Will Durant

Will Durant

Yazar
8.4/10
13 Kişi
·
25
Okunma
·
11
Beğeni
·
934
Gösterim
Adı:
Will Durant
Tam adı:
William James Durant
Unvan:
Amerikalı Tarihçi, yazar, filozof, öğretmen
Doğum:
North Adams, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Kasım 1885
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 7 Kasım 1981
Eflâtun’un inancına göre, bir ulus Tanrı’ya inanmadıkça güçlü olamaz. İnsan olmayan bayağı bir kozmik kuvvet ya da ilk neden, ne umut, ne bağlılık, ne de fedakârlık aşılar; dertlinin yüreğine su serpmez, meydan savaşına hazırlanan bir ruha yiğitlik veremez. Ama canlı bir Tanrı bütün bu işleri yapabilir.
"Bir avuç güç, bir çuval haktan daha iyidir." Belki liberalliğin ve bireyselliğin tavan yaptığı bu toplumda geçerli olabilir;ama özünde canavarlığı ve gaddarlığı barındırdığını söyleyebilirim.
Aşk doğanın bir aldatmacası olduğundan, evlilik, aşkın cezâ korkusundan gelen pişmanlığıdır ve hayâl kırıklığına uğratması gerekir.
Hepimizin içinde korkunç, hayvanca, dizginsiz birtakım istekler vardır. Aklı başında görünen sayılı insanlarda bile rastlanan bu istekler, rüyalarda yüze çıkar.
Kendi altın yaradılışlarını dünyanın altınıyla kirletmek günahtır. Çünkü, dünya altını yüzünden türlü kötülükler işlenmiştir. Oysa, içlerindeki altın tertemizdir.
Felsefi düşünüş, kişinin, bilgisinden şüphe etmeyi öğrendiği, özellikle nicedir beslediği inançlara, imanla bağlandığı düşüncelere ve doğru olduğunu varsaydığı gerçeklere kuşkuyla baktığı an başlar.
Aletlerle, yapılacak iş arasında bağlantı ne ise, kelimelerle, düşünce arasındaki bağlantı da aynıdır; mahsul, esas itibariyle, aletlerin gelişmesine bağlıdır.
Will Durant
Sayfa 119 - Erguvan Yayınevi
İslam medeniyetinin bir batılının gözünden yükselişini anlatıyor. İslam medeniyeti hakkında insaflı yazan batılı yazarlardan birisi Durant. Ve herhalde yahudi.
Medeniyetleri var kılan insanoğlunun mazisine bağlılığında duyumsadığı özgüvendir. Netice olarak bugünkü yaşadığımız modern hayatı inkar edilmeyecek kadar çetrefilli uzun süren birikim sürecinin sonrasında şekle şemaile kavuşmuştur. Peki biz bunun ne kadar bilincindeyiz? Bunun bilincinde olmak değişik medeniyet denemelerinin kültürle nasıl şekillendiğine şahit olmak için eseri okumanızı öneriyorum. Çok beğendiğimi belirtmeden yapamayacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Will Durant
Tam adı:
William James Durant
Unvan:
Amerikalı Tarihçi, yazar, filozof, öğretmen
Doğum:
North Adams, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Kasım 1885
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 7 Kasım 1981

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.