1000Kitap Logosu
Resim
Walter J. Ong

Walter J. Ong

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
41 Kişi
182
Okunma
8
Beğeni
656
Gösterim
Tam adı
Walter Jackson Ong
Unvan
Amerikalı Cizvit Rahip ve Bilim İnsanı
Doğum
Kansas City, Missouri, ABD, 30 Kasım 1912
Ölüm
St. Louis, Missouri, ABD, 12 Ağustos 2003
Yaşamı
(1912-2003) ABD doğan Ong, Saint Louis Üniversitesi’nde felsefe ve teoloji okudu. Yine aynı üniversitede İngiliz Filolojisi’nde yüksek lisans yaptı ve Harvard Üniversitesi’nden doktorasını aldı. ABD’nin pek çok üniversitesinde dersler verdi. Eğitim, teoloji ve felsefe alanında yaptığı çalışmalarıyla ün kazanan Ong, aynı zamanda radyo ve televizyon konuşmalarıyla da bilinir. Başlıca eserleri şunlardır: Frontiers in American Catholicism (Amerikan Katolisizminde Sınırlar, 1957), The Barbarian Within (İçerideki Barbar, 1962), In the Human Grain (İnsan Ekininde, 1967), Fighting for Life: Contest, Sexuality, and Consciousness (Hayatta Kalma Savaşı: Yarışma, Cinsellik ve Bilinç,1981), Sözlü ve Yazılı Kültür: Sözün Teknolojileşmesi (Metis, 1995).
232 syf.
·
78 günde
·
Puan vermedi
Sözlü ve Yazılı Kültür
Sözlü ve yazılı kültür: sözün teknolojileşmesi Walter J. Ong’un bu eseri titiz bir araştırmanın ve disiplinler arası bir çalışmanın ürünüdür. Yazar, hem sözlü iletişim alışkanlığına sahip fertler ile yazılı iletişim alışkanlığına sahip fertler arasındaki zihin farkını hem de toplu olarak sözlü kültüre sahip milletler ile yazılı kültüre sahip milletler arasındaki farkları zaman zaman alan araştırmalarına da yer vererek ortaya koymuştur. Yazar, psikoloji ve sosyolojiden istifade etmekle beraber sadece bu alanlara ait bir çalışma ortaya koymamıştır. Yazarın bu eserindeki amacı; genel olarak sözlü ve yazılı kültürlere ait ilkeleri ve farkları ortaya koymaktır. Yazara göre, yazılı kültüre sahip toplumlarla, yani okuyarak öğrenen ve yazarak öğreten toplumlar ile sözlü kültüre sahip toplumlar, yani dinleyerek öğrenen ve konuşarak öğreten toplumlar arasındaki fark, birincilerin vakayı önlerine koyarak binlerce defa çoğaltıp, küçük parçalara ayırıp sonra tekrar birleştirerek ve başka vakalarla karşılaştırarak analiz yapabiliyor olmalarıdır. Bunun yanı sıra; dinleyerek öğrenen, dinlediklerini olduğu gibi aktaramadıkları için vakayı gözlerinin önüne getirip bölüp parçalayıp tekrar birleştiremeyen, bilgiyi olduğu şekilde zapt edemediği için karşılaştırma yapamayan sözlü kültüre sahip toplumların ise yazık ki bilgiyi biriktiremediğini ve analiz yapamadığını ve bu eksiklikler nedeniyle de bilgiyi bir sonraki nesle, olduğu gibi aktaramadıklarını belirtmiştir. Tüm bu sebeplerden ötürüde  felsefe, bilim ve teknoloji gibi alanların sözlü kültüre sahip toplumlarda atıl kaldığından bahsetmiştir. Yazar, okuma ve yazma alışkanlığının fertler bakımından da çok ciddi zihni farklılıklara sebep olduğunu belirttiği çalışmasında; asgari seviyede dahi olsa okuma ve yazma kabiliyetine sahip fertlerin, okuma ve yazması hiç olamayanlara nispetle daha soyut ve kategorik düşünebildiklerini, diğerlerinin ise işlevsel ve duruma göre düşündüklerini yine saha araştırmalarına dayanarak okuyucuya sunmuştur. Bütün bu örneklere bakıldığında yazılı kültürün sözlü kültüre belli bir üstünlüğünün olduğunu ifade etmekle beraber yazar, yazılı kültürde de anlamın, duygunun, ruhun ve huşunun eksikliğinden bahsetmiştir eserinde. Sözün özü bu kitap; Batı ve Doğu toplumlarını yazılı ve sözlü kültür farklılıkları bakımından karşılaştırmak için gayet iyi bir kaynak kitaptır. millidusunce.com/sozlu-ve-yazili-kul...
Okuyacaklarıma Ekle
232 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sözlü ve Yazılı Kültür
Edebiyat sever/ ilgili kişilerin okuması tavsiye edilir. Çeviri ve dil gayet anlaşılır. Platon'a kadar uzanan ilkel insanın iletişim biçimini ve yazılı kültüre geçişi anlatan güzel bir eser.
Okuyacaklarıma Ekle
232 syf.
·
9/10 puan
Walter Ong, sözlü ve yazılı kültüre dair merak ettiğimiz pek çok şeyi açıklığa kavuşturuyor. Kendi kültürümüze de bakacak olursak sözlü kültür hazinemizin ne kadar güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Yazıyla beraber pek çok millet bambaşka bir görünüme kavuşacaktır. Buna ek olarak matbaanın ortaya çıkmasıyla, milletlerin düşünüşü, hatta düşünceyi anlatma şekilleri bile değişecektir. Günümüzde artık tüm hayatımızı etkisi altına almış olan medyayı da tüm bunlara ilave edilecek olursak, insanın ve insanlığın nasıl bir yol aldığını anlama fırsatını yakalamış oluruz. Destandan romana, tiyatrodan reklamlara kadar pek çok şeyi inceleyen Ong, biz okuyuculara çok değerli bir eser kazandırmıştır. Homeros'tan Aristoteles'e, edebiyat kuramlarına, Platon'un yazıyla ilgili düşüncelerine, sosyoloji, felsefe ve psikoloji gibi daha pek çok alana dair bilgiye ulaşabileceğimiz ve okurken keyif alacağımız bir eser.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.