W. Lance Bennet

W. Lance Bennet

Yazar
5.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
NBC eski muhabiri Unda Ellerbee'nin söylediği gibi haber içinde en önemli şey haberin kendisi değildir. Haberin çektiği, sponsorlara belli bir fiyata sattığı muhatap-kitledir:
... kamuoyuna doğru biçimde ulaşan bilgi güç sahipleri tarafından kısıtlanırsa, kısa zaman sonra insanlar, bizzat kendileriyle ilgili gelişmeler konusunda bilgisiz, yöneticileri hakkında kuşkucu ve nihayet kendi geleceklerini belirlemekten aciz hale gelirler.

Richard Nixon
Eğer savaş yapılacak, vergi toplanacak, kanunlar geçecek ve reytingler korunacaksa, bu konularla ilgili insanları ikna edecek imajların oluşturulması ve onlara süreklilik kazandırılması politik bir zarurettir.
Mesela, piyasa araştırmaları insanların, özellikle televizyon söz konusu olduğunda, haber sunucularıyla ilişkilerini kişiselleştirdiklerini göstermektedir.
Dünyada olup bitenlerden gazete okuyarak haberdar oldukları inancıyla yaşayan ve ölen vatandaş çoğunluğuna acı duyarak bakıyorum.

Harry Truman
Politik sembollerin göze çarpıcılık, güvenirlik ve imaj etkileri, o sembollerin haber olarak nasıl bildirildiklerine bağlıdır.
Eski Beyaz Saray iletişim müdürü David Gergen'in belirttiği gibi, "Hükümet başarılı yönetim için gündemi belirlemek zorundadır; basının onun gündemini belirlemesine izin veremez"
429 syf.
·20 günde·Beğendi·5/10
Politik İllüzyon ve Medya adıyla Türkçeye çevrilen kitap, W. Lance Bennett tarafından yazılmıştır. Kitabı Türkçeye Seyfi Say çevirmiş ve Nisan 2000 tarihinde Nehir Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Amerika içinde halkla ilişkiler, propaganda, haber, habercilik, haberin şekillenmesinde siyasetin rolü, siyaset ve haber ağı gibi çeşitli konular irdeleniyor.

Bu kitap halkla ilişkiler, sosyoloji, gazetecilik, iletişim alanlarında okuyanlara Amerika özelinde çeşitli bilgiler sunmaktadır. Amerika siyasetinde haberlerin siyasilere göre nasıl işlendiği konusunda gazete ve televizyonlardan örneklerle "Politik İllüzyon ve Medya" anlatılmaktadır.

Bu kitap herkese değil sadece belli alanlarda okuma yapanlara yöneliktir.

Bu kitabı 12 Nisan - 1 Mayıs 2020 tarihleri arası okudum. İnceleme yazısı ise 6 Eylül 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklendi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.