Zehra Kuttekin

Zehra Kuttekin

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·4 günde·6/10
İzlanda'da fikirleri ve düşünceleri yanlış anlaşılan yazarların en başında hiç şüphesiz Laxness geliyor. Eserlerinde taşralı ile şehirliler arasındaki çelişkiler bariz bir şekilde göze çarpar. “Atom Durağı” da bunun en güzel örneğidir.

1948'de 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan bu kitap, piyasaya çıktığı ilk gün tükenerek edebiyat tarihine geçmiştir. Üstelik yazar bu başarıyı daha Nobel'i almadan elde etmiştir. Yazarın ülkemizde basılan 4 kitabından biri. Romanda yazar, İzlanda'nın 2 Dünya Savaşı sonrası İzlanda siyasetinden duyduğu rahatsızlığı ve endişeyi dile getiriyor. Kitabın geneline yayılan hava bu şekilde. Yazarın siyasi sayılabilecek en önemli kitabı belki de budur. Aslında bu bir çeşit eleştiri romanı da sayılabilir. Savaş sonrası Amerika'nın İzlanda'da bir hava üssünün daimi işgalini eleştirir yazar. Amerika'da kara listeye girmesi de büyük oranda bundan dolayıdır belki. 1940'ların İzlanda Edebiyatında en önemli kitaplarının başında hiç kuşkusuz "Atom Durağı" geliyor.

2 Dünya Savaşı'nda kullanılan atom bombaları insanlığa korkudan daha fazlasını öğretmiştir. Yazar romanını Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan bombalardan kısa süre sonra yazmaya başlar. Laxness, olası bir nükleer savaşta İzlanda'nın barındıracağı bu üs yüzünden muhtemel bir tehdit haline geleceğinden endişe duyar. Bu durumun İzlanda yaşamına bir tehdit oluşturacağını düşünür. Romanın tarihsel yanı bu şekildedir.

Kitaptaki olay örgüsü ise Ugla isimli genç bir taşralı kız etrafında şekillenir. Ugla, Reykjavik'e hizmetçi olarak muhafazakar bir meclis üyesinin evinde çalışmak ve org çalmayı öğrenmek üzere gelir. Köyden kente gerçekleşen bu göç Ugla'nın tüm dünyasını değiştirir. Başkentte gördükleri onda kendi ülkesine karşı bir yabancılaşmaya neden olur, büyük bir kültür şoku yaşar. Başkent sokaklarındaki dünya tümüyle farklıdır. Buradaki insanlar ona kibirli ve bozulmuş gelir. Yazar burada savaş sonrası ahlaki değerlerdeki gevşeme ve bozulmadan da söz eder. Kitaplarında genelde bireysel olarak işlediği meseleler bu kitabında toplumsal olarak karşımıza çıkıyor. Diğer kitaplarından en büyük farkı bence bu. Ugla, askeri ve şahsi çıkarlar yüzünden ülkeyi satan siyasetçilerin kirli oyunlarını gördükçe çevresine daha çok yabancılaşır. Ugla anarşist ve komünist grupların toplantılarına katılmaya, felsefe ve yaşam üzerine kafa yormaya koyulur. Atom durağının inşasına kendisi de karşı çıkmaya başlar.

Netice itibarıyla kitap ne iyi ne kötü. İzlanda Edebiyatına ilginiz varsa yazarın "Özgür İnsanlar" kitabını tavsiye edeyim size. Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.