Walter Porzig

Walter Porzig

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Walter Porzig
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ronneburg, Almanya, 30 Nisan 1895
Ölüm:
Mainz, Almanya, 14 Ekim 1961
Etimoloji???
Yunanlılar Herakleitos'tan çok önce, isimlerin kendi kökleriyle, isimlendirilen nesnelerin mahiyeti konusunda bilgi veren ilişkisini "etymos" 'doğru, gerçek' olarak adlandırıyorlardı. Bu geriye götürüp bağlama sanatı, "etimoloji" yani 'kelimelerin gerçek anlamları bilgisi' ismini buradan almıştır.
Her fikri meselenin ele alınışında durmadan o çağdan ve o çağda ortaya atılan sorulardan hareket etmek zorunda kalışımız,bizi Avrupa kültürünün doğum yerine bağlayan kopuksuz geleneğin bir belgesini oluşturmaktadır.
Platon bütün meseleyi "isimlerin doğruluğu" meselesi olarak nitelemiştir,yani bir ismin bir şeyle,o şeyi kastedecek ve düşüncede onu temsil edecek derecede bağlı olmasının sebebi.
Dille ilgili bütün şekiller alışkanlığa dayandığından,alışkanlığın sonucu olan dil duygusu,dilde neyin var olabileceği konusunda güvenilir bir ölçüttür.
"Dil mülkiyeti, beynin herhangi bir yerinde yığılmış bir nesneler topluluğu değil, belirli uyarmalara belirli tarzda reaksiyon gösterme konusunda, alıştırma ile kazanılmış yetenektir ve hazırlıktır."
"Bir hastalık veya yaralanma sonucu konuşma yeteneklerini arızalanan ve renk duyumları tamamen normal ve arızasız olduğu hâlde, renk adlarını artık anlamlı şekilde kullanamayan hastalar, kendilerine gösterilen tonları alışageldiği üzere kırmızı, sarı, yeşil, mavi gruplarına bölmemekte, her renk tonunu ayrı bir nitelik olarak kavramaktadır."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Walter Porzig
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ronneburg, Almanya, 30 Nisan 1895
Ölüm:
Mainz, Almanya, 14 Ekim 1961

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.