Yahya Kurtkaya

Yahya Kurtkaya

YazarÇevirmen
8.5/10
295 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
51
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
106 syf.
·2 günde·7/10
An itibariyle 21.555 okuma ve 1602 inceleme şimdi durum böyle olunca insana sorarlar efendi neyin incelemesini yapıyorsun diye! Almış başını gitmiş
okuyan okumuş inceleyen incelemiş... Tabii ki haklı bir sorgulama olabilir ama böyle soran zatı muhteremlere (kimse yoksa da kendime) şunu diyerek yazmaya teşvik ediyorum kendimi, "Herkes Tecrübesi Ölçüsünde Anlam Çıkarır".

Daha önce bir incelememde belirtmiştim yine belirtmekte bir sakınca görmüyorum :" Bir kitap okurken asla olayın kendisine odaklanmam zira böyle bir durumda kitap okumak basit bir hayali olay aktarımından başka bir şey olmazdı benim için."....Yaşanmışlıklarımı, bilgimi, anlayışımı, inancımı ve insana ait dolayısıyla bende de var olan diğer bütünümü oluşturan parçalarımın perspektifinde incelerim kitapları. Benim okumaktan anladığım bu. İşte durum böyle olunca da 1602 inceleme yerine 160002 inceleme de olsa yine aynı isteklilikle, eserden anladığımı inceleme başlığı altında paylaşmaktan zevk alırdım...


Uzun süredir etrafımda dolaşan Satranç, yanlış mı hatırlıyorum yoksa gerçekten öyle bir yazı mı okumuştum bilemiyorum ama aklımda bu kitapla ilgili kalan şey hayata karşı yapılan satranç hamleleriydi. Yani gerçek anlamda bir satranç oyunu üzerine kurgulanmış bir hikaye beklemiyordum. Tabii böyle bir algı oluşunca da olayın satranç ile başlayıp yine onunla bitmesi beni birazcık şaşırttığını söyleyebilirim...

Doğal olarak bazen bir kitap okumaya karar verilirken, kalınlığına, konusuna veya ele alınış şekline bakılır bunun için şunu söyleyebilirim; incecik, sade, anlaşılır bir yazım ve satranç oyunu, gemi, tek odalı hapishane, hastane, sorgulamalar ve anılar... yani bu eksende bir şeyler sizi bekliyor...

Şimdi asıl konuya gelelim....
İnsanın fiziki çevresi boşaltılınca psikolojik olarak nasıl bir hiç'e dönüştüğünü gördüm. Düşünceyi oluşturan ya da harekete geçiren nesnelerin yokluğu, o nesneleri tanıyan ruhun ızdırabına nasıl dönüştüğünü izledim. İnsan psikolojisinin soyuttan nasıl somut bir hale geldiğini fark edince ruh bilimcilerini daha belirgin bir yere oturttum... Kişilik ve zeka bilgilerimi yeniden gözden geçirdim...


