve surun üflenmesi işlenmiş adeta. Başlangıç ve bitiş, varoluş ve hiçlik kitapta çok iyi işlenmiş. Hayatın içinde bir hayat... Uslubu ise çok akıcı bir oturuşta okudum fakat bitirmek istemedim. Kendi yanlızlığımı okudum derinlerde. Varlığımı sorguladım...
205 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Müthiş bir uslubu olan, çağımızın tüm çıkar savaşlarından sıyrılmış bir eser. Okurken ruhum dinlendi. Yıllardır süregelen araftan çıktım adeta. Bir ruh bunalımımı bu kitapla aştım. Hem çok keskin hem de bir o kadar yumuşak cümleler, uslüp harika. Beni gerçekten sürüklemeyen kitapları bitiremiyorum ama sonunun nasıl geldiğini anlayamadım bu eserde. Adeta iç dünyamdaki savaşım bitti, kendime doğru, hiçliğime doğru yol aldım. Kitaplığımda en güzel yeri çoktan aldı.
78 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle herkese selam, Edebiyet Fatihleri Dönmezükler kitabı yazarımızın okuduğum ikinci kitabı ilki çok etkiliyici bir romandı onun yorumunu da sayfam da bulabilirsiniz. Gelelim bu esere Müslümanlık için kendinden ödün vermiş kahraman 23 kişinin bu yolda yaptıkları kısaca anlatılmış. Bu 23 kişi kim derseniz bir kaçını söyleyeyim; Hz. Muhammed, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek.. Okurken etkilenmemek elde değil. Yazarın kalemini sevdim size de tavsiye ederim.
.
.
Alıntılar;
Bedenlerimiz değil yüreğimiz savaşır.
.
Gaflet ve hıyanet içinde asla olmayacağım.
.
Yükseldik sanıyorlardı alçaldıkça tabana.
.
Zalim ve katilerle elbette mahşer gününde hesaplaşacağız!
205 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Selamlar, yine harika bir kitapla geldim. Bir önceki okuduğum kitaplarında yazarımızın Samiha Ayverdi' ye olan hayranlığını biliyorum. Bu kitapta tabi ki Semiha Ayverdi esintileri var. Gayet akıcı, yalın dili olan sıkılmadan hatta zevkle okuyacağınıza inandığım bir kitap. .
Toprak günümüz şartlarını, insanlarının yanlış olduğunu hissettiği bir anda kendi iç huzurunu tamamlamak için okulu bırakmaya karar verir bunu ailesine açıklar fakat kabul etmezler. Daha sonra annesi sayesinde isteğine kavuşur Toprak. Bu süreçte kitap yazma isteği vardır. Sürekli olarak hayranı olduğu Samiha Ayverdi' nin mezarına gider, duasını okur ona içini döker. O süreçte mezarcı ile arkadaş olurlar. Yeri geldiğinde soğuk günlerde, gece gündüz demeden yoldaşlık ettiler birbirlerine. Yoldaş olmaları yanı sıra Toprak, mezarcı yani diğer adıyla Lala' nın hayatını merak eder. Sorular sorar fakat yanıt bulamaz. Bulduğunda ise ardından bir çok acı çıkar..
.
Yazarın kalemi aşırı iyi. Samiha Ayverdi' yi bir önceki olduğum kitabı "Edebiyet Fatihleri ve Dönmezükler" kitabında biraz fikir sahibi olmuş olsam da şimdi hakkında araştırma yapmak istiyorum. Yazarın tüm kitapları okunmalı, herkese tavsiyemdir
230 syf.
·10/10
Hayatın amacını,inancını, toplumsal yaşamın geldiği noktayı sorgulayan bir genç ile,toplumdan kendini perdelemiş hayatı acılarla geçmiş ,suskun,derin öğretilerle dolu gizemli bir mezarcının anlam dolu sürükleyici hikayesi..
Bir solukta okudum,eski sohbetlerimizi kendi inancımı nasıl yaşadığımı gözden geçirdim okurken,onlarla yolculuğum hiç bitmesin istedim, keskin bir okadarda naif bir dille ancak bu kadar yazıya dökülebilirdi manevi duygular.. Duygudan duyguya geçirdi beni mistik yolculuğumda..Hayatıma manevi bir amaç yükledi ..
Ailece okunabilecek her yaşa hitab eden bir eser olmuş tavsiye ediyorum..
72 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap hikayelerden oluşuyor. Özellikle ikinci hikaye beni çok etkiledi. Hayatın kısa bir özeti gibi. Anlatım tarzını ve dilini çok özgün buldum. Günümüzün dünyasında farklı görüş açısı için çok önemli bir kitap olarak görüyorum.
72 syf.
·Beğendi·9/10
Herkese merhaba. Sizlere çok güzel bir kitapla tanıştırmak istiyorum. İsimsiz Kabirler Gibi-Modern Yalnızlıklar kitabı edebiyat ve öykü türündedir.
7 hikayeden oluşuyor ve beni en çok etkileyen 2 ve 5.bölümden oluşan hikayelerdi. Aslında hepside etkiledi ama özellikle o bölümlerdi. Kitabın ismi ve kapağı gerçekten de çok güzel bir şekilde basılmış ve kitabın isminide çok beğendim. Kitabın kapağında bekleyen bir kuş, yarım elma ve içinde çaresiz bir kadın, bir elmas kolye, bir ferman... Akıp giden hayat ve surun üflenmesi işlenmiş adeta. Her bir öyküde başlangıç ve bitiş, varoluş ve hiçlikle bitiyor öyküler. Her bir öykünün farklı bir hayatı var. Hayat içinde hayat işlenmiş.
Günümüzün dünyasında farklı görüş açısı için çok önemli bir kitap olarak görüyorum. Anlatım tarzını ve dilini çok özgün buldum. İyiki okumuşum diyorum. Tavsiye ederim.
230 syf.
·Beğendi·10/10
" cümle olmuş, sayfa olmuş, kitap olmuşsunuz. Beni avutmayın ey kelimeler. Kainattaki her oluşumun öz manasına götürün." kitap da geçen bu söz gibi gerçek manada yol aldırabilecek bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Umut Kozak
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Manisa, Türkiye, 1984

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.