Will Durant

Will Durant

Yazar
8.4/10
41 Kişi
·
104
Okunma
·
34
Beğeni
·
1.739
Gösterim
Adı:
Will Durant
Tam adı:
William James Durant
Unvan:
Amerikalı Tarihçi, Yazar, Filozof, Öğretmen
Doğum:
North Adams, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Kasım 1885
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 7 Kasım 1981
Ünlü felsefeci ve tarihçi. 1885'te Massachusetts'te (North Adams) doğdu. İlköğretimini St. Peters Academy'sinde aldı ve burada cizvit hocalardan okudu. Dinî tahsilin yanı sıra Darwin, Huxley, Spencer... gibi filozofların eserlerini burada tanıdı. New Jersey Seton Hall College'de Latince, Fransızca ve geometri okudu. Spinoza'nın ünlü Etika'sı üzerinde etütler yaptı. 1911'de Ferrer Modern School'da öğretmenliğe başladı. 1913'te evleneceği Ariel ile burada tanıştı. Daha sonra görevini bırakıp Columbia Üniversitesi'nde biyoloji, psikoloji ve felsefe okumaya karar verdi. Felsefe hocalarından biri, ünlü John Dewey idi. 1917'de Philosophy and the Social Problem adlı doktora tezini yazdı ve akabinde Columbia Üniversitesi'nde öğretmenliğe başladı. 1921'de Labor Temple School'un kuruluşuna öncülük etti. Burada verdiği dersler elinizde çevirisini tuttuğunuz ünlü The Story of Philosophy'nin hazırlık metinlerini oluşturdu. Kitap neşredildiğinde inanılmaz bir başarı kazandı ve birkaç ayda iki milyon nüsha sattı. Dünyanın çeşitli dillerine çevrilip yaygın biçimde tanındı. Hocalığı bırakıp kendisini medeniyet tarihi araştırmalarına hasretti. Bu arada çeşitli magazinlerde kaleme aldığı makalelerini The Mansions of Philosophy (1929; daha sonra The Pleasures of Philosophy adıyla neşredilecektir) adlı eserinde topladı. The Story of Civilization adlı devasa eseri onun başyapıtı sayılmakta olup (eserin yazımına katkıda bulunan eşi Ariel ile birlikte) kendisine Pulitzer Ödülü'nü kazandırmıştır. Heroes of History adlı bitmemiş eseri ölümünden iki yıl sonra el yazmaları arasında bulunmuş ve yayınlanmıştır. The Greatest Minds of All Time ise insanlığın düşünsel evrimini büyük düşünürler bazında irdelediği eseridir. Durant, aynı yıl kaybettiği eşinin ardından 1981 yılında öldü.
İki defa evlenmeyi düşündü, ama o kadar uzun düşündü ki, her defasında istediği kız, kendisinden daha yürekli bir adamla evlendi
152 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Medeniyetin Temelleri, ünlü Amerikan tarihçisi Will Durant ve eşi Ariel Durant’ın birlikte kaleme aldıkları on ciltlik “The Story Of Civilization” (Medeniyetin Hikâyesi) isimli dev eserin önsözünden müteşekkil.
Kitap, medeniyet kavramı üzerinde düşünerek başlıyor. Will Durant medeniyet için şu tanımı yapıyor, “Medeniyet kaos ve güvensizliğin sona erdiği yerde başlar. Çünkü korku üzerinde galebe çalındığı vakit, merak duyma ve yaratıcılık hisleri serbest kalır ve insan, tabii içgüdüleriyle hayatın mana ve süslerini anlama yolunda harekete başlar.”
Medeniyetin bağlı olduğu bazı şartlar var. Bunlar; Jeolojik, Coğrafi, Irki ve Psikolojik şartlar. Kitapta, bu şartların gereken açıklamalarını yapıldıktan sonra medeniyetin ekonomik, siyasi, ahlaki ve zihni temellerine göz atılıyor.
Medeniyet hiçbir zaman tek bir koşula bağlı kalarak gelişen yahut gerileyen bir süreç değildir. Nasıl ki toplumları sosyolojik açıdan ele aldığımızda birçok unsur devreye giriyor ve toplumun farklılıklar bütünü olduğu kanısına varıyorsak, medeniyet de toplumlardan bağımsız olarak gelişebilen bir şey değildir. Özellikle bir toplumun yerleştiği topraklara ve o toprakların iklimine göz atmak gerekir. Siyasi, iktisadi ve kültürel birçok özellik coğrafya temelinden çıkmaktadır. İbn Haldun’un dediği gibi coğrafya kaderdir. Ve coğrafya anlaşılmadan toplumları yorumlamak mümkün değil. Basit bir örnek olarak sıcak iklime sahip coğrafya insanı ve soğuk iklime sahip coğrafyanın insanı arasındaki davranışları ele alalım. Kaba ve sert olmanın karşısında yumuşak ve naif davranış biçimlerinden söz etmemiz yalnızca iklimin sıcaklığı ve soğukluğuyla açıklanamaz. O iklimlerde yetişen yiyeceklerin de büyük oranda davranışlara tesirleri söz konusudur. Nitekim Mehmet Niyazi Türk Tarih Felsefesi isimli eserinde, birçok tarihçinin tarihi meydana getiren unsurun yiyeceklerden kaynaklandığı görüşünü benimsediğini söyler. Bunun yanı sıra soğuk, dağlık ve tepelik yerlerde yaşayan insanların avcı/toplayıcı süreçleriyle, sıcak, sulak ve geniş arazilerde avcı/toplayıcı süreçleri geçiren toplumların arasında farklılıklar vardır. Medeniyetleri meydana getiren şartlar içerisinde ırki şartları değerlendirirken kitapta savunulan görüşe göre; medeniyeti oluşturan ırklar değil, insanları oluşturan büyük medeniyetlerdir. Coğrafi ve iktisadi şartlar bir kültür meydana getirir ve kültür de bir insan tipi ortaya çıkarır. Bu insan tipi medeniyete tekrar şekil vererek, mevcut düzeni ya geriye ya da ileriye doğru taşır.
İnsanlığın medenileşme süreci derken bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Bu eser üzerinden medeniyete bir anlam yüklemek gerekirse bunun, iktisadi şartların iyileştirilmesi, mesela hayvanların evcilleştirilip, tarım düzenine geçilmesi gibi anlayabiliriz. Veya coğrafyanın zorluklarına karşı barınma alanında gelişme gösterip, korunmayı sağlamak, ateşin keşfi ile başlayan ve çamurun pişirilmesi ile sağlamlaşan barınakların ortaya çıkması sayılabilir. Bu tür gelişmelere medeniyet demek yanlış olmayacaktır.
Voltaire’nin deyişine göre insanlığın barbarlıktan medeniyete geçiş sürecini, Will Durant’ın eşi Ariel Durant ile yazmış olduğu on ciltlik dev eserin önsözü olan Medeniyetin Temelleri isimli bu eserde bulunabilir.
 