Yazarı intihara götüren bunalımın eşiğinde yazdığı eserlerinden biri olan Satranç, onun güçlü kalemini bizlere gösteriyor... Sinemaya aktarılmış mı bilmiyorum ama eğer aktarılmamışsa bence zaman kaybetmeye gerek yok eğer varsa da hemen izlerim..
141 syf.
Lisedeyken edebiyat öğretmenimiz önermişti, not almıştım bir kenara ama ancak okuma şansını elde ettim.Evet çocuk klasikleri arasında ama büyüklerinde ders alacağı şeyler de var elbet.Çocuk gözüyle bakmak ve yazmak güzel fikir başarılı da olmuş beğendim.
Çocukları zaten çok severim onlarla geçirilen vakit boş değildir aksine çok şey öğrenirsiniz en çokta saf ve çıkarsız sevgiyi..
Küçük prensin gülüne duyduğu sevgiyi ve bağlılığı şimdi kim kime duyuyor, neredeyse hiç. Tilkisi ile kurduğu dostluk bağını kimler kurup koparmamak adına çaba veriyor, nadir.
İşte diyorum ya çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var onların yanına oturup dinleyin 5 dakika ayırın sadece göreceksiniz ki bakış açınız değişecek bir anda.Hayalperest halleri hoşunuza gidecek ve o asla akıldan çıkmayan çocukluğunuza dönme isteğiniz yeniden belirecek..
Çocukları kırmayın, onları küçümsemeyin ve çıkarsızca sevmeyi deneyin.
Sevgilerle, keyifli okumalar..
141 syf.
·8/10
İçinde hayat boyu kurtarıcı görevi görecek altın değerinde nasihatler var. Herkes okumalı. “İnsan ancak yüreğiyle görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”
141 syf.
·Puan vermedi
Belki klişe ama gerçekten de çok doğru bir söz olduğunu düşünüyorum bu kitap hakkında okuyan herkes der ki her yaşa uygun kim okusa anlayabileceği tarzda bence herkesin okuması gereken roman.
106 syf.
·8/10
Otobüs yolculuğu sırasında okumak için yanıma aldığım bu kitap kendisinden beklemediğim performansı gösterdiği için inceleme gereği duydum. Yazarın kitabı bitirdikten sonra intihar etmesi ve Zweig'in elveda mektubu niteliğinde olması kitap hakkındaki merakımı arttırdı ve tek seferde okudum.
Konusu akılda kalıcı ve günlük hayatta sohbet olsun diye anlatabileceğiniz türden. Bana insanın çaresizlik, boşluk ve hiçlik içinde ne kadar ileriye gidebileceğini gösteren bir kitap oldu. Dilini de sevdim, çok akıcı fakat ilk satırlarda dünya şampiyonu satranç oyuncusu Czentovic'i anlattığı kısımlar sıkıcı geldi bana. Dr.B.'nin psikolojisi ve yaşadıkları gerçekten güzel anlatılmış.
106 syf.
·10/10
Kitap yazarın intihar etmeden önce yazdığı son kitap.Bence bir intihar notu niteliğinde ve
İçerisinde hayattan alınmış o kadar çok ders var ki.. "beni anlamak istiyorsanız, satranç oynar gibi düşünmelisiniz" diye bağırıyor.Hiçlik konusuna değinmesi hislerinden ileri geliyor,bence hayatının buhranlı evresinde böyle hissetmiş.Hitler ile betimlediği bir hikaye kurgulaması yine zihnindeki Hitler figüründen geliyor ve Dr.B karakteriyle özdeşleştirdiği hırs,bir konuya çılgınca kendini verme konuları kendi yaşamından izler taşıyor.His olmayan el kalem tutmaz,yaşanmamış hiçbir şeyi mürekkep yazmaz ve insan ruhuna işlenmemiş hiçbir eser bu kadar kalıcı olmaz.Kendi ruhuna işlediği şeyleri bizlerin ruhuna taşıyan yazara şükranla..
106 syf.
·9 günde·8/10
Son derece etkileyici ancak kitabın sonu gerçekten basit bir şekilde bitti her ne kadar basit bir son olsada zweig'in etkileyici eserlerinden biri"okuyunuz"
106 syf.
·Puan vermedi
Karakterlerin ruhsal bunalımları iyi canlandırılmış. Artı ve eksi yönleriyle karakterler gerçekçi ele alınmıştır. Sonu çok etkileyici bitmedi bunu ortasındaki hikayeyi yoğunlaştırmak için yazarın planladığını düşünüyorum. Sadece iki karakter derin analiz edilmiş, birkaç karakter daha analiz edilebilirdi. Çok beğendim güzel bir kitaptır.
69 syf.
·1 günde·8/10
İnsan sıradan durumlar hakkında pek çok şey söyleyebilir. Ama kendisini gerçekten etkileyen durumlar karşısında bazen dili tutulur. O yüzden bu kitap karşısında pek çok şey dökülmeyecek dilimden. Etkilenmiş bir şekilde söyleyeceğim şu kelime dışında: "Güzeldi."
106 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Zaten çok uzun bir kitap değil.. Çok akıcı bir kitap. Bir solukta bitirebilirsiniz. Birbirinden tamamen farklı iki insanın bu oyunda karşı karşıya gelişi.. Ve yasantilarindan bahsediliyor...