Vladimir Bartol

Vladimir Bartol

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
okuyor-dolu
31,2bin
Okunma
v3_begen_dolu
873
Beğeni
goz
26,4bin
Gösterim
Unvan
Roman ve Öykü Yazarı
Doğum
Trieste, Avusturya-macaristan, 24 Şubat 1903
Ölüm
Ljubljana, Yugoslavya, 12 Eylül 1967
Yaşamı
Vladimir Bartol (24 Şubat 1903 – 12 Eylül 1967) Sloven yazar. En meşhur eseri olan Alamut romanı ile tanınmıştır. Alamut romanı 1938 senesinde yayınlanmış sonradan birçok dile çevrilmiştir ve dünya çapında Slovenya edebiyatının en popüler edebi eserleri arasında sayılmaktadır. Bartol, 24 Şubat 1903 tarihinde şuanda Trieste’nin dış mahallesi olan Sveti Ivan köyünde doğdu. O zamanlar Trieste, Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna bağlı olmakla birlikte şu anda İtalya sınırları içindedir. Posta memuru Gregor Bartol’un ve feminist yazar, editör ve öğretmen Marica Bartol Nadlišek’in üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Ebeveynleri çocuklarına son derece kapsamlı bir eğitim verdi. Annesi tarafından resim ve babası tarafından biyoloji eğitimi aldı. Otobiyografi şeklinde keleme alınmış kısa hikâyelerinde Bartol, hikâyelerinde kendisini aşırı duyarlı zengin kurgusal hayal gücü olan ve biraz da tuhaf çocuk olarak tanımladı. Otobiyografi kısa hikâyelerinde Bartol birçok farklı konu ile ilgilendi: biyoloji, ruhbilim, sanat, tiyatro ve edebiyat. Bir bilim adamı olarak kelebekleri topladı ve onları araştırdı. Vladimir Bartol, ilkokula ve ortaokula Trieste’de başladı ve sonra biyoloji ve felsefe tahsili göreceği Ljubljana Üniversitesinin de bulunduğu Ljubljana’da tamamladı. Ljubljana’da kendisine genç Friedrich Nietzsche’nin çalışmalarını veren Sloven felsefe profösörü Klement Jug ile tanıştı. Bartol ayrıca Sigmund Freud’un çalışmalarını dikkatle okudu. 1925 yılında mezun oldu ve çalışmalarına bilim adamı ehliyeti aldığı Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde (1926–1927) devam etti. 1928 senesinde şimdiki Sırbistan’da bulunan Petrovaradin’de askerlik görevini yaptı. 1933 ve 1934 yıllarında Belgrad’da yaşadı ve “Sloven Belgrad Haftalık” dergisini çıkardı. Sonra Ljubljana’ya döndü ve 1941 senesine kadar serbest yazarlık yaptı. II. Dünya Savaşında faşist hükümete karşı Yugoslavya Partizanları direniş hareketine katıldı. Savaştan sonra 1946’dan 1956 ya kadar yaşayacağı doğduğu kasabaya Trieste’ye döndü. Sonra Slovenya Bilimler ve Sanatlar Akademisi’ne üye seçildi, Ljubljana’ya geri döndü ve 12 Eylül 1967 tarihine kadar burada çalışmalarına devam etti. Kabri Ljubljana’daki Žale mezarlığında bulunmaktadır.
Banu ARIK
ucnokta_yatay-1
510 syf.
·
4 günde
"Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikâyesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İranı'nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi'nde geçmektedir. Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır." Ayrıca bu kadar zekice ve akıcı bir dille yazılmış olmasını çok beğendim. Mutlaka okumanızı öneririm...
