Yücel Demirel

Yücel Demirel

YazarÇevirmenEditör
8.8/10
22 Kişi
·
0
Okunma
·
2
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Yücel Demirel
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
“ Benerci Kendini Niçin Öldürdü? “ emperyalizme karşı direnişi anlatan bir kitaptı. Uzun uzun cümlelerle ne bunları ne de Nazım’ ı anlatmak istiyorum. Hele ki bu kadar ayrıştırıldığımız, birbirimizden koparıldığımız bir dünyada.

Nazım’ı anlamak “ İNSAN“ı anlamaktır.

Ayrıştırılmadığımız, eşit hak ve özgürlüğe sahip bir dünyada yaşamak, insan olmanın gereğidir.
589 syf.
·Puan vermedi
Yazacak pek kelime bulamıyorum.
Bu zeka bu stratejik hamleler.
Yoklukla nasıl baş edilir.
Asker nasıl çıkartılır, öngörü nedir.
Bunların hepsini beyninde bulunduran adam hele birde zengin bir ülkenin basında olsaydı neler olurdu diye çok düşünüyorum.
Işte her zaman herşey yolunda olmuyor.
232 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Dönemin şartları incelendiğinde yenilikçi ve çağdaş birini, güçsüz ve yorgun bir toplumunun kabullenişi oldukça zor olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önüne çıkan her sorunu zekası ve bilgisiyle çözümler üreterek , kritik savaşlarda önemli paşaları görevlendirerek liderliğini göstermiştir. Yıkılmış ve İtilâf devletlerinin adeta sırtlan sürüsü gibi ülkenin dört bir yanını sarmaları ve ağır antlaşmalarla dayatmalarından sonra küllerinden doğan Türk ırkı gücünü göstermiştir. Bilimin kuvvetine ve bıraktığı şanlı eserin yegane emanetçisi gençleri Cumhuriyetin ve Türkiye'nin gelişmesi ve yükselmesi için bir yapıtaşı olduğunu belirtmiştir. ( Bu kitabı keşke ortaokulda okusaydım veya herhangi biri tarafından okunmam için verilseydi diye içimden geçirdim. Asıl Türk milletinin ne denli cesur olduğunu anladığım bu eseri küçük yaşta okumam, hayatımın yolunu çizmede oldukça iyi bir etkisi olacaktı. Yeni bitirdim ama geç olsun güç olmasın. Yaşantım boyunca, ileride geleceğim yerlerde Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir Türk olarak kalacağım.)
120 syf.
·Beğendi·10/10
An itibariyle Nazım Hikmet'i sevdiğim, okumaya devam ettiğim ve fikirlerini desteklediğim için kendime yeniden hak verdim. Dilim vardığınca anlatmaya çalışacağım. Bu bir şiir kitabı. Nazım Hikmet'in şiirlerine bakarsanız göreceğiniz şudur; en basit, en kısa şiirinde dahi memleketine beslediği sevgi, duyduğu hasret yer alır. Bir kadına yazıldığı sanılan aşk şiirini okursunuz, ithaf edilen aslında memleket çıkıverir.
.
Bu şiir kitabı manzum bir hikaye gibiydi. Bir zamanlar Britanya Hindistanı olarak geçen, İngiltere'nin sömürgesi olan Hindistan'daki gençlerin direnişi ve kavgası anlatılıyor. Benerci de onlardan biri. Çok yakın arkadaşı ve yoldaşı Somadeva ile Benerci'nin önderliğinde halk kurtuluşa doğru yol alır. Haksızlığın yeri ve zamanı olduğunu kim söyleyebilir? Dünyanın neresinde, ne zaman olursa olsun bir insana, halka yapılan zulüm, kıyım her daim vahşet değil midir? İnsan yeter ki bunlara sağır ve kör olmasın. Bu eser bana yeniden bunu söyletiyor. Anlatımı o kadar mükemmeldi ki, o kadar içine alıp götürdü ki beni, daha fazla kelimelere dökemem sanırım. Her okuyan bu denli etkilenir mi onu da bilemem. Tek söyleyebileceğim; Nazım Hikmet yazarken yaşadığını bana ve nice vatandaşa yaşatabilmiştir. Bu da kafidir sanıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yücel Demirel
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 3 okur okuyacak.