Yahya Kurtkaya

Yahya Kurtkaya

YazarÇevirmenEditör
8.6/10
433 Kişi
·
16
Okunma
·
2
Beğeni
·
188
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
141 syf.
Lisedeyken edebiyat öğretmenimiz önermişti, not almıştım bir kenara ama ancak okuma şansını elde ettim.Evet çocuk klasikleri arasında ama büyüklerinde ders alacağı şeyler de var elbet.Çocuk gözüyle bakmak ve yazmak güzel fikir başarılı da olmuş beğendim.
Çocukları zaten çok severim onlarla geçirilen vakit boş değildir aksine çok şey öğrenirsiniz en çokta saf ve çıkarsız sevgiyi..
Küçük prensin gülüne duyduğu sevgiyi ve bağlılığı şimdi kim kime duyuyor, neredeyse hiç. Tilkisi ile kurduğu dostluk bağını kimler kurup koparmamak adına çaba veriyor, nadir.
İşte diyorum ya çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var onların yanına oturup dinleyin 5 dakika ayırın sadece göreceksiniz ki bakış açınız değişecek bir anda.Hayalperest halleri hoşunuza gidecek ve o asla akıldan çıkmayan çocukluğunuza dönme isteğiniz yeniden belirecek..
Çocukları kırmayın, onları küçümsemeyin ve çıkarsızca sevmeyi deneyin.
Sevgilerle, keyifli okumalar..
77 syf.
·9/10
Uzun süre önce aldığım bir türlü fırsat bulup okuyamadığım ama başlayınca neden bu kadar çabuk bitti diye üzüldüğüm kitap. Mirko'nun hayatına dalmışken tekrar doktorun hayatına dalıp sizi çok farklı bir hayata dahil ediyor. Satrançla başlayan yolculukta herkesin kendine göre bir anlam çıkarabileceği bir başyapıt.
141 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Yapı olarak küçük, iradi ve anlam olarak büyük bir yapıt. Kitap çocuk kitabı olarak kabul ediliyor ama bizim kitaba çocuk kaldığımız bir kitap aslında...

Kitapta en beğendiğim ve hep değerlendireceğim alıntılar:

1) "Çocuklar büyükler karşısında her zaman sabırlı ve anlayışlı olmak zorundalar."

2) "Gezegenlerden birinde yaşayan kırmızı yüzlü bir adam tanıyorum. Tek bir çiçek koklamamış, tek bir kez bir yıldıza bakmamış, kimseyi sevmemiş. Yaşamı boyunca tek yaptığı şey bir takım sayıları toplamak. O da bütün gün kendi kendine aynı şeyi söylüyor, senin gibi: 'Çok önemli işlerim var benim!' Bunları söylerken gururla kabarıyor göğsü. Ama o bir insan değil ki, mantar!"

3) " Generalime bir kelebek gibi çiçekten çiçeğe uçmasını emredersem, ya da trajik bir piyes yazmasını istersem, ya da bir martı olmasını emredersem ve general de bu emrimi yerine getirmezse kim suçludur?" diye küçük prense sordu kral. "General mi, yoksa ben mi?"

"Siz," dedi küçük prens yüksek sesle.

"Doğru," dedi kral. "İnsan herkesten verebileceklerini istemeli. Bir otoritenin kabul görmesi mantıklı olmasına bağlıdır."

4) "İnsanlar mı?" dedi. "Sanırım onlardan altı ya da yedi tane var. Birkaç yıl önce görmüştüm. Ama nerede olduklarını kimse bilemez. Rüzgâr sürüklüyor onları. Kökleri yok, bu yüzden de yaşam onlar için güç."

5) "İnsanların artık anlamaya zamanları yok. Dükkânlardan her istediklerini satın alıyorlar. Ama dostluk satılan bir dükkân olmadığı için dostları yok artık. "
106 syf.
·7/10
Psikolojik betimlemeler o kadar iyi ki karakterlerin duygu dünyası üzerinize çöküyor. Zweig Nazi dönemi gestapo gözetiminde aylarca yargılandığı anları bir satranç oyunuyla harmanlayıp yaşadığı ruhsal gerilimi okuyucuya alışılmış tarzında anlatıyor.İnsanların abartılı yorumlarına rağmen bu defa aynı hatayı yapmayarak beklentimi düşük tutup hayal kırıklığı sorununu çözdüm. Kitaba kötü demek Zweig ' e haksıklık olur fakat okumasanız hayatınızdan bir şey eksilir mi? eksilmez. Okuyanlar keşke bir şeyi bu kadar abartmasalar da tadında bıraksalar.
106 syf.
·Puan vermedi
Satranç, herkes tarafından okunmalı ve olmazsa olmazların arasında yer almalı diye düşünüyorum. Stefan Zweig’in tüm kitaplarını okumama sebep olan bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim.
106 syf.
·Puan vermedi
Yalın ve sürükleyici bir dili var.Kitap biraz kısa olsa da her şey tadında bırakılmış.Bence çok güzel bir kitap.Stefan Zweigin son kitabı aynı zamanda.Okunmaya değer güzel bir eser.
413 syf.
Daha önce okumuş olduğum Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir ve İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar kitabınlarında geçen bir çok olay bu kitapta kaleme alınmış. O yüzden tekrar etmiş oluyorsunuz.

Daha önceki kitap incelemelerinde de bahsetmiştim bir köle olan Epiktetos hiç bir kitap yazmamıştır. Yanında bulunan öğrencisi tarafından kaleme alınmıştır.

Güzel bir kitap bazı konuları basit bulabilirsiniz günümüzün masumiyetini kaybetmiş olmasından kaynaklı böyle bir duyguya kapılabilirsiniz.

Yine tekrar ediyorum bütün kişisel gelişim kitaplarını karşılar Epiktetos anlatımları.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.