İbrahim Orhun Kaplan

http://www.edebifikir.com/...yetin-temelleri.html
152 syf.
·3 günde·9/10
Eser, yazarın okuduğum üçüncü kitabıydı. Okurken yer yer aklıma yazarın "tarihten alınacak dersler" kitabını getirdi. Peş peşe yada yakın zaman aralığında okumanız naçizane tavsiyemdir.
Medeniyetin temelleri üzerine konuşacak olursak, eser insanin topluma, toprağa ve tarihe yeni bir pencereden bakması için yol gösterici niteliktedir desem mübalağa etmiş sayılmam zannediyorum.
"Tarihten alınacak dersler" adlı kitapta geçen şu ifade; " yazılı tarihin son 3421 yılında, harbin görülmediği yılların sayısı sadece 268'dir" (s.103) ile Medeniyetin Temelleri adlı kitapta yer alan " Devleti, harici harb uğrunda dahili Barış diye tarif edebiliriz" ifadesi bana birlikte çok daha anlamlı geldi.
Medeniyet uğruna insanların geçtiği yollar hayli ürkütücü demeden edemeyeceğim. Savaşlar, barışlar, yamyamlık, köle ticareti, insan eti ticareti...
İnsanoğlu günümüzdeki model şekle(!) bürünmek için hayli mücadele etmiş ve hayat devam ettiği sürece keşfetmiştir. İşte bu eser size bu mücadele ve keşiflerin tam ortasına sürükleyecek.
174 syf.
·5 günde·9/10
Batının seçkin entelektüellerinden Will Durant'ın yine derinliği ve sade anlatımı ile beni şaşırtan kitabı. Durant İslam medeniyetinin sanatını, felsefesini, ilmini, tarihi gelişimini ve gerilemesini irdeliyor. Okurken bu kitabın Will Durant'ın koca medeniyet tarihi serisine ait ufak bir kısım olmasına karşın bilgilerin ayrıntısına çok şaşıyor ve Cengiz Hanın yaptığı kıyım, medeniyete verdiği zarar karşısında sinirleniyorsunuz.

