1000Kitap Logosu
Wilhelm Hauff
Wilhelm Hauff
Wilhelm Hauff

Wilhelm Hauff

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.4
8 Kişi
19
Okunma
1
Beğeni
135
Gösterim
Unvan
Alman şair ve yazar
Doğum
Stuttgart, Almanya, 29 Kasım 1802
Ölüm
Stuttgart, Almanya, 18 Kasım 1827
Yaşamı
Öğrenimini Tübingen Üniversitesi'nde yaptı. Özel dersler vererek yaşamını sürdürdü. Öldüğü yıl olan 1827'de Morgenblatt adlı gazetenin genel yayın yönetmenliğine getirildi. Koca Burunlu Cüce, Kervan, Bir Florinin Öyküsü gibi masallarıyla da tanınan Hauff, 24 yıllık yaşamına 36 ciltlik eser bırakarak veda etmiştir. Yazarın yaratıcılığı ve biçim duygusunun gelişmişliğinin yanı sıra, anlatım gücü de etkiliydi. Birçok eserinde zekice kurgulanmış nükteler kullanmıştır.
144 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Zamanın birinde çölden büyük bir kervan geçiyormuş. Bu kervan az gitmiş, uz gitmiş dere tepe düz gitmiş. Issız çölün ortasında tek başına bir yabancıyla karşılaşınca masal kervanına dönüşüvermiş. Yolun kasveti dayanılmaz olunca oturup masallarla eğleşmişler, masallarla söyleşmişler. Yol masalların büyülü dünyasına erince birazcık ferah bulmuş gönülleri, çölde vaha bulmuşçasına. Kervan yolda düzülür hesabı yol boyu masallar düzmüşler , çölde serap misali. Sihirbazlar, dervişler, korsanlar, padişahlar, cüceler…Havada, karada ve suda dönen esrarengiz olaylar…Korku, gizem, gerilim…Ve şaşırtıcı bir son…İyi okumalar
Kervan
9.4/10
· 18 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Ömer Köksal
Kervan'ı inceledi.
155 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Harika bir son!
Çölde yolculuk eden bir kervana rastlayan yabancının kervana katılması ile herkesin kendi başından, tanıdığı birinin başından veya herhangi bir kişinin başından geçen olayları anlatması ile devam eden gayet sürükleyici ve bir çırpıda okuyacağınız bir kitap. Ayrıca kitabın sonu hiç de düşündüğünüz gibi bitmiyor, bittiği zaman "hadi bee." diyeceğiniz çarpıcı bir sona sahip bir kitap :)
Kervan
9.4/10
· 18 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5