Fedailerin Kalesi Alamut
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 31,1bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Elif
ucnokta_yatay-1
510 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabı okumaya başladığım andan itibaren sonucunun ne olacağı merakı içimi kemirip durdu. Hiç beklemediğim anda beklemediğim karakterlerin farklı kişiliklere büründüğünü gördüm. Alamut efsanesindende anlaşılacağı üzere dünya için en büyük tehlike bilgisiz, cahil insanların; inançlarını, duygularını, ihtiyaçlarını, istek ve arzularını kendi çıkarı için şekillendiren başka bir insandır. Seyduna karakterindeki İbni Sabbah da kendi amaçlarına ulaşmak için tam olarak bunu yapmış. Haşhaş ile bilinci bulandırılmış yeni yeni benliği oluşmaya başlayan gençleri cennetin anahtarının Allah tarafından kendisine verildiğine ikna etmek amacıyla uzun zamandır hazırladığı görkemli bahçeleri, dünyanın her bir tarafından getirdiği güzel kızları huri olarak tanıtmış ve gerçekten de cennetin anahtarının kendisinde olduğuna ikna ettirerek gençleri kendi emelleri karşılığında ölüme sevk etmiştir. Bu kitabı okuyan çoğu insan Hasan Sabbah'ın zekasına hayran kalabilir ancak bunun ilerisi için hatta şu an yaşadığımız an için bile ne kadar tehlikeli bir silah olduğu göz ardı edilmiştir. Kitaptan özetle çıkardığım eski zamanlarda da şimdi olduğu gibi insanlar din üzerinden farklı yollarla sömürülmüştür. Buna engel olmanın en kuvvetli yolu ise çok okuyup bilgi sahibi olmaktır.
Fedailerin Kalesi Alamut
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 31,1bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Sait
ucnokta_yatay-1
510 syf.
·
Puan vermedi
Kitabla ilgili öncelikle söylemek istediğim fedailerin nasıl cennet bahşedilerek ölümü koşmaları kendisini peygamber olarak ilan eden Hasan Sabbah cennetin anahtarını kendisinin elinde olduğunu söyler ve aradan üç fedaiyi cennete gönderir. Cennette olduklarına da kesinlikle inanan fedailer öldükten sonra bu cennette yaşacaklarına inanarak Hasan Sabbah’ın emirleri ile ölmeye giderler ve görevlerini eksiksiz yaparak ölümü beklerler. Kitap kesinlikle tercih edebileceğim ve bu tarzda çok farklı bir tarzı olan kitap ilk defa bu kadar etkilendiğim kitap diyebilirim keyifli okumalar.
Fedailerin Kalesi Alamut
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 31,1bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Tarık T.
ucnokta_yatay-1
510 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hasan Sabbah
Kitap; Hasan Sabbah'ın Alamut kalesinde yapay bir cennet bahçesi oluşturması, birbirinden güzel kızları buraya yerleştirmesi, kızları eğiterek bulundukları yerin cennet olduğuna gelen kişilerin inandırılmasını, cennetin anahtarına sahip olan Sabbah'ın yetiştirdiği öğrencileri haşhaş otu etkisi ile uyuşturup kalenin arkasındaki gizli bahçeye bırakmasını, Fedailerin cennette olduklarına güzel kızların da huri olduğuna inandırmasını ve cennete kavuşmak için kendilerini feda edişlerini görmekteyiz. Kitap; kurgu bir kitap niteliği taşımakta olup ayrıca Hasan Sabbah'ın nasıl Selçuklu Devletini fedaileriyle dize çöktürüp yıkılma sürecini başlattığını da gösterir niteliktedir. Kurgusal mantık aşk hikayeleri ve Nizam-ül Mülk arasındaki kin, öfke ve çekişmelerle pekiştirilmiştir. Bu kitapta; Sabbah'ın insanların saflığını kullanarak dine karşı adanmışlıkları nasıl politik emellerine alet ettiğini görmekteyiz. Hiç bir şeye inanmadıkları halde nasıl İsmail'i inancını kullandığı, insanları nasıl kandırdığını görmekteyiz.......
Fedailerin Kalesi Alamut
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 31,1bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.