Özellikle batıya karşı eziklik duygusu çekenlerin okuması gereken bir kitap. Bir Yahudi tarafından yazılmış olması da ayrı bir artı sayılabilir. Tavsiyemizdir. Will Durant İslam Medeniyeti
174 syf.
·10 günde·7/10
İslam medeniyetinin bir batılının gözünden yükselişini anlatıyor. İslam medeniyeti hakkında insaflı yazan batılı yazarlardan birisi Durant. Ve herhalde yahudi.
152 syf.
·8 günde·8/10
Geçmişten (bunu var oluşan itibaren alıyor) günümüze sanat,kültür,dil,ikili ilişkiler,eğitim... anlayışlarının nereden geldiği ve nasıl geliştiği hakkında güzel bir kitap. Şahsen benim için topluma farklı bir biçimde bakmamı sağladı. Tavsiye ederim.
223 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Bir avropalının dilindən adından da məlum olduğu kimi İslam mədəniyyətindən bəhs edən 223 səhifəlik bir kitab. Oxuduqca həm təəccübləndirir, həm də insanda təəssüf hissləri yaradır. Kitabda bu mədəniyyətin harda və necə zirvəyə qalxdığı, harda və necə zəiflədiyini görə bilərik.
Yeni yaranmış İslam mədəniyyəti fəth etdiyi yerlərin mədəniyyəti mənimsəyib, onu inkişaf etdirib yeni nəsillərə bəxş etmişdir. Bir çox avropalı alimin kəşflərinin təməlində islam alimlərinin tədqiqatları dayanır. Hətta Daniel de Fonun məşhur Robinson Kruzo əsərinin də ibn Tüfeyl adlı bir şəxsin romanından ilhamlandığı da ehtimallar arasındadır.
Bir çox tarixi şəxsiyyətlərin adları kitabda vurğulanır, həyatlarından, kəşflərindən söhbət açılır. Bəzi yerlərdə zikr edilən çoxlu adlar yadda qalmasa da oxumağa dəyər bir kitab olduğunu düşünürəm. Kitabın tərcüməsində və hazırlanmasında əməyi keçən “Onlara de” ailəsinə də minnətdarlığımı bildirirəm...
152 syf.
·Puan vermedi
Aslı 10 ciltlik Medeniyetin Öyküsü olan eserin önsözüdür . Eseri eşi ile beraber 50 yılda yazmış Will Durant. Oldukça (Önsözü için söylüyorum) kısa olmasına rağmen okuyunca kıvılcım sıçrıyor ...
103 syf.
·2 günde·9/10
Bu kitabı çevirmenin önsözünde kullandığı bir cümle ile incelemek istiyorum. "Durant'lara göre Tarih yalnızca insanlığın çılgınlık ve cinayetlerinin bir öyküsü değil, yaratıcı ruhların anılması, içinde binlerce yüce insanın, devlet adamı, bilge, ozan, sanatçı, müzikçi, aşık ve filozofun yaşadığı, konuştuğu, çalıştığı, eserler verdiği engin bir akıl ülkesidir."
Tarih öğrencileri mutlaka okumalı.
152 syf.
·10/10
Medeniyetleri var kılan insanoğlunun mazisine bağlılığında duyumsadığı özgüvendir. Netice olarak bugünkü yaşadığımız modern hayatı inkar edilmeyecek kadar çetrefilli uzun süren birikim sürecinin sonrasında şekle şemaile kavuşmuştur. Peki biz bunun ne kadar bilincindeyiz? Bunun bilincinde olmak değişik medeniyet denemelerinin kültürle nasıl şekillendiğine şahit olmak için eseri okumanızı öneriyorum. Çok beğendiğimi belirtmeden yapamayacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Will Durant
Tam adı:
William James Durant
Unvan:
Amerikalı Tarihçi, Yazar, Filozof, Öğretmen
Doğum:
North Adams, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri, 5 Kasım 1885
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 7 Kasım 1981
Ünlü felsefeci ve tarihçi. 1885'te Massachusetts'te (North Adams) doğdu. İlköğretimini St. Peters Academy'sinde aldı ve burada cizvit hocalardan okudu. Dinî tahsilin yanı sıra Darwin, Huxley, Spencer... gibi filozofların eserlerini burada tanıdı. New Jersey Seton Hall College'de Latince, Fransızca ve geometri okudu. Spinoza'nın ünlü Etika'sı üzerinde etütler yaptı. 1911'de Ferrer Modern School'da öğretmenliğe başladı. 1913'te evleneceği Ariel ile burada tanıştı. Daha sonra görevini bırakıp Columbia Üniversitesi'nde biyoloji, psikoloji ve felsefe okumaya karar verdi. Felsefe hocalarından biri, ünlü John Dewey idi. 1917'de Philosophy and the Social Problem adlı doktora tezini yazdı ve akabinde Columbia Üniversitesi'nde öğretmenliğe başladı. 1921'de Labor Temple School'un kuruluşuna öncülük etti. Burada verdiği dersler elinizde çevirisini tuttuğunuz ünlü The Story of Philosophy'nin hazırlık metinlerini oluşturdu. Kitap neşredildiğinde inanılmaz bir başarı kazandı ve birkaç ayda iki milyon nüsha sattı. Dünyanın çeşitli dillerine çevrilip yaygın biçimde tanındı. Hocalığı bırakıp kendisini medeniyet tarihi araştırmalarına hasretti. Bu arada çeşitli magazinlerde kaleme aldığı makalelerini The Mansions of Philosophy (1929; daha sonra The Pleasures of Philosophy adıyla neşredilecektir) adlı eserinde topladı. The Story of Civilization adlı devasa eseri onun başyapıtı sayılmakta olup (eserin yazımına katkıda bulunan eşi Ariel ile birlikte) kendisine Pulitzer Ödülü'nü kazandırmıştır. Heroes of History adlı bitmemiş eseri ölümünden iki yıl sonra el yazmaları arasında bulunmuş ve yayınlanmıştır. The Greatest Minds of All Time ise insanlığın düşünsel evrimini büyük düşünürler bazında irdelediği eseridir. Durant, aynı yıl kaybettiği eşinin ardından 1981 yılında öldü.

Yazar istatistikleri

  • 34 okur beğendi.
  • 104 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 193 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.