Yahya Pakiş

Yahya Pakiş

Çevirmen
9.7/10
57 Kişi
·
224
Okunma
·
1
Beğeni
·
153
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
296 syf.
·53 günde·Beğendi·10/10
وفى كل شيء له اية تدل على انه واحد

Herşey de vardır O'na bir Alamet
Eder O'nun birliğine delalet.

.
Okumak yetmez bu kitabı anlamak gerek. İçindekiler bir sözden öte kalbe geçmesi gerek.
İç muhasebeye kendinizi çekmenizi sağlayan hadislerle ayetlerle sözlerle insanı niçin, neden bu dünyada yaşadığımıza yön veren, insanın hatalarını görmesini sağlayan ve hatadan nasil dönüleceğine dair içinde bilgiler barındıran insanı farklı alemlere taşıyan güzel bir kitap.
296 syf.
·176 günde·Beğendi·10/10
----İnceleme öncesi not: Öncelikle belirtmeliyim ki benim okuduğum Hikem-i Ataiyye Sufi Kitap'tan çıkan, Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi tarafından şerh edilen 539 sayfadan oluşan baskı ile okudum.----

“Cenab-ı Hak’la beraber olan kimse hiç gurbet üzüntüsü hisseder mi?”
.
.
Geçen yıl Ağustos sonlarında karşıma çıktı bu kitap hiç beklenmedik bir şekilde ansızın, sonra Mustafa Kutlu’nun benim için yeri hep ayrı olacak olan Yoksulluk İçimizde kitabında geçti bahsi. Bir süre baskısını bulamadım bir süre de aldım kitaplığımda okunmayı beklettim, sonra bir gün, içimde duaların biriktiği bir kandil günü, bir alıntı düştü ana sayfama: “Ey talip, duada ısrarlı olduğun halde kabulünün gecikmesi seni umutsuzluğa düşürmesin. Çünkü Cenab-ı Hak, senin istediğin şeyi, istediğin anda kabul etmeyi vaat etmedi, senin için dilediği şeyi, kendi seçtiği zamanda kabul etmeyi vaat etti.” Mutluluğun kul iradesine değil de Hakk’a bağlı olduğunu hatırlatan bu hikmetli sözün ardından kitabı okumaya başladım.

Uzun sayılabilecek bir zaman diliminde okudum kitabı, tam olarak altı aylık bir sürece denk geliyor bu uzun sayılabilecek zaman dilimi. Altı ay boyunca satırlarında teselli bulduğum, insan olduğumu, kalbim olduğunu ve bu kalbin bir kas tabakasından ibaret olmayıp da Allah’ın nuruyla dolu olduğunu hatırladım, defalarca dönüp dönüp okudum satırları. Çevremdeki tüm güzelliklerin benim için yaratıldığını ama benim de çok dikkatli olmam gerektiğini, hastalığa düştüğüm vakit de dahi şükretmeyi asla unutmamam gerektiğini, işlerimin gemisini tevekkül denizine bırakmam gerektiğini, niyetimin dünya mı yoksa ukba mı olduğunu sorgulamam gerektiğini öğreten ve şükür ki basiretimi açıp dünyanın gözümde giderek küçülmesini de sağlayan, bittiği vakit bir dostumdan ayrılmışım gibi kalbime hüzün bırakan bir eser oldu. Bendeki hissiyatını anlatmam için şuraya sayfalar dolusu şey yazabilirim, bir sürü alıntı ekleyebilirim ama hepsi çok eksik kalır, mutlaka ama mutlaka okumanız gereken bir eser.

Vücut ülkesinin başkenti olan kalbini açan, ruhunda tadilatlar yapmak, giderek dünyanın içinde tuttuğu yeri hafifletmek isteyen okurlar için başlı başına bir başucu kitabı.

Kitap çok büyük bir emekle hazırlanmış bunun için Atâullah İskenderî’nin yanısıra hikmetlerin şerhini yapan Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi’ye ve hazırlayan Tahir Galip Seratlı’ya da duayı eksik etmemek gerek.

Kitap önsöz ve sonsöz harici dört bölümden oluşuyor. İlk iki bölüm “Hikem-i Ataiyye Şerhi” ilk bölüm 159, ikinci bölüm ise 103 hikmetli sözden ve onların şerhlerinden oluşuyor. Hikmetleri açıklarken alıntılanan kıssalar, ayetler, hadisler söylenenleri daha iyi bir şekilde idrak etmemize vesile oluyor. Üçüncü bölüm ise Atâullah İskenderî’nin dostlarına yazdığı mektuplardaki hikmetlerinden ve ayrıntılı açıklamalarından oluşuyor sonsözden önceki son kısım ise Münâcatlar yani dua kısmı. Atâullah İskenderî’nin münâcatlarının da şerhleri yine hikmetlerde olduğu gibi kitapta mevcut. Kitabın en son kısmında ise Lûgatçe bulunmakta.

