Zehra Enger

Zehra Enger

Çevirmen
9.1/10
22 Kişi
·
59
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
692 syf.
·43 günde·Beğendi·9/10
Nereden başlamalı? Seksus bir kitap değil bir hayat içeriyor. Hem de herkesin yaşayacağı bir hayat değil. Ya da şöyle söyleyeyim hemen herkesin yaşadığı bir hayatın hikayesi. Yeraltını yerüstüne çıkarıp edebiyata dönüştürmüş bir adam Henry Miller. Bana bir motorsiklet kazasında kaybettiğim arkadaşımın tavsiyesiydi bu seri. Üzülerek erteledim hep okumayı. Nihayetinde okudum ve okurken çokça farklı duygular hissettirdi. Dediklerine göre Bukowski Henry Miller'dan ilham almış. Felsefesi ayrı güzel yatağı başka güzel bir adam. Cinsellik ne ki? Buyrun okuyun. Ona kızgın, buna heyecanlı, şuna kafası takık sanki ama öyle değil. Baş karaktere kendi adını vermiş ve hatta yaşadıklarını yazmış. Uzun zamandır bir yazarı ayakta alkışlamamıştım. Dili sizi kıvrandırarak sürüklüyor. Rahatlığı sinirinizi bozuyor ama samimiyetinden bırakamıyorsunuz kitabı. Boğulurken her sayfa yeni bir nefes veriyor size. Evliyseniz bir kez evli değilseniz de en az bir kez okuyun. Belki hiç beğenmeyeceksiniz kitabı. Zaten Henry bunu pek önemsemiyor, dert etmeyin.
Henry Miller'ın aşmış kitabı. her şey altüst edilmiş bu kitapta. hayata bakış açınızı değiştirecektir. değiştirmeden önce sıkmazsa sizi tabi.

Miller zaten çözmesi çok zor bir yazar. okurken sıkılmanız ihtimalini çok güçlü buluyorum. ama en az onun kadar deliyseniz çözersiniz işi.
692 syf.
·38 günde·8/10
''Thé Rosy Crucifixion'' denilen üçlemenin (bizim yayınevimiz biraz da kendinden birşeyler katarak buna 'Tozpembe Çarmıha Geriliş' demiş) -işte bu üçlemenin ilk halkası olan 'Seksus' romanında yazar Henry Miller yine yarı-otobiyografik hikayelerini anlatmış - hikayeleri derken bunlar genelde cinsel maceralar - ve de yarı-otobiyografik derken yani şöyle; yazar yaşadığı şeylere biraz edebi kurgular belki de biraz yalanlar katarak bunları pekiştirmiş diyelim - neyse işte böyle böyle hikayelerini anlatmış aynen, Yengeç Dönencesi ve Oğlak Oğlak Dönencesi romanlarında yaptığı gibi...
Komplike - anlaşılması zor bir karakteri olan yazar Miller, şüphesiz kafası çalışan, toplumdaki yahut bireydeki yanlışları - doğruları - gerçekleri görebilen ve bunlar hakkında sıradışı analizler yapabilen ve bunlarla büyük yazar olan bir zekâdır fakat bir insanda üstün - olumlu özelliklerin aynı anda yığılı olması pek alışılmış bir durum olmadığı için, Miller da diğer yandan umarsız, sorumluluk sahibi olmayan, insanları zor duruma sokan bir karakterdedir. Bütün bu özelliklerini bu romanı okudukça daha iyi anlıyoruz.
Aykırı bir şeyler okumak istediğiniz zamanlar size iyi bir eğlence fırsatı sunabilir bu roman, üçlemenin Pleksus ve Neksus devam romanları da var, bunlar üçleme olsalar da bağımsız olarak da okunabilirler. Ülkemizde doksanlı yıllarda basılmış bu kitaplar günümüzde halen temin edilebiliyorlar piyasalarda mevcutlar.
İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 59 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 130 okur okuyacak.