Dil açısından bakılacak olur her ne kadar kitabın son kısmında yer alan bir sözlük bulunsa da eski kelimelere aşina olmayanlar için eksik kalıyor bundan dolayı ben telefon uygulaması olarak indirdiğim Kubbealtı Lugatı, kitabı okurken yanımdan ayırmadım. Kitap, bizleri hem bilgi açısından hem de kelime haznesi açısından geliştiriyor.

Allah, Atâullah İskenderî’den de Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi’den de okumamızda vesile olan herkesten de râzı olsun. Gerçekten tasavvufi konulardan bilgi sahibi olmak isteyen, varlığının özünü, dünyanın geçiciliğini, şükrün kıymetini, yoksulluğumuzun idrakini, havf ve reca arasında olduğumuzu bilmek ya da yeniden hatırlamak isteyen herkese tavsiye ederim.

Selâm ve dua ile.
Her cümlesinin (hikmetinin) size tokat gibi çarpması için ihlasla ve samimiyetle okunması gereken muazzam bir kitap. Herkese tavsiye etmediğim bir kitaptır çünkü içindeki derinlik ve manayı herkes kaldıramaz. Zamanı vardır, erkendir belki...
296 syf.
Ataullah Iskenderi hazretlerinin marifet ve hakikat taliplerine değerli öğütler içeren. Essiz eser... El Hikem hakkinda mutasavviflar:"Namazda kur'an dan başka bir kitap okumak caiz olsaydi "HIKEM" olurdu. Demislerdir. Bir çok şerhi yapilan Hikemi Ataiyyenin en kapsamli Türkçe şerhi son dönem Osmanli alimlerinden kastamonu'lu Seyyid Hafiz Ahmed Mahir efendiye aittir. Aslina sadik kalinarak sadelestirilirmis eser bugunun hakikat taliplerine IRFANla inşa edilecek yeni bir hayatin anahtarlarini sunuyor. Bu kiymetli eseri okudum diyemiyorsunuz her an basucunuzda bulunurup surekli okuyorsunuz. Ve her defasinda baska baska perdeler aralaniyor. Daha farkli algiliyorsunuz. Kütüphanelerinizde/ gonul hanenizde mutlaka yer almali...
%34 (100/296)
·Beğendi·9/10
Hikmet kitabı genel olarak şu dört konuyu içerir.
1.Avam tabakası için nasihat ve hatırlatma.
2.Amelleri tavsiye ve halleri ıslah (nefsi kötü vasiflardan temizleme ve güzel ahlâkla süsleme),
3.Hal ve makamların tahkiki , manevi zevkler,
4.İlhama dayalı ilim ve marifetler.
296 syf.
Mutasavvıflar bu kitabı överken: “Namazda Kuran’dan başka bir kitap okumak caiz olsaydı ‘Hikem’ okunurdu, buyurmuşlar...”

50’den fazla şerhe konu olduğu söylenen bu eser, 4 kez İngilizceye, 2 kez Fransızcaya, 1 kez İspanyolcaya çevrilmiş olup içinde mârifet ve hakîkate dâir pek çok ince nükte ihtiva etmekte.

Şerh edilmiş baskılarının daha çok faydaya vesile olacağının düşündüğümüz bu eserin yıllarca evvel sohbet tadında Radyo 15'te (artık Semerkand Radyo) Serdar Tuncer dili ile bir muhabbete konu olduğunu da not düşelim... Arzu edenler bu programlara "Yitik Hazine" isminden yola çıkarak ulaşabilir...

Hikmete dair merakı olanlar için tavsiye edilebilecek bir eser... Merakı olanlara duyurulur...
296 syf.
·Puan vermedi
Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.
296 syf.
·806 günde·Beğendi·10/10
Hakikât ağırdır. Nefse ağır gelir, akla zor gelir. Sindiremeyecek olan, yola hüsn-ü niyetle çıkıp “bismillah” diyemeyenin harcı değil bu kitap.

Ataullah el-İskenderî hazretlerinin kaleme aldığı hakikâtler gerçekten tokat gibi çarpıyor yüze. Kitabı eline alan önce nefsini hesaba çekmeyi, kendinde hata bulmayı ön şart olarak kabul edip öyle okumalı. Şayet nefse biçilecek pay çok bu eserde.

Naçizane tavsiyem hemen okuyup bitirmemeniz. Çünkü üzerinden düşünülüp tefekkür edilecek hakikâtler, sırlar var. Sindire sindire sürece yayarak okursanız daha faydalı olur görüşündeyim.
Bu kitabı çok sakin ve sessiz bir ortamda aynı cümleleri, kelimeleri tekrar tekrar okuyarak anlayabiliriz. Dil olarak günümüz türkçesine göre ağır denilebilir.. Ama muhteşem bir kaynek eser diyebilirim

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 224 okur okudu.
  • 31 okur okuyor.
  • 